Będą nowe przedmioty szkolne: edukacja obywatelska i edukacja zdrowotna. Od 2025 r. A wychowanie patriotyczne (pomysł PSL)? Min. B. Nowacka: już jest w szkole

Rok szkolny 2024/2025. Nowe przedmioty: edukacja obywatelska i edukacja zdrowotna. A wychowanie patriotyczne? B. Nowacka: już jest w szkole / Shutterstock

Minister edukacji Barbara Nowacka zapowiedziała, że w MEN trwają prace nad nowymi przedmiotami: edukacją obywatelską oraz edukacją zdrowotną. Oba te przedmioty mają wejść w życie w 2025 roku. Natomiast Barbara Nowacka poinformowała, że nie ma w planach nowego przedmiotu dotyczącego wychowania patriotycznego.

Prezes PSL zapowiada ustawę o wychowaniu patriotycznym. Będzie nowy przedmiot w szkołach?

W sobotę 20 lipca 2024 r. w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Naczelnej PSL - jednego z kluczowych organów zarządzających partią, w którego skład wchodzą m.in. prezes partii Kosiniak-Kamysz, były premier Waldemar Pawlak, wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski, a także ministrowie i wiceministrowie związani z PSL.

W trakcie tego posiedzenia prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiedział przygotowanie "w najbliższych dniach" projektu ustawy o wychowaniu patriotycznym. 
"Wartości takie jak tradycja, tożsamość i kultura narodowa oraz patriotyzm muszą być przekazywane młodemu pokoleniu". "Szkoła ma nie tylko uczyć, ale też wychowywać wspólnie z rodzicami i wspólnotą samorządową. Dlatego w najbliższych dniach zaprezentujemy ustawę o wychowaniu patriotycznym" – zapowiedział Władysław Kosiniak-Kamysz, .
Precyzował, że ustawa ta zawierać będzie "zbiór rozwiązań zapobiegający jakiejkolwiek rewolucji - czy to lewackiej, czy prawackiej", "bo jedna i druga szkodzi Polsce". "To, co jest w centrum, jest dla niej najlepsze" – mówił prezes PSL. 

Kosiniak-Kamysz wskazał też, że w projekcie tej ustawy znajdą się też przepisy pozwalające np. dzieciom z dużych miast na wyjazdy na zielone szkoły do gospodarstw agroturystycznych, by zapoznawały się z polską wsią.

"Będziemy bronić prawa do naszych poglądów (...) każdy człowiek ma prawo do szacunku dla swoich poglądów i myśli. (...) Szanujemy poglądy naszych wyborców - to jest fundament bycia w polityce" - mówił lider PSL. "Czy doświadczamy tego samego z drugiej strony? Nie zawsze. Nie jest wyrazem szacunku wobec naszych poglądów i naszych wolności w głosowaniach, działaniach, realizacji celów oblewanie czerwoną farbą naszych biur. Nie jest to wyrazem szacunku i tolerancji, a my tę tolerancję mamy, dla każdego człowieka i każdej formacji politycznej" - stwierdził Kosiniak-Kamysz.

Minister edukacji Barbara Nowacka: nie mam w planach przedmiotu wychowanie patriotyczne

Minister edukacji Barbara Nowacka była pytana w czwartek 13 sierpnia 2024 r. w TVN24, czy przedmiot wychowanie patriotyczne to dobry pomysł, powiedziała, że w szkołach jest wychowanie patriotyczne. "Jest świetnie prowadzone" – zaznaczyła.

Barbara Nowacka przypomniała, że w ogłoszonych w czerwcu priorytetach polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2024/2025 wychowanie obywatelskie i wychowanie patriotyczne wpisano w punkcie drugim: "Szkoła miejscem edukacji obywatelskiej, kształtowania postaw społecznych i patriotycznych, odpowiedzialności za region i ojczyznę. Edukacja dla bezpieczeństwa i proobronna".

"To przecież z mojej inicjatywy wraz z (wice)premierem Kosiniakiem-Kamyszem wprowadziliśmy program >>Edukacja z wojskiem<<, który pokazuje, jak ważna jest umiejętność obrony cywilnej" – przypomniała minister.

Program ten jest wspólnym przedsięwzięciem MEN i MON. Pilotaż, do którego zgłosiło się ponad 3 tys. szkół, przeprowadzono od 6 maja do 20 czerwca. Żołnierze prowadzili zajęcia w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych, podczas których przekazywali wiedzę z zakresu bezpieczeństwa. Pod koniec lipca Nowacka zapowiedziała, że program będzie kontynuowany. "Razem z wicepremierem, szefem MON Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem przygotowujemy umowę ramową, jak będzie wyglądała kolejna edycja" – powiedziała wówczas.

