L4 z kodem "C" - co oznacza? Duży wzrost tego typu zwolnień lekarskich

L4 z kodem "C" - co oznacza? Duży wzrost tego typu zwolnień lekarskich / ShutterStock

W 2022 r. wydano 6,1 tys. zwolnień lekarskich z kodem "C". W 2023 r. było to już 6,6 tys. Tak wynika z raportu ZUS dotyczącego absencji w pracy z powodu choroby w 2023 r. Kod ten oznacza, że zwolnienie zostało wystawione w przypadku niezdolności do pracy spowodowanej nadużyciem alkoholu. 

Kody na L4

Kody na L4 oznaczają przyczyny niezdolności pracownika do pracy. Obowiązujący system rozróżnia 5 kodów, oznaczanych literami od A do E. 

  • kod A - oznacza niezdolność do pracy powstałą po przerwie nieprzekraczającej 60 dni spowodowanej tą samą chorobą, która była przyczyną niezdolności do pracy przed przerwą,
  • kod B – oznacza niezdolność do pracy przypadającą w okresie ciąży
  • kod C - oznacza niezdolność do pracy spowodowaną nadużyciem alkoholu,
  • kod D – oznacza niezdolność do pracy spowodowaną gruźlicą,
  • kod E – oznacza niezdolność do pracy spowodowana chorobą zakaźną, której okres wylęgania jest dłuższy niż 14 dni, lub inną chorobą, której objawy chorobowe ujawniają się po okresie dłuższym niż 14 dni od początku choroby.

Osoba ubezpieczona może pisemnie zawnioskować o nieumieszczanie w L4 oznaczenia B oraz D.

Tajemniczy kod "C" na L4

Czy jeśli absencja w pracy jest spowodowana nadużyciem alkoholu, ale jest wystawione przez lekarza L4 to pracodawca nie pozna powodu nieobecności? Otóż nie do końca. Zakład Ubezpieczeń Społecznych w raporcie "Absencja chorobowa 2023" informuje, że jeśli niezdolność pacjenta do pracy jest wynikiem nadużycia alkoholu, wypełnienie przez lekarza odpowiedniego pola formularza zaświadczenia lekarskiego jest obowiązkowe. Ale to nie wszystko. Ta informacja jest także po to, żeby wyliczyć świadczenie chorobowe. Pracownik, który otrzymał na zwolnieniu lekarskim kod "C" nie otrzyma świadczenia chorobowego przez pierwsze 5 dni niezdolności do pracy. 

Zaświadczenia z kodem "C" w 2023 r. 

Z raportu wynika, że w 2023 r. z kodem C wydano 6,6 tys. zaświadczeń lekarskich. Najwięcej 36,4% (tj. 2,4 tys.) zaświadczeń wystawiono na okres od 1 do 5 dni. W porównaniu z rokiem 2022 liczba zaświadczeń z kodem C wzrosła o 7,6%, zaś wydanych na okres od 1 do 5 dni o 12,0%. Zaświadczenia z kodem C zostały wystawione na 66,3 tys. dni niezdolności do pracy (w 2022 r. – 63,4 tys. dni). 

Przeciętna długość zaświadczenia z kodem C w 2023 r. wyniosła 10,11 dnia i była krótsza w stosunku do 2022 r. blisko o pół dnia. Raport o absencji chorobowej 25 Ponad ¾ zaświadczeń lekarskich z kodem C wystawiono mężczyznom. W porównaniu do 2022 r. liczba ich wzrosła o 7,8%.

Kto najczęściej nieobecny w pracy z powodu alkoholu?

A jak wyglądają inne dane? W jakim wieku byli pacjenci, którzy otrzymywali tego rodzaju L4? W 2023 r. wśród zaświadczeń z kodem C największy odsetek stanowiły zaświadczenia osób pomiędzy 30 a 49 rokiem życia, stanowiły one 61,8%. Przy czym najczęściej zaświadczenia lekarskie wystawiano mężczyznom w wieku pomiędzy 40 a 44 rokiem życia (18,7%), natomiast kobietom w wieku 30-34 lat (22,3%).

Choroby związane z nadużyciem alkoholu

Do typowych chorób związanych z nadużywaniem alkoholu zalicza się zaburzenia psychiczne, marskość wątroby, choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, problemy z układem krążenia czy z układem oddechowym. Takie choroby na zwolnieniach lekarskich pojawiały się najczęściej. 

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

oprac. Kinga Olszacka
rozwiń więcej
Sektor publiczny
Jak nauczyciel może być wsparciem dla ucznia chorego na nowotwór?
17 wrz 2024

Gold September (Złoty Wrzesień) to Międzynarodowy Miesiąc Świadomości Nowotworów u Dzieci. W Polsce nawet 2,5 tys. dzieci w wieku szkolnym może być w trakcie leczenia onkologicznego. Jak nauczyciele mogą wspierać dzieci chore na nowotwór?

ZUS reaguje na powódź. Przypomina o prawie do zasiłku opiekuńczego
17 wrz 2024

ZUS informuje w związku z powodzią, że zgodnie z komunikatem Ministerstwa Edukacji Narodowej od 16 września 2024 r. zostały zawieszone zajęcia w szkołach i placówkach edukacyjnych w 4 województwach, które są najbardziej narażone na skutki powodzi. W sumie dotyczy to około 420 placówek. ZUS przypomina o prawie do zasiłku opiekuńczego.

 

PIP: Usuwanie skutków powodzi jako usprawiedliwiona nieobecność w pracy
17 wrz 2024

PIP informuje: Klęski żywiołowe zakłócają normalny tryb funkcjonowania firm, społeczności lokalnych i pracowników. W takim przypadku zastosowanie mają przepisy określające zasady wykonywania pracy przez osoby zatrudnione na zalanych terenach.

PFRON: Pomoc dla osób niepełnosprawnych poszkodowanych przez powódź
17 wrz 2024

PFRON uruchomił pomoc dla powodzian. Osoby z niepełnosprawnością poszkodowane przez powódź mogą uzyskać pomoc w ramach „Pomoc osobom niepełnosprawnym poszkodowanym w wyniku żywiołu lub sytuacji kryzysowych wywołanych chorobami zakaźnymi”.

Pomoc społeczna po powodzi: Zostałeś dotknięty powodzią? Sprawdź, jakie wsparcie Ci przysługuje
17 wrz 2024

Pomoc społeczna po powodzi. Dowiedz się, jak uzyskać wsparcie finansowe do 10 tys. zł na najpilniejsze potrzeby, oraz jak starać się o środki na odbudowę domu czy remont budynków gospodarczych. Nie zwlekaj – wniosek musisz złożyć w odpowiednim Ośrodku Pomocy Społecznej nie później niż 30 dni od zdarzenia. Sprawdź też informacje o pomocy dla osób z niepełnosprawnościami.

Wykaz gmin poszkodowanych w wyniku powodzi [rozporządzenie Rady Ministrów]
17 wrz 2024

Opublikowane zostało rządowe rozporządzenie w sprawie wykazu gmin, w których są stosowane szczególne rozwiązania związane z usuwaniem skutków powodzi z września 2024 r., oraz rozwiązań stosowanych na ich terenie. Co zawiera treść tego nowego rozporządzenia?

QUIZ Gdzie zjesz te słodkości? 10/10 tylko dla smakoszy
17 wrz 2024
Gdzie skosztujesz baklavy? Gdzie zjesz cannolo, a gdzie kulfi? Sprawdź, czy znasz pochodzenie popularnych słodkości.
Czy w Polsce łatwo otrzymać medyczną marihuanę?
16 wrz 2024

Korzyści terapeutyczne wynikające ze stosowania medycznej marihuany w leczeniu różnych schorzeń są coraz bardziej doceniane na całym świecie, w tym w Polsce. Od 2017 r. medyczna marihuana została zgodnie z prawem dopuszczona w Polsce jako środek leczniczy i może być przepisywana przez lekarzy w leczeniu wielu chorób i zaburzeń. 

Flagi państw Europy. Na pewno je znasz? To nie jest łatwy QUIZ!
13 wrz 2024
Czy na pewno znasz flagi państw Europy? To może być naprawdę trudne zadanie. Do rozwiązania quizu zachęcamy nie tylko podróżników i fanów piłki nożnej. Powodzenia!
Lubnauer: Katechetów przekwalifikować, duchownych wycofać ze szkół
12 wrz 2024

Zmniejszenie liczby lekcji religii, przekwalifikowanie katechetów, wycofanie duchownych ze szkół – o takich zmianach informuje Katarzyna Lubnauer, wiceminister edukacji. Podkreśla, że według szacunków Ministerstwa Edukacji Narodowej zmiany w organizacji nauki religii mogą przynieść 1,5 mld zł oszczędności. Pieniądze te mają być przeznaczone na inne cele edukacyjne.

pokaż więcej
Proszę czekać...