Kiedy budowanie obiektu rekreacyjnego bez zezwolenia jest samowolą

Agnieszka Żbikowska
Prawnik, ekspert z zakresu prawa karnego.
rozwiń więcej
Jeśli teren, na którym rozpoczęto budowę nie miał planu zagospodarowania przestrzennego, a co do którego istniało domniemanie znane organom administracji, iż stanowi obszar budowy takiego obiektu, wówczas nie jest samowolą rozpoczęcie budowy.

Jeżeli istniał już plan zagospodarowania przestrzennego wówczas zachodzi potrzeba obecnego stanu zagospodarowania, wówczas organ administracji może zastosować przepisy dotyczące przejmowania nieruchomości na potrzeby związane z realizacją planów państwowych.

Zatwierdzony plan zagospodarowania przestrzennego ma walor aktu prawnego powszechnie obowiązującego, dlatego też warto zanim rozpoczniemy budowę obiektu rekreacyjnego zapoznać się z planem zagospodarowania przestrzennego aby nie ponieść później niepotrzebnych kosztów związanych z rozbiórka obiektu.

Prace budowlane

Wszelkie prace budowlane można rozpocząć jedynie po uzyskaniu ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę. Decyzją ostateczna w tej kwestii będzie decyzja kiedy od daty otrzymania decyzji w ciągu 14 dni zainteresowany nie złożył odwołania, lub została wydana decyzja odwoławcza.

Osoba , która ubiega się o pozwolenie na budowę musi spełniać dwa podstawowe warunki a mianowicie:
 złożyć wniosek o wydanie pozwolenia na budowę w terminie ważności wydania decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu wnioskodawca musi wykazać się prawem do nieruchomością na cele budowlane.
Ustawa z dnia 7 lipca 1994r. o zagospodarowaniu przestrzennym Dz. U. Nr 89, poz 415 z późn. zm. nakłada wymóg uzyskania decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, dla zmiany zagospodarowania terenu takich jak wykonanie , odbudowa, rozbudowa i nadbudowa obiektu budowlanego.

Wniosek

Do wniosku o pozwolenie na budowę należy dołączyć projekt budowlany, dowód stwierdzający prawo wnioskodawcy do tej nieruchomości a także decyzje o warunkach zabudowy i zagospodarowani terenu.
W sytuacji kiedy pozwolenie ma dotyczyć obiektów na terenie zamkniętym do wniosku obowiązkowo trzeba dołączyć postanowienie o uzgodnieniu z organem rozwiązań co do linii zabudowy oraz elewacji od strony dróg, ulic i innych dróg publicznych.

Należy również dołączyć postanowienie odnośnie przebiegu i charakterystyki technicznej dróg, linii komunikacyjnych a także sieci uzbrojenia terenu zamkniętego. Rozporządzenie z dnia 20 lipca 1998r. Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji określa wzór wniosku pozwolenia na budowę a także zawiera wzór decyzji pozwolenia na budowę.

Decyzja

Przepisy w zakresie samowoli budowlanej reguluje ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane. Ustawa w art. 48 określa los obiektu budowlanego realizowanego samowolnie: jest to bezwzględna i przymusowa rozbiórka . A mianowicie właściwy organ w sytuacji kiedy zaistniała samowola budowlana nakazuje, w drodze decyzji, rozbiórkę obiektu budowlanego lub jego części, będącego w budowie albo wybudowanego o ile obiekt został wybudowany bez wymaganego pozwolenia na budowę albo zgłoszenia, bądź też pomimo wniesienia sprzeciwu przez właściwy organ.

Przepis art. 48 Prawa budowlanego jest normą prawną o charakterze represyjnym. Z tych też względów zastosowanie tego przepisu jest możliwe tylko i wyłącznie w sytuacji, kiedy wszystkie wymogi w tym przepisie wskazane, zaistnieją kumulatywnie.

Badane powinny być następujące fakty i ustalenia :
- fakt budowania bądź już wybudowania obiektu budowlanego;
- ustalenie, iż rodzaj prowadzonych robót budowlanych stanowi budowę;
- ustalenie czy miało miejsce uzyskanie pozwolenia na budowę ;
- ustalenie czy miało miejsce dokonanie zgłoszenia budowy (o ile jest wymagane);
- ustalenie czy miało miejsce wniesienia przez organ administracji sprzeciwu w stosunku do dokonanego zgłoszenia.

