REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Potrzeby inwestycyjne gmin zaspokojone na dziesięciolecia

Potrzeby inwestycyjne gmin zaspokojone na dziesięciolecia./ fot. Fotolia
Potrzeby inwestycyjne gmin zaspokojone na dziesięciolecia./ fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Potrzeby inwestycyjne gmin mają być zaspokojone na dziesięciolecia, a to za sprawą ustawy inwestycyjnej.

Wiceminister Tomasz Żuchowski. w rozmowie z PAP odniósł się do raportów, które krytykują tzw. ustawę inwestycyjną. Według nich wprowadzenie tej ustawy bez okresów przejściowych może skutkować drastycznym spadkiem inwestycji oraz wkładu budownictwa do PKB - z 11,9 proc. do 1,7 proc.

REKLAMA

Zdaniem Żuchowskiego w projekcie ustawy inwestycyjnej zaproponowano szereg rozwiązań przyspieszających inwestycje. Przypomniał, że podstawowym narzędziem realizacji inwestycji w Polsce jest plan miejscowy, a nie decyzja o warunkach zabudowy (WZ).

REKLAMA

Wiceminister zwrócił uwagę, że ustawa daje stabilność inwestowania i jednocześnie ogranicza tzw. dobrowolność budowy "wszystkiego co się chce wszędzie". "Wprowadzamy nowe rozwiązania, które pozwolą szybko planować i budować jednocześnie ograniczając konflikty społeczne" - wskazał.

"Wbrew temu, co mówią niektórzy, wyznaczenie obszarów zabudowanych w tzw. ustawie inwestycyjnej nie dokona pomniejszenia ważności decyzji WZ jako narzędzia lokalizacji inwestycji - uczciwi nie mają się, czego obawiać"- powiedział Żuchowski.

W opinii wiceministra zaproponowany w ustawie sposób wyznaczania obszarów zabudowanych jest bardzo szeroki, co więcej był skonsultowany i uzgodniony z samorządami. Jak dodał, ustawa "umożliwia objęcie tymi obszarami istotnych części gmin, co zaspokoi potrzeby inwestycyjne na dziesięciolecia, jednocześnie dając precyzyjne zasady zrównoważonego rozwoju przestrzennego naszego kraju".

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak przypomniał, proponowana ustawa skraca okres ważności decyzji WZ do trzech lat. Jego zdaniem deweloperzy nie mają racji, krytykując skrócenie czasu WZ. "Decyzja wydana w 2007 r. odnosiła się do innej rzeczywistości, niż faktyczna realizacja inwestycji w 2017 r., co pogłębia chaos i zwiększa konflikty przestrzenne" - stwierdził.

Zobacz: Zarządzanie nieruchomościami

Co więcej - jak podkreślił - decyzja WZ obecnie może być wydana wielokrotnie na tę sama działkę, a także dla osoby, która nie ma żadnego tytułu prawnego do danej nieruchomości.

Wiceszef MIB zaznaczył, że proponowane przepisy mają na celu dostosowanie decyzji administracyjnej do faktycznego stanu zagospodarowania przestrzennego oraz zmniejszą spekulacje gruntami. "Wyeliminuje to jeden z głównych czynników zniechęcających samorządy gminne do sporządzania i uchwalania planów miejscowych i co ważne ocali od kłopotów te osoby, które mając pustą działkę boją się, czy przypadkiem za płotem nie powstanie coś, co zaburzy im dotychczasowe życie" - wskazał.

REKLAMA

"Funkcjonujące w obecnym kształcie decyzje WZ miały katastrofalne skutki dla lokalnych społeczności" - ocenił. Powodowały - jak wskazał - "brak poczucia bezpieczeństwa mieszkańców, niski poziom usług publicznych, konflikty społeczne wywoływane mieszaniem zabudowy rolno-spożywczej, przemysłowej, uciążliwych usług i mieszkaniowej".

Jak przypomniał Żuchowski, deweloperzy zarzucają także, że proponowane przepisy prawne ograniczają rozwój obszarów podmiejskich, będących miejscem lokalizacji osiedli mieszkaniowych, szczególnie jednorodzinnych. "To brak zrozumienia dla planowania przestrzennego, które zapewnia zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy. Przeciwdziała też realizacji dużych i uciążliwych inwestycji na obszarach w ogóle nieprzystosowanych do tego" - mówił.

"Deweloperzy budują, sprzedają, a później ludzie mieszkający mają problem - bo droga zbyt wąska, miejsc parkingowych nie wystarcza, przedszkola nie ma, a szkoła w pobliżu nie pomieści nowych uczniów" - tłumaczył. "Musimy to zacząć zmieniać, czas już najwyższy" - podkreślił.

"Rozwiązania proponowane w ustawie zbliżają Polskę do krajów Europy, w których uporządkowana przestrzeń jest przez Polaków podziwiana" - podkreślił. Jego zdaniem żadne z państw rozwiniętych nie może sobie pozwolić na brak skutecznego systemu planowania i rozumieją to również Polacy, którzy w badaniach regularnie potwierdzają znaczenie uporządkowanej przestrzeni. "Najpierw człowiek, a potem cała reszta. Dobre planowanie jest dominantą państwa prawa, przewidywalnego i stabilnego gospodarczo" - zaznaczył.

