REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co robić w majówkę w Warszawie? Będzie dużo atrakcji

Warszawa
Warszawa
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Majówka w Warszawie. Jakie atrakcje czekają na warszawiaków i turystów w czasie długiego majowego weekendu? 

Majówka w Warszawie 

REKLAMA

Warszawa przygotowała dużo atrakcji dla mieszkańców i przyjezdnych na długi weekend majowy. O "mocy atrakcji", jakie czekają w majówkę na mieszkańców stolicy, mówił prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podczas konferencji prasowej na promie "Wilga" - jednym z tych, które od 1 maja będą wozić pasażerów pomiędzy brzegami Wisły.  -Zachęcam oczywiście do spacerów tutaj, na bulwarach, ale również po nowo otwartym moście pieszo-rowerowym, który cieszy się olbrzymim zainteresowaniem. Już podczas pierwszego tygodnia od otwarcia skorzystało z niego ponad 200 tys. osób - powiedział prezydent.

REKLAMA

W tym roku majówka to także 20. rocznica wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. 1 maja na Krakowskim Przedmieściu odbędzie się Festiwal Europejski, w ramach którego zaplanowano koncerty i spektakle teatrów ulicznych. Na scenie pod hotelem Bristol włoskie szlagiery zaśpiewa Roberto Ruggeri, a francuskie piosenki wykona Chris Schittulli. Na jednym z balkonów hotelu wystąpią tenorzy z repertuarem Jana Kiepury.

- W tym wyjątkowym dniu Trakt Królewski stanie się kolorowym, europejskim miasteczkiem - czytamy na stronie internetowej urzędu miasta. Od strony ulicy Królewskiej do placu Zamkowego przejdzie natomiast Młodzieżowa Orkiestra Dęta "Mykanów", warsztaty "Roztańczona Europa" poprowadzą artyści ze Szkoły Musicalowej B&B.

Bezpłatne atrakcje na majówkę 

Główne uroczystości Święta Narodowego Trzeciego Maja odbędą się na placu Zamkowym oraz na placu Piłsudskiego. Z ulicy Rychnowskiej przez Wał Miedzeszyński i most Siekierkowski, Wisłostradą, do granic miasta przejedzie parada samochodów odbywająca się pod hasłem "III Rajd Poloneza w Święto Konstytucji III Maja".

Od 1 do 4 maja o godzinie 21.30 odbywać się będą pokazy Multimedialnego Parku Fontann. "W tym roku fontanny zatańczą w rytm przebojów grupy ABBA" - czytamy. Wielkie Otwarcie Sezonu Dzielnicy Wisła zaplanowano na 25-26 maja.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Prezydent zapowiedział także: - tradycyjnie, jak co roku, również 1 maja uruchamiamy Warszawskie Linie Turystyczne. Z rejsów wiślanymi promami można korzystać bezpłatnie, a w zabytkowych autobusach i tramwajach obowiązują bilety i zniżki Warszawskiego Transportu Publicznego. To doskonała okazja, żeby zwiedzić stolicę lub pokazać jej uroki naszym gościom.
W ofercie WLT są bezpłatne rejsy promami "Wilga", "Pliszka" i "Słonka". Na torowiska wyjadą zabytkowe tramwaje linii 36, a także zabytkowe ikarusy i jelcz, tzw. ogórek.

Prezydent zachęcił również do odwiedzania terenów zielonych, czy to pięknie przebudowanym Polu Mokotowskim, czy też kopcu Czerniakowskim z parkiem akcji "Burza". - To niezwykłe miejsce zdobyło właśnie Grand Prix Nagrody Architektonicznej Prezydenta Warszawy. Zachęcam gorąco tych wszystkich, którzy jeszcze tam nie byli, żeby odwiedzili to wyjątkowe miejsce - dodał.

