Piontkowski: Kilkadziesiąt tysięcy nauczycieli zainteresowanych wcześniejszą emeryturą

Piontkowski: Kilkadziesiąt tysięcy nauczycieli zainteresowanych wcześniejszą emeryturą

Piontkowski: wprowadzenie od razu wcześniejszych emerytur dla nauczycieli może spowodować braki pedagogów w szkołach

Wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski uważa, że wprowadzenie od razu wcześniejszych emerytur dla nauczycieli może spowodować brak pedagogów. Wtedy – jak ocenił – trudno byłoby uzupełnić te braki.

Piontkowski był we wtorek rano gościem Polskiego Radia Białystok. Mówił m.in. o zaplanowanym na 1 lutego spotkaniu ze związkami zawodowymi o wcześniejszych emeryturach dla nauczycieli.

"1 lutego spotykamy się z wszystkimi trzema centralami, największymi, skupiającymi nauczycieli. A co z tego wyniknie, czas pokaże" – powiedział.

Wcześniejsza emerytura a świadczenie kompensacyjne

Mówił, że obecnie jest możliwość przejścia na tzw. świadczenie kompensacyjne. W jego ocenie mogłoby z niego rocznie korzystać od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu tysięcy nauczycieli. Jego zdaniem to w pewnym sensie jest emerytura pomostowa. "Emerytury dla osób, które z różnych powodów – albo zdrowotnych, albo z powodu braku miejsca w szkole mogły przejść na szybszą emeryturę" – dodał.

Piontkowski powiedział, że związki zawodowe postulują, by wrócić do przepisów, które umożliwiają nauczycielom przejście na wcześniejszą emeryturę.

"Będziemy o tym rozmawiali, bo jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach" – podkreślił Piontkowski. Wymienił, że to rozmowy m.in. o tym, czy wszyscy mieliby teraz z takiego przepisu korzystać, jaki byłby sposób naliczania czy od kiedy stosować ten przepis.

Kilkadziesiąt tysięcy nauczycieli zainteresowanych wcześniejszą emeryturą

"Gdyby wprowadzić te emerytury, gdyby je wprowadzić od razu, mogłoby to spowodować przejście na emeryturę kilkudziesięciu tysięcy osób. I byłoby trudno uzupełnić ten brak w szkołach" – ocenił Piontkowski, mówiąc, że choć w szkołach jest mniej dzieci, to nie spowodowało to odpływu nauczycieli. Mówił, że ubyło kilkadziesiąt procent uczniów, a nauczycieli tylko kilka. Choć – jak zauważył – ten mniejszy odpływ może wynikać z sytuacji w mniejszych szkołach, gdzie jest tylko jeden oddział i bez względu na liczebność klasy, nauczyciele mają podobny wymiar etatów.

 

Piontkowski był pytany też o obniżenie o 20,25 proc. progu wymagań egzaminacyjnych na maturach. Mówił, że to funkcjonuje od kilku lat i jest związane z epidemią i nauczaniem na odległość. Mówił, że te zmiany są niewielkie, a testy i wypracowania będzie trzeba napisać.

 

"Nie uważam żeby to była jakaś decyzja, która całkowicie zmienia nastawienie uczniów. Oni i tak mają się przygotować do egzaminu" – podkreślił.

 

Sektor publiczny
Rewolucja w PIT. Plan ministra Domańskiego
07 maja 2024

Ministerstwo Finansów pracuje nad rewolucyjną reformą finansowania samorządów, która ma wejść w życie w 2025 r. Głównym celem jest zwiększenie wpływów samorządów z podatków, dzięki czemu w przyszłym roku do jednostek samorządu terytorialnego trafiłoby 27 mld zł więcej niż obecnie.

Język polski: Jak odróżnić arkusze egzaminacyjne dla Formuły 2015 od Formuły 2023? [matury 7 V 2024 r.]
07 maja 2024

Arkusze egzaminacyjne z języka polskiego przeznaczone dla Formuły 2015 od Formuły 2023 są wyraźnie oznaczone. 

Matura 2024 r. Egzamin pisemny z języka polskiego. Arkusze CKE na Infor.pl o godz. 14.05
07 maja 2024

Matura 2024 r. Od godz. 9.00 trwa egzamin pisemny z języka polskiego na poziomie podstawowym. Arkusze egzaminacyjne CKE tuż po 14.00 na Infor.pl. Udostępnimy jednocześnie wstępne odpowiedzi na pytania przygotowane przez naszych specjalistów.

RIO: Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli
06 maja 2024

Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli za ich osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze powinien wynosić co najmniej 1 proc. planowanych rocznych wynagrodzeń osobowych.

Von der Leyen: procedurę z art. 7 Traktatu o UE wobec Polski można już zamknąć. KE doceniła działania legislacyjne i nielegislacyjne
06 maja 2024

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała 6 maja 2024 r., że po ponad sześciu latach procedurę z art. 7 wobec Polski można zamknąć. Dla Polski rozpoczyna się nowy rozdział; gratuluję premierowi Donaldowi Tuskowi i jego rządowi - zaznaczyła.

Min. Kierwiński: rozważałbym zatrudnienie obcokrajowców w Policji jako pracowników cywilnych. Łatwiejszy powrót do służby - skrócone postępowanie kwalifikacyjne
06 maja 2024

Rozważałbym możliwość zatrudnienie w Policji obcokrajowców mieszkających na terytorium Polski jako pracowników cywilnych - powiedział 6 maja 2024 r. szef MSWiA Marcin Kierwiński. Zastrzegł, że nie dotyczy to służby kontraktowej. Przekazał, że resort chce zaproponować byłym policjantom powrotu na kontrakt czasowy.

W lasach zwiększone ryzyko powstania pożaru. O czym pamiętać w majówkę?
30 kwi 2024

W majówkę w lesie powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Gdzie ryzyko pożaru jest największe?

Czy bon energetyczny będzie opodatkowany? Pojawi się uzupełnienie przepisów ustawy
30 kwi 2024

Ustawa o bonie energetycznym została już przygotowana, a więc znane są warunki, na jakich będzie przyznawane to nowe świadczenie. Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska deklaruje również, że nie ma planów opodatkowania beneficjentów bonu energetycznego, a odpowiednie uzupełnienie znajdzie się w ustawie.

Jest nowy prezes ZUS. Kim jest Zbigniew Derdziuk?
30 kwi 2024

Zbigniew Derdziuk rozpoczął pracę na stanowisku prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - poinformował we wtorek ZUS. Akt powołania wręczyli Derdziukowi wiceminister rodziny Sebastian Gajewski oraz przewodniczący Rady Nadzorczej ZUS Liwiusz Laska.

Co robić w majówkę w Warszawie? Będzie dużo atrakcji
30 kwi 2024

Majówka w Warszawie. Jakie atrakcje czekają na warszawiaków i turystów w czasie długiego majowego weekendu? 

pokaż więcej
Proszę czekać...