REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co robić w majówkę w Warszawie? Będzie dużo atrakcji

Warszawa
Warszawa
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Majówka w Warszawie. Jakie atrakcje czekają na warszawiaków i turystów w czasie długiego majowego weekendu? 

Majówka w Warszawie 

REKLAMA

Warszawa przygotowała dużo atrakcji dla mieszkańców i przyjezdnych na długi weekend majowy. O "mocy atrakcji", jakie czekają w majówkę na mieszkańców stolicy, mówił prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podczas konferencji prasowej na promie "Wilga" - jednym z tych, które od 1 maja będą wozić pasażerów pomiędzy brzegami Wisły.  -Zachęcam oczywiście do spacerów tutaj, na bulwarach, ale również po nowo otwartym moście pieszo-rowerowym, który cieszy się olbrzymim zainteresowaniem. Już podczas pierwszego tygodnia od otwarcia skorzystało z niego ponad 200 tys. osób - powiedział prezydent.

REKLAMA

W tym roku majówka to także 20. rocznica wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. 1 maja na Krakowskim Przedmieściu odbędzie się Festiwal Europejski, w ramach którego zaplanowano koncerty i spektakle teatrów ulicznych. Na scenie pod hotelem Bristol włoskie szlagiery zaśpiewa Roberto Ruggeri, a francuskie piosenki wykona Chris Schittulli. Na jednym z balkonów hotelu wystąpią tenorzy z repertuarem Jana Kiepury.

- W tym wyjątkowym dniu Trakt Królewski stanie się kolorowym, europejskim miasteczkiem - czytamy na stronie internetowej urzędu miasta. Od strony ulicy Królewskiej do placu Zamkowego przejdzie natomiast Młodzieżowa Orkiestra Dęta "Mykanów", warsztaty "Roztańczona Europa" poprowadzą artyści ze Szkoły Musicalowej B&B.

Bezpłatne atrakcje na majówkę 

Główne uroczystości Święta Narodowego Trzeciego Maja odbędą się na placu Zamkowym oraz na placu Piłsudskiego. Z ulicy Rychnowskiej przez Wał Miedzeszyński i most Siekierkowski, Wisłostradą, do granic miasta przejedzie parada samochodów odbywająca się pod hasłem "III Rajd Poloneza w Święto Konstytucji III Maja".

Od 1 do 4 maja o godzinie 21.30 odbywać się będą pokazy Multimedialnego Parku Fontann. "W tym roku fontanny zatańczą w rytm przebojów grupy ABBA" - czytamy. Wielkie Otwarcie Sezonu Dzielnicy Wisła zaplanowano na 25-26 maja.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Prezydent zapowiedział także: - tradycyjnie, jak co roku, również 1 maja uruchamiamy Warszawskie Linie Turystyczne. Z rejsów wiślanymi promami można korzystać bezpłatnie, a w zabytkowych autobusach i tramwajach obowiązują bilety i zniżki Warszawskiego Transportu Publicznego. To doskonała okazja, żeby zwiedzić stolicę lub pokazać jej uroki naszym gościom.
W ofercie WLT są bezpłatne rejsy promami "Wilga", "Pliszka" i "Słonka". Na torowiska wyjadą zabytkowe tramwaje linii 36, a także zabytkowe ikarusy i jelcz, tzw. ogórek.

Prezydent zachęcił również do odwiedzania terenów zielonych, czy to pięknie przebudowanym Polu Mokotowskim, czy też kopcu Czerniakowskim z parkiem akcji "Burza". - To niezwykłe miejsce zdobyło właśnie Grand Prix Nagrody Architektonicznej Prezydenta Warszawy. Zachęcam gorąco tych wszystkich, którzy jeszcze tam nie byli, żeby odwiedzili to wyjątkowe miejsce - dodał.

Majówka w muzeum

Majówkowe atrakcje przygotowało także warszawskie Muzeum Sztuki Nowoczesnej, które otwiera "sezon w Szuminie": pierwsze oprowadzanie po Domu Hansenów zaplanowano na 1 maja. W tym roku przypada setna rocznica urodzin Zofii Garlińskiej-Hansen, której prace - zachowane w domu architektki i artystki oraz jej męża, architekta Oskara Hansena - pokazywane będą w trakcie oprowadzania. "Opowiemy także o poradach architektonicznych, których udzielała swoim sąsiadom" - czytamy w zapowiedzi wydarzenia na stronie internetowej MSN. Na specjalne sąsiedzkie wizyty w domu zaprasza także Wanda Chróścicka, mieszkanka Szumina i dawna sąsiadka Hansenów.

Dom Hansenów należy do najmłodszych zabytków nowoczesnej architektury drewnianej w Polsce. Budynek powstały na przełomie lat 60. i 70. w oddalonej o 80 kilometrów od Warszawy wsi od 2017 r. jest własnością Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Gdy w 2018 r. został wpisany do rejestru zabytków, podkreślono wartość historyczną założenia jako unikalnego przykładu realizacji hansenowskiej teorii Formy Otwartej.

