Kiedy zaprzysiężenie nowych wójtów, burmistrzów i prezydentów miast?

wybory samorządowe / ShutterStock

Wybory samorządowe 2024. Jesteśmy już po drugiej turze wyborów. Kiedy odbędzie się zaprzysiężenie nowych wójtów, burmistrzów i prezydentów miast? Co na pierwszym posiedzeniu? 

Koniec najdłuższej kadencji

Z końcem kwietnia kończy się najdłuższa kadencja samorządowa w historii III RP, która trwała ponad 5 lat. Dzięki dwóm zmianom w prawie udało się uniknąć kumulacji wyborów parlamentarnych i samorządowych jesienią 2023 r. Pierwsza to nowelizacja Kodeksu wyborczego z 2017 r., na mocy której wydłużono urzędowanie samorządów z 4 do 5 lat. A w końcówce 2022 r. na mocy specustawy przygotowanej przez posłów PiS, wydłużono kadencję samorządów do 30 kwietnia 2024 r.

Poprzednie wybory samorządowe odbyły się 21 października 2018 r., w niedzielę 7 kwietnia 2024 r. Polacy ponownie poszli do urn. W niedzielę 21 kwietnia w niektórych miastach odbyła się druga tura wyborów. Wybierano blisko 47 tys. radnych gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich i prawie 2,5 tys. wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Kadencja nowych samorządowców rozpocznie się 1 maja.

Kiedy pierwsze posiedzenie rady

Państwowa Komisja Wyborcza w swoim stanowisku zwróciła uwagę, że zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym, w celu złożenia przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta) ślubowania, komisarz wyborczy powinien zwołać sesję rady na dzień przypadający w ciągu 7 dni od dnia ogłoszenia zbiorczych wyników wyborów wójtów na obszarze kraju, a więc takie posiedzenia musiałyby odbyć się jeszcze w pierwszej połowie kwietnia.

Ale z uwagi na to, że zgodnie z tą samą ustawą kadencja wójta (burmistrza, prezydenta miasta) rozpoczyna się w dniu rozpoczęcia kadencji rady gminy i upływa z dniem jej upływu, zwołanie w tym terminie sesji rady w celu złożenia ślubowania przez włodarza jest niemożliwe. Dlatego PKW zobowiązała komisarzy wyborczych do uwzględnieniu w porządku obrad pierwszej sesji nowo wybranej rady ślubowania wójta (burmistrza, prezydenta miasta).

Pierwsze posiedzenia rad muszą zostać zwołane między 1 a 7 maja. Dlatego, że sesje inauguracyjne nowych rad - zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym - zwołuje komisarz wyborczy na dzień przypadający w ciągu 7 dni po upływie kadencji rady. 

Ślubowanie i wybór władz

Czego można się spodziewać na pierwszym posiedzeniu? Radni złożą ślubowanie, a także wybiorą władze rady. Rada gminy wybiera ze swego grona przewodniczącego i od jednego do trzech wiceprzewodniczących.

Podobnie wyglądają pierwsze posiedzenia nowo wybranych rad powiatów i sejmików województw. Zgodnie z ustawami o samorządzie powiatowym oraz samorządzie wojewódzkim, pierwszą sesję odpowiednio: rady powiatu i sejmiku województwa zwołuje komisarz wyborczy na dzień przypadający w ciągu 7 dni po upływie kadencji rady. Również w tych przypadkach jest na to czas od 1 do 7 maja.

Na pierwszym posiedzeniu radni składają ślubowania oraz wybierają prezydium rad (w przypadku rad powiatów wybiera się przewodniczącego i jednego lub dwóch wiceprzewodniczących, a w przypadku sejmików województw wybiera się przewodniczącego oraz nie więcej niż trzech wiceprzewodniczących).

Źródło: PAP

Zobacz także: Zobacz, jak w wyborach samorządowych poradzili sobie sportowcy
Niezwykły przypadek. Potrzebne było losowanie, żeby kandydat wygrał wybory

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

oprac. Kinga Olszacka
rozwiń więcej
Sektor publiczny
Jeśli posiadasz dużą rodzinę, należą Ci się zniżki. Jakie?
17 maja 2024

Jesteś rodzicem przynajmniej 3 dzieci? Możesz nie wiedzieć, że przysługują Ci zniżki. Dowiedz się, jak z nich skorzystać oraz jak i gdzie złożyć odpowiedni wniosek.

