Kredyty ze środków Europejskiego Banku Inwestycyjnego

Ewa Kozłowska
rozwiń więcej
Bank Gospodarstwa Krajowego udziela kredytów ze środków Europejskiego Banku Inwestycyjnego na finansowanie przedsięwzięć jednostek samorządu terytorialnego - gmin ich związków, powiatów i województw.

Kredyty ze środków Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) udzielane są na realizację projektów komunalnych w sektorach infrastruktury, ochrony środowiska, edukacji, zdrowia oraz rozwoju gospodarki opartej na wiedzy. Mogą służyć między innymi finansowaniu inwestycji drogowych, modernizacji budynków edukacyjnych, zakupu pomocy naukowych, szkolenia zawodowego, jak również modernizacji placówek medycznych oraz rozwoju nowych technologii informacyjnych.

Szczególnie atrakcyjna jest oferta kredytów z linii EBI oferowanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) dla trzech województw z zachodniej Polski, w tym dla gmin i powiatów z województwa dolnośląskiego.

Uprawnione jednostki samorządu terytorialnego z województwa dolnośląskiego mają możliwość skorzystania z kredytu EBI z grantem Komisji Europejskiej w ramach Instrumentu Infrastruktury Komunalnej tzw. grantu MIF. Środki z tego instrumentu skierowane są na wsparcie przygranicznych gmin, podejmujących realizację małych projektów, których koszt inwestycji wynosi od 40 tys. euro do 5 mln euro. Współfinansowaniem mogą być objęte projekty dotyczące infrastruktury środowiska, transportu, zdrowia i edukacji. Maksymalna kwota takiego kredytu nie może przekroczyć 2,5 mln euro, a okres kredytowania wynosi od 4 do 15 lat, z możliwością pięcioletniej karencji w spłacie kapitału.

Z dofinansowania EBI i grantu Komisji Europejskiej mogą skorzystać projekty, które uzyskały dotację z funduszy unijnych, jak i projekty niezwiązane z funduszami unijnymi, ale ujęte w strategii rozwoju regionalnego.

Kredytobiorcy mogą otrzymać grant MIF w wysokości do 10 proc. kwoty udzielonego kredytu ze środków EBI. Jego realizacja polega na obniżeniu kwoty kredytu przypadającego do spłaty o kwotę przyznanego grantu.

Do skorzystania z grantu MIF zostały już zakwalifikowane przez EBI projekty realizowane przez gminę Jemielno, gminę Podgórzyn i Powiat Złotoryję z województwa dolnośląskiego.

W przypadku większych projektów, niekwalifikujących się do otrzymania grantu Komisji Europejskiej (o koszcie inwestycji do 25 mln euro) jednostki samorządu terytorialnego mogą ubiegać się o dofinansowanie realizowanego przedsięwzięcia środkami z kredytu EBI.

BGK może kredytować z linii EBI do 50 proc. kosztów przedsięwzięcia inwestycyjnego. Przy projektach korzystających z funduszy Unii Europejskiej łączny udział kredytu i innych środków unijnych nie może przekroczyć 90 proc. kosztów inwestycji. Maksymalna kwota takiego kredytu wynosi 12,5 mln euro, a okres kredytowania wynosi od 4 do 15 lat, z możliwą karencją w spłacie kapitału do pięciu lat.

Kredyty z linii EBI udzielane są zgodnie z przepisami ustawy Prawo zamówień publicznych.

Kredytowane przedsięwzięcia muszą spełniać wymogi przepisów z zakresu ochrony środowiska i być realizowane zgodnie z przepisami dotyczącymi zamówień publicznych.

WIĘCEJ INFORMACJI:

Szczegółowa oferta dotycząca kredytów ze środków Europejskiego Banku Inwestycyjnego oraz wykaz placówek banku znajdują się na stronie internetowej www.bgk.com.pl

EWA KOZŁOWSKA

ekspert Banku Gospodarstwa Krajowego

Sektor publiczny
Jeśli posiadasz dużą rodzinę, należą Ci się zniżki. Jakie?
17 maja 2024

Jesteś rodzicem przynajmniej 3 dzieci? Możesz nie wiedzieć, że przysługują Ci zniżki. Dowiedz się, jak z nich skorzystać oraz jak i gdzie złożyć odpowiedni wniosek.

