Zwrot zawyżonej wysokości trzynastki

Magdalena Kasprzak
Radca prawny, doktor nauk prawnych. Pracowała w Departamencie Prawnym Głównego Inspektoratu Pracy, autorka licznych publikacji w wiodących polskich wydawnictwach prawniczych. Doradca prawny w kancelariach prawnych, wykładowca akademicki, prezes zarządu ANTERIS Fundacji Pomocy Prawnej
rozwiń więcej
W jaki sposób jednostka może „skorygować” trzynastkę wypłaconą pracownikowi w zawyżonej wysokości? Wyższa kwota wynikała z błędu w naliczeniu. Czy możemy dochodzić od pracownika zwrotu różnicy?

Pracodawca, który omyłkowo wypłacił pracownikowi wyższe, niż powinien, wynagrodzenie (w tym również dodatkowe wynagrodzenie roczne), może domagać się jego zwrotu. Pierwszym sposobem na odzyskanie nadpłaconej kwoty jest zawarcie porozumienia z pracownikiem, który zgadza się na oddanie nienależnej mu kwoty nagrody. Drugi sposób polega na potrąceniu nadwyżki trzynastki z wynagrodzenia pracownika – również za jego zgodą. Jeśli pracownik nie zgadza się na potrącenie, pracodawcy pozostaje dochodzenie zwrotu przed sądem cywilnym.

Potrącenie nadpłaty z wynagrodzenia

Potrącenie dopuszczalne jest wyłącznie za zgodą pracownika. Przepisy ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (dalej: k.p.) pozwalają potrącić bez zgody pracownika tylko te należności, które zostały wskazane w art. 87 k.p. (świadczenia alimentacyjne, potrącenia komornicze, zaliczki pieniężne i kary). Na potrącenie innych świadczeń – np. nadpłaty trzynastki – wymagana jest zgoda pracownika wyrażona na piśmie (art. 91 k.p.).

Aby zgoda pracownika na potrącenie nadpłaty była skuteczna, powinna spełniać określone warunki. Musi dotyczyć konkretnej, istniejącej wierzytelności (nie jest skuteczna prawnie zgoda na potrącenia należności przyszłych). Pracownik, wyrażając zgodę na potrącenie nadpłaty trzynastki, może ponadto określić wysokość tego potrącenia – procentowo lub kwotowo (chodzi o to, aby potