RIO: Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli
REKLAMA
REKLAMA
Regionalna Izba Obrachunkowa w Szczecinie wyjaśniła też zasady naliczania pozostałych dodatków do wynagrodzenia nauczycieli.
REKLAMA
W odpowiedzi na wniosek burmistrza Mieszkowic, RIO w Szczecinie wyjaśniła zasady naliczania dodatkowych składników wynagrodzenia nauczycieli w tym nagród, funduszu na doskonalenie zawodowe oraz innych dodatków.
RIO: Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli a regulamin
REKLAMA
Zgodnie z art. 30 ust. 6 ustawy Karta Nauczyciela, organ prowadzący szkołę będący jednostką samorządu terytorialnego, powinien w drodze regulaminu określić wysokość stawek dodatków do wynagrodzenia. W regulaminie należy też uwzględnić szczegółowe warunki przyznawania tych dodatków, warunki obliczania i wypłacania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw, a także wysokość i warunki wypłacania pozostałych składników wynagrodzenia, o ile nie zostały one określone w ustawie lub w odrębnych przepisach.
Wysokość stawek musi zostać określona w taki sposób, aby średnie wynagrodzenie nauczycieli odpowiadało na obszarze działania danej jednostki samorządu terytorialnego co najmniej średnim wynagrodzeniom nauczycieli przewidzianym przepisem art. 30 ust. 3 Karty Nauczyciela.
„Sposób obliczania dodatkowych składników wynagrodzenia nauczycieli został przez ustawodawcę określony przepisami art. 49 ust. 1 pkt 1 ustawy Karta Nauczyciela, w myśl którego w budżetach organów prowadzących szkoły tworzy się specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli za ich osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze w wysokości co najmniej 1 proc. planowanych rocznych wynagrodzeń osobowych, z przeznaczeniem na wypłaty nagród organów prowadzących szkoły i dyrektorów szkół” – wskazał zastępca prezesa RIO w Szczecinie Dawid Czesyk.
Środki na dofinansowanie doskonalenia zawodowego nauczycieli
REKLAMA
Dodał, że zgodnie z art. 70a ust. 1 Karty Nauczyciela, wyodrębnia się również środki na dofinansowanie doskonalenia zawodowego nauczycieli, z uwzględnieniem szkoleń branżowych. Budżet na ten cel powinien wynosić 0,8 proc. planowanych rocznych środków przeznaczonych na wynagrodzenia osobowe nauczycieli.
W wyjaśnieniach zaznaczono, że obliczenie wartości przysługujących nauczycielom dodatków „powinno nastąpić w odniesieniu do zaplanowanej kwoty wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, które nie może być niższe od kwot przewidzianych w załączniku do Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy (Dz. U. z 2014 r. poz. 416 ze zm.)”.
Zgodnie z art. 30 ust. 1 ustawy Karta Nauczyciela wynagrodzenie nauczycieli składa się z wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatków: za wysługę lat, motywacyjnego, funkcyjnego, w tym z tytułu sprawowania funkcji wychowawcy klasy, za warunki pracy, a także wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw, nagród i innych świadczeń wynikających ze stosunku pracy. Do wynagrodzenia nie zalicza się świadczeń z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, świadczenia na start dla nauczyciela odbywającego przygotowanie do zawodu oraz tzw. „dodatku wiejskiego”.
REKLAMA
REKLAMA