Sztab kryzysowy na Pomorzu. "Nie wchodźcie do lasów"

oprac. Olga Papiernik
rozwiń więcej
Sztab kryzysowy na Pomorzu. "Nie wchodźcie do lasów" / Sztab kryzysowy na Pomorzu. "Nie wchodźcie do lasów" / ShutterStock

W ostatnich dniach potwierdzono obecność wirusa ASF (Afrykańskiego Pomoru Świń) w Gdyni, co stanowi poważne wyzwanie dla regionu. W odpowiedzi na to zagrożenie, Trójmiasto podejmuje działania prewencyjne, aby zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa. Poniżej przedstawiamy kluczowe informacje dotyczące działań podejmowanych w Trójmieście.

Trójmiasto aktywnie monitoruje sytuację i współpracuje z Powiatowym Lekarzem Weterynarii. Wdrożone zostaną środki ochronne, a kontrola nad dzikami zostanie wzmocniona.

Zakaz wejścia do lasów

Sztab kryzysowy na Pomorzu wydał zakaz wejścia do miejscowych lasów. Jest to ważne działanie mające na celu ograniczenie kontaktu ludzi z potencjalnie zakażonymi dzikami.

Czy wirus ASF jest groźny dla ludzi?

W Gdańsku nie odnotowano żadnego potwierdzonego przypadku wystąpienia wirusa ASF u dzików. Wirus jest groźny jedynie dla dzików i świń, nie stanowi zagrożenia dla ludzi i innych zwierząt.

Ograniczenie spacerów na terenach leśnych 

Mieszkańcy i turyści są proszeni o ograniczenie spacerów na terenach leśnych w celu minimalizacji ryzyka przeniesienia wirusa. Wirus ASF może być przenoszony przez ludzi i zwierzęta (np. na podeszwach butów i łapach).

Zgłaszanie martwych dzików

Wirus ASF może długo utrzymywać się w zwłokach padłych dzików. Przypadki znalezienia padłego dzika należy zgłaszać do punktu kontaktowego ustalonego przez powiatowe centrum zarządzania kryzysowego w danym mieście.

Pomorski Wojewódzki Lekarz Weterynarii przypomina właścicielom i pracownikom gospodarstw utrzymujących świnie o konieczności zachowania wszelkich środków ostrożności i bezpieczeństwa, aby uniknąć przeniesienia wirusa do swoich gospodarstw. 

Kluczowe zalecenia dla właścicieli i pracowników gospodarstw utrzymujących świnie 

  1. Dokładna dezynfekcja obuwia i sprzętu. Po każdym kontakcie z dzikimi lub innymi zwierzętami, dokładnie dezynfekuj obuwie.  Upewnij się, że wszelki sprzęt używany w gospodarstwie (np. narzędzia, pojemniki) jest regularnie dezynfekowany.
  2. Zmiana odzieży. Po pracy na terenie gospodarstwa, zmień odzież, aby uniknąć przenoszenia potencjalnego wirusa.
    Przede wszystkim zdejmij ubranie, buty i rękawiczki, a następnie dokładnie umyj ręce.
  3. Środki bioasekuracji. Wprowadź środki bioasekuracji, takie jak dezynfekcja rąk, sterylne ubrania robocze i specjalne obuwie.

Unikaj kontaktu ze świniami z innych gospodarstw oraz dzikimi zwierzętami.

Sektor publiczny
Jeśli posiadasz dużą rodzinę, należą Ci się zniżki. Jakie?
17 maja 2024

Jesteś rodzicem przynajmniej 3 dzieci? Możesz nie wiedzieć, że przysługują Ci zniżki. Dowiedz się, jak z nich skorzystać oraz jak i gdzie złożyć odpowiedni wniosek.

Trzaskowski wydał zarządzenie dotyczące symboli religijnych w urzędach. Hołownia komentuje
18 maja 2024

Prezydent Rafał Trzaskowski wydał zarządzenie dla Warszawy dotyczące wprowadzenia 16 standardów "równego traktowania”. Jest to szerokie zarządzenie, które dotyczy kwestii związanych z równouprawnieniem i zakazem dyskryminacji. Ocenił je marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Bon energetyczny - kto się załapie na 300-1200 zł? Kryteria dochodowe są dość niskie
19 maja 2024

Wysokość bonu energetycznego będzie zależała m.in. od liczby osób w gospodarstwie domowym, jak również od kryterium dochodowego na osobę w gospodarstwie jednoosobowym lub wieloosobowym. Pieniądze w wysokości od 300 zł do 1200 zł są do wzięcia już w 2024 roku. Jednak załapać się na to nowe świadczenie nie będzie łatwo.

Kaczyński mówił o "bardzo poważnych podwyżkach" w Polsce. PiS szykuje nowy projekt
17 maja 2024

Europoseł Ryszard Czarnecki mówił o "olbrzymim odzewie" w sprawie akcji zbierania podpisów pod obywatelskim projektem ustawy "Stop Podwyżkom". Projekt ten ma na celu utrzymanie cen gazu i energii na obecnym poziomie. 

Lekcje religii w klasach łączonych od września 2024 r. Kościół ma wątpliwości. Konferencja Episkopatu Polski postuluje m.in. zmniejszenie liczby uczniów w klasach
17 maja 2024

Minister Edukacji chce zmienić rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach. Nowością ma być możliwość organizacji lekcji religii w grupie międzyoddziałowej lub międzyklasowej. Konferencja Episkopatu Polski zgłasza wątpliwości do tego projektu i postuluje m.in. zmniejszenie liczby uczniów w klasach łączonych. 

Noc Muzeów 2024 r.: utrudnienia w ruchu
17 maja 2024

Noc Muzeów 2024 odbędzie się z soboty na niedzielę 18/19 maja. W związku z przewidzianymi atrakcjami mogą pojawić się zmiany w komunikacji miejskiej i ewentualne utrudnienia w ruchu. Sprawdzamy, jak to wygląda w największych miastach. 

Noc Muzeów 2024 r.: darmowa komunikacja
17 maja 2024

Noc Muzeów 2024 jest już w ten weekend. Czy komunikacją miejską będziemy mogli poruszać się za darmo? Sprawdzamy!

W wieku 119 lat zmarła najstarsza mieszkanka. Co było sekretem jej długowieczności?
17 maja 2024

Najstarsza dotychczas Greczynka Irini Baroulakis odeszła w wieku 119 lat. Nie brała leków i prawie nie chorowała. Co było sekretem jej długowieczności? 

Znamy kryteria podziału subwencji oświatowej w 2024 r.
17 maja 2024

Kryteria podziału subwencji oświatowej. Ministerstwo Edukacji Narodowej (MEN) opublikowało kryteria podziału rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej na 2024 rok. Pierwszy termin na składanie wniosków mija w dniu 7 czerwca.

Kardiolog: nadciśnienie to najczęstsza przyczyna bólów głowy. Ludzie latami biorą leki przeciwbólowe, a nie wpadną na to by zmierzyć ciśnienie krwi
17 maja 2024

Zażywamy tabletki od bólu głowy, a najczęstszą przyczyną bólu jest wysokie ciśnienie krwi (czyli nadciśnienie tętnicze) - powiedział dr Tadeusz Zębik, ordynator oddziału kardiologicznego Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach. "Nie tylko seniorzy, a wszyscy powinniśmy pilnować nadciśnienia i co jakiś czas zmierzyć sobie ciśnienie, zwłaszcza przy niepokojących objawach" - zaapelował dr Zębik.

pokaż więcej
Proszę czekać...