Potrzebny jest nowy wskaźnik zadłużenia dla samorządu terytorialnego

_ ŁZ
rozwiń więcej
inforCMS
Można i trzeba limitować poziom zadłużania się jednostek samorządu terytorialnego w oparciu o ustawowo określony algorytm, ale liczony indywidualnie dla każdej jednostki, zależny od jej faktycznej zdolności do obsługi zadłużenia.

 

 

KATARZYNA KUNIEWICZ

Katedra Finansów Publicznych, Katolicki Uniwersytet Lubelski

Limitowany jest zarówno poziom spłat związanych z występującą w ciągu roku obsługą zadłużenia jednostek samorządu terytorialnego (najwyżej 15 proc. planowanych na dany rok budżetowy dochodów), jak i poziom długu jednostki liczony na koniec roku budżetowego (nie więcej niż 60 proc. dochodów budżetu jednostki). Poziomy: odpowiednio 15 proc. i 60 proc., są ustalane niezależnie od wielkości budżetu jednostki samorządu terytorialnego i jej rzeczywistej zdolności do spłaty zadłużenia. Ten brak różnicowania - podnoszony często w dyskusjach - jako zaleta i dowód uniwersalizmu limitów, jest w rzeczywistości jedną z ich najpoważniejszych wad. Warto zauważyć, że powyższe limity mogą ulec dalszemu ograniczeniu z powodów niezależnych od prowadzonej przez jednostki samorządu terytorialnego polityki zadłużenia. Z sytuacją taką możemy mieć do czynienia, gdy państwowy dług publiczny przekroczy granicę 50 proc. produktu krajowego brutto. Restrykcyjność tych rozwiązań jest niezrozumiała w świetle analizy udziału sektora samorządowego w tworzeniu długu państwowego, który od 1999 roku nie przekroczył poziomu 5 proc.

Próbę zmiany tych przepisów podjęto w 2006 roku. W Ministerstwie Finansów powstała wówczas formuła nowego zindywidualizowanego wskaźnika zadłużenia opartego na wyniku części bieżącej budżetu poszczególnych jednostek samorządu terytorialnego. Zespół pracujący nad nowym wskaźnikiem przyjął za podstawę swoich prac fakt, iż każda jednostka samorządu terytorialnego gospodaruje w innych warunkach, stąd uchwalany przez organ stanowiący budżet charakteryzuje znaczna odrębność. Nie oznacza to jednak, że wyznaczanie dopuszczalnego poziomu zadłużania się poszczególnych samorządów według jednolitych, sprawiedliwych zasad jest niemożliwe. Można i trzeba limitować poziom zadłużania się jednostek samorządu terytorialnego w oparciu o ustawowo określony algorytm, ale liczony indywidualnie dla każdej jednostki, zależny od jej faktycznej zdolności do obsługi zadłużenia.

Ogromną zaletą takiej formuły jest możliwość wpływania przez jednostkę samorządu terytorialnego na wysokość nadwyżki części bieżącej budżetu poprzez prowadzoną przez nią politykę w zakresie wydatków bieżących. Dzięki nowemu wskaźnikowi oczywista stawała się bezpośrednia zależność pomiędzy wzrostem wydatków bieżących i uszczupleniem zdolności jednostki samorządu terytorialnego do spłaty zadłużenia. Z drugiej strony redukcja wydatków bieżących przekładała się na zwiększenie zdolności jednostki do spłaty zadłużenia i jej możliwości inwestycyjne. W projekcie ustawy o finansach publicznych zapisany został również zakaz uchwalania budżetu, w którym wydatki bieżące są wyższe od dochodów bieżących, co oznaczało, że część bieżąca budżetu musiała być przynajmniej zrównoważona.