Majówka w muzeum

Majówkowe atrakcje przygotowało także warszawskie Muzeum Sztuki Nowoczesnej, które otwiera "sezon w Szuminie": pierwsze oprowadzanie po Domu Hansenów zaplanowano na 1 maja. W tym roku przypada setna rocznica urodzin Zofii Garlińskiej-Hansen, której prace - zachowane w domu architektki i artystki oraz jej męża, architekta Oskara Hansena - pokazywane będą w trakcie oprowadzania. "Opowiemy także o poradach architektonicznych, których udzielała swoim sąsiadom" - czytamy w zapowiedzi wydarzenia na stronie internetowej MSN. Na specjalne sąsiedzkie wizyty w domu zaprasza także Wanda Chróścicka, mieszkanka Szumina i dawna sąsiadka Hansenów.

Dom Hansenów należy do najmłodszych zabytków nowoczesnej architektury drewnianej w Polsce. Budynek powstały na przełomie lat 60. i 70. w oddalonej o 80 kilometrów od Warszawy wsi od 2017 r. jest własnością Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Gdy w 2018 r. został wpisany do rejestru zabytków, podkreślono wartość historyczną założenia jako unikalnego przykładu realizacji hansenowskiej teorii Formy Otwartej.

W Łazienkach Królewskich w długi weekned na gości będzie czekał Piknik Europejski. Bezpłatnie będzie można obejrzeć wystawy stałe i czasowe, w tym kopię Konstytucji 3 maja wypożyczoną z Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie. Dostępne dla zwiedzających będą sale m.in. pałacu Na Wyspie z Królewską Galerią Obrazów, Starej Oranżerii z Królewską Galerią Rzeźby i Teatrem Królewskim, Pałacu Myślewickiego, Wodozbioru oraz Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa. Z okazji Dnia Flagi zaplanowano m.in. plenerowy piknik tenisowy, a pod hasłem "Kolor flagi" działać będzie pracownia rodzinna. 

Źródło: PAP

Zobacz także: Jak skorzystać z pomocy lekarskiej w majówkę? Najważniejsze informacje
Majówka 2024. IMGW ostrzega. Zagrożenia potrwają do środy

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rosyjski szpieg dostał dostęp do akt śledztwa przeciwko niemu. Zgodnie z prawem? Przeglądał je w kancelarii tajnej ABW i w siedzibie prokuratury

Rosyjski szpieg Paweł Rubcow, zanim został wydany Rosji, otrzymał od prokuratury i ABW dostęp do materiałów śledztwa przeciwko niemu, także tajnych, choć prokuratura mogła mu odmówić z powodu "ochrony interesów państwa" - napisał 5 września 2024 r. dziennik "Rzeczpospolita". Zdaniem prezydenta Andrzeja Dudy obowiązujące obecnie w Polsce przepisy pozwalają, aby nie dopuścić zatrzymanego do akt; zwłaszcza, jeżeli są one ściśle tajne.

W szkołach ruszył program dobrowolnych szczepień przeciw wirusowi HPV. Szczepionka może uchronić przed zachorowaniem na raka

Od 1 września 2024 r. ruszył wspólny program MEN i MZ szczepień przeciw wirusowi HPV. Szczepienia dostępne są dla dzieci po ukończeniu 9. roku życia do ukończenia 14. roku życia. Za zgodą rodziców szczepienie może odbyć się w szkole.

mObywatel: Funkcjonalności aplikacji są stale rozwijane. Trwają prace na ePłatnościami

Mobilna aplikacja mObywatel jest stale rozwijana. Do końca 2025 r. ma być zaimplementowana usługa ePłatności. Dzięki temu za pośrednictwem mObywatela będzie można opłacać urzędowe zobowiązania np. podatek od nieruchomości.

500 plus z NFZ u dentysty. Mało kto o tym wie. Jak skorzystać? Jakie zabiegi obejmuje?

