Jak skutecznie przeprowadzić program rewitalizacji starówki

AO
rozwiń więcej

Dlaczego starówka Sandomierza została wpisana do programu rewitalizacji? Jakie główne założenia i cele przewiduje miejscowy program rewitalizacji? Dlaczego miasto stara się o pomoc z unijnych programów pomocowych?

JERZY BOROWSKI

burmistrz Sandomierza


Wpisany w całości do rejestru zabytków zespół urbanistyczno-architektoniczny Starego Miasta, ze względu na wysoką wartość historyczną i architektoniczną, jest uznawany za największy skarb Sandomierza. Dlatego też sandomierskie stare miasto w całości wpisane zostało do Lokalnego Programu Rewitalizacji. Na obszarze tym występuje wyjątkowo duża koncentracja problemów natury społecznej i infrastrukturalnej. Najpoważniejszym jednak problemem jest osuwanie się Wzgórza Staromiejskiego. Szczególne warunki hydrogeologiczne: nieszczelna sieć wodno-kanalizacyjna i ciepłownicza, a także niekontrolowany spływ wód deszczowych, stanowią poważne zagrożenie dla zabytkowych obiektów i dla całej skarpy, na której one się znajdują.

Ze względu na te zagrożenia istnieje pilna konieczność wymiany całej infrastruktury podziemnej na nową, elastyczną (odporną na uszkodzenia spowodowane ruchami geologicznymi). Pociągnie to za sobą konieczność wymiany zniszczonych nawierzchni i zastosowania nowych, bardziej estetycznych rozwiązań małej architektury i zieleni. Szczególnie ta ostatnia, w połączeniu z nowym, stylowym oświetleniem i iluminacją wybranych obiektów, powinna wpłynąć na zdecydowaną poprawę wizerunku starówki. Ponieważ ze względu na zagrożenia zaistniała konieczność niemal całkowitego ograniczenia ruchu kołowego w obrębie starego miasta, spowodowało to nasilenie problemów komunikacyjnych. Uwypukliło też niedostatek miejsc parkingowych.

Projekt przewiduje również budowę nowoczesnych parkingów z infrastrukturą towarzyszącą. Dalsze etapy realizacji projektu obejmować będą promocję przedsiębiorczości poprzez zwiększanie możliwości prowadzenia i rozszerzania działalności gospodarczej w branżach związanych z turystyką i kulturą. Będzie prowadzona stopniowa dekomunalizacja i sprzedaż miejskich kamienic z przeznaczeniem na lokale gastronomiczne i infrastrukturę noclegową. Miasto będzie prowadzić intensywną promocję. Uzupełnieniem tych działań będą projekty szkoleniowe i marketingowe, realizowane w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Sami, dysponując około dziesięcioma milionami złotych rocznie na inwestycje, nigdy nie bylibyśmy w stanie podołać ogromnym kosztom związanym z tą inwestycją (wartość całego projektu to 25 milionów euro).

Gminy bez zabytków mogą spokojnie swoje pieniądze przeznaczyć na inne cele: remonty dróg, budowę przedszkoli i modernizację szkół.

Rewitalizacja Starego Miasta w Sandomierzu ujęta była pierwotnie w Indykatywnym Planie Inwestycyjnym RPO Województwa Świętokrzyskiego, a do jej umieszczenia na liście projektów kluczowych PO Infrastruktura i Środowisko bez wątpienia przyczynił się zarząd województwa.

Do stworzenia dobrego programu rewitalizacji najważniejsza jest świadomość konieczności jego opracowania. Określenia celu, jaki chcemy osiągnąć, i zaplanowania działań, często na wiele lat do przodu. Bardzo ważne jest zdanie sobie sprawy z tego, co jest największym potencjałem regionu czy miasta, i skupienie się na jego wzmacnianiu.

AO

Sektor publiczny
Jeśli posiadasz dużą rodzinę, należą Ci się zniżki. Jakie?
17 maja 2024

Jesteś rodzicem przynajmniej 3 dzieci? Możesz nie wiedzieć, że przysługują Ci zniżki. Dowiedz się, jak z nich skorzystać oraz jak i gdzie złożyć odpowiedni wniosek.