Sektor publiczny
Jeśli posiadasz dużą rodzinę, należą Ci się zniżki. Jakie?
17 maja 2024

Jesteś rodzicem przynajmniej 3 dzieci? Możesz nie wiedzieć, że przysługują Ci zniżki. Dowiedz się, jak z nich skorzystać oraz jak i gdzie złożyć odpowiedni wniosek.

Trzaskowski wydał zarządzenie dotyczące symboli religijnych w urzędach. Hołownia komentuje
18 maja 2024

Prezydent Rafał Trzaskowski wydał zarządzenie dla Warszawy dotyczące wprowadzenia 16 standardów "równego traktowania”. Jest to szerokie zarządzenie, które dotyczy kwestii związanych z równouprawnieniem i zakazem dyskryminacji. Ocenił je marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Bon energetyczny - kto się załapie na 300-1200 zł? Kryteria dochodowe są dość niskie
19 maja 2024

Wysokość bonu energetycznego będzie zależała m.in. od liczby osób w gospodarstwie domowym, jak również od kryterium dochodowego na osobę w gospodarstwie jednoosobowym lub wieloosobowym. Pieniądze w wysokości od 300 zł do 1200 zł są do wzięcia już w 2024 roku. Jednak załapać się na to nowe świadczenie nie będzie łatwo.

Kaczyński mówił o "bardzo poważnych podwyżkach" w Polsce. PiS szykuje nowy projekt
17 maja 2024

Europoseł Ryszard Czarnecki mówił o "olbrzymim odzewie" w sprawie akcji zbierania podpisów pod obywatelskim projektem ustawy "Stop Podwyżkom". Projekt ten ma na celu utrzymanie cen gazu i energii na obecnym poziomie. 

Lekcje religii w klasach łączonych od września 2024 r. Kościół ma wątpliwości. Konferencja Episkopatu Polski postuluje m.in. zmniejszenie liczby uczniów w klasach
17 maja 2024

Minister Edukacji chce zmienić rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach. Nowością ma być możliwość organizacji lekcji religii w grupie międzyoddziałowej lub międzyklasowej. Konferencja Episkopatu Polski zgłasza wątpliwości do tego projektu i postuluje m.in. zmniejszenie liczby uczniów w klasach łączonych. 

Noc Muzeów 2024 r.: utrudnienia w ruchu
17 maja 2024

Noc Muzeów 2024 odbędzie się z soboty na niedzielę 18/19 maja. W związku z przewidzianymi atrakcjami mogą pojawić się zmiany w komunikacji miejskiej i ewentualne utrudnienia w ruchu. Sprawdzamy, jak to wygląda w największych miastach. 

Noc Muzeów 2024 r.: darmowa komunikacja
17 maja 2024

Noc Muzeów 2024 jest już w ten weekend. Czy komunikacją miejską będziemy mogli poruszać się za darmo? Sprawdzamy!

W wieku 119 lat zmarła najstarsza mieszkanka. Co było sekretem jej długowieczności?
17 maja 2024

Najstarsza dotychczas Greczynka Irini Baroulakis odeszła w wieku 119 lat. Nie brała leków i prawie nie chorowała. Co było sekretem jej długowieczności? 

Znamy kryteria podziału subwencji oświatowej w 2024 r.
17 maja 2024

Kryteria podziału subwencji oświatowej. Ministerstwo Edukacji Narodowej (MEN) opublikowało kryteria podziału rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej na 2024 rok. Pierwszy termin na składanie wniosków mija w dniu 7 czerwca.

Kardiolog: nadciśnienie to najczęstsza przyczyna bólów głowy. Ludzie latami biorą leki przeciwbólowe, a nie wpadną na to by zmierzyć ciśnienie krwi
17 maja 2024

Zażywamy tabletki od bólu głowy, a najczęstszą przyczyną bólu jest wysokie ciśnienie krwi (czyli nadciśnienie tętnicze) - powiedział dr Tadeusz Zębik, ordynator oddziału kardiologicznego Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach. "Nie tylko seniorzy, a wszyscy powinniśmy pilnować nadciśnienia i co jakiś czas zmierzyć sobie ciśnienie, zwłaszcza przy niepokojących objawach" - zaapelował dr Zębik.

pokaż więcej
Proszę czekać...