W Łazienkach Królewskich w długi weekned na gości będzie czekał Piknik Europejski. Bezpłatnie będzie można obejrzeć wystawy stałe i czasowe, w tym kopię Konstytucji 3 maja wypożyczoną z Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie. Dostępne dla zwiedzających będą sale m.in. pałacu Na Wyspie z Królewską Galerią Obrazów, Starej Oranżerii z Królewską Galerią Rzeźby i Teatrem Królewskim, Pałacu Myślewickiego, Wodozbioru oraz Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa. Z okazji Dnia Flagi zaplanowano m.in. plenerowy piknik tenisowy, a pod hasłem "Kolor flagi" działać będzie pracownia rodzinna. 

Źródło: PAP

Zobacz także: Jak skorzystać z pomocy lekarskiej w majówkę? Najważniejsze informacje
Majówka 2024. IMGW ostrzega. Zagrożenia potrwają do środy

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Płace nauczycieli. Jest nowy tekst jednolity

Ile wynoszą minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli obowiązujące od 1 stycznia 2024 r.? 

Gdzie Polacy spędzą czerwcówkę? Sprawdź, zanim wybierzesz kierunek

Po długiej i ciepłej majówce przyszedł czas na kolejny przedłużony weekend. Gdzie Polacy najchętniej wyjadą na wypoczynek?

Od 600 zł do 2400 zł z kilku bonów energetycznych na jeden adres. Czy będą kłopoty jak przy dodatku osłonowym i węglowym?

Trzeba złożyć osobne wnioski do gminy o bon energetyczny przez każdą z rodzin zamieszkujących wspólnie. Najczęściej będą to dwie rodziny (gospodarstwa domowe). W tym wariancie zamiast od 300 zł do 1200 zł z bonów energetycznych można na jeden adres otrzymać płatność od 600 zł do 2400 zł. Ta najwyższa jest tylko hipotetyczna - w jednym domu musiałyby mieszkać dwie 6-osobowe rodziny ogrzewające dom prądem.

Min. edukacji Barbara Nowacka: Nowe zajęcia w czasie godzin wychowawczych od 1 września 2024 r. Samorządy pytają: Kto za to zapłaci?

Nowość: Zajęcia z pierwszej pomocy na godzinach wychowawczych. Nauczyciele mają wątpliwości - gminy nie mają środków na opłacenie tych zajęć. Nierealne jest, aby w całej Polsce dali radę poprowadzić społecznie kursy pierwszej pomocy wolontariusze (np. z WOŚP).

REKLAMA

Zmiany w nauczaniu od 1 września 2024 r. MEN podpisało rozporządzenie

Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Edukacji Narodowej, od 1 września uczniowie, którzy rozpoczynają naukę w szkołach ponadpodstawowych, nie będą mieli dostępu do HiT-u. Ponadto, obowiązkowe zajęcia z pierwszej pomocy będą odbywać się na godzinach wychowawczych.

Od 4788 zł do 5915 zł wynosi minimalne wynagrodzenie nauczycieli. W Dzienniku Ustaw ukazał się jednolity tekst rozporządzenia

W Dzienniku Ustaw ukazał się jednolity tekst rozporządzenia w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli a także dodatków do wynagrodzenia i zapłaty za pracę w dniu wolnym. Jak przedstawiają się stawki? 

Opłaty abonamentowe za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych 2025 r. KRRiT ustaliła stawki opłat RTV, a także wysokość zniżek za uiszczenie opłat z góry

Opłaty abonamentowe za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych w 2025 roku. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT) ustaliła stawki opłat RTV, a także wysokość zniżek za uiszczenie opłat z góry.

Nowe podstawy programowe i kanon lektur szkolnych już od 1 września 2024 r.

Ostateczna wersja podstaw programowych obowiązujących od nowego roku szkolnego ma być gotowa do końca tygodnia. W najbliższych dniach ma być również podpisane rozporządzenie o likwidacji HiT.

REKLAMA

Komu przysługuje świadczenie kompensacyjne? W marcu wyniosło 4000 zł

Zakład Ubezpieczeń Społecznych podał, że w marcu 2024 roku nauczycielskie świadczenia kompensacyjne pobierało 12,5 tysiąca osób. To świadczenie stanowi odpowiednik emerytur pomostowych. Przeciętna wysokość kompensacji w marcu wyniosła około 4000 złotych.

Podejście procesowe w nowoczesnej administracji publicznej

Współczesne zarządzanie organizacją wiąże się z podejściem procesowym. W tym modelu, kluczowe procesy biznesowe są identyfikowane, analizowane i optymalizowane, aby zapewnić maksymalną wydajność i jakość, a działania prowadzone są systematycznie i efektywnie. Zarządzanie procesowe pozwala zrozumieć, jak poszczególne czynności wpływają na osiąganie celów organizacji, a także umożliwia identyfikację i eliminację nieefektywnych praktyk. Efektywne zarządzanie procesami przekłada się na poprawę jakości usług oraz produktów, zwiększenie satysfakcji klientów a także lepsze wykorzystanie zasobów.

REKLAMA