Sekretarka szuka pracy

Gabriela Elert
rozwiń więcej
inforCMS
Szukasz pracy, chcesz zmienić coś w swoim życiu? Oto kilka wskazówek, które pomogą ci w karierze zawodowej.

Do szukania pracy musisz się dobrze przygotować. Na wstępie wytycz sobie priorytety i zaplanuj najbliższą, ale i tę trochę bardziej odległą przyszłość. Zastanów się nad swoimi umiejętnościami, zaletami i wadami, mocnymi i słabymi stronami, pomyśl, co warto udoskonalić, zmienić i ulepszyć, żeby w efekcie zdobyć wymarzoną pracę. A potem krok po kroku zacznij stopniowo realizować swój plan.

Zanim zaczniesz szukać - odpowiedz sobie na pytania:

1. Co chciałabym robić? Jak ma wyglądać moja przyszłość zawodowa?

2. Gdzie chciałabym pracować? Scharakteryzuj stanowisko pracy (profil i potencjalnego pracodawcę), które chciałabyś objąć - zrób to uwzględniając swoje umiejętności, możliwości i kwalifikacje, a także swoje priorytety (bardzo ważna jest dla mnie rodzina, więc nie mogę ciągle pracować po godzinach).

3. Kogo szukają pracodawcy? Jak spełnić wymogi ubiegania się o stanowisko w dobrej firmie?

4. Jakie umiejętności powinnam rozwinąć, żeby otrzymać wymarzoną posadę?

W jaki sposób i gdzie szukać pracy?

Chęć zmiany pracy (oczywiście nie za często!) przestaje być dzisiaj źle postrzegana, bo świadczy o nastawieniu na rozwój i otwartości na podejmowanie wyzwań, a to na rynku pracy jest niezwykle cenne. Obecnie nie tylko zmienia się stanowisko pracy czy firmę, ale coraz częściej także zawód i miejsce zamieszkania, dlatego warto mieć sprecyzowane cele życiowe, żeby nawet w przypadku konieczności skorzystania z tzw. awaryjnego planu B, zmiana miejsca zamieszkania nie była tragedią.

Najtrudniejszym przedsięwzięciem jest znalezienie pierwszej pracy, dzięki której tak naprawdę zaczyna się poznawać swoje możliwości. Aktywność podczas nauki w szkole czy w trakcie studiów jest wskazana. Podejmowanie dorywczej pracy, różnorodne zajęcia dają doświadczenie, a ponadto pokazują czy w dobrym kierunku podążamy, czy dana działalność lub praca naprawdę nam odpowiada. Dowiemy się, czego nie lubimy, a co nam się podoba.

Są dwie metody poszukiwania pracy - aktywna, czyli taka, że kandydat sam wysyła oferty, i pasywna, kiedy jedynie odpowiada się na oferty pracy.

Pasywne metody poszukiwania pracy

1. Rejestracja w urzędzie pracy

Urząd pracy jest podstawową instytucją, do której kierują się bezrobotni. Jednak jest to raczej ostatnia z instytucji, w której możesz liczyć na znalezienie pracy. Oczywiście, jeśli wyczerpiesz inne możliwości, zawsze możesz tu spróbować - może uda ci się dostać na staż do firmy, z którą urząd pracy ma podpisaną umowę. Jest jednak jeszcze inny powód, dla którego warto zarejestrować się w urzędzie pracy - to szkolenia i kursy organizowane w ramach doszkalania bezrobotnych. Warto w nich uczestniczyć - często są to bardzo wartościowe zajęcia.

2. Rejestracja w agencjach pośrednictwa pracy

Agencje działają głównie w dużych miastach. Poszukiwania pracowników skupiają głównie na wąskich branżach. Asystentki/sekretarki dość łatwo mogą znaleźć pracę poprzez agencje zatrudnienia. Najlepiej jest poszukać takich agencji, które podzielone na dywizje, zajmują się rekrutacją na poszczególne stanowiska - w tym asystenckie.

3. Odpowiedzi na ogłoszenia w prasie

Najpopularniejszą metodą poszukiwania pracy jest odpowiadanie na ogłoszenia prasowe - wybiera je aż 87 proc. szukających pracy ludzi. Niewątpliwą ich zaletą jest aktualność, ale rekrutacja rzadko się kończy sukcesem. Na wstępie należy dokładnie zapoznawać się z ofertą, jej sformułowanie zawiera cenne wskazówki, czy warto w ogóle tracić czas. Trzeba zwrócić uwagę na to, czy firma podała wszystkie swoje dane - nazwę, adres, stanowisko, wymagania, oczekiwania. Jeśli jest to ogłoszenie typu: „Poszukujemy sekretarki” i podany numer telefonu - najlepiej w ogóle nie odpowiadać. Im więcej danych w ogłoszeniu dotyczących wymagań i obowiązków, tym lepiej. Profesjonalnie zredagowane ogłoszenie pozwala już na wstępie określić, czy spełniasz kryteria i ocenić swoje możliwości. Staraj się wysyłać dokumenty aplikacyjne wyłącznie do firm, których wymogi spełniasz.

4. Ogłoszenia w Internecie, na uczelni, w szkołach

W sieci znajdziesz kilkanaście portali internetowych, na których możesz się zalogować, a na twoją pocztę będą spływać aktualne oferty pracy w zawodach, które wybierzesz podczas zgłoszenia. Warto jest odwiedzać strony firm, w których chcesz podjąć pracę, możesz na nich znaleźć aktualne zapotrzebowanie na pracowników.

5. Organizacje społeczne

Na szczególną uwagę zasługują organizacje aktywizujące kobiety - oferują szkolenia dofinansowane z funduszy Unii Europejskiej, pomagają w przekwalifikowaniu się, aktywnym poszukiwaniu pracy czy stworzeniu działalności na własny rachunek. Na ich rzecz działa wiele stowarzyszeń i biur karier, które dysponują ofertami zatrudnienia w różnych zawodach.

Ważne wskazówki:

• Uważnie czytaj oferty - zwróć uwagę na miejsce pracy, możliwość szkoleń i rozwoju (o to koniecznie pytaj).

• Poczytaj o firmach, które dają ogłoszenie, zbierz o nich podstawowe informacje.

• Obserwuj, czy ogłoszenia na poszczególne stanowiska nie pojawiają się cyklicznie oferowane przez tę samą firmę. To oznacza, że z jakichś powodów firma nie może znaleźć pracownika na dane stanowisko lub (jeśli ogłoszenie pojawia się średnio co 2 miesiące) z jakichś powodów jest duża rotacja pracowników.

• Na ogłoszenia odpowiadaj jak najszybciej, ale umawiaj się na spotkanie na bardziej odległy termin. Spróbuj dowiedzieć się, do kiedy trwa pierwszy etap rozmów i postaraj się umówić na spotkanie najbliżej terminu zakończenia. Wykorzystasz wówczas tzw. efekt świeżości - jako jedna z ostatnich zostaniesz lepiej zapamiętana.

• Podczas poszukiwań pracy notuj informacje, kontakty i spostrzeżenia o poszczególnych spotkaniach. Załóż sobie „zeszyt poszukiwań”, w którym zapisuj to, co ci się podobało, a co nie, oraz ważne informacje o firmach.

 

Aktywne metody poszukiwania pracy

1. Przez znajomych

To najłatwiejsza droga dotarcia do pracodawcy, chociaż uważana jest za drogę, gdzie nie liczą się umiejętności i zdolności, ale „plecy”. Jednak dla zatrudniających jest to dogodny sposób poszukiwań. Niektórzy nawet za pomocą nagród pieniężnych promują pracowników, którzy polecają nowe osoby. Pracująca w firmie osoba najlepiej przedstawi nowemu pracownikowi warunki pracy oferowane przez firmę. Jest to doskonały zabieg reklamowy firmy, jeśli pracownicy są zadowoleni z pracy.

 

 

2. Ogłoszenie w prasie i w Internecie

Zamieszczanie własnych ofert jest dobrze odbierane przez pracodawców. Takie osoby są uważane za odważne, znające swoje mocne strony i przede wszystkim otwarte. Znajdź więc portale internetowe i przygotuj swoją ofertę:

• Wybierz właściwy termin - pamiętaj, że jeśli chcesz zmienić pracę, nie zrobisz tego z dnia na dzień. Przygotuj się na okres 2 - 3-miesięczny. Pamiętaj, że martwym okresem na szukanie stałej pracy jest czas wakacji, okres świąt i długich weekendów.

• Sprecyzuj rodzaj zajęcia/stanowisko, poprzyj to informacją o umiejętnościach, kwalifikacjach i doświadczeniu. Napisz, jakie są twoje oczekiwania.

• Opisz swoje cechy charakteru - staraj się napisać coś oryginalnego o sobie, coś co zaciekawi potencjalnego pracodawcę.

• Zanim zamieścisz ofertę - przeczytaj ją i zastanów się, kim jest osoba, która ją napisała i czy jest to oferta interesująca z punktu widzenia potencjalnego pracodawcy.

3. Wysyłanie ofert bezpośrednio do firm

Bardzo powszechna metoda, ale pracodawcy i agencje zwykle nie czytają aplikacji przesyłanych tą drogą, jeżeli nie wyślemy ich do konkretnej osoby. Co więc zrobić, żeby ta metoda stała się bardziej skuteczna?

Można zaadresować ofertę do firmy na nazwisko osoby, która zajmuje się rekrutacją na interesujące stanowisko, a osobie rekrutującej dostarczyć dokumenty aplikacyjne osobiście lub e-mailem.

Nie należy wysyłać gotowych, ściągniętych z Internetu CV ani listów motywacyjnych - każda oferta musi być adekwatna do profilu firmy, do której aplikujesz, musisz wiedzieć, czym się firma zajmuje i znać dokładną nazwę stanowiska, o które się chcesz starać,

W ofercie dodaj klauzulę, że kandydat zgadza się na zachowanie i przetwarzanie danych osobowych,

4. Giełdy/targi pracy

Brakuje specjalistów, więc firmy poszukują przyszłych pracowników na wyższych uczelniach oraz w szkołach. Na targach można się wiele dowiedzieć na temat oczekiwań pracodawców i tego, jakie wymagania trzeba spełnić.

Gabriela Elert

Sektor publiczny
Luka VAT znowu istotnie wzrosła. Koniec cudu
27 kwi 2024

Nastąpił powrót luki VAT do poziomu dwucyfrowego. Minister finansów Andrzej Domański przekazał, że szacunki MF o luce VAT w 2023 r. mówią o 15,8 proc., wobec 7,3 proc. z roku 2022. "Potrzebujemy nowych narzędzi do tego, aby system uszczelniać" - powiedział minister.

Czy można rozpalać ognisko na plaży nad morzem?
26 kwi 2024

Ognisko na plaży nad morzem – czy można palić ognisko bez widma mandatu? Jakie są przepisy? Ile wynosi mandat za ognisko na plaży? Jakie wykroczenia najczęściej popełniane są na plaży? Jak złożyć wniosek o zgodę na ognisko na plaży?

Sztab kryzysowy na Pomorzu. "Nie wchodźcie do lasów"
26 kwi 2024

W ostatnich dniach potwierdzono obecność wirusa ASF (Afrykańskiego Pomoru Świń) w Gdyni, co stanowi poważne wyzwanie dla regionu. W odpowiedzi na to zagrożenie, Trójmiasto podejmuje działania prewencyjne, aby zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa. Poniżej przedstawiamy kluczowe informacje dotyczące działań podejmowanych w Trójmieście.

Tego węgla od 1 lipca 2029 r. nie kupisz. Resort klimatu i środowiska szykuje nowy zakaz
26 kwi 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad wprowadzeniem zakazu sprzedaży niektórych sortymentów węgla gospodarstwom domowym. Od 1 lipca 2029 r. nie będzie możliwe zakupienie pewnych rodzajów węgla. Jednak dopuszczone do obrotu będą paliwa sortymentu orzech i groszek, przeznaczone dla klasowych urządzeń grzewczych, spełniających określone normy.

Ponad 57 000 zł dofinansowania. Rusza nabór wniosków do programu Aktywny Maluch
26 kwi 2024

Aktywny Maluch to nowa odsłona programu, wcześniej znanego jako Maluch+. Zwiększono budżet programu z 5,5 mld zł do 6,5 mld zł, co pozwoli na powstanie jeszcze większej liczby żłobków w całym kraju. Obecnie trwa także 4. tura naboru ciągłego wniosków do programu, która potrwa do końca czerwca bieżącego roku.

Bez zmian w lekturach. Quo vadis zostaje. Uczniowie nie czytają żadnego żyjącego autora
26 kwi 2024

Filolog prof. Krzysztof Biedrzycki zwrócił uwagę, że "w szkole podstawowej wśród lektur obowiązkowych nie ma ani jednego żyjącego autora". Jednocześnie zauważył, że wśród lektur dodatkowych jest ich wielu i lista została bardzo dobrze uzupełniona. "Jeśli celem w szkole podstawowej na języku polskim jest zachęcenie do czytania, to trzeba proponować lektury, które młodzież będzie chciała czytać" - podkreślił.

Duże utrudnienia w weekend w Warszawie. Prace drogowe, filmowcy, masa krytyczna i rozpoczęcie sezonu przez motocyklistów
26 kwi 2024

Na mieszkańców Warszawy czekają w ten weekend spore utrudnienia. Gdzie dokładnie można spodziewać się problemów z ruchem ulicznym?

W Wenecji już obowiązują nowe zasady wjazdu do historycznego centrum
26 kwi 2024

W Wenecji już obowiązują nowe zasady wjazdu, zgodnie z którymi należy zgłosić swój przyjazd do historycznego centrum i dodatkowo wnieść opłatę 5 euro, jeśli nie ma się zamiaru zostawać na  noc. Już prawie 16 tys. osób uiściło opłatę. 

Maturzyści kończą rok szkolny. Kiedy egzaminy?
26 kwi 2024

Piątek 26 kwietnia 2024 r. to ważny dzień dla tegorocznych maturzystów. Świadectwa ukończenia szkoły odbiorą uczniowie ostatnich klas liceów ogólnokształcących, techników i szkół branżowych II stopnia. 

Cyberprzemoc i przemoc szkolna przybierają na sile w zastraszającym tempie. Jak ochronić nasze dzieci?
26 kwi 2024

Smartfon lub tablet pojawia się w dłoniach coraz młodszych dzieci. Dostęp do internetu rodzi wiele zagrożeń. W Polsce nawet jedno na pięcioro dzieci mogło doświadczyć przemocy w sieci. W szkołach też nie jest najlepiej – przemocy mogło doświadczyć 10 proc. dzieci.

pokaż więcej
Proszę czekać...