Matura 2024. Bunt i relacje międzyludzkie tematami rozprawek na egzaminie dojrzałości
REKLAMA
REKLAMA
- Bunt i jego konsekwencje dla człowieka
- Jak relacja z drugą osobą kształtuje człowieka?
- Egzamin w nowej formule
- Dwie formuły egzaminu
Bunt i jego konsekwencje dla człowieka
Pierwszy temat to "Bunt i jego konsekwencje dla człowieka". Bunt jest motywem często obecnym w literaturze, a jego wpływ na jednostkę może być różnorodny. Maturzyści, pisząc na ten temat, mogli analizować zarówno pozytywne, jak i negatywne aspekty buntu. Czy bunt prowadzi do zmiany, czy może przynosi tragiczne skutki? To pytanie mogło stanowić punkt wyjścia dla ich rozważań.
REKLAMA
Jak relacja z drugą osobą kształtuje człowieka?
Drugi temat brzmiał: "Jak relacja z drugą osobą kształtuje człowieka?". To zagadnienie dotyczy interakcji międzyludzkich i wpływu, jaki mają one na nasze życie. Maturzyści mogli analizować, jak relacje z innymi ludźmi wpływają na nasze wybory, zachowania i rozwój osobisty. Czy bliskie relacje są zawsze korzystne, czy mogą również prowadzić do negatywnych konsekwencji?
Egzamin w nowej formule
Maturzyści mieli 240 minut na napisanie rozprawki na jeden z tych tematów. Egzamin składał się z trzech części: dwóch testów oraz tekstu własnego. Warto podkreślić, że pisząc rozprawkę, musieli odwoływać się do utworów literackich i wybranych kontekstów. Jednym z utworów musiała być lektura obowiązkowa.
Dwie formuły egzaminu
W tym roku egzaminy przeprowadzane były w dwóch formułach: nowej i starej. Maturzyści zdający w nowej formule mieli inne arkusze egzaminacyjne i inne tematy niż absolwenci z wcześniejszych roczników, którzy zdawali zgodnie ze starą formułą.
REKLAMA
REKLAMA