Usuwanie kamienia nazębnego to podstawowy zabieg higieniczny dostępny w ramach NFZ. Roczne, bezpłatne wizyty profilaktyczne u dentysty pozwalają zaoszczędzić nawet 500 złotych. Jakie usługi są wliczone w ten pakiet? Oto szczegóły.

REKLAMA

Godziny lekcyjne skrócone do 30 minut. Powodem wrześniowe upały. MEN zapowiada zmianę przepisów

Dyrektorzy niektórych szkół w Polsce skrócili zajęcia lekcyjne z 45 do 30 minut z powodu wysokich temperatur panujących na początku roku szkolnego 2024/2025. Ministra edukacji Barbara Nowacka zapowiedziała zmiany przepisów dot. organizacji pracy szkół w upały i duże mrozy.

5 proc. podwyżka dla nauczycieli w 2025 r.? Ministra edukacji Barbara Nowacka wnioskowała o wzrost wynagrodzeń nauczycieli o 10 proc.

5 proc. podwyżka dla nauczycieli w 2025 r.? Ministra edukacji Barbara Nowacka wnioskowała o wzrost wynagrodzeń nauczycieli o 10 proc. Pod koniec sierpnia Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy budżetowej na rok 2025.

Samorządy: Bezzwrotne dofinansowanie z KPO na modernizację budynków. Nabór wniosków

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłasza nabór wniosków w ramach programu priorytetowego „Wymiana źródeł ciepła i poprawa efektywności energetycznej szkół”. Wnioski o dofinansowanie będzie można składać od 30 września 2024 r.

Czy Polacy ulegają dezinformacji klimatycznej? Magazynowanie CO2 pod ziemią (technologie CCS) szansą na realizację celów wyznaczonych przez Komisję Europejską

Z najnowszego (sierpień 2024) badania Polsko-Norweskiej Sieci CCS* wynika, że około 2/3 (68%) Polaków interesuje się zmianami klimatu i ekologią a ponad dwie trzecie (77%) uważa, że ograniczenie emisji CO2, to nie jedynie wymóg unijny ale, przez wzgląd na środowisko i dobro naszej planety, rzeczywista potrzeba. Tyleż samo (77%) Polaków widzi zależność pomiędzy zmianami klimatu a nadmiernymi emisjami dwutlenku węgla do atmosfery. Co więcej, mimo dość niskiej znajomości technologii CCS, bo 70% Polaków nigdy o nich nie słyszało, aż 72% Polaków intuicyjnie czuje, że aby powstrzymać zmiany klimatyczne konieczne jest sięgnięcie po nowe metody redukcji emisji, w tym właśnie metody ich wychwytywania zanim trafią do atmosfery. A na tym właśnie polegają technologie CCS, które nie tylko wychwytują, ale też umożliwiają bezpieczne magazynowanie CO2. A zatem warto przyjrzeć się im bliżej, by przekonać się, że ich wdrożenie, to właściwy kierunek dla Polski.

REKLAMA

Przełomowy raport ujawnia: Europa Środkowo-Wschodnia blokuje własny potencjał w walce z kryzysem klimatycznym

Klimat nie czeka, a polityka klimatyczna Europy Środkowo-Wschodniej stoi na rozdrożu. Nowy raport ujawnia, że region marnuje swoje szanse na dekarbonizację i zrównoważony rozwój. Choć konkurencyjne rynki energii mogą redukować emisje szybciej, prywatny sektor wciąż napotyka na liczne bariery, które hamują tempo zmian. Czas na pilną rewizję polityki klimatycznej!

Cyfrowe usługi publiczne: Popularna aplikacja mObywatel zyskuje nowe funkcjonalności

Aplikację mObywatel łącznie pobrano 19 mln razy. Najczęściej wykorzystywanymi funkcjonalnościami w mObywatelu jest zastrzeganie numeru PESEL. W przyszłym roku planowane jest rozszerzenie płatności o cyfrowe portfele Apple Pay i Google Pay.

REKLAMA