Rachunek bieżący jednostki oświatowej

Magdalena Rypińska
rozwiń więcej
Podstawowym kontem w każdej jednostce budżetowej jest rachunek bieżący, ponieważ odzwierciedla operacje związane z realizacją planu finansowego. Również w jednostce oświatowej dochody i wydatki ewidencjonowane są na koncie 130 „Rachunek bieżący jednostki”.

Każda szkoła ma obowiązek posiadać rachunek bieżący. Jeśli jest to państwowa placówka oświatowa, jej rachunek bieżący prowadzony będzie przez Narodowy Bank Polski (dalej: NBP), ponieważ państwowe jednostki budżetowe zobligowane są do otwierania go w NBP. Placówki oświatowe podlegające samorządom prowadzą rachunki bieżące w banku wybranym w drodze zamówienia publicznego (postępowanie przeprowadza JST)

Ze względu na to, że dochody i wydatki muszą być w jednostce traktowane odrębnie (dochody nie mogą zostać przeznaczone na wydatki jednostki), konto 130 dzieli się na dwa subkonta:

● rachunek bieżący dochodów
● rachunek bieżący wydatków

Podział ten może być fizyczny (dwa odrębne rachunki bankowe oraz podział księgowy) lub tylko księgowy (jeden rachunek bankowy oraz podział księgowy).

Na rachunku bieżącym dochodów jednostki oświatowej po stronie Wn ewidencjonuje się:

● dochody budżetowe,

● wpływy z tytułu zwrotu wydatków, jeżeli zwrot następuje po upływie roku budżetowego, w którym wydatku dokonano,

● wpływy z tytułu oprocentowania środków zgromadzonych na rachunku.

Na stronie Ma konta 130 w zakresie dochodów w jednostce oświatowej księguje się:

● zwroty nadpłat i zwroty kwot nienależnie pobranych,

● przekazanie uzyskanych przez szkołę dochodów na rachunek budżetu państwa lub budżetu JST.

Zobacz również: Forum

Ze względu na to, że szkoły powołano do realizacji zadań w zakresie oświaty, które są z zasady nieodpłatne, najczęściej osiągają one sporadyczne i niewielkie dochody (np. w postaci oprocentowania środków znajdujących się na rachunku bankowym szkoły). Jeśli szkoła jest samorządową jednostką budżetową, to mimo likwidacji dochodów własnych przez uofp ma ona możliwość gromadzenia dochodów z części swojej działalności. Zazwyczaj są one gromadzone na rachunku dochodów własnych, którego zasady prowadzenia zostaną przedstawione w podrozdziale 2.3.

Na rachunku bieżącym wydatków na stronie Wn konta 130 ewidencjonuje się:

● wpływy środków pieniężnych od dysponenta wyższego stopnia (środki na wydatki otrzymywane od dysponenta części budżetu państwa lub z budżetu jednostki samorządu terytorialnego),
● wpływy z tytułu zwrotu wydatków dokonanych w tym samym roku, w którym poniesiono wydatki.

Na stronie Ma konta 130 (wydatki) jednostki oświatowe księgują:

● dokonywane wydatki bieżące i inwestycyjne (jeśli dana szkoła posiada w swoim planie finansowym środki na realizację wydatków inwestycyjnych),
● zwroty środków niewykorzystanych w danym roku budżetowym na rachunek bieżący wydatków dysponenta wyższego stopnia.

Do konta 130 szkoła ma obowiązek prowadzić analitykę w przekroju podziałek klasyfikacji budżetowej planu finansowego (analityka w przekroju paragrafów).

Na koncie 130 – zgodnie z komentarzem do tego konta w rozporządzeniu w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont – obowiązuje zachowanie dwóch zasad. Zgodnie z zasadą:

1) zgodności zapisów – na koncie 130 należy dokonywać zapisów na podstawie wyciągów bankowych, w związku z czym musi zachodzić pełna zgodność zapisów między jednostką a bankiem,

2) czystości obrotów – do błędnych zapisów, zwrotów nadpłat, korekt wprowadza się dodatkowy techniczny zapis ujemny.

