Znamy kryteria podziału subwencji oświatowej w 2024 r.
REKLAMA
REKLAMA
- Kryteria podziału rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej na rok 2024
- Terminy podziału rezerwy subwencji oświatowej we wrześniu 2024 roku
- W październiku 2024 roku podział rezerwy subwencji oświatowej w czterech terminach
- W 2024 roku rezerwa subwencji oświatowej zwiększona o kwotę 645 mln zł
Kryteria podziału rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej na rok 2024
REKLAMA
Kryteria podziału rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej na rok 2024 zostały pozytywnie zaopiniowane przez stronę samorządową Zespołu ds. edukacji Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, a następnie opublikowane na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji Narodowej. Z uwagi na późny termin publikacji (zazwyczaj jest to wczesna wiosna), przesunięte zostały pierwsze terminy wnioskowania z maja na czerwiec.
REKLAMA
Do piątku, 7 czerwca samorządy mają czas, by ubiegać się o zwiększenie subwencji oświatowej z tytułu błędów statystycznych powstałych po stronie resortu (kryterium VIII), a także na usuwanie skutków zdarzeń losowych, które wystąpiły w ostatnim kwartale 2023 r. i pierwszym kwartale roku 2024 (kryterium II)
Terminy podziału rezerwy subwencji oświatowej we wrześniu 2024 roku
6 września - kryterium IX - dofinansowanie innych zadań o jednorazowym charakterze. Jak wyjaśnia MEN, chodzi o "wydatki na sytuacje wyjątkowe, niemożliwe do zaplanowania na etapie tworzenia algorytmu podziału części oświatowej subwencji ogólnej".
27 września - kryterium VII - dofinansowanie doposażenia pomieszczeń dla szkół rozpoczynających kształcenie w nowych zawodach.
REKLAMA
27 września - kryterium IV - to ostatni dzień na wniosek o zwiększenie subwencji oświatowej na pokrycie kosztów związanych z wypłatą odpraw dla nauczycieli zwalnianych w szkołach i placówkach oświatowych w trybie art. 20 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – ustawy Karta Nauczyciela albo przechodzących na emeryturę na podstawie art. 88 ustawy - Karta Nauczyciela w związku z art. 20 ww. ustawy Karta Nauczyciela.
30 września - kryterium V - dofinansowanie kosztów związanych z wypłatą odpraw dla nauczycieli przedszkoli, szkół i placówek, prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego, przechodzących na emeryturę, o której mowa w art. 88a ust. 1 – ustawy Karta Nauczyciela.
W październiku 2024 roku podział rezerwy subwencji oświatowej w czterech terminach
4 października - kryterium VI - dofinansowanie doposażenia publicznych szkół i placówek oświatowych, prowadzonych lub dotowanych przez jednostki samorządu terytorialnego, w zakresie pomieszczeń do nauki w nowo wybudowanych budynkach oraz nowych pomieszczeń do nauki pozyskanych w wyniku adaptacji.
11 października - kryterium II - pomoc jednostkom samorządu terytorialnego w usuwaniu skutków zdarzeń losowych w budynkach publicznych szkół i placówek oświatowych, prowadzonych lub dotowanych przez jednostki samorządu terytorialnego – z wyłączeniem przedszkoli ogólnodostępnych oraz innych form wychowania przedszkolnego.2) w terminie do 40 dni kalendarzowych od daty wystąpienia zdarzenia w przypadku budynków nieubezpieczonych, jednak nie później niż do 11 października 2024 r.,
18 października - kryterium I - dofinansowanie z tytułu wzrostu zadań szkolnych i pozaszkolnych, polegającego na wzroście liczby uczniów przeliczeniowych w odniesieniu do danych przyjętych do naliczenia algorytmem części oświatowej subwencji ogólnej na 2024 r.
25 października - kryterium III - pomoc jednostkom samorządu terytorialnego w usuwaniu skutków działania żywiołów w budynkach publicznych szkół i placówek oświatowych, prowadzonych lub dotowanych przez jednostki samorządu terytorialnego.
W 2024 roku rezerwa subwencji oświatowej zwiększona o kwotę 645 mln zł
Z ogólnej kwoty części oświatowej subwencji ogólnej ujętej w ustawie budżetowej na rok 2024, wyodrębnia się 0,5 proc. rezerwy. Środki te, będące w dyspozycji ministra finansów, dzielone są na podstawie kryteriów podziału ustalanych przez resort edukacji w porozumieniu ze stroną samorządową. W tym roku rezerwa subwencji oświatowej zostanie zwiększona o kwotę 645 mln zł z przeznaczeniem na wypłatę odpraw dla przechodzących na emeryturę nauczycieli przedszkoli, szkół i placówek prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego.
Podział rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej następuje nie później niż do dnia 30 listopada każdego roku. Zobacz: Kryteria podziału rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej na rok 2024
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.