Żuchowski przypomniał, że z raportu o finansowych skutkach polskiego systemu gospodarowania przestrzenią wynika, że tereny przeznaczone w planach miejscowych do zabudowy pozwalają zapewnić w Polsce mieszkania dla 77 mln mieszkańców.

Projekt tzw. ustawy inwestycyjnej został skierowany do uzgodnień międzyresortowych oraz konsultacji publicznych pod koniec września br. Według MIB najważniejszą zmianą, którą przewiduje projekt jest wprowadzenie nowego instrumentu planistycznego - obszarów zorganizowanego inwestowania (OZI).

Nowa propozycja uzupełnieni katalog instrumentów planistycznych o współpracę gminy z inwestorami przy dużych projektach urbanistycznych. W trybie OZI będzie można realizować przede wszystkim duże projekty inwestycyjne np. Centralny Port Komunikacyjny. Wprowadzenie OZI pozwala na zmianę charakteru decyzji o warunkach zabudowy. Projekt doprecyzowuje warunki m.in. uzyskania decyzji WZ, dostępu do drogi publicznej oraz uzbrojenia terenu. (PAP)

autor: Katarzyna Fiuk oraz Mariusz Polit

edytor: Anna Mackiewicz

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dopłaty do zboża 2024 - rozporządzenie przyjęte! Stawki pomocy będą zróżnicowane; wnioski do 5 czerwca

Rząd przyjął rozporządzenie, na podstawie którego będzie realizowana pomoc w formie dopłat do zbóż dla producentów rolnych. Pomocą zostaną objęci producenci zbóż, którzy w od 1 stycznia do 31 maja br. sprzedali lub sprzedadzą pszenicę, pszenżyto, żyto, jęczmień i mieszankę zbożową. Wnioski o dopłaty należy złożyć do 5 czerwca 2024 r.

Ministerstwo Zdrowia: Ogłoszono konkurs ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Oferty można składać do 9 maja 2024 r.

9 maja 2024 r. minie termin składania ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Realizatorami programu mogą być zarówno ośrodki prywatne, jak i podmioty publiczne.

Wykaz zmian na liście lektur w podstawówkach [rok 2024/2025]. Części lektur nie będzie na egzaminie ósmoklasisty

W podstawówce poza listą lektur "Syzyfowe prace" Stefana Żeromskiego i wiersze Jarosława Marka Rymkiewicza.

Ministerstwo Cyfryzacji: Jak chronić małoletnich w internecie? Grupa robocza zaczęła prace

Grupa robocza ds. ochrony małoletnich w internecie rozpoczęła działalność. Posiedzenie inauguracyjne odbyło się w Ministerstwie Cyfryzacji. Grupa robocza ma wypracować rozwiązania zwiększające ochronę małoletnich przed szkodliwymi treściami powszechnie dostępnymi w internecie.

REKLAMA

7 maja plan dla Europy, 10 maja rekonstrukcja rządu. Napięty grafik premiera Donalda Tuska

Premier Donald Tusk poinformował o nadchodzących wydarzeniach i planach rządu. Po krótkiej przerwie spowodowanej chorobą, premier jest gotowy do intensywnej pracy.

Majówka. Kleszcze mogą zepsuć nam wypoczynek. Jak się przed nimi chronić?

Majówka to okres, który wielu z nas chce spędzić na łonie natury, ciesząc się pięknem otoczenia i towarzystwem bliskich. Jednak wraz z nadejściem wiosny, musimy pamiętać o zagrożeniu, jakie niosą ze sobą kleszcze i choroby przez nie przenoszone, takie jak kleszczowe zapalenie mózgu. Dlatego niezwykle ważne jest, aby pamiętać o odpowiednich środkach ochrony, w tym o szczepieniach przeciwko KZM.

MF: Już 30 tys. uczniów bierze udział w edukacyjnym programie Finansoaktywni. Zgłoszenia do programu przyjmowane są do 6 maja br. Czekają atrakcyjne nagrody!

„Finansoaktywni” to program edukacyjny organizowany przez Ministerstwo Finansów. Misja tegorocznej edycji brzmi „Podatki płacimy, korzyści widzimy”. W tym roku w programie bierze udział prawie 30 tysięcy uczniów szkół podstawowych z 1800 klas z całej Polski. Zgłoszenia do programu i konkursu trwają do 6 maja 2024 r.

Duże zmiany w wojsku. Nowy plan MON

14 sierpnia nastąpi istotna zmiana w strukturach dowodzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jak poinformował wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, WOT zostaną bezpośrednio podporządkowane Sztabowi Generalnemu Wojska Polskiego.

REKLAMA

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego! - Trenuj z Wojskiem 5

Bezpłatne szkolenia wojskowe dla każdego ruszają. To już 5. edycja programu Trenuj z Wojskiem. Można nauczyć się posługiwania się bronią, strzelania na trenażerze, przetrwania, zachowania podczas alarmów, walki wręcz, a nawet rzutu granatem. Kiedy odbywają się szkolenia? Kto może się zgłosić?

Top 10 szkół przyjaznych LGBTQ+ w 2024 roku. Nowy ranking

W ramach 4. ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+, przeprowadzonej pod hasłem "Szkoła Zaufania", zebrano opinie 20 tys. osób. Po raz pierwszy wyniki zostały zaprezentowane w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Szkoły, które zdobyły najwyższe miejsca, otrzymają tarcze z rysunkiem tęczy i napisem "Szkoła Zaufania".

REKLAMA