Czytaj także: Kontrole w zakresie wyboru podręczników

ZAPAMIĘTAJ!

Przy prowadzeniu ewidencji na koncie 130 obowiązkowe jest stosowanie zasady zgodności zapisów oraz zasady czystości obrotów.

SCHEMAT 4. Techniczny zapis ujemny

Źródło: Poradnik oświatowy

Sektor publiczny
Kiedy jest zakończenie roku szkolnego 2024?
07 maja 2024

Zakończenie roku szkolnego 2023/2024 – kiedy wypada? Ile dni wakacji będą mieli uczniowie? Sprawdź, którego czerwca jest zakończenie roku szkolnego.

Do kiedy maturzysta ma status ucznia?
07 maja 2024

Do kiedy maturzysta ma status ucznia? Czy po odebraniu świadectwa i po maturze legitymacja szkolna traci ważność? Czy we wrześniu maturzysta już nie posiada statusu ucznia?

Matura 2024. Bunt i relacje międzyludzkie tematami rozprawek na egzaminie dojrzałości
07 maja 2024

W tym roku maturzyści mieli do wyboru dwa interesujące tematy rozprawki na egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym.

Rewolucja w PIT. Plan ministra Domańskiego
07 maja 2024

Ministerstwo Finansów pracuje nad rewolucyjną reformą finansowania samorządów, która ma wejść w życie w 2025 r. Głównym celem jest zwiększenie wpływów samorządów z podatków, dzięki czemu w przyszłym roku do jednostek samorządu terytorialnego trafiłoby 27 mld zł więcej niż obecnie.

Gdzie wyniki matury z języka polskiego 2024 r.? Na Infor.pl. Tuż po 14.00
07 maja 2024

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik przed rozpoczęciem egzaminu powiedział PAP, że do CKE nie dotarły informacje o nieprawidłowościach, które mogłyby mieć wpływ na przebieg egzaminu. "Wygląda na to, że egzamin wszędzie rozpocznie się o czasie" - dodał.

Matura 2024 r. Egzamin pisemny z języka polskiego. Arkusze CKE na Infor.pl o godz. 14.05
07 maja 2024

Matura 2024 r. Od godz. 9.00 trwa egzamin pisemny z języka polskiego na poziomie podstawowym. Arkusze egzaminacyjne CKE tuż po 14.00 na Infor.pl. Udostępnimy jednocześnie wstępne odpowiedzi na pytania przygotowane przez naszych specjalistów.

RIO: Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli
06 maja 2024

Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli za ich osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze powinien wynosić co najmniej 1 proc. planowanych rocznych wynagrodzeń osobowych.

Von der Leyen: procedurę z art. 7 Traktatu o UE wobec Polski można już zamknąć. KE doceniła działania legislacyjne i nielegislacyjne
06 maja 2024

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała 6 maja 2024 r., że po ponad sześciu latach procedurę z art. 7 wobec Polski można zamknąć. Dla Polski rozpoczyna się nowy rozdział; gratuluję premierowi Donaldowi Tuskowi i jego rządowi - zaznaczyła.

Min. Kierwiński: rozważałbym zatrudnienie obcokrajowców w Policji jako pracowników cywilnych. Łatwiejszy powrót do służby - skrócone postępowanie kwalifikacyjne
06 maja 2024

Rozważałbym możliwość zatrudnienie w Policji obcokrajowców mieszkających na terytorium Polski jako pracowników cywilnych - powiedział 6 maja 2024 r. szef MSWiA Marcin Kierwiński. Zastrzegł, że nie dotyczy to służby kontraktowej. Przekazał, że resort chce zaproponować byłym policjantom powrotu na kontrakt czasowy.

W lasach zwiększone ryzyko powstania pożaru. O czym pamiętać w majówkę?
30 kwi 2024

W majówkę w lesie powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Gdzie ryzyko pożaru jest największe?

pokaż więcej
Proszę czekać...