W Gdańsku nie będzie problemów z reklamami podczas Euro

W Gdańsku, przygotowując się do Euro, zadbano, by nie doszło do kolizji pomiędzy stałymi reklamodawcami a wymogami reklamowymi UEFA. Miasto nie poniesie więc żadnych kosztów związanych z koniecznością usunięcia reklam i napisów nie związanych z partnerami UEFA.

Piłkarska federacja zastrzegła w umowach z miastami-gospodarzami Euro, że firmy konkurujące ze sponsorami mistrzostw nie mogą reklamować się na terenach w okolicy stadionu, strefy kibica i na trasach przejazdów kibiców.

"Już wcześniej zadbaliśmy o to, żeby wszystkie nośniki reklamowe należącą do miasta nie zostały zajęte przez firmy konkurencyjne w stosunku do partnerów komercyjnych UEFA. Z jednej strony takie podmioty nie miały możliwości reklamowania się, a z drugiej zwróciliśmy się do sponsorów europejskiej federacji z propozycją umieszczenia na miejskich nośnikach swoich logotypów" - wyjaśnił PAP kierownik Biura ds. Euro 2012 Urzędu Miasta Gdańska Zbigniew Weinar.

Najbardziej spektakularna zmiana miała miejsce na stadionie w Gdańsku Letnicy, który podczas UEFA Euro 2012 będzie funkcjonował pod nazwą Arena Gdańsk. Konieczne było zdjęcie z fasady obiektu logotypu sponsora tytularnego - Polskiej Grupy Energetycznej S.A. Logotypy sponsorów europejskiej federacji oraz oznakowania mistrzostw zastąpiły dotychczasowe logotypy firm współpracujących z Lechią Gdańsk oraz innych oznaczeń stadionu.

Od 31 maja 2010 roku ten stadion piłkarski nosi oficjalną nazwę PGE Arena Gdańsk - stosowną umowa podpisano 25 maja 2010 roku. Na jej mocy Polska Grupa Energetyczna zapłaci do 31 maja 2014 roku 35 milionów złotych.

"Przewidzieliśmy taką ewentualność. Kiedy ogłaszaliśmy przetarg na sponsora tytularnego, a obiekt był wtedy w budowie, uwzględniliśmy konieczność przekazania europejskiej federacji +czystego+ stadionu. Fakt, że przez niespełna dwa miesiące PGE Arena Gdańsk będzie funkcjonowała bez pierwszego członu, nie ma żadnego wpływu na wysokość i długość trwania tej umowy" - zapewnił prezes Biura Inwestycji Euro Gdańsk 2012 Adam Kalata.

Biuro zobowiązane było natomiast przeprowadzić trzy duże przetargi. Pierwszy dotyczył montażu wraz z niezbędnymi instalacjami, a po turnieju demontażu, Centrum Medialnego Stadionu, przedmiotem drugiego był montaż (połączony z demontażem po mistrzostwach) trybuny medialnej oraz dostawa nowych stołów komentatorskich na potrzeby prasy, radia i telewizji, natomiast trzeci związany był z wymianą murawy.

Za zbudowanie na czas Euro centrum medialnego trzeba będzie zapłacić około 700 tysięcy złotych, koszt rozbudowania trybuny medialnej wyniósł niespełna 600 tysięcy złotych, natomiast wymiana nawierzchni pochłonęła kwotę 691 tysięcy.

"Za te inwestycje zapłaciła spółka BIEG 2012, bo to właśnie na naszej instytucji spoczywał obowiązek dostosowania infrastruktury stadionu na potrzeby przeprowadzenia turnieju UEFA Euro 2012" - dodał Kalata.

Żadnych kosztów miasto nie poniesie również przy powstaniu Strefy Kibica. "Zlokalizowana ona będzie na Placu Zebrań Ludowych, a to miejsce przystosowane jest do organizowania podobnych wydarzeń. Na stałe nie ma tam żadnych reklam" - poinformował koordynator gdańskiej Strefy Kibica Przemysław Kuśmierski.(PAP)

Sektor publiczny
Jeśli posiadasz dużą rodzinę, należą Ci się zniżki. Jakie?
17 maja 2024

Jesteś rodzicem przynajmniej 3 dzieci? Możesz nie wiedzieć, że przysługują Ci zniżki. Dowiedz się, jak z nich skorzystać oraz jak i gdzie złożyć odpowiedni wniosek.

