Nieruchomość lokalowa

Małgorzata Michalska
rozwiń więcej
Nieruchomość lokalowa to część budynku, która na podstawie przepisów szczególnych nie stanowi części składowej nieruchomości gruntowej, lecz jest odrębnym od gruntu przedmiotem własności.

Odrębną nieruchomością może być tylko samodzielny lokal mieszkalny lub lokal o innym przeznaczeniu (lokal użytkowy). Samodzielność jest jedyną przesłanką, jaką musi spełniać lokal, aby mógł stać się nieruchomością. Przyjmuje się, że lokal spełnia tę przesłankę, jeżeli spełnia odpowiednie wymagania budowlano-techniczne i można z niego korzystać bez konieczności korzystania z innego samodzielnego lokalu.

Ustawa nie wymaga, by samodzielny lokal mieszkalny wyposażony był we wszystkie niezbędne urządzenia. Należy zatem dopuścić, iż niektóre urządzenia, takie jak sanitariaty, zsypy śmieci mogą znajdować się poza lokalem.

Uznanie, że dany lokal mieszkalny lub użytkowy spełnia wymóg samodzielności należy do właściwości starosty, który w drodze porozumienia może funkcję tę powierzyć organowi nadzoru architektoniczno-budowlanemu właściwej gminy. Stwierdzenie samodzielności lokalu następuje w formie zaświadczenia wydawanego w trybie postępowania administracyjnego.

Sąd wieczystoksięgowy odmawia wpisu do księgi wieczystej prawa własności lokalu, jeżeli do wniosku o wpis nie zostanie dołączony dokument, który daje podstawy do stwierdzenia, czy dany lokal spełnienia wymagania co do samodzielności. W wypadku gdy do ustanowienia odrębnej własności lokalu doszło w drodze umowy, dokumentem tym jest zaświadczenie starosty stwierdzające fakt samodzielności lokalu.

Do lokalu mogą przynależeć, jako jego części składowe, pomieszczenia, choćby nawet do niego bezpośrednio nie przylegały lub były położone w granicach nieruchomości gruntowej poza budynkiem, w którym wyodrębniono dany lokal, a w szczególności: piwnica, strych, komórka, garaż, zwane pomieszczeniami przynależnymi. Pomieszczenie, które jest częścią składową lokalu nie może być odrębnym przedmiotem obrotu.

Pomieszczenia takie jak strychy, magazynki, piwnice itp., jeżeli nie staną się częścią składową lokalu mieszkalnego lub użytkowego, stanowić będą przedmiot nieruchomości wspólnej, a zatem stanowić będą współwłasność właścicieli lokali, podobnie jak klatki schodowe, windy, mury zewnętrzne, fundamenty itp.

Sektor publiczny
Rewolucja w PIT. Plan ministra Domańskiego
07 maja 2024

Ministerstwo Finansów pracuje nad rewolucyjną reformą finansowania samorządów, która ma wejść w życie w 2025 r. Głównym celem jest zwiększenie wpływów samorządów z podatków, dzięki czemu w przyszłym roku do jednostek samorządu terytorialnego trafiłoby 27 mld zł więcej niż obecnie.

Język polski: Jak odróżnić arkusze egzaminacyjne dla Formuły 2015 od Formuły 2023? [matury 2024 r.]
07 maja 2024

Arkusze egzaminacyjne z języka polskiego przeznaczone dla Formuły 2015 od Formuły 2023 są wyraźnie oznaczone. 

Matura 2024 r. Egzamin pisemny z języka polskiego. Arkusze CKE na Infor.pl o godz. 14.05
07 maja 2024

Matura 2024 r. Dziś od 9.00 egzamin pisemny z języka polskiego na poziomie podstawowym. Arkusze egzaminacyjne CKE tuż po 14.00 na Infor.pl. Udostępnimy jednocześnie wstępne odpowiedzi na pytania przygotowane przez naszych specjalistów.

RIO: Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli
06 maja 2024

Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli za ich osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze powinien wynosić co najmniej 1 proc. planowanych rocznych wynagrodzeń osobowych.

Von der Leyen: procedurę z art. 7 Traktatu o UE wobec Polski można już zamknąć. KE doceniła działania legislacyjne i nielegislacyjne
06 maja 2024

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała 6 maja 2024 r., że po ponad sześciu latach procedurę z art. 7 wobec Polski można zamknąć. Dla Polski rozpoczyna się nowy rozdział; gratuluję premierowi Donaldowi Tuskowi i jego rządowi - zaznaczyła.

Min. Kierwiński: rozważałbym zatrudnienie obcokrajowców w Policji jako pracowników cywilnych. Łatwiejszy powrót do służby - skrócone postępowanie kwalifikacyjne
06 maja 2024

Rozważałbym możliwość zatrudnienie w Policji obcokrajowców mieszkających na terytorium Polski jako pracowników cywilnych - powiedział 6 maja 2024 r. szef MSWiA Marcin Kierwiński. Zastrzegł, że nie dotyczy to służby kontraktowej. Przekazał, że resort chce zaproponować byłym policjantom powrotu na kontrakt czasowy.

W lasach zwiększone ryzyko powstania pożaru. O czym pamiętać w majówkę?
30 kwi 2024

W majówkę w lesie powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Gdzie ryzyko pożaru jest największe?

Czy bon energetyczny będzie opodatkowany? Pojawi się uzupełnienie przepisów ustawy
30 kwi 2024

Ustawa o bonie energetycznym została już przygotowana, a więc znane są warunki, na jakich będzie przyznawane to nowe świadczenie. Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska deklaruje również, że nie ma planów opodatkowania beneficjentów bonu energetycznego, a odpowiednie uzupełnienie znajdzie się w ustawie.

Jest nowy prezes ZUS. Kim jest Zbigniew Derdziuk?
30 kwi 2024

Zbigniew Derdziuk rozpoczął pracę na stanowisku prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - poinformował we wtorek ZUS. Akt powołania wręczyli Derdziukowi wiceminister rodziny Sebastian Gajewski oraz przewodniczący Rady Nadzorczej ZUS Liwiusz Laska.

Co robić w majówkę w Warszawie? Będzie dużo atrakcji
30 kwi 2024

Majówka w Warszawie. Jakie atrakcje czekają na warszawiaków i turystów w czasie długiego majowego weekendu? 

pokaż więcej
Proszę czekać...