Finansowanie inwestycji infrastrukturalnych w Polsce, czyli nie czekajmy na UE - analiza Instytutu Staszica
14 maja 2020
Wielomiliardowe wsparcie uruchamiane w ramach kolejnych odsłon Tarczy Antykryzysowej nie powinno być jedyną odpowiedzią państwa polskiego na kryzys gospodarczy wywołany pandemią koronawirusa. Warto sięgać do historii i z niej czerpać naukę, jakich narzędzi użyć do tego, by wykorzystać trudniejsze czasy do modernizacji kraju i przywrócenia gospodarce ścieżki wzrostu gospodarce. W ocenie Instytutu Staszica polskie władze powinny skorzystać z zagranicznych doświadczeń w zakresie finansowania inwestycji infrastrukturalnych. Należy przy tym wziąć pod uwagę, że unijne źródła finansowania nie mogą być traktowane jako jedyne albo kluczowe w wieloletniej perspektywie.
Kontrowersyjne orzeczenie RIO dotyczące zmian w systemie odpadowym
16 gru 2019
Zdaniem Regionalnej Izby Obrachunkowej w Poznaniu jakiekolwiek zmiany uchwał odpadowych wymagają całościowego dostosowania systemu odpadowego do znowelizowanych przepisów ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.
Stosowanie przepisów przejściowych do ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach według RIO
11 gru 2019
W ocenie Regionalnej Izby Obrachunkowej podjęta po 6 września 2019 roku uchwała ustalająca stawki opłaty za pojemniki dla wprowadzonej nowej frakcji odpadów, nie jest objęta 12-miesięcznym okresem na dostosowanie jej do nowych przepisów.
Zwrot nieruchomości użytej na inny cel niż określony w decyzji wywłaszczeniowej
24 paź 2019
Organ, który wyzbył się własności nieruchomości, którą nabył w przeszłości drogą wywłaszczenia bez powiadomienia byłego właściciela o zamiarze przeznaczenia nieruchomości na inny cel niż cel wywłaszczenia i poinformowaniu go o możliwości zwrotu, popełnia delikt, który jednakże wywołuje określone skutki prawnorzeczowe, które to skutki uniemożliwiają temu organowi zadośćuczynić żądaniu byłego właściciela, by nieruchomość mu zwrócić. Były właściciel ma środki prawne, by od organu domagać się naprawienia szkody mu wyrządzonej (art. 415 k.c.), nie może jednakże skutecznie domagać się zwrotu tej nieruchomości od organu, bo ten nie dysponuje środkami prawnymi, by nieruchomość zwrócić. Takie uzasadnienie legło u podstaw wydania wyroku przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie. Orzeczenie zapadło po dokonaniu przez Sąd analizy następującego stanu faktycznego i prawnego.
Zmiany w gospodarce nieruchomościami 2019 i 2020 r.
24 kwi 2019
W dniu 16 kwietnia 2019 r. podpisana została nowa ustawa o gospodarce nieruchomościami. Sprawdź co się zmieni!
Opłata adiacencka 2019 r. - stawka
16 lis 2018
Czy rada gminy, podejmując uchwałę na podstawie art. 146 ust. 2 ustawy o gospodarce nieruchomościami, może postanowić, że stawka opłaty, którą zobowiązani są wnieść właściciele z tytułu wzrostu wartości ich nieruchomości spowodowanej wybudowaniem infrastruktury technicznej (droga, wodociąg itp.), wynosi zero procent?
PPP a nowelizacja ustawy o gospodarce komunalnej
29 sie 2018
Dokonując nowelizacji ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym Sejm dokonał jednoczesnej zmiany w ustawie o gospodarce komunalnej. W dniu 5 lipca 2018 roku Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym oraz niektórych innych ustaw.
Regulamin utrzymania czystości i porządku w gminach
20 sie 2018
Zdaniem NSA rada gminy nie może określić w regulaminie czystości minimalnej ilości odpadów wytwarzanych odpadów na danej nieruchomości niezamieszkałej na potrzeby ustalenia minimalnej wielkość pojemników na te odpady. Naczelny Sąd Administracyjny wyrokiem z dnia 14 czerwca 2018 roku (sygn. II OSK 1740/16) uchylił wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 14 kwietnia 2016 roku (sygn. II SA/Wr 872/15) oddalający skargę jednego z przedsiębiorców na uchwałę rady miasta w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku w gminie.
Realizacja Celów Zrównoważonego Rozwoju w Polsce - raport 2018
06 cze 2018
Rada Ministrów przyjęła raport będący prezentacją polskiego podejścia do wdrażania Celów Zrównoważonego Rozwoju. Jest to dokument otwierający lipcowy przegląd Polski przez OZN pod kątem urzeczywistniania globalnej polityki zrównoważonego rozwoju.
Wójt i rada gminy w gospodarce nieruchomościami
18 mar 2018
Gospodarka nieruchomościami stanowi jedno z najważniejszych zadań własnych gminy. Jej prowadzenie ustawodawca powierzył zarówno organowi wykonawczemu, jak i stanowiącemu, przypisując każdemu z nich odrębny zakres kompetencji w tym zakresie. Wójt i rada muszą tego podziału ściśle przestrzegać, aby dokonywane przez organy czynności mogły być ważne.
Klasyfikacja gruntów a podział nieruchomości
26 lut 2018
Jak traktować nieruchomość w przypadku klasyfikacji gruntów Ba i Br, gdzie udział Br jest mniejszy (w celu stosowania przepisów z ustawy o gospodarce nieruchomościami dotyczących podziałów)?
Prawo pierwszeństwa najemcy lokalu mieszkalnego
07 lut 2018
Gmina przekazując nieruchomość swej jednostce organizacyjnej, nie może dokonać tego z pominięciem prawa pierwszeństwa nabycia przysługującego najemcom.
Prawo łowieckie - rekomendacje
26 sty 2018
Rekomendacje do nowelizowanej ustawy Prawo łowieckie zostały przygotowane przez ministerstwo środowiska.
Gdzie najchętniej wyjeżdżamy na wakacje?
11 sty 2018
Polacy najchętniej wyjeżdżają do Grecji. Od czerwca do września 2017 roku urlop spędziło tam aż 39 proc. Polaków.
Jak efektywnie nawiązywać międzynarodową współpracę gospodarczą
29 gru 2017
Każdy polski samorząd ma potencjalne szanse na dobrą współpracę z regionami UE czy np. z krajami Partnerstwa Wschodniego (m.in. z Ukrainą i Białorusią). Część polskich samorządów efektywnie współpracuje z miastami partnerskimi. Nie zawsze fakt ten daje możliwość rozwoju i udziału np. w międzynarodowych projektach biznesowych, finansowanych z funduszy UE. Nawiązanie i utrzymanie biznesowej współpracy jest szansą na szybszy rozwój i poprawę sytuacji ekonomicznej i społecznej gminy czy nawet regionu.
Zmiany w zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt
09 sie 2017
Zwalczanie chorób zakaźnych zwierząt jest głównym celem nowego prawa. Co się zmieni?
Opłata adiacencka 2017 r.
19 kwi 2017
Nowelizacja ustawy o gospodarce nieruchomościami wprowadzi nowe zasady wyceny nieruchomości. Zmiany dotyczą m.in. ustalania opłaty adiacenckiej w związku z podziałem nieruchomości. Zmienią się także zasady rozliczania nakładów.
Ograniczenie dostępu do gazowej sieci przesyłowej
20 lut 2017
Minister Energii ogranicza dostęp do sieci przesyłowej gazowej zmieniając przepisy dotyczące wymagań technicznych i uzależniając możliwość przyłączenia do sieci przesyłowej od rodzaju prowadzonej działalności, średnicy sieci i mocy przyłączeniowej.
Strategia na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju 2017 r.
15 lut 2017
Projekty strategiczne mają unowocześnić polską gospodarkę. Dotyczą one sfery społecznej, otoczenia prawnego przedsiębiorstw. Bardzo istotnym elementem są uproszczenia w dostępie do funduszy unijnych, gdyż w efekcie końcowym powinno to spowodować wzrost gospodarczy.
II edycja Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2016
23 sie 2016
Europejskie Centrum Biznesu oraz Główny Partner Merytoryczny Elżanowski Cherka & Wąsowski Kancelaria Prawna mają przyjemność zaprosić Państwa do udziału w II edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2016.
Rezygnacja z decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego
20 lut 2014
Jakie uwarunkowania pozwalają na rezygnację z uzyskiwania decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego w sytuacji braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego? Na okoliczność jakich robót budowlanych można uznać za zbędne postępowanie administracyjne poprzedzające wydanie pozwolenia na budowę? To pytania, które często zadają sobie inwestorzy działający pod presją czasu, w obliczu groźby niedotrzymania terminów na realizację inwestycji.
Samorządy będą wspólnie kupować energię
13 kwi 2012
20 śląskich i zagłębiowskich samorządów oraz 41 samorządowych
instytucji, spółek i szpitali będzie wspólnie kupować energię - w sumie
193 gigawatogodziny. W czwartek w siedzibie Górnośląskiego Związku
Metropolitalnego zawarto porozumienie o grupowym zakupie prądu.
Radni Kołobrzegu przeciwni elektrowni jądrowej w Gąskach
30 gru 2011
Radni Kołobrzegu (Zachodniopomorskie) podjęli uchwałę
sprzeciwiająca się budowie elektrowni jądrowej w Gąskach k. Mielna. Za
przyjęciem uchwały opowiedziało się 18 radnych, nikt nie był przeciwny,
trzy osoby wstrzymały się od głosu.
Pozytywna opinia w sprawie wydobycia węgla pod Bytomiem
30 gru 2011
Dyrektor Okręgowego Urzędu Górniczego w Gliwicach (OUG) wydał w czwartek
pozytywną opinię w sprawie wydobycia węgla pod Bytomiem. Przedłużył
ważność szczegółowej części planu ruchu zakładu do końca 2012 r. - podał
Wyższy Urząd Górniczy (WUG).
Kontrowersje wokół opłaty za gospodarowanie odpadami
28 paź 2011
Harmonogram przebudowy systemu gospodarowania odpadami oraz zakres zadań nałożonych na samorządy mogą spowodować, że reforma śmieciowa się nie powiedzie. Problemy pojawiają się już na etapie wyboru zasad naliczania opłat, jakie będą ponosić mieszkańcy.
Wykup mieszkania będącego własnością gminy
05 paź 2011
Lokatorzy wynajmujący gminne mieszkania mają szansę stać się ich
właścicielami wykupując je po znacznie niższych niż rynkowe cenach.
Pamiętać jednak należy o tym, że także po wykupie mieszkania, na nowym
właścicielu ciążyć będą zobowiązania, których przestrzeganie urzędnicy
gminni będą stanowczo egzekwować.
Zarządzanie drogami w partnerstwie publiczno-prywatnym
29 wrz 2011
Władze Dolnego Śląska powierzą prywatnemu partnerowi zarząd odcinkiem dróg wojewódzkich, przenosząc na niego obowiązek ich wyremontowania i utrzymania. Zainteresowanych kontraktem jest kilkanaście firm. To jeden z pierwszych projektów w Polsce wykorzystujących model PPP przy inwestycjach drogowych
Samorządy znów chcą prywatyzować
08 wrz 2011
Rośnie zainteresowanie samorządów prywatyzacją firm komunalnych. Wynika to m.in. z konieczności poszukiwania nowych sposobów finansowania inwestycji. Sukces największej w historii sprzedaży przedsiębiorstwa będącego własnością miasta przyspieszy ten proces.
Śmiecie zostały uporządkowane
23 sie 2011
Gminy przejęły obowiązki właścicieli nieruchomości w zakresie zagospodarowania odpadów komunalnych. Teraz to samorządy stworzą regiony gospodarki odpadami komunalnymi i będą zobowiązane do budowy i utrzymania instalacji recyklingu i utylizacji.
Zmiana taryfy za wodę i odprowadzanie ścieków
05 sie 2011
W cenie za wodę i ścieki można kalkulować tylko te koszty inwestycyjne, które wynikają z wieloletnich planów rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych. Plany takie mają obowiązek przygotowywać przedsiębiorstwa dostarczające wodę i odbierające ścieki. Natomiast zatwierdzają je rady gminy.
Informacje składane przy prywatyzacji mienia komunalnego
25 lip 2011
Mienie komunalne zgodnie z ustawą o samorządzie terytorialnym to
własność gminy (miasta) oraz inne prawa majątkowe należące do gminy
(miasta), związków do których należy dana gmina (miasto) oraz mienie
innych gminnych osób prawnych, w tym przedsiębiorstw.
Konsekwencje nowych przepisów o efektywności energetycznej
21 lip 2011
Samorządy nie muszą się wykazać konkretnymi oszczędnościami energii, mimo że przepisy unijne wymagają od Polski dużych redukcji w tym zakresie. Warto jednak, by władze lokalne i regionalne same zadbały o zwiększenie efektywności energetycznej, ponieważ przynosi to wymierne korzyści finansowe.
Gmina nie pobiera opłat za wycinkę drzewa od przedsiębiorcy przesyłowego
27 cze 2011
3 marca 2011 weszła w życie ustawa z 17 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o
lasach oraz ustawy o ochronie przyrody. Wprowadziła ona udogodnienia
dla właścicieli urządzeń przesyłowych. Skutki nowelizacji nieznacznie odczują także gminy.
Regionalny Zakład Zagospodarowania Odpadów - etapy realizacji inwestycji
01 cze 2011
W 2008 roku 14 gmin z powiatu gnieźnieńskiego i wrzesińskiego zawarło porozumienie międzygminne, którego celem była budowa Regionalnego Zakładu Zagospodarowania Odpadów. Przedstawiamy główne etapy projektu oraz źródła finansowania inwestycji.
Kary za brak informacji o odpadach
21 kwi 2011
Do 15 marca 2011 r. wytwórcy odpadów, w tym przede wszystkim przedsiębiorcy, mieli obowiązek przekazać marszałkom województw zbiorcze zestawienie o wytworzonych w 2010 roku odpadach. Tych, którzy tego nie zrobili albo przygotowali nierzetelne zestawienia, marszałek musi ukarać grzywną 10 tys. zł.
Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny jest odpadem ( cz.3)
27 sty 2011
Stworzony w Polsce w 2005 roku system dotyczący postępowania ze zużytym
sprzętem elektrycznym i elektronicznym ( ZSEE) oparty jest na czterech
grupach podmiotów.
Przygotowanie strategii marketingowej miasta
12 paź 2010
Przygotowaniem strategii marketingowej miasta powinna zająć się
zewnętrzna firma posiadająca doświadczenie w pracy z samorządami, a
cena nie może stanowić podstawowego kryterium jej wyboru – twierdzą
zgodnie przedstawiciele miast, które w ostatnim okresie wzbogaciły się
o tego typu dokumenty oraz przedstawiciele agencji.
Nowa ustawa o PPP a ustawa o koncesjach
29 wrz 2010
Tak zwana „nowa” ustawa z dnia 19 grudnia 2008 r. o partnerstwie
publiczno-prywatnym weszła w życie 27 lutego 2009 roku. Zastąpiła ona
„martwą” w praktyce ustawę z dnia 28 lipca 2005 roku, na podstawie
której nie zostało przeprowadzone dosłownie żadne przedsięwzięcie z
udziałem partnera publicznego i prywatnego.
Są sprawdzone metody gospodarowania odpadami
14 wrz 2010
W 25 krajach Unii Europejskiej na składowiska odpadów komunalnych trafia rocznie połowa wszystkich odpadów. Druga połowa jest utylizowana. Niestety, te statystyki nie dotyczą Polski. Ciągle trwają prace nad zmianami legislacyjnymi, które mają ułatwić gminom gospodarowanie odpadami.
PPP - co to właściwie znaczy?
03 wrz 2010
O partnerstwie publiczno – prywatnym napisano już bardzo wiele książek
i artykułów, odbyła się niezliczona ilość seminariów, konferencji ale -
jak się wydaje - nie do końca wiemy jak to narzędzie wykorzystywać w
praktyce.
Procedura zmiany opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste
25 cze 2010
Aktualizacja wysokości opłat rocznych za użytkowanie wieczyste gruntu jest narzędziem, które zmierza do powiązania wartości świadczenia wieczystego użytkownika z rzeczywistą wartością gruntu oddanego mu do używania. Aktualizacja może skutkować zarówno podwyższeniem opłaty, jak i jej obniżeniem, jednak najczęstszą sytuacją jest właśnie zwiększenie obciążenia użytkownika wieczystego.
PPP - konstrukcja umowy
05 maja 2010
W niniejszym artykule kontynuujemy cykl rozważań na temat możliwości
realizacji projektów PPP w trybie ustawy o partnerstwie
publiczno-prywatnym (dalej zwanej: Ustawa).
Gmina ujawni informacje o dłużnikach w BIG
14 kwi 2010
Zgodnie z ustawą o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie
danych gospodarczych z dnia 9 kwietnia 2010 roku, samorządy zyskały nowe
uprawnienia, które mają poprawić ściągalność zobowiązań - m.in. alimentów. Samorządy, zakłady komunalne, fundacje mogą informować Biuro Informacji Gospodarczej (BIG) o zaległych zobowiązaniach finansowych
Samorządy polubiły partnerstwo publiczno-prywatne
12 kwi 2010
Minął pierwszy rok obowiązywania nowych przepisów o partnerstwie publiczno-prywatnym i koncesjach. Na ich podstawie powstają już pierwsze projekty. Najwięcej takich inwestycji jest w Wielkopolsce, ale w innych regionach samorządy także realizują przedsięwzięcia w tej formule.
Przepis na idealne miasto
08 kwi 2010
Od kilku lat Polska włącza się do międzynarodowych projektów i programów rewitalizacyjnych. Programy rewitalizacji przygotowane przez gminy, w większym niż dotychczas stopniu, powinny obejmować obszary zdegradowane działalnością przemysłową, celem nadania im nowych funkcji społeczno-gospodarczych.
Elektrownia jądrowa jednak w Żarnowcu?
16 mar 2010
W rankingu 28 propozycji lokalizacji elektrowni jądrowej w Polsce pierwsze miejsce zajął Żarnowiec, drugie - Warta-Klempicz, a trzecie - Kopań - powiedziała PAP pełnomocnik rządu ds. energetyki jądrowej i wiceminister gospodarki Hanna Trojanowska.
Większe szanse polskich miast na pozyskanie inwestorów
12 mar 2010
W perspektywie krótko- i średnioterminowej region Europy
Środkowo-Wschodniej będzie nadal konkurować z krajami zachodnimi w
zakresie kosztów pracy i doświadczenia w obszarze BPO (Business Process
Outsourcing/Offshoring), a z krajami Bliskiego Wschodu, Afryki
Północnej i Azji w zakresie spójności kulturowej oraz znajomości
języków obcych.
Likwidacja gminnych i powiatowych funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej
18 lut 2010
Z dniem 1 stycznia 2010 r. likwiduje się gminne i powiatowe fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Regionalna Izba Obrachunkowa w Warszawie wystosowała pismo w tej sprawie do przewodniczących rad, starostów, prezydentów miast, burmistrzów, wójtów i skarbników.
Kiedy wywłaszczenie gruntów podlega VAT
16 lut 2010
Planowana jest modernizacja i poszerzenie drogi krajowej. Wzdłuż pasa
drogi leżą grunty, których właścicielem jest gmina. W związku z tą
inwestycją dojdzie do wywłaszczenia gruntów należących do gminy na
rzecz Skarbu Państwa. Przedmiotem wywłaszczenia będzie działka
niezabudowana. Z tytułu wywłaszczenia gmina otrzyma od Skarbu Państwa
odszkodowanie. Czy w takiej sytuacji dojdzie do opodatkowania czynności
wywłaszczenia?
Zmiany w ustawie o gospodarce nieruchomościami
12 lut 2010
7 stycznia 2010 r. weszła w życie ustawa z dnia 5 listopada 2009 r. o
zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami [dalej: „ugn”] oraz o
zmianie niektórych innych ustaw. Nowelizacja eliminuje wątpliwości
interpretacyjne pojawiające się na gruncie dotychczas obowiązujących
przepisów, a poprzez zmiany w przepisach regulujących wywłaszczenie
nieruchomości ma wpłynąć na przyspieszenie realizacji inwestycji celu
publicznego.