Trzaskowski wydał zarządzenie dotyczące symboli religijnych w urzędach. Hołownia komentuje
18 maja 2024

Prezydent Rafał Trzaskowski wydał zarządzenie dla Warszawy dotyczące wprowadzenia 16 standardów "równego traktowania”. Jest to szerokie zarządzenie, które dotyczy kwestii związanych z równouprawnieniem i zakazem dyskryminacji. Ocenił je marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Bon energetyczny - kto się załapie na 300-1200 zł? Kryteria dochodowe są dość niskie
19 maja 2024

Wysokość bonu energetycznego będzie zależała m.in. od liczby osób w gospodarstwie domowym, jak również od kryterium dochodowego na osobę w gospodarstwie jednoosobowym lub wieloosobowym. Pieniądze w wysokości od 300 zł do 1200 zł są do wzięcia już w 2024 roku. Jednak załapać się na to nowe świadczenie nie będzie łatwo.

Kaczyński mówił o "bardzo poważnych podwyżkach" w Polsce. PiS szykuje nowy projekt
17 maja 2024

Europoseł Ryszard Czarnecki mówił o "olbrzymim odzewie" w sprawie akcji zbierania podpisów pod obywatelskim projektem ustawy "Stop Podwyżkom". Projekt ten ma na celu utrzymanie cen gazu i energii na obecnym poziomie. 

Lekcje religii w klasach łączonych od września 2024 r. Kościół ma wątpliwości. Konferencja Episkopatu Polski postuluje m.in. zmniejszenie liczby uczniów w klasach
17 maja 2024

Minister Edukacji chce zmienić rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach. Nowością ma być możliwość organizacji lekcji religii w grupie międzyoddziałowej lub międzyklasowej. Konferencja Episkopatu Polski zgłasza wątpliwości do tego projektu i postuluje m.in. zmniejszenie liczby uczniów w klasach łączonych. 

Noc Muzeów 2024 r.: utrudnienia w ruchu
17 maja 2024

Noc Muzeów 2024 odbędzie się z soboty na niedzielę 18/19 maja. W związku z przewidzianymi atrakcjami mogą pojawić się zmiany w komunikacji miejskiej i ewentualne utrudnienia w ruchu. Sprawdzamy, jak to wygląda w największych miastach. 

Noc Muzeów 2024 r.: darmowa komunikacja
17 maja 2024

Noc Muzeów 2024 jest już w ten weekend. Czy komunikacją miejską będziemy mogli poruszać się za darmo? Sprawdzamy!

W wieku 119 lat zmarła najstarsza mieszkanka. Co było sekretem jej długowieczności?
17 maja 2024

Najstarsza dotychczas Greczynka Irini Baroulakis odeszła w wieku 119 lat. Nie brała leków i prawie nie chorowała. Co było sekretem jej długowieczności? 

Znamy kryteria podziału subwencji oświatowej w 2024 r.
17 maja 2024

Kryteria podziału subwencji oświatowej. Ministerstwo Edukacji Narodowej (MEN) opublikowało kryteria podziału rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej na 2024 rok. Pierwszy termin na składanie wniosków mija w dniu 7 czerwca.

Kardiolog: nadciśnienie to najczęstsza przyczyna bólów głowy. Ludzie latami biorą leki przeciwbólowe, a nie wpadną na to by zmierzyć ciśnienie krwi
17 maja 2024

Zażywamy tabletki od bólu głowy, a najczęstszą przyczyną bólu jest wysokie ciśnienie krwi (czyli nadciśnienie tętnicze) - powiedział dr Tadeusz Zębik, ordynator oddziału kardiologicznego Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach. "Nie tylko seniorzy, a wszyscy powinniśmy pilnować nadciśnienia i co jakiś czas zmierzyć sobie ciśnienie, zwłaszcza przy niepokojących objawach" - zaapelował dr Zębik.

pokaż więcej
Proszę czekać...