Tymczasowy areszt trwa zbyt długo

Łukasz Sobiech
rozwiń więcej

Tymczasowe aresztowanie jest drugim z najczęściej stosowanych środków zapobiegawczych wobec podejrzanych. W ubiegłym roku sądy wydały ponad 34 tys. postanowień.

Do Janusza Kochanowskiego, rzecznika praw obywatelskich, wpłynęło w 2006 roku 1,4 tys. skarg od tymczasowo aresztowanych. W tym jest ich już prawie 700. Tymczasowo aresztowani najczęściej skarżą się na brak odpowiednich czynności procesowych prokuratorów decydujących o podstawie zastosowania aresztu tymczasowego.

- Dodatkowo skargi dotyczą sposobu zatrzymania przy aresztowaniu oraz pozbawienia bądź też znacznego ograniczenia kontaktów z rodziną - dodaje Janusz Kochanowski.

Nadmierne stosowanie tymczasowego aresztowania jest również przedmiotem skarg do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. W ciągu siedmiu lat Trybunał rozpatrzył 90 spraw przeciwko Polsce, w blisko 80 proc. stwierdził, że doszło do naruszenia przepisów Europejskiej Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności.

- Trybunał zwrócił uwagę, że przyczyny tego stanu rzeczy leżą nie tylko w niedoskonałych regulacjach przepisów, ale przede wszystkim jest to wynik niewłaściwej praktyki stosowania praw. W szczególności chodzi o jakość uzasadnień decyzji o zastosowaniu tymczasowego aresztowania - wyjaśnia rzecznik.

W opinii Jacka Czabańskiego, doradcy ministra sprawiedliwości, w momencie kierowania sprawy do sądu odsetek tymczasowo aresztowanych spada.

- Prokuratorzy nie upierają się przy stosowaniu tego środka. Jest on zwykle stosowany przy podejrzeniu o najcięższe przestępstwa - wyjaśniał Czabański.

Zdaniem sędziego Marka Celeja z Krajowej Rady Sądownictwa prokuratorzy zbyt często występują do sądu z wnioskiem o zastosowanie tymczasowego aresztowania.

- Jeżeli ktoś popełnia występek, ma stałe miejsce zamieszkania w kraju, stałą pracę i rodzinę, to niecelowe jest występowanie do sądu o jego zastosowanie. Wystarczy zastosować poręczenie majątkowe, które jest także dolegliwym środkiem - wyjaśnia sędzia. Jego zdaniem należy podjąć działania legislacyjne, które umożliwią sądom okręgowym decydowanie o tymczasowym aresztowaniu w przypadku cięższych przestępstw.

- Dzisiaj w większości spraw o zastosowaniu tymczasowego aresztowania decydują młodzi niedoświadczeni sędziowie, w dużej mierze asesorzy sądów rejonowych - wyjaśnia sędzia Celej.

Dodatkowo, w opinii sędziego, należy również ograniczyć długość postępowania przygotowawczego.

- Powinny być szybsze i intensywniejsze. Jeżeli prokurator występuje z wnioskiem o zastosowanie aresztowania, to musi mieć mocne dowody oraz ograniczony czas na jego dokończenie - podsumowuje sędzia Celej.

Łukasz Sobiech

lukasz.sobiech@infor.pl

Sektor publiczny
Jeśli posiadasz dużą rodzinę, należą Ci się zniżki. Jakie?
17 maja 2024

Jesteś rodzicem przynajmniej 3 dzieci? Możesz nie wiedzieć, że przysługują Ci zniżki. Dowiedz się, jak z nich skorzystać oraz jak i gdzie złożyć odpowiedni wniosek.

Trzaskowski wydał zarządzenie dotyczące symboli religijnych w urzędach. Hołownia komentuje
18 maja 2024

Prezydent Rafał Trzaskowski wydał zarządzenie dla Warszawy dotyczące wprowadzenia 16 standardów "równego traktowania”. Jest to szerokie zarządzenie, które dotyczy kwestii związanych z równouprawnieniem i zakazem dyskryminacji. Ocenił je marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Bon energetyczny - kto się załapie na 300-1200 zł? Kryteria dochodowe są naprawdę niskie
17 maja 2024

Wysokość bonu energetycznego będzie zależała m.in. od liczby osób w gospodarstwie domowym, jak również od kryterium dochodowego na osobę w gospodarstwie jednoosobowym lub wieloosobowym. Pieniądze w wysokości od 300 zł do 1200 zł są do wzięcia już w 2024 roku. Jednak załapać się na to nowe świadczenie nie będzie łatwo.

Kaczyński mówił o "bardzo poważnych podwyżkach" w Polsce. PiS szykuje nowy projekt
17 maja 2024

Europoseł Ryszard Czarnecki mówił o "olbrzymim odzewie" w sprawie akcji zbierania podpisów pod obywatelskim projektem ustawy "Stop Podwyżkom". Projekt ten ma na celu utrzymanie cen gazu i energii na obecnym poziomie. 

Lekcje religii w klasach łączonych od września 2024 r. Kościół ma wątpliwości. Konferencja Episkopatu Polski postuluje m.in. zmniejszenie liczby uczniów w klasach
17 maja 2024

Minister Edukacji chce zmienić rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach. Nowością ma być możliwość organizacji lekcji religii w grupie międzyoddziałowej lub międzyklasowej. Konferencja Episkopatu Polski zgłasza wątpliwości do tego projektu i postuluje m.in. zmniejszenie liczby uczniów w klasach łączonych. 

Noc Muzeów 2024 r.: utrudnienia w ruchu
17 maja 2024

Noc Muzeów 2024 odbędzie się z soboty na niedzielę 18/19 maja. W związku z przewidzianymi atrakcjami mogą pojawić się zmiany w komunikacji miejskiej i ewentualne utrudnienia w ruchu. Sprawdzamy, jak to wygląda w największych miastach. 

Noc Muzeów 2024 r.: darmowa komunikacja
17 maja 2024

Noc Muzeów 2024 jest już w ten weekend. Czy komunikacją miejską będziemy mogli poruszać się za darmo? Sprawdzamy!

W wieku 119 lat zmarła najstarsza mieszkanka. Co było sekretem jej długowieczności?
17 maja 2024

Najstarsza dotychczas Greczynka Irini Baroulakis odeszła w wieku 119 lat. Nie brała leków i prawie nie chorowała. Co było sekretem jej długowieczności? 

Znamy kryteria podziału subwencji oświatowej w 2024 r.
17 maja 2024

Kryteria podziału subwencji oświatowej. Ministerstwo Edukacji Narodowej (MEN) opublikowało kryteria podziału rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej na 2024 rok. Pierwszy termin na składanie wniosków mija w dniu 7 czerwca.

Kardiolog: nadciśnienie to najczęstsza przyczyna bólów głowy. Ludzie latami biorą leki przeciwbólowe, a nie wpadną na to by zmierzyć ciśnienie krwi
17 maja 2024

Zażywamy tabletki od bólu głowy, a najczęstszą przyczyną bólu jest wysokie ciśnienie krwi (czyli nadciśnienie tętnicze) - powiedział dr Tadeusz Zębik, ordynator oddziału kardiologicznego Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach. "Nie tylko seniorzy, a wszyscy powinniśmy pilnować nadciśnienia i co jakiś czas zmierzyć sobie ciśnienie, zwłaszcza przy niepokojących objawach" - zaapelował dr Zębik.

pokaż więcej
Proszę czekać...