Trzaskowski wydał zarządzenie. Hołownia komentuje
17 maja 2024

Prezydent Rafał Trzaskowski wydał zarządzenie dla Warszawy dotyczące wprowadzenia 16 standardów "równego traktowania”. Jest to szerokie zarządzenie, które dotyczy kwestii związanych z równouprawnieniem i zakazem dyskryminacji. Ocenił je marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Bon energetyczny - kto się załapie na 300-1200 zł? Kryteria dochodowe są naprawdę niskie
17 maja 2024

Wysokość bonu energetycznego będzie zależała m.in. od liczby osób w gospodarstwie domowym, jak również od kryterium dochodowego na osobę w gospodarstwie jednoosobowym lub wieloosobowym. Pieniądze w wysokości od 300 zł do 1200 zł są do wzięcia już w 2024 roku. Jednak załapać się na to nowe świadczenie nie będzie łatwo.

Kaczyński mówił o "bardzo poważnych podwyżkach" w Polsce. PiS szykuje nowy projekt
17 maja 2024

Europoseł Ryszard Czarnecki mówił o "olbrzymim odzewie" w sprawie akcji zbierania podpisów pod obywatelskim projektem ustawy "Stop Podwyżkom". Projekt ten ma na celu utrzymanie cen gazu i energii na obecnym poziomie. 

Lekcje religii w klasach łączonych od września 2024 r. Kościół ma wątpliwości. Konferencja Episkopatu Polski postuluje m.in. zmniejszenie liczby uczniów w klasach
17 maja 2024

Minister Edukacji chce zmienić rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach. Nowością ma być możliwość organizacji lekcji religii w grupie międzyoddziałowej lub międzyklasowej. Konferencja Episkopatu Polski zgłasza wątpliwości do tego projektu i postuluje m.in. zmniejszenie liczby uczniów w klasach łączonych. 

Noc Muzeów 2024 r.: utrudnienia w ruchu
17 maja 2024

Noc Muzeów 2024 odbędzie się z soboty na niedzielę 18/19 maja. W związku z przewidzianymi atrakcjami mogą pojawić się zmiany w komunikacji miejskiej i ewentualne utrudnienia w ruchu. Sprawdzamy, jak to wygląda w największych miastach. 

Noc Muzeów 2024 r.: darmowa komunikacja
17 maja 2024

Noc Muzeów 2024 jest już w ten weekend. Czy komunikacją miejską będziemy mogli poruszać się za darmo? Sprawdzamy!

W wieku 119 lat zmarła najstarsza mieszkanka. Co było sekretem jej długowieczności?
17 maja 2024

Najstarsza dotychczas Greczynka Irini Baroulakis odeszła w wieku 119 lat. Nie brała leków i prawie nie chorowała. Co było sekretem jej długowieczności? 

Znamy kryteria podziału subwencji oświatowej w 2024 r.
17 maja 2024

Kryteria podziału subwencji oświatowej. Ministerstwo Edukacji Narodowej (MEN) opublikowało kryteria podziału rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej na 2024 rok. Pierwszy termin na składanie wniosków mija w dniu 7 czerwca.

Kardiolog: nadciśnienie to najczęstsza przyczyna bólów głowy. Ludzie latami biorą leki przeciwbólowe, a nie wpadną na to by zmierzyć ciśnienie krwi
17 maja 2024

Zażywamy tabletki od bólu głowy, a najczęstszą przyczyną bólu jest wysokie ciśnienie krwi (czyli nadciśnienie tętnicze) - powiedział dr Tadeusz Zębik, ordynator oddziału kardiologicznego Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach. "Nie tylko seniorzy, a wszyscy powinniśmy pilnować nadciśnienia i co jakiś czas zmierzyć sobie ciśnienie, zwłaszcza przy niepokojących objawach" - zaapelował dr Zębik.

pokaż więcej
Proszę czekać...