Trzaskowski wydał zarządzenie dotyczące symboli religijnych w urzędach. Hołownia komentuje
18 maja 2024

Prezydent Rafał Trzaskowski wydał zarządzenie dla Warszawy dotyczące wprowadzenia 16 standardów "równego traktowania”. Jest to szerokie zarządzenie, które dotyczy kwestii związanych z równouprawnieniem i zakazem dyskryminacji. Ocenił je marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Bon energetyczny - kto się załapie na 300-1200 zł? Kryteria dochodowe są naprawdę niskie
17 maja 2024

Wysokość bonu energetycznego będzie zależała m.in. od liczby osób w gospodarstwie domowym, jak również od kryterium dochodowego na osobę w gospodarstwie jednoosobowym lub wieloosobowym. Pieniądze w wysokości od 300 zł do 1200 zł są do wzięcia już w 2024 roku. Jednak załapać się na to nowe świadczenie nie będzie łatwo.

Kaczyński mówił o "bardzo poważnych podwyżkach" w Polsce. PiS szykuje nowy projekt
17 maja 2024

Europoseł Ryszard Czarnecki mówił o "olbrzymim odzewie" w sprawie akcji zbierania podpisów pod obywatelskim projektem ustawy "Stop Podwyżkom". Projekt ten ma na celu utrzymanie cen gazu i energii na obecnym poziomie. 

Lekcje religii w klasach łączonych od września 2024 r. Kościół ma wątpliwości. Konferencja Episkopatu Polski postuluje m.in. zmniejszenie liczby uczniów w klasach
17 maja 2024

Minister Edukacji chce zmienić rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach. Nowością ma być możliwość organizacji lekcji religii w grupie międzyoddziałowej lub międzyklasowej. Konferencja Episkopatu Polski zgłasza wątpliwości do tego projektu i postuluje m.in. zmniejszenie liczby uczniów w klasach łączonych. 

Noc Muzeów 2024 r.: utrudnienia w ruchu
17 maja 2024

Noc Muzeów 2024 odbędzie się z soboty na niedzielę 18/19 maja. W związku z przewidzianymi atrakcjami mogą pojawić się zmiany w komunikacji miejskiej i ewentualne utrudnienia w ruchu. Sprawdzamy, jak to wygląda w największych miastach. 

Noc Muzeów 2024 r.: darmowa komunikacja
17 maja 2024

Noc Muzeów 2024 jest już w ten weekend. Czy komunikacją miejską będziemy mogli poruszać się za darmo? Sprawdzamy!

W wieku 119 lat zmarła najstarsza mieszkanka. Co było sekretem jej długowieczności?
17 maja 2024

Najstarsza dotychczas Greczynka Irini Baroulakis odeszła w wieku 119 lat. Nie brała leków i prawie nie chorowała. Co było sekretem jej długowieczności? 

Znamy kryteria podziału subwencji oświatowej w 2024 r.
17 maja 2024

Kryteria podziału subwencji oświatowej. Ministerstwo Edukacji Narodowej (MEN) opublikowało kryteria podziału rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej na 2024 rok. Pierwszy termin na składanie wniosków mija w dniu 7 czerwca.

Kardiolog: nadciśnienie to najczęstsza przyczyna bólów głowy. Ludzie latami biorą leki przeciwbólowe, a nie wpadną na to by zmierzyć ciśnienie krwi
17 maja 2024

Zażywamy tabletki od bólu głowy, a najczęstszą przyczyną bólu jest wysokie ciśnienie krwi (czyli nadciśnienie tętnicze) - powiedział dr Tadeusz Zębik, ordynator oddziału kardiologicznego Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach. "Nie tylko seniorzy, a wszyscy powinniśmy pilnować nadciśnienia i co jakiś czas zmierzyć sobie ciśnienie, zwłaszcza przy niepokojących objawach" - zaapelował dr Zębik.

pokaż więcej
Proszę czekać...