Minister edukacji zaznaczyła też, że "nauczyciele w sposób oczywisty uczą dzieciaki patriotyzmu".

Dopytywana, czy zatem wprowadzenie oddzielnego przedmiotu jest niepotrzebne, Nowacka poinformowała, że nie ma w planach nowego przedmiotu dotyczącego wychowania patriotycznego.

"Mam w planach i są prace nad: edukacją obywatelską, ale obywatelstwo to też patriotyzm, partycypacja w wyborach, oraz edukacją zdrowotną. Oba wejdą w życie w 2025 r." – dodała Barbara Nowacka.

Przedmiot edukacja obywatelska zastąpi historię i teraźniejszość (HiT) wprowadzoną, gdy ministrem edukacji i nauki był Przemysław Czarnek. 

Program "Edukacja z wojskiem" będzie kontynuowany

Program "Edukacja z wojskiem" jest wspólnym przedsięwzięciem Ministerstwa Edukacji Narodowej i Ministerstwa Obrony Narodowej. Pilotaż, do którego zgłosiło się ponad 3 tys. szkół, przeprowadzono od 6 maja do 20 czerwca. Żołnierze prowadzili zajęcia w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych, podczas których przekazywali wiedzę z zakresu bezpieczeństwa.

W dniu 25 lipca 2024 r. w Sejmie minister edukacji Barbara Nowacka odniosła się do pytań dotyczących kształtowania postaw patriotycznych wśród dzieci i młodzieży. Nowacka przypomniała m.in. o wprowadzeniu przedmiotu edukacja obywatelska, który zastąpi HiT; podkreśliła, że ministerstwo w swoich kierunkach polityki oświatowej państwa za jeden z fundamentów przyjęło wychowanie patriotyczne.
"Oznacza to, że coraz więcej młodzieży będzie i kształconych w ramach postaw patriotycznych, ale też i nauczyciele będą poszerzali swoje kompetencje w zakresie kształcenia i edukowania dzieci i młodzieży w duchu patriotyzmu" - zaznaczyła minister edukacji.

Podkreśliła, że podjęła też inicjatywę "Edukacja z Wojskiem". "Wspólnie z Ministerstwem Obrony Narodowej i z wicepremierem Kosiniakiem-Kamyszem realizujemy unikatowy program, który pozwolił już blisko 3 tysiącom oddziałów klasowych wziąć udział w lekcjach z wojskiem" - podkreśliła Nowacka. Podczas lekcji - dodała - żołnierze i żołnierki polskiej armii, Wojsk Obrony Terytorialnej i wielu innych formacji pokazywali młodzieży jak być bezpiecznym, jak reagować w sytuacjach kryzysowych, jak chronić siebie i innych, jak udzielić pierwszej pomocy, jak spakować plecak, jak rozróżniać sygnały alarmowe.

Ministra edukacji zapowiedziała, że program ten będzie kontynuowany. Podkreśliła, że "patriotyzm to przecież nie jest wymachiwanie flagą i krzyczenie +Polska+", a realne działania, praca u podstaw, umiejętność pomocy sobie i drugiej osobie. "Stąd miło mi też powiedzieć, że program +Edukacja z Wojskiem+ będzie kontynuowany. Razem z (wice) premierem Kosiniakiem-Kamyszem przygotowujemy już umowę ramową we współpracy, jak będzie wyglądała kolejna edycja" - dodała.

Po zakończeniu pilotażu programu rzecznik resortu Piotr Otrębski przekazał PAP, że MEN "bardzo zależy, by wspólnie z MON przeprowadzić drugą edycję programu". "Po zakończeniu pilotażu nie mamy najmniejszych wątpliwości, że jest to ważna i bardzo potrzebna inicjatywa, koniecznie musimy wzmacniać odporność społeczną, w tym młodych ludzi, na różnego rodzaju zagrożenia" - podkreślił.

Podczas pilotażowej edycji programu informowano, że zajęcia prowadzone przez wojskowych odbywają się nie tylko w klasach, ale również na boiskach i skwerach szkolnych, w trakcie lekcji obecny jest zawsze nauczyciel, a udział niepełnoletnich uczniów wymaga zgody rodziców.

