Kiedy szkoła może zaprzestać płacenia abonamentu za telewizor? [Rachunkowość Budżetowa]

Izabela Motowilczuk
magister administracji, były wieloletni inspektor kontroli gospodarki finansowej w regionalnej izbie obrachunkowej, autor licznych publikacji z zakresu finansów i rachunkowości jednostek sektora publicznego, ze szczególnym uwzględnieniem samorządowych jednostek organizacyjnych
rozwiń więcej
opracował Tomasz Król
rozwiń więcej
Kiedy szkoła może zaprzestać płacenia abonamentu za telewizor? [Rachunkowość Budżetowa] / Shutterstock

W szkole jest tylko jeden telewizor w gabinecie dyrektora. Główna księgowa zapomniała zapłacić abonament za ten odbiornik za 2023 r. Zaległość obejmuje trzy kwartały. Dyrektor stwierdził, że z telewizora nie korzysta, ponieważ wiadomości ogląda w Internecie (na telefonie lub laptopie). Czy w takim razie szkoła może w ogóle zrezygnować z wnoszenia tej zaległej opłaty i abonamentu za okresy kolejne?

RADA - Szkoła musi uregulować zaległości. Może na przyszłość zrezygnować z opłacania abonamentu, pod warunkiem że zaprzestanie używania telewizora i wyrejestruje go.

UZASADNIENIE

Opłaty abonamentowe uiszcza się za używanie odbiorników telewizyjnych. Tak stanowi art. 2 ust. 1 ustawy o opłacie abonamentowej. Jednocześnie ustawa ta w art. 2 ust. 2 wprowadza tzw. domniemanie prawne, według którego uważa się, że podmiot, który ma odbiornik telewizyjny w stanie umożliwiającym natychmiastowy odbiór programu, używa tego odbiornika.

Obowiązek opłacania opłaty abonamentowej powstaje z pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano rejestracji odbiornika telewizyjnego, i trwa do wyrejestrowania tego odbiornika (art. 2 ust. 3 i art. 5 ust. 5 ww. ustawy). Zarówno zarejestrowanie, jak i wyrejestrowanie następuje na wniosek podmiotu, który ma odbiornik telewizyjny.

Aby odbiornik wyrejestrować, trzeba zgłosić na poczcie zaprzestanie jego użytkowania. Wniosek powinien zgłosić dyrektor szkoły, jako osoba upoważniona do działania w imieniu tej jednostki. Pracownicy Poczty Polskiej mają prawo skontrolować, czy szkoła faktycznie nie używa odbiornika. Jeśli stwierdzą, że wyrejestrowany odbiornik jest używany, szkoła zostanie na podstawie decyzji zobowiązana do rejestracji odbiornika oraz obciążona karną opłatą za używanie niezarejestrowanego odbiornika telewizyjnego, wynoszącą trzydziestokrotność miesięcznej opłaty abonamentowej obowiązującej w dniu stwierdzenia używania niezarejestrowanego odbiornika (art. 5 ust. 3, art. 7 ust. 1 i 6 ustawy o opłatach abonamentowych).

W opisanej sytuacji główna księgowa powinna niezwłocznie uiścić zaległe opłaty abonamentowe wraz z odsetkami naliczanymi jak odsetki od zaległości podatkowych (art. 6 ust. 4 ww. ustawy). 

Fragment publikacji - pełna wersja w "Rachunkowości Budżetowej"

 

 

Izabela Motowilczuk

były wieloletni inspektor kontroli gospodarki finansowej RIO

Sektor publiczny
Jak wybierać bezpieczną żywność?
08 maja 2024

Czy kryje się pod hasłem bezpieczna żywność? Czy potrafimy ją wybierać? Jaki jest związek między nauką o bezpieczeństwie żywności a żywnością, którą spożywamy każdego dnia?

Prezes CPK: nie można otworzyć nowego lotniska za wcześnie - gdy rozbudowane Okęcie i Modlin będą miały niewykorzystaną przepustowość
08 maja 2024

Nie możemy otworzyć nowego lotniska za wcześnie, gdy Okęcie i Modlin wciąż będą miały niewykorzystaną, a uzyskaną dzięki nowym inwestycjom przepustowość - powiedział "Rzeczpospolitej" prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki.

Kiedy jest zakończenie roku szkolnego 2024?
07 maja 2024

Zakończenie roku szkolnego 2023/2024 – kiedy wypada? Ile dni wakacji będą mieli uczniowie? Sprawdź, którego czerwca jest zakończenie roku szkolnego.

Do kiedy maturzysta ma status ucznia?
07 maja 2024

Do kiedy maturzysta ma status ucznia? Czy po odebraniu świadectwa i po maturze legitymacja szkolna traci ważność? Czy we wrześniu maturzysta już nie posiada statusu ucznia?

Matura 2024. Bunt i relacje międzyludzkie tematami rozprawek na egzaminie dojrzałości
07 maja 2024

W tym roku maturzyści mieli do wyboru dwa interesujące tematy rozprawki na egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym.

Rewolucja w PIT. Plan ministra Domańskiego
07 maja 2024

Ministerstwo Finansów pracuje nad rewolucyjną reformą finansowania samorządów, która ma wejść w życie w 2025 r. Głównym celem jest zwiększenie wpływów samorządów z podatków, dzięki czemu w przyszłym roku do jednostek samorządu terytorialnego trafiłoby 27 mld zł więcej niż obecnie.

Matura 2024: ściągnij arkusze z polskiego. I odpowiedzi na zadania [język polski 7 V 2024 r.]
07 maja 2024

Arkusz egzaminacyjny z języka polskiego na poziomie podstawowym w nowej formule podzielony jest na dwa zeszyty. W pierwszym są dwa testy: "Test – Język polski w użyciu" i "Test historycznoliteracki". W drugim zeszycie trzeba napisać wypracowanie na jeden temat wybrany z dwóch zaproponowanych. Na napisanie egzaminu maturzyści mają 240 minut.

Mamy arkusze CKE z matury z języka polskiego! I odpowiedzi ekspertów!
07 maja 2024

Arkusze egzaminacyjne CKE na Infor.pl. Udostępniamy jednocześnie wstępne odpowiedzi na pytania przygotowane przez naszych specjalistów.

RIO: Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli
06 maja 2024

Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli za ich osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze powinien wynosić co najmniej 1 proc. planowanych rocznych wynagrodzeń osobowych.

Von der Leyen: procedurę z art. 7 Traktatu o UE wobec Polski można już zamknąć. KE doceniła działania legislacyjne i nielegislacyjne
06 maja 2024

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała 6 maja 2024 r., że po ponad sześciu latach procedurę z art. 7 wobec Polski można zamknąć. Dla Polski rozpoczyna się nowy rozdział; gratuluję premierowi Donaldowi Tuskowi i jego rządowi - zaznaczyła.

pokaż więcej
Proszę czekać...