Trzaskowski wydał zarządzenie dotyczące symboli religijnych w urzędach. Hołownia komentuje
18 maja 2024

Prezydent Rafał Trzaskowski wydał zarządzenie dla Warszawy dotyczące wprowadzenia 16 standardów "równego traktowania”. Jest to szerokie zarządzenie, które dotyczy kwestii związanych z równouprawnieniem i zakazem dyskryminacji. Ocenił je marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Bon energetyczny - kto się załapie na 300-1200 zł? Kryteria dochodowe są naprawdę niskie
17 maja 2024

Wysokość bonu energetycznego będzie zależała m.in. od liczby osób w gospodarstwie domowym, jak również od kryterium dochodowego na osobę w gospodarstwie jednoosobowym lub wieloosobowym. Pieniądze w wysokości od 300 zł do 1200 zł są do wzięcia już w 2024 roku. Jednak załapać się na to nowe świadczenie nie będzie łatwo.

Kaczyński mówił o "bardzo poważnych podwyżkach" w Polsce. PiS szykuje nowy projekt
17 maja 2024

Europoseł Ryszard Czarnecki mówił o "olbrzymim odzewie" w sprawie akcji zbierania podpisów pod obywatelskim projektem ustawy "Stop Podwyżkom". Projekt ten ma na celu utrzymanie cen gazu i energii na obecnym poziomie. 

Lekcje religii w klasach łączonych od września 2024 r. Kościół ma wątpliwości. Konferencja Episkopatu Polski postuluje m.in. zmniejszenie liczby uczniów w klasach
17 maja 2024

Minister Edukacji chce zmienić rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach. Nowością ma być możliwość organizacji lekcji religii w grupie międzyoddziałowej lub międzyklasowej. Konferencja Episkopatu Polski zgłasza wątpliwości do tego projektu i postuluje m.in. zmniejszenie liczby uczniów w klasach łączonych. 

Noc Muzeów 2024 r.: utrudnienia w ruchu
17 maja 2024

Noc Muzeów 2024 odbędzie się z soboty na niedzielę 18/19 maja. W związku z przewidzianymi atrakcjami mogą pojawić się zmiany w komunikacji miejskiej i ewentualne utrudnienia w ruchu. Sprawdzamy, jak to wygląda w największych miastach. 

Noc Muzeów 2024 r.: darmowa komunikacja
17 maja 2024

Noc Muzeów 2024 jest już w ten weekend. Czy komunikacją miejską będziemy mogli poruszać się za darmo? Sprawdzamy!

W wieku 119 lat zmarła najstarsza mieszkanka. Co było sekretem jej długowieczności?
17 maja 2024

Najstarsza dotychczas Greczynka Irini Baroulakis odeszła w wieku 119 lat. Nie brała leków i prawie nie chorowała. Co było sekretem jej długowieczności? 

Znamy kryteria podziału subwencji oświatowej w 2024 r.
17 maja 2024

Kryteria podziału subwencji oświatowej. Ministerstwo Edukacji Narodowej (MEN) opublikowało kryteria podziału rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej na 2024 rok. Pierwszy termin na składanie wniosków mija w dniu 7 czerwca.

Kardiolog: nadciśnienie to najczęstsza przyczyna bólów głowy. Ludzie latami biorą leki przeciwbólowe, a nie wpadną na to by zmierzyć ciśnienie krwi
17 maja 2024

Zażywamy tabletki od bólu głowy, a najczęstszą przyczyną bólu jest wysokie ciśnienie krwi (czyli nadciśnienie tętnicze) - powiedział dr Tadeusz Zębik, ordynator oddziału kardiologicznego Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach. "Nie tylko seniorzy, a wszyscy powinniśmy pilnować nadciśnienia i co jakiś czas zmierzyć sobie ciśnienie, zwłaszcza przy niepokojących objawach" - zaapelował dr Zębik.

pokaż więcej
Proszę czekać...