reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Priorytety resortu nauki na 2011 rok

Priorytety resortu nauki na 2011 rok

Reforma szkolnictwa wyższego i wspieranie innowacji oraz promocja współpracy międzynarodowej polskich naukowców - to główne działania zaplanowane przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w 2011 roku.

"Do końca marca powinna zostać uchwalona nowelizacja ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym, a także ustawy o stopniach i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki. To dwa akty prawne wprowadzające reformę szkolnictwa wyższego. Jednym z głównych zadań resortu w przyszłym roku będzie wdrażanie tej reformy. Wymaga to m.in. wydania kilkudziesięciu rozporządzeń, szczegółowo regulujących niektóre kwestie" - powiedział rzecznik Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego Bartosz Loba.

Ponadto w 2011 r. resort zorganizuje cykl ok. 200 spotkań informacyjno-konsultacyjnych, dotyczących Krajowych Ram Kwalifikacji, czyli nowych zasad ustalania programów poszczególnych kierunków studiów. Zgodnie z rządowymi propozycjami, które przyjęła ostatnio sejmowa podkomisja ds. szkolnictwa wyższego, zniknie obecna lista zatwierdzonych kierunków studiów, a uczelnie będą mogły same tworzyć nowe kierunki i swobodnie kształtować ich programy. Krajowe Ramy Kwalifikacji będą stanowić jedynie podstawowe wytyczne i określać warunki tworzenia programów studiów. Spotkania poświęcone temu zagadnieniu będą się odbywać na uczelniach, a uczestniczyć w nich mają także pracodawcy.

Resort będzie kontynuował też wdrażanie reformy nauki, która rozpoczęła się wraz z wejściem w życie ustaw regulujących działalność instytucji naukowych 1 października 2010 r. Zgodnie z nowymi przepisami więcej pieniędzy na badania będzie rozdzielane w konkursach. Ich organizacją zajmie się Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz nowoutworzone Narodowe Centrum Nauki. Na początku roku ma też powstać Komitet Ewaluacji Jednostek Naukowych (KEJN), który będzie oceniał efekty pracy instytutów naukowych, instytutów badawczych i jednostek organizacyjnych uczelni. Od tej oceny będzie zależała wysokość dotacji dla tych instytucji.

W związku z reformą szkolnictwa wyższego oraz nauki ministerstwo chce położyć nacisk na wspieranie innowacyjności i komercjalizacji wyników badań.

W trakcie przypadającej na drugą połowę przyszłego roku prezydencji Polski w UE, resort planuje podjąć głównie działania naukowo-promocyjne. Zorganizowana mają zostać np. dwie duże konferencje naukowe - jedna poświęcona modernizacji uniwersytetów, a druga wspieraniu rozwoju kapitału intelektualnego.

Ponieważ przyszły rok został ogłoszony rokiem Marii Skłodowskiej-Curie, w kalendarzu znajdą się również wydarzenia poświęcone polskiej noblistce oraz jej dyscyplinie nauki. M.in. na wrzesień zaplanowano zjazd stypendystów programu im. Marii Skłodowskiej-Curie z całej Europy. Są to stypendia przyznawane przez Komisję Europejską naukowcom z krajów UE, państw stowarzyszonych oraz państw trzecich na wyjazdy naukowe, staże i międzynarodową współpracę.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Klasyfikacja budżetowa 202064.50 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Barnik

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama