Premier: jesteśmy w czołówce krajów europejskich, jeśli chodzi o wzrost gospodarczy

Mateusz Morawiecki Prezes Rady Ministrów, minister cyfryzacji / Media

Dzięki polityce rządu, polska gospodarka wchodzi na poziom najlepiej rozwiniętych gospodarek europejskich - podkreślił premier Mateusz Morawiecki podczas wystąpienia w inauguracji perspektywy finansowej UE na lata 2021-2027 w Polsce. Nasz cel to m.in. czyste środowisko, nowe technologie - dodał.

Szybki i równomierny rozwój

"Nigdy nie było wcześniej, za poprzednich rządów nigdy, tak wielkiego udziału w inwestycjach publicznych - drogowych, infrastrukturalnych, służba zdrowia, edukacja - udziału środków budżetu centralnego, jak dzisiaj" - powiedział w środę premier.

Dodał, że Polska przestaje być dzisiaj "rezerwuarem taniej siły roboczej". "To, co Polska cierpiała, niestety, ten model rozwoju dyfuzyjno-polaryzacyjny przez 20-25 lat, pierwszych lat naszej historii po upadku komunizmu. Dzisiaj rozwijamy się dużo, dużo bardziej równomiernie i ogromna w tym również zasługa środków unijnych i środków budżetu centralnego" - ocenił.

Jak wskazał szef rządu, Polska jest europejskim hubem pomocy humanitarnej na rzecz Ukrainy. A także jest strategicznym partnerem dla wielu krajów europejskich, dla państw NATO.

Polska w czołówce Europy pod względem wzrostu gospodarczego

"Dzięki polityce naszego rządu, gospodarka Polski wchodzi na poziom najlepiej rozwiniętych gospodarek europejskich. Wzrost PKB jest jednym z najszybszych w Unii Europejskiej. Jak porównamy ostatni kwartał przed Covidem, czyli powiedzmy IV kwartał 2019 roku i ostatni kwartał minionego roku, to jesteśmy w czołówce krajów europejskich, w absolutnej szpicy krajów europejskich, jeśli chodzi o wzrost gospodarczy, w czasie, w którym na Europę spadły wszystkie nieszczęścia: najpierw pandemia, potem inflacja, wysokie ceny surowców energetycznych, wreszcie wojna za naszą wschodnią granicą" - powiedział.

Na co zostaną wykorzystane środki unijne

Morawiecki podkreślił, że dodatkowy "zastrzyk finansowy" środków unijnych zostanie wykorzystany pod kątem realizacji różnego rodzaju projektów infrastrukturalnych. "Chcemy zapewnić wyższy i zrównoważony standard rozwoju cywilizacyjnego. Chcemy więcej energii odnawialnej, czystej energii, dzięki której nie będziemy musieli palić drogiego, kolumbijskiego węgla - bo nie palimy już rosyjskiego węgla - dzięki, któremu nie będziemy musieli używać drogiego, katarskiego, amerykańskiego czy norweskiego gazu i innych bardzo drogich dzisiaj węglowodorów z ropą naftową na czele" - wskazał.

Szef rządu podkreślił, że w nowej perspektywie finansowej środki unijne będą przeznaczane na projekty środowiskowego, nowe technologie i na coraz lepiej płatne miejsca pracy. (PAP)

 

autor: Aneta Oksiuta, Ewa Wesołowska

aop/ ewes/ mick/

Źródło: PAP

 

Sektor publiczny
Jeśli posiadasz dużą rodzinę, należą Ci się zniżki. Jakie?
17 maja 2024

Jesteś rodzicem przynajmniej 3 dzieci? Możesz nie wiedzieć, że przysługują Ci zniżki. Dowiedz się, jak z nich skorzystać oraz jak i gdzie złożyć odpowiedni wniosek.

Trzaskowski wydał zarządzenie dotyczące symboli religijnych w urzędach. Hołownia komentuje
18 maja 2024

Prezydent Rafał Trzaskowski wydał zarządzenie dla Warszawy dotyczące wprowadzenia 16 standardów "równego traktowania”. Jest to szerokie zarządzenie, które dotyczy kwestii związanych z równouprawnieniem i zakazem dyskryminacji. Ocenił je marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Bon energetyczny - kto się załapie na 300-1200 zł? Kryteria dochodowe są naprawdę niskie
17 maja 2024

Wysokość bonu energetycznego będzie zależała m.in. od liczby osób w gospodarstwie domowym, jak również od kryterium dochodowego na osobę w gospodarstwie jednoosobowym lub wieloosobowym. Pieniądze w wysokości od 300 zł do 1200 zł są do wzięcia już w 2024 roku. Jednak załapać się na to nowe świadczenie nie będzie łatwo.

Kaczyński mówił o "bardzo poważnych podwyżkach" w Polsce. PiS szykuje nowy projekt
17 maja 2024

Europoseł Ryszard Czarnecki mówił o "olbrzymim odzewie" w sprawie akcji zbierania podpisów pod obywatelskim projektem ustawy "Stop Podwyżkom". Projekt ten ma na celu utrzymanie cen gazu i energii na obecnym poziomie. 

Lekcje religii w klasach łączonych od września 2024 r. Kościół ma wątpliwości. Konferencja Episkopatu Polski postuluje m.in. zmniejszenie liczby uczniów w klasach
17 maja 2024

Minister Edukacji chce zmienić rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach. Nowością ma być możliwość organizacji lekcji religii w grupie międzyoddziałowej lub międzyklasowej. Konferencja Episkopatu Polski zgłasza wątpliwości do tego projektu i postuluje m.in. zmniejszenie liczby uczniów w klasach łączonych. 

Noc Muzeów 2024 r.: utrudnienia w ruchu
17 maja 2024

Noc Muzeów 2024 odbędzie się z soboty na niedzielę 18/19 maja. W związku z przewidzianymi atrakcjami mogą pojawić się zmiany w komunikacji miejskiej i ewentualne utrudnienia w ruchu. Sprawdzamy, jak to wygląda w największych miastach. 

Noc Muzeów 2024 r.: darmowa komunikacja
17 maja 2024

Noc Muzeów 2024 jest już w ten weekend. Czy komunikacją miejską będziemy mogli poruszać się za darmo? Sprawdzamy!

W wieku 119 lat zmarła najstarsza mieszkanka. Co było sekretem jej długowieczności?
17 maja 2024

Najstarsza dotychczas Greczynka Irini Baroulakis odeszła w wieku 119 lat. Nie brała leków i prawie nie chorowała. Co było sekretem jej długowieczności? 

Znamy kryteria podziału subwencji oświatowej w 2024 r.
17 maja 2024

Kryteria podziału subwencji oświatowej. Ministerstwo Edukacji Narodowej (MEN) opublikowało kryteria podziału rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej na 2024 rok. Pierwszy termin na składanie wniosków mija w dniu 7 czerwca.

Kardiolog: nadciśnienie to najczęstsza przyczyna bólów głowy. Ludzie latami biorą leki przeciwbólowe, a nie wpadną na to by zmierzyć ciśnienie krwi
17 maja 2024

Zażywamy tabletki od bólu głowy, a najczęstszą przyczyną bólu jest wysokie ciśnienie krwi (czyli nadciśnienie tętnicze) - powiedział dr Tadeusz Zębik, ordynator oddziału kardiologicznego Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach. "Nie tylko seniorzy, a wszyscy powinniśmy pilnować nadciśnienia i co jakiś czas zmierzyć sobie ciśnienie, zwłaszcza przy niepokojących objawach" - zaapelował dr Zębik.

pokaż więcej
Proszę czekać...