Możliwość wprowadzenia nowego wskaźnika jeszcze na początku 2007 roku wydawała się bardzo realna z uwagi na wprowadzone pod koniec 2006 roku zmiany w ustawie o finansach publicznych, które miały przygotować samorządy do liczenia nowego wskaźnika. Obecnie budżety wszystkich jednostek samorządu terytorialnego muszą być uchwalane w podziale na część bieżącą (dochody i wydatki bieżące) i majątkową (dochody i wydatki majątkowe). Władze samorządowe nie boją się już wyniku części bieżącej budżetu. Niestety wraz z wycofaniem z prac w Sejmie nowej ustawy o finansach publicznych (decyzja rządu z 27 listopada 2007 r.) wdrożenie formuły nowego wskaźnika zadłużenia w najbliższym czasie wydaje się mało prawdopodobne, mimo że nowy wskaźnik jest prostym i sprawdzonym w Europie narzędziem podnoszenia efektywności gospodarowania środkami publicznymi pozostającymi w dyspozycji jednostek samorządu terytorialnego.

ŁZ

 

Sektor publiczny
Jak wybierać bezpieczną żywność?
08 maja 2024

Czy kryje się pod hasłem bezpieczna żywność? Czy potrafimy ją wybierać? Jaki jest związek między nauką o bezpieczeństwie żywności a żywnością, którą spożywamy każdego dnia?

Prezes CPK: nie można otworzyć nowego lotniska za wcześnie - gdy rozbudowane Okęcie i Modlin będą miały niewykorzystaną przepustowość
08 maja 2024

Nie możemy otworzyć nowego lotniska za wcześnie, gdy Okęcie i Modlin wciąż będą miały niewykorzystaną, a uzyskaną dzięki nowym inwestycjom przepustowość - powiedział "Rzeczpospolitej" prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki.

Kiedy jest zakończenie roku szkolnego 2024?
07 maja 2024

Zakończenie roku szkolnego 2023/2024 – kiedy wypada? Ile dni wakacji będą mieli uczniowie? Sprawdź, którego czerwca jest zakończenie roku szkolnego.

Do kiedy maturzysta ma status ucznia?
07 maja 2024

Do kiedy maturzysta ma status ucznia? Czy po odebraniu świadectwa i po maturze legitymacja szkolna traci ważność? Czy we wrześniu maturzysta już nie posiada statusu ucznia?

Matura 2024. Bunt i relacje międzyludzkie tematami rozprawek na egzaminie dojrzałości
07 maja 2024

W tym roku maturzyści mieli do wyboru dwa interesujące tematy rozprawki na egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym.

Rewolucja w PIT. Plan ministra Domańskiego
07 maja 2024

Ministerstwo Finansów pracuje nad rewolucyjną reformą finansowania samorządów, która ma wejść w życie w 2025 r. Głównym celem jest zwiększenie wpływów samorządów z podatków, dzięki czemu w przyszłym roku do jednostek samorządu terytorialnego trafiłoby 27 mld zł więcej niż obecnie.

Matura 2024: ściągnij arkusze z polskiego. I odpowiedzi na zadania [język polski 7 V 2024 r.]
07 maja 2024

Arkusz egzaminacyjny z języka polskiego na poziomie podstawowym w nowej formule podzielony jest na dwa zeszyty. W pierwszym są dwa testy: "Test – Język polski w użyciu" i "Test historycznoliteracki". W drugim zeszycie trzeba napisać wypracowanie na jeden temat wybrany z dwóch zaproponowanych. Na napisanie egzaminu maturzyści mają 240 minut.

Mamy arkusze CKE z matury z języka polskiego! I odpowiedzi ekspertów!
07 maja 2024

Arkusze egzaminacyjne CKE na Infor.pl. Udostępniamy jednocześnie wstępne odpowiedzi na pytania przygotowane przez naszych specjalistów.

RIO: Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli
06 maja 2024

Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli za ich osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze powinien wynosić co najmniej 1 proc. planowanych rocznych wynagrodzeń osobowych.

Von der Leyen: procedurę z art. 7 Traktatu o UE wobec Polski można już zamknąć. KE doceniła działania legislacyjne i nielegislacyjne
06 maja 2024

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała 6 maja 2024 r., że po ponad sześciu latach procedurę z art. 7 wobec Polski można zamknąć. Dla Polski rozpoczyna się nowy rozdział; gratuluję premierowi Donaldowi Tuskowi i jego rządowi - zaznaczyła.

pokaż więcej
Proszę czekać...