Wykaz 16 ośrodków monitorujących Krajową Sieć Onkologiczną

Wykaz 16 ośrodków monitorujących Krajową Sieć Onkologiczną / Shutterstock

W dniu 10 września 2024 r. opublikowano w Dzienniku Ustaw rozporządzenie ministra zdrowia zawierające wykaz 16 wojewódzkich ośrodków monitorujących działających w ramach Krajowej Sieci Onkologicznej. Zacznie obowiązywać od środy 11 września.

Rozporządzenie realizuje przepisy ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej (KSO)

KSO to nowy model organizacyjny leczenia onkologicznego. KSO ma doprowadzić ma do tego, by każdy pacjent z nowotworem, niezależnie od miejsca zamieszkania, miał zapewnione leczenie oparte na jednakowych standardach diagnostyczno-terapeutycznych i przebiegało przy współpracy specjalistów z różnych dziedzin medycyny. KSO zakłada, że w każdym województwie będzie jeden wojewódzki ośrodek monitorujący (WOM).

Krajowa Sieć Onkologiczna (KSO) jest kamieniem milowym, od którego realizacji zależy wypłata transzy pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy (KPO). 

Wykaz 16 wojewódzkich ośrodków monitorujących Krajową Sieć Onkologiczną

Według rozporządzenia wojewódzkimi ośrodkami monitorującymi będą: 
Dolnośląskie Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii we Wrocławiu – dla woj. dolnośląskiego; 
Centrum Onkologii im. prof. Franciszka Łukaszczyka w Bydgoszczy – dla woj. kujawsko-pomorskiego; 
Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli w Lublinie – dla woj. lubelskiego; 
Szpital Uniwersytecki im. Karola Marcinkowskiego w Zielonej Górze sp z o. o. – dla woj. lubuskiego; 
Wojewódzkie Wielospecjalistyczne Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi – dla woj. łódzkiego;
Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowy Instytut Badawczy Oddział w Krakowie – dla woj. małopolskiego.
Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie–Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie – dla woj. mazowieckiego; 
Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Opolskie Centrum Onkologii im. prof. Tadeusza Koszarowskiego w Opolu – dla woj. opolskiego; 
Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie – dla woj. podkarpackiego; 
Białostockie Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Białymstoku – dla woj. podlaskiego; 
Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku – dla woj. pomorskiego; 
Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowy Instytut Badawczy Oddział w Gliwicach – dla woj. śląskiego.
Świętokrzyskie Centrum Onkologii Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Kielcach – dla woj. świętokrzyskiego; 
Szpital Kliniczny Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji z Warmińsko-Mazurskim Centrum Onkologii w Olsztynie – dla woj. warmińsko-mazurskiego; 
Wielkopolskie Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Poznaniu – dla woj. wielkopolskiego;
Zachodniopomorskie Centrum Onkologii w Szczecinie – dla woj. zachodniopomorskiego.

Ważne

KSO jest hierarchiczna. Opiera się na trzystopniowym podziale szpitali w obrębie województw, gdzie ośrodki przypisane są do różnych poziomów zależnie od zakresu swojej działalności. Ośrodki monitorujące (WOM) zostały wybrane ze Specjalistycznych Ośrodków Leczenia Onkologicznego III poziomu w danym województwie.

Szpitale w KSO

Pod koniec lipca NFZ opublikował wykaz szpitali zakwalifikowanych do KSO.

(PAP)
akar/ joz/

Podstawa prawna: Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 10 września 2024 r. w sprawie wykazu Wojewódzkich Ośrodków Monitorujących - Dz. U. z 10 września 2024 r., poz. 1347.

 

oprac. Paweł Huczko
rozwiń więcej
Sektor publiczny
Transport z pomocą humanitarną zwolniony z opłat, w celu usprawnienia w dostarczaniu środków poszkodowanym w powodzi
18 wrz 2024

Ministerstwo Infrastruktury podjęło decyzję o zwolnieniu z poboru opłat pojazdów dostarczających pomoc humanitarną. Jest to reakcja ministerstwa na sytuację powodziową oraz w celu usprawnienia w dostarczaniu pomocy poszkodowanym w powodzi.

