Nowy przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa

Sędzia Sądu Najwyższego, Antoni Górski został w środę nowym przewodniczącym Krajowej Rady Sądownictwa. Zastąpił na tym stanowisku sędziego SN Stanisława Dąbrowskiego, któremu upłynęła czteroletnia kadencja.

"W tajnym głosowaniu wzięło udział 24 członków Rady. Sędzia Antoni Górski otrzymał 22 głosy, czyli wymaganą bezwzględną większość. Dwie osoby wstrzymały się od głosu" - poinformowała rzecznik KRS sędzia Barbara Godlewska-Michalak w komunikacie przesłanym PAP.

Nowy przewodniczący KRS jest sędzią Izby Cywilnej SN. Studia prawnicze skończył na Uniwersytecie Warszawskim. Od pierwszej połowy lat 70. był sędzią Sądu Powiatowego i następnie Sądu Wojewódzkiego w Białymstoku. Od 1990 r. był sędzią Sądu Apelacyjnego w tym mieście. Został powołany na sędziego Sądu Najwyższego w 1997 roku. "Antoni Górski to ceniony cywilista wyróżniający się wysokim poziomem orzecznictwa, jest współautorem komentarza do ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych" - powiedziała PAP Alicja Seliga z biura prasowego KRS.

Zgodnie z ustawą o KRS "Rada powołuje i odwołuje ze swego grona członków Prezydium Rady: przewodniczącego, dwóch wiceprzewodniczących i trzech członków. Przewodniczący i wiceprzewodniczący Rady nie mogą sprawować swoich funkcji dłużej niż dwie kadencje". Przewodniczący reprezentuje Radę zaś prezydium kieruje jej pracami.

Radę tworzą sami sędziowie sądów wszystkich szczebli, przedstawiciele Sejmu, Senatu, prezydenta oraz minister sprawiedliwości. Powstała ona na przełomie 1989 i 90 r. w wyniku uzgodnień po obradach Okrągłego Stołu, jako realizacja solidarnościowego postulatu wyłączenia wymiaru sprawiedliwości spod władzy partyjnej. W czasach PRL nominacje sędziowskie zatwierdzały bowiem komitety PZPR. Rada liczy 25 członków.

Na dorobek KRS składa się m.in. 13 tysięcy nominacji sędziowskich przedstawianych prezydentowi po zaopiniowaniu. Według konstytucji KRS stoi na straży niezależności sądów i niezawisłości sędziów. Kadencja wybranych członków Krajowej Rady Sądownictwa trwa cztery lata. W lutym bieżącego roku Rada obchodziła jubileusz 20-lecia działalności.

Według przepisów Rada m.in. podejmuje uchwały w sprawach wystąpienia do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności z konstytucją aktów normatywnych w zakresie dotyczącym niezależności sądów i niezawisłości sędziów, rozpatruje i ocenia kandydatury do pełnienia urzędu sędziowskiego na stanowiskach sędziów Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego oraz na stanowiska sędziowskie w sądach powszechnych i w sądach wojskowych.

Przedstawia też prezydentowi wnioski o powołanie sędziów, rozpatruje wnioski o przeniesienie sędziów w stan spoczynku, wybiera rzecznika dyscyplinarnego sędziów sądów powszechnych, wyraża opinie w sprawie powołania i odwołania prezesa albo wiceprezesa sądu powszechnego albo sądu wojskowego, uchwala zbiór zasad etyki zawodowej sędziów i czuwa nad ich przestrzeganiem. 

Sektor publiczny
Kiedy jest zakończenie roku szkolnego 2024?
07 maja 2024

Zakończenie roku szkolnego 2023/2024 – kiedy wypada? Ile dni wakacji będą mieli uczniowie? Sprawdź, którego czerwca jest zakończenie roku szkolnego.

Do kiedy maturzysta ma status ucznia?
07 maja 2024

Do kiedy maturzysta ma status ucznia? Czy po odebraniu świadectwa i po maturze legitymacja szkolna traci ważność? Czy we wrześniu maturzysta już nie posiada statusu ucznia?

Matura 2024. Bunt i relacje międzyludzkie tematami rozprawek na egzaminie dojrzałości
07 maja 2024

W tym roku maturzyści mieli do wyboru dwa interesujące tematy rozprawki na egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym.

Rewolucja w PIT. Plan ministra Domańskiego
07 maja 2024

Ministerstwo Finansów pracuje nad rewolucyjną reformą finansowania samorządów, która ma wejść w życie w 2025 r. Głównym celem jest zwiększenie wpływów samorządów z podatków, dzięki czemu w przyszłym roku do jednostek samorządu terytorialnego trafiłoby 27 mld zł więcej niż obecnie.

Gdzie wyniki matury z języka polskiego 2024 r.? Na Infor.pl. Tuż po 14.00
07 maja 2024

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik przed rozpoczęciem egzaminu powiedział PAP, że do CKE nie dotarły informacje o nieprawidłowościach, które mogłyby mieć wpływ na przebieg egzaminu. "Wygląda na to, że egzamin wszędzie rozpocznie się o czasie" - dodał.

Matura 2024 r. Egzamin pisemny z języka polskiego. Arkusze CKE na Infor.pl o godz. 14.05
07 maja 2024

Matura 2024 r. Od godz. 9.00 trwa egzamin pisemny z języka polskiego na poziomie podstawowym. Arkusze egzaminacyjne CKE tuż po 14.00 na Infor.pl. Udostępnimy jednocześnie wstępne odpowiedzi na pytania przygotowane przez naszych specjalistów.

RIO: Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli
06 maja 2024

Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli za ich osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze powinien wynosić co najmniej 1 proc. planowanych rocznych wynagrodzeń osobowych.

Von der Leyen: procedurę z art. 7 Traktatu o UE wobec Polski można już zamknąć. KE doceniła działania legislacyjne i nielegislacyjne
06 maja 2024

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała 6 maja 2024 r., że po ponad sześciu latach procedurę z art. 7 wobec Polski można zamknąć. Dla Polski rozpoczyna się nowy rozdział; gratuluję premierowi Donaldowi Tuskowi i jego rządowi - zaznaczyła.

Min. Kierwiński: rozważałbym zatrudnienie obcokrajowców w Policji jako pracowników cywilnych. Łatwiejszy powrót do służby - skrócone postępowanie kwalifikacyjne
06 maja 2024

Rozważałbym możliwość zatrudnienie w Policji obcokrajowców mieszkających na terytorium Polski jako pracowników cywilnych - powiedział 6 maja 2024 r. szef MSWiA Marcin Kierwiński. Zastrzegł, że nie dotyczy to służby kontraktowej. Przekazał, że resort chce zaproponować byłym policjantom powrotu na kontrakt czasowy.

W lasach zwiększone ryzyko powstania pożaru. O czym pamiętać w majówkę?
30 kwi 2024

W majówkę w lesie powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Gdzie ryzyko pożaru jest największe?

pokaż więcej
Proszę czekać...