Librus - co to jest, jak działa i jak założyć konto na portalu Librus?

Emilia Panufnik
rozwiń więcej
Librus synergia czyli e-dziennik - jak założyć konto?
Librus Synergia - jak założyć konto na portalu? Rodzina może mieć wgląd w oceny i frekwencję ucznia. Jak działa Librus? Jak usprawiedliwić nieobecność?

Co to jest Librus i na czym polega?

Librus? Co to jest i jak działa? Zastanawiają się rodzice i uczniowie klas pierwszych szkół podstawowych, którzy stykają się z tą nazwą po raz pierwszy. Librus Synergia to powszechnie używany w Polsce system, który ułatwia komunikację między szkołą a uczniem i rodzicami. W dobie postępu technologicznego i cyfryzacji tradycyjny dziennik z ocenami i obecnością uczniów w szkole został zastąpiony przez e-dziennik. Konto Librus funkcjonuje od 1 września 2018 r.

Z Librusa można korzystać za pomocą komputera, ale i na urządzeniach mobilnych poprzez zainstalowanie aplikacji. Warto wspomnieć w tym miejscu, że aplikacja mobilna jest na początku darmowa, a po pewnym czasie, aby korzystać ze wszystkich dodatków, np. otrzymywanych wiadomości, należy dokonać wpłaty. Na adres e-mail przychodzi powiadomienie: bezpłatny okres korzystania z mobilnych dodatków do aplikacji Librus dobiega końca. Podany jest dzień, z którym automatycznie powróci wersja podstawowa. W wiadomości e-mail podany jest link aktywujący pełną wersję aplikacji po wniesieniu opłaty.

Librus - jak założyć konto na portalu?

Na wstępie należy zaznaczyć, że po uzyskaniu loginu i hasła w szkole, najpierw trzeba założyć Konto Librus (otrzymany login i hasło będą potrzebne później).

Oto instrukcja, jak krok po kroku założyć konto Librus i korzystać z Synergii Librus:

  1. Aby założyć konto Librus, należy wejść na stronę https://portal.librus.pl/.
  2. Następnie wybrać opcję „Zaloguj jako” w prawym górnym rogu strony.
  3. Dalej wybiera się opcję „Rodzic lub uczeń” albo „Pracownik szkoły”.
  4. Po kliknięciu „Rodzic lub uczeń” w prawej kolumnie wybiera się opcję „Rozpocznij”.
  5. Wyświetli się pytanie: „Czy korzystasz z aplikacji Librus pierwszy raz?”. Należy kliknąć w opcję „Pierwszy raz”.
  6. Następnie pojawi się komunikat: „WAŻNE! Jeżeli masz tylko login/hasło ze szkoły, a chcesz korzystać z Aplikacji LIBRUS, musisz założyć dodatkowo Konto LIBRUS. Dowiedz się więcej.”
  7. Po kliknięciu „Rozumiem, zakładam konto Librus” użytkownik przenosi się do zakładki „Utwórz konto Librus”. Podaje się w tym miejscu login (adres e-mail), hasło i przedział wiekowy.
  8. Na ten adres zostanie wysłany link aktywacyjny, który będzie działał 14 dni. Jeżeli w ciągu 14 dni od daty rejestracji konto LIBRUS nie zostanie aktywowane, dane podane w formularzu rejestracyjnym zostaną usunięte. Na adres e-mail wskazany podczas rejestracji zostanie przesłany również regulamin korzystania z Konta LIBRUS i usług dodatkowych (zaakceptowany podczas procesu aktywacji konta).
  9. Po rejestracji konta Librus można korzystać z Librus Synergia czyli tzw. e-dziennika. Logując się do systemu Synergia Librus, należy podać otrzymane w szkole dane czyli Login i hasło. Login to szereg cyfr, które dla dziecka i rodzica są te same, z tym że na końcu loginu dziecka jest literka „u”. Dziecko posiada własne konto, a rodzice własne. Hasło podane przez nauczyciela można w każdej chwili zmienić.

Ze względów bezpieczeństwa przy logowaniu się do Konta LIBRUS z komputera publicznego (szkoła, biblioteka, praca) zawsze po zakończeniu pracy należy się wylogować. Konto LIBRUS nie wyloguje użytkownika w sposób automatyczny. Nie należy w takich miejscach zapamiętywać haseł lub loginów w przeglądarkach.

Librus Synergia - rodzina

Librus na koncie rodzica zawiera zastępujące zakładki:

  • Oceny
  • Frekwencja
  • Wiadomości
  • Ogłoszenia
  • Terminarz
  • Zadania domowe

W ogłoszeniach (internetowa tablica ogłoszeń) informuje się o ważnych wydarzeniach dla całej szkoły. Dla przykłady dyrektor informuje o dniach wolnych od szkoły w roku szkolnym 2021/2022.

W zakładce zadania domowe znajdują się zadania, które nauczyciele polecają uczniom odrobić w domu. Nie każdy nauczyciel zamieszcza je jednak w tym miejscu. Niektórzy robią to w sposób tradycyjny, np. zaznaczają uczniom polecenia w zeszytach i książkach, inni dyktują zadania do domu. W czasie zdalnego nauczania zadania były przesyłane również w aplikacji Teams. Często nauczyciele pytają rodziców i uczniów, jaki sposób przesyłania prac domowych jest dla nich najbardziej wygodny.

Terminarz w Librusie to nic innego jak plan lekcji. Dzięki niemu rodzice są na bieżąco z planem dnia dziecka.

Librus - dziennik

Librus w skrócie jest to szkolny dziennik elektroniczny. Korzystają z niego nauczyciele, uczniowie i ich rodzice. Dane osobowe zawarte w dzienniku elektronicznym stanowią dane poufne.

Zawarte są w nim przede wszystkim oceny uczniów. Oceny podzielone są na przedmioty, semestry (okres I, okres II), oceny bieżące, propozycję oceny średniej po każdym semestrze i ocenę ostateczną oraz propozycję oceny końcowej rocznej i ostateczną ocenę roczną.

Librus - frekwencja

Kolejną ważną informacją, którą zawiera e-dziennik jest frekwencja uczniów. Zakładka frekwencja zawiera nieobecności uczniów z podziałem na:

  • Nieobecność
  • Nieobecność usprawiedliwiona
  • Spóźnienie
  • Zwolnienie

Rodzic, który sprawdzi tę zakładkę może w każdej chwili usprawiedliwić nieobecność dziecka na lekcji czy w danym dniu w szkole.

Jak usprawiedliwić nieobecność?

Do usprawiedliwiania nieobecności dziecka w szkole służy moduł wiadomości. Należy po prostu napisać wiadomość, dlaczego dziecka nie było na zajęciach czy cały dzień (kilka dni) w szkole i przesłać ją do wychowawcy klasy.

Librus - wiadomości

Dziennik elektroniczny to także narzędzie przekazywania przez szkołę wiadomości rodzicom i uczniom. Na życzenie rodziców można udostępnić informacje w formie wydruku.

Informacja zamieszczona przez nauczyciela w module wiadomości po odczytaniu przez rodzica zostaje automatycznie oznaczona jako przeczytana. Jest to równoznaczne ze skutecznym dostarczeniem jej rodzicowi.

W zakładce wiadomości podzielone są na odebrane, wysłane, kosz i archiwum.

Aby rodzic wysłał wiadomość, musi wejść w zakładkę „wiadomości”, kliknąć „Napisz”, wpisać temat, treść i wybrać z listy, do kogo ma trafić, np.:

  • Wychowawca
  • Konkretny nauczyciel
  • Rada klasowa rodziców
  • Pedagog/psycholog szkolny
  • Administrator szkoły
  • Sekretariat

Za pomocą tego modułu można komunikować się ze szkołą we wszelkich sprawach dotyczących ucznia.

Sektor publiczny
Jeśli posiadasz dużą rodzinę, należą Ci się zniżki. Jakie?
17 maja 2024

Jesteś rodzicem przynajmniej 3 dzieci? Możesz nie wiedzieć, że przysługują Ci zniżki. Dowiedz się, jak z nich skorzystać oraz jak i gdzie złożyć odpowiedni wniosek.

Trzaskowski wydał zarządzenie dotyczące symboli religijnych w urzędach. Hołownia komentuje
18 maja 2024

Prezydent Rafał Trzaskowski wydał zarządzenie dla Warszawy dotyczące wprowadzenia 16 standardów "równego traktowania”. Jest to szerokie zarządzenie, które dotyczy kwestii związanych z równouprawnieniem i zakazem dyskryminacji. Ocenił je marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Bon energetyczny - kto się załapie na 300-1200 zł? Kryteria dochodowe są dość niskie
19 maja 2024

Wysokość bonu energetycznego będzie zależała m.in. od liczby osób w gospodarstwie domowym, jak również od kryterium dochodowego na osobę w gospodarstwie jednoosobowym lub wieloosobowym. Pieniądze w wysokości od 300 zł do 1200 zł są do wzięcia już w 2024 roku. Jednak załapać się na to nowe świadczenie nie będzie łatwo.

Kaczyński mówił o "bardzo poważnych podwyżkach" w Polsce. PiS szykuje nowy projekt
17 maja 2024

Europoseł Ryszard Czarnecki mówił o "olbrzymim odzewie" w sprawie akcji zbierania podpisów pod obywatelskim projektem ustawy "Stop Podwyżkom". Projekt ten ma na celu utrzymanie cen gazu i energii na obecnym poziomie. 

Lekcje religii w klasach łączonych od września 2024 r. Kościół ma wątpliwości. Konferencja Episkopatu Polski postuluje m.in. zmniejszenie liczby uczniów w klasach
17 maja 2024

Minister Edukacji chce zmienić rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach. Nowością ma być możliwość organizacji lekcji religii w grupie międzyoddziałowej lub międzyklasowej. Konferencja Episkopatu Polski zgłasza wątpliwości do tego projektu i postuluje m.in. zmniejszenie liczby uczniów w klasach łączonych. 

Noc Muzeów 2024 r.: utrudnienia w ruchu
17 maja 2024

Noc Muzeów 2024 odbędzie się z soboty na niedzielę 18/19 maja. W związku z przewidzianymi atrakcjami mogą pojawić się zmiany w komunikacji miejskiej i ewentualne utrudnienia w ruchu. Sprawdzamy, jak to wygląda w największych miastach. 

Noc Muzeów 2024 r.: darmowa komunikacja
17 maja 2024

Noc Muzeów 2024 jest już w ten weekend. Czy komunikacją miejską będziemy mogli poruszać się za darmo? Sprawdzamy!

W wieku 119 lat zmarła najstarsza mieszkanka. Co było sekretem jej długowieczności?
17 maja 2024

Najstarsza dotychczas Greczynka Irini Baroulakis odeszła w wieku 119 lat. Nie brała leków i prawie nie chorowała. Co było sekretem jej długowieczności? 

Znamy kryteria podziału subwencji oświatowej w 2024 r.
17 maja 2024

Kryteria podziału subwencji oświatowej. Ministerstwo Edukacji Narodowej (MEN) opublikowało kryteria podziału rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej na 2024 rok. Pierwszy termin na składanie wniosków mija w dniu 7 czerwca.

Kardiolog: nadciśnienie to najczęstsza przyczyna bólów głowy. Ludzie latami biorą leki przeciwbólowe, a nie wpadną na to by zmierzyć ciśnienie krwi
17 maja 2024

Zażywamy tabletki od bólu głowy, a najczęstszą przyczyną bólu jest wysokie ciśnienie krwi (czyli nadciśnienie tętnicze) - powiedział dr Tadeusz Zębik, ordynator oddziału kardiologicznego Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach. "Nie tylko seniorzy, a wszyscy powinniśmy pilnować nadciśnienia i co jakiś czas zmierzyć sobie ciśnienie, zwłaszcza przy niepokojących objawach" - zaapelował dr Zębik.

pokaż więcej
Proszę czekać...