Jak nauczyciel może być wsparciem dla ucznia chorego na nowotwór?
17 wrz 2024

Gold September (Złoty Wrzesień) to Międzynarodowy Miesiąc Świadomości Nowotworów u Dzieci. W Polsce nawet 2,5 tys. dzieci w wieku szkolnym może być w trakcie leczenia onkologicznego. Jak nauczyciele mogą wspierać dzieci chore na nowotwór?

ZUS przypomina o specjalnym zasiłku. W przypadku zamknięcia szkoły, przedszkola lub żłobka
18 wrz 2024

ZUS informuje w związku z powodzią, że zgodnie z komunikatem Ministerstwa Edukacji Narodowej od 16 września 2024 r. zostały zawieszone zajęcia w szkołach i placówkach edukacyjnych w 4 województwach, które są najbardziej narażone na skutki powodzi. W sumie dotyczy to około 420 placówek. ZUS przypomina o prawie do zasiłku opiekuńczego.

 

Prawo do 10-dniowej nieobecności w pracy dla pracowników z terenów objętych powodzią
18 wrz 2024

Rząd wprowadza prawo do 10-dniowej nieobecności w pracy dla pracowników z terenów objętych powodzią. Pracownicy zachowają prawo do części wynagrodzenia, liczonego od pensji minimalnej. Natomiast PIP apeluje do pracodawców, by niezależnie od treści przepisów ustawy powodziowej i prawa pracy, w relacji z pracownikami byli elastyczni i z empatią podchodzili do ich potrzeb.

PFRON: Pomoc dla osób niepełnosprawnych poszkodowanych przez powódź
17 wrz 2024

PFRON uruchomił pomoc dla powodzian. Osoby z niepełnosprawnością poszkodowane przez powódź mogą uzyskać pomoc w ramach „Pomoc osobom niepełnosprawnym poszkodowanym w wyniku żywiołu lub sytuacji kryzysowych wywołanych chorobami zakaźnymi”.

Pomoc społeczna po powodzi: Zostałeś dotknięty powodzią? Sprawdź, jakie wsparcie Ci przysługuje
17 wrz 2024

Pomoc społeczna po powodzi. Dowiedz się, jak uzyskać wsparcie finansowe do 10 tys. zł na najpilniejsze potrzeby, oraz jak starać się o środki na odbudowę domu czy remont budynków gospodarczych. Nie zwlekaj – wniosek musisz złożyć w odpowiednim Ośrodku Pomocy Społecznej nie później niż 30 dni od zdarzenia. Sprawdź też informacje o pomocy dla osób z niepełnosprawnościami.

Wykaz gmin poszkodowanych w wyniku powodzi [rozporządzenie Rady Ministrów]
17 wrz 2024

Opublikowane zostało rządowe rozporządzenie w sprawie wykazu gmin, w których są stosowane szczególne rozwiązania związane z usuwaniem skutków powodzi z września 2024 r., oraz rozwiązań stosowanych na ich terenie. Co zawiera treść tego nowego rozporządzenia?

QUIZ Gdzie zjesz te słodkości? 10/10 tylko dla smakoszy
17 wrz 2024
Gdzie skosztujesz baklavy? Gdzie zjesz cannolo, a gdzie kulfi? Sprawdź, czy znasz pochodzenie popularnych słodkości.
Czy w Polsce łatwo otrzymać medyczną marihuanę?
16 wrz 2024

Korzyści terapeutyczne wynikające ze stosowania medycznej marihuany w leczeniu różnych schorzeń są coraz bardziej doceniane na całym świecie, w tym w Polsce. Od 2017 r. medyczna marihuana została zgodnie z prawem dopuszczona w Polsce jako środek leczniczy i może być przepisywana przez lekarzy w leczeniu wielu chorób i zaburzeń. 

Flagi państw Europy. Na pewno je znasz? To nie jest łatwy QUIZ!
13 wrz 2024
Czy na pewno znasz flagi państw Europy? To może być naprawdę trudne zadanie. Do rozwiązania quizu zachęcamy nie tylko podróżników i fanów piłki nożnej. Powodzenia!
pokaż więcej
Proszę czekać...