(PAP)
pak/ joz/
mml/ mark/
pak/ agz/

 

oprac. Paweł Huczko
rozwiń więcej
Sektor publiczny
PFRON: Pomoc dla osób niepełnosprawnych poszkodowanych przez powódź
17 wrz 2024

PFRON: Osoby z niepełnosprawnością poszkodowane przez powódź mogą uzyskać pomoc w ramach „Pomoc osobom niepełnosprawnym poszkodowanym w wyniku żywiołu lub sytuacji kryzysowych wywołanych chorobami zakaźnymi”.

Pomoc społeczna po powodzi: Zostałeś dotknięty powodzią? Sprawdź, jakie wsparcie Ci przysługuje
17 wrz 2024

Pomoc społeczna po powodzi. Dowiedz się, jak uzyskać wsparcie finansowe do 10 tys. zł na najpilniejsze potrzeby, oraz jak starać się o środki na odbudowę domu czy remont budynków gospodarczych. Nie zwlekaj – wniosek musisz złożyć w odpowiednim Ośrodku Pomocy Społecznej nie później niż 30 dni od zdarzenia. Sprawdź też informacje o pomocy dla osób z niepełnosprawnościami.

Wykaz gmin poszkodowanych w wyniku powodzi [rozporządzenie Rady Ministrów]
17 wrz 2024

Opublikowane zostało rządowe rozporządzenie w sprawie wykazu gmin, w których są stosowane szczególne rozwiązania związane z usuwaniem skutków powodzi z września 2024 r., oraz rozwiązań stosowanych na ich terenie. Co zawiera treść tego nowego rozporządzenia?

QUIZ Gdzie zjesz te słodkości? 10/10 tylko dla smakoszy
17 wrz 2024
Gdzie skosztujesz baklavy? Gdzie zjesz cannolo, a gdzie kulfi? Sprawdź, czy znasz pochodzenie popularnych słodkości.
Czy w Polsce łatwo otrzymać medyczną marihuanę?
16 wrz 2024

Korzyści terapeutyczne wynikające ze stosowania medycznej marihuany w leczeniu różnych schorzeń są coraz bardziej doceniane na całym świecie, w tym w Polsce. Od 2017 r. medyczna marihuana została zgodnie z prawem dopuszczona w Polsce jako środek leczniczy i może być przepisywana przez lekarzy w leczeniu wielu chorób i zaburzeń. 

Flagi państw Europy. Na pewno je znasz? To nie jest łatwy QUIZ!
13 wrz 2024
Czy na pewno znasz flagi państw Europy? To może być naprawdę trudne zadanie. Do rozwiązania quizu zachęcamy nie tylko podróżników i fanów piłki nożnej. Powodzenia!
Lubnauer: Katechetów przekwalifikować, duchownych wycofać ze szkół
12 wrz 2024

Zmniejszenie liczby lekcji religii, przekwalifikowanie katechetów, wycofanie duchownych ze szkół – o takich zmianach informuje Katarzyna Lubnauer, wiceminister edukacji. Podkreśla, że według szacunków Ministerstwa Edukacji Narodowej zmiany w organizacji nauki religii mogą przynieść 1,5 mld zł oszczędności. Pieniądze te mają być przeznaczone na inne cele edukacyjne.

Dostępność dziś i jutro – nowe technologie ułatwiają korzystanie z urzędów
12 wrz 2024

11 września w Oddziale ZUS w Chorzowie odbyła się konferencja „Dostępność dziś i jutro”. Przedstawiciele rządu, instytucji i organizacji pozarządowych dyskutowali na temat dostępności podmiotów publicznych dla osób ze szczególnymi potrzebami.

Ruszają prace nad nowelizacją Karty Nauczyciela. Celem jest zmiana systemu wynagradzania nauczycieli
12 wrz 2024

Ruszają prace nad obywatelskim projektem „Godne płace i wysoki prestiż nauczycieli”. 13 września br. zajmie się nim sejmowa Komisja Edukacji i Nauki.

Bogate złoże ropy naftowej w pobliżu Świebodzina (ponad 100 tys. ton). Duży sukces geologów i inżynierów Orlenu
12 wrz 2024

Grupa Orlen odkryła zawierające ponad 100 tys. ton ropy naftowej złoże w województwie lubuskim - poinformował Orlen w komunikacie prasowym. Co więcej w pobliżu tego odkrycia znajdują się kolejne struktury geologiczne, w których mogą znajdować się dodatkowe ilości surowca. Zasobność całego złoża w tej okolicy Orlen szacuje na ponad 500 tys. ton ropy.

pokaż więcej
Proszę czekać...