Zwolnieni z kosztów sądowych mają prawo do adwokata lub radcy

Agnieszka Marek
rozwiń więcej
Od dziś strony postępowania cywilnego mogą domagać się profesjonalnych pełnomocników z urzędu, jeżeli sąd uzna iż nie są w stanie ponosić dodatkowych kosztów na wynagrodzenia prawników.

W dniu dzisiejszym wchodzi w życie nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego z 17 grudnia 2009 r. Nowa ustawa przyznaje osobie zwolnionej przez sąd całkowicie lub częściowo z kosztów sądowych prawo do domagania się ustanowienia adwokata lub radcy prawnego. Również osoba fizyczna lub prawna niezwolniona od kosztów sądowych może już domagać się ustanowienia profesjonalnego pełnomocnika jeżeli wykaże, że nie jest w stanie ponieść kosztów jego wynagrodzenia, co więcej wnioskodawca może wskazać imiennie prawnika, który jego zdaniem najlepiej spełni tę rolę.

W porównaniu do poprzednio obowiązujących regulacji prawa uczestników postępowania zostały więc wzmocnione. Już nie tylko mogą oni wnioskować o ustanowienie adwokatów lub radców prawnych, mogą oni teraz domagać się takich pełnomocników po spełnieniu przewidzianych w ustawie warunków.

Jak przekonać sąd o tym, że prawo do adwokata czy radcy przysługuje stronie? Do wniosku należy dołączyć oświadczenie majątkowe a w nim szczegółowo określić stan rodzinny, majątek, dochody, źródło utrzymania. Jeżeli jednak sąd nie uzna wskazanych w oświadczeniu okoliczności za wystarczające, strona nie będzie mogła powtórzyć wniosku opartego na tych samych podstawach.

Nowa ustawa nakłada ponadto obowiązek wzajemnego dostarczania pism procesowych przez pełnomocników procesowych. Adwokat, radca prawny, rzecznik patentowy oraz radca Prokuratorii Generalnej muszą od dziś doręczać sobie odpisy pism procesowych wraz z załącznikami. Inaczej niż poprzednio, pełnomocnicy muszą teraz udowodnić fakt skutecznego doręczenia pisma drugiej stronie poprzez dołączenie do akt dowodów doręczenia. W ich braku pisma zostaną automatycznie zwrócone. Obowiązku tego nie stosuje się jednak do wszystkich pism, m.in. do

- pozwu wzajemnego,

- apelacji,

- skargi kasacyjnej,

- zażalenia,

- sprzeciwu od wyroku zaocznego,

- skargi o wznowienie postępowania,

- skargi o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia

Takie pisma wystarczy złożyć w sądzie z odpisami dla strony przeciwnej.

Agnieszka Marek

Sektor publiczny
Kiedy jest zakończenie roku szkolnego 2024?
07 maja 2024

Zakończenie roku szkolnego 2023/2024 – kiedy wypada? Ile dni wakacji będą mieli uczniowie? Sprawdź, którego czerwca jest zakończenie roku szkolnego.

Do kiedy maturzysta ma status ucznia?
07 maja 2024

Do kiedy maturzysta ma status ucznia? Czy po odebraniu świadectwa i po maturze legitymacja szkolna traci ważność? Czy we wrześniu maturzysta już nie posiada statusu ucznia?

Matura 2024. Bunt i relacje międzyludzkie tematami rozprawek na egzaminie dojrzałości
07 maja 2024

W tym roku maturzyści mieli do wyboru dwa interesujące tematy rozprawki na egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym.

Rewolucja w PIT. Plan ministra Domańskiego
07 maja 2024

Ministerstwo Finansów pracuje nad rewolucyjną reformą finansowania samorządów, która ma wejść w życie w 2025 r. Głównym celem jest zwiększenie wpływów samorządów z podatków, dzięki czemu w przyszłym roku do jednostek samorządu terytorialnego trafiłoby 27 mld zł więcej niż obecnie.

Gdzie wyniki matury z języka polskiego 2024 r.? Na Infor.pl. Tuż po 14.00
07 maja 2024

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik przed rozpoczęciem egzaminu powiedział PAP, że do CKE nie dotarły informacje o nieprawidłowościach, które mogłyby mieć wpływ na przebieg egzaminu. "Wygląda na to, że egzamin wszędzie rozpocznie się o czasie" - dodał.

Matura 2024 r. Egzamin pisemny z języka polskiego. Arkusze CKE na Infor.pl o godz. 14.05
07 maja 2024

Matura 2024 r. Od godz. 9.00 trwa egzamin pisemny z języka polskiego na poziomie podstawowym. Arkusze egzaminacyjne CKE tuż po 14.00 na Infor.pl. Udostępnimy jednocześnie wstępne odpowiedzi na pytania przygotowane przez naszych specjalistów.

RIO: Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli
06 maja 2024

Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli za ich osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze powinien wynosić co najmniej 1 proc. planowanych rocznych wynagrodzeń osobowych.

Von der Leyen: procedurę z art. 7 Traktatu o UE wobec Polski można już zamknąć. KE doceniła działania legislacyjne i nielegislacyjne
06 maja 2024

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała 6 maja 2024 r., że po ponad sześciu latach procedurę z art. 7 wobec Polski można zamknąć. Dla Polski rozpoczyna się nowy rozdział; gratuluję premierowi Donaldowi Tuskowi i jego rządowi - zaznaczyła.

Min. Kierwiński: rozważałbym zatrudnienie obcokrajowców w Policji jako pracowników cywilnych. Łatwiejszy powrót do służby - skrócone postępowanie kwalifikacyjne
06 maja 2024

Rozważałbym możliwość zatrudnienie w Policji obcokrajowców mieszkających na terytorium Polski jako pracowników cywilnych - powiedział 6 maja 2024 r. szef MSWiA Marcin Kierwiński. Zastrzegł, że nie dotyczy to służby kontraktowej. Przekazał, że resort chce zaproponować byłym policjantom powrotu na kontrakt czasowy.

W lasach zwiększone ryzyko powstania pożaru. O czym pamiętać w majówkę?
30 kwi 2024

W majówkę w lesie powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Gdzie ryzyko pożaru jest największe?

pokaż więcej
Proszę czekać...