Gminy tracą przez zaniedbania firm komunalnych

Wioletta Kępka
rozwiń więcej
Zły stan techniczny urządzeń wodociągowo-kanalizacyjnych oraz problemy z obliczaniem taryf to najważniejsze bolączki przedsiębiorstw dostarczających wodę i odprowadzających ścieki. Tracą przez to i gminy, i mieszkańcy.

Najwyższa Izba Kontroli (NIK) opublikowała w kwietniu br. wyniki kontroli przeprowadzonych w gminach i firmach wodociągowo-kanalizacyjnych. Dotyczyły one m.in. prawidłowości ustalania taryf za dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków oraz sieci wodociągowo-kanalizacyjnej, a w przypadku jej braku – przydomowych zbiorników ściekowych.

Z wyników kontroli wynika, że najwięcej nieprawidłowości w świadczeniu usług dostarczania wody i odprowadzania ścieków wynika z błędów przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych. Gminy radzą sobie ze swoimi obowiązkami w tym zakresie o wiele lepiej.

Aktualizowanie taryf za usługi

Największy problem firmy wodociągowo-kanalizacyjne mają z rzetelnym określaniem taryfy za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków. Tracą na tym gminy.

Według NIK 36% skontrolowanych firm nie aktualizowało danych ekonomicznych i nie przygotowywało wniosków o zatwierdzenie nowych taryf. W niektórych gminach taryfy nie były aktualizowane nawet od ośmiu lat. W konsekwencji przez lata stosowano taryfy niezaktualizowane, a tym samym nie pokrywające kosztów świadczenia usług. Tylko w latach 2008–2010 niektóre gminy straciły z tego tytułu po kilkaset tysięcy złotych.

Firmy wodociągowo-kanalizacyjne mają obowiązek aktualizować taryfę raz na rok, określając ją na podstawie niezbędnych przychodów, które mają pokrywać ponoszone koszty (bieżących i inwestycyjnych). Ceny usług są zróżnicowane. Inna taryfa obowiązuje odbiorców indywidualnych, a inna np. firmy.

W wypadku kosztów inwestycyjnych pod uwagę powinno się brać wydatki związane z modernizacją i rozwojem sieci wodociągowo-kanalizacyjnej oraz koniecznymi przedsięwzięciami w zakresie ochrony środowiska. Do kosztów tych zaliczane są także raty kapitałowe i odsetki od kredytów lub pożyczek zaciągniętych na realizację inwestycji oraz koszty finansowe ich obsługi. Jednak uwzględnienie w taryfie kosztów inwestycji powinno być stopniowe i rozłożone w czasie.

Więcej w Gazecie Samorządu i Administracji – Zamów prenumeratę >>

Sektor publiczny
Kiedy jest zakończenie roku szkolnego 2024?
07 maja 2024

Zakończenie roku szkolnego 2023/2024 – kiedy wypada? Ile dni wakacji będą mieli uczniowie? Sprawdź, którego czerwca jest zakończenie roku szkolnego.

Do kiedy maturzysta ma status ucznia?
07 maja 2024

Do kiedy maturzysta ma status ucznia? Czy po odebraniu świadectwa i po maturze legitymacja szkolna traci ważność? Czy we wrześniu maturzysta już nie posiada statusu ucznia?

Matura 2024. Bunt i relacje międzyludzkie tematami rozprawek na egzaminie dojrzałości
07 maja 2024

W tym roku maturzyści mieli do wyboru dwa interesujące tematy rozprawki na egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym.

Rewolucja w PIT. Plan ministra Domańskiego
07 maja 2024

Ministerstwo Finansów pracuje nad rewolucyjną reformą finansowania samorządów, która ma wejść w życie w 2025 r. Głównym celem jest zwiększenie wpływów samorządów z podatków, dzięki czemu w przyszłym roku do jednostek samorządu terytorialnego trafiłoby 27 mld zł więcej niż obecnie.

Gdzie wyniki matury z języka polskiego 2024 r.? Na Infor.pl. Tuż po 14.00
07 maja 2024

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik przed rozpoczęciem egzaminu powiedział PAP, że do CKE nie dotarły informacje o nieprawidłowościach, które mogłyby mieć wpływ na przebieg egzaminu. "Wygląda na to, że egzamin wszędzie rozpocznie się o czasie" - dodał.

Matura 2024 r. Egzamin pisemny z języka polskiego. Arkusze CKE na Infor.pl o godz. 14.05
07 maja 2024

Matura 2024 r. Od godz. 9.00 trwa egzamin pisemny z języka polskiego na poziomie podstawowym. Arkusze egzaminacyjne CKE tuż po 14.00 na Infor.pl. Udostępnimy jednocześnie wstępne odpowiedzi na pytania przygotowane przez naszych specjalistów.

RIO: Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli
06 maja 2024

Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli za ich osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze powinien wynosić co najmniej 1 proc. planowanych rocznych wynagrodzeń osobowych.

Von der Leyen: procedurę z art. 7 Traktatu o UE wobec Polski można już zamknąć. KE doceniła działania legislacyjne i nielegislacyjne
06 maja 2024

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała 6 maja 2024 r., że po ponad sześciu latach procedurę z art. 7 wobec Polski można zamknąć. Dla Polski rozpoczyna się nowy rozdział; gratuluję premierowi Donaldowi Tuskowi i jego rządowi - zaznaczyła.

Min. Kierwiński: rozważałbym zatrudnienie obcokrajowców w Policji jako pracowników cywilnych. Łatwiejszy powrót do służby - skrócone postępowanie kwalifikacyjne
06 maja 2024

Rozważałbym możliwość zatrudnienie w Policji obcokrajowców mieszkających na terytorium Polski jako pracowników cywilnych - powiedział 6 maja 2024 r. szef MSWiA Marcin Kierwiński. Zastrzegł, że nie dotyczy to służby kontraktowej. Przekazał, że resort chce zaproponować byłym policjantom powrotu na kontrakt czasowy.

W lasach zwiększone ryzyko powstania pożaru. O czym pamiętać w majówkę?
30 kwi 2024

W majówkę w lesie powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Gdzie ryzyko pożaru jest największe?

pokaż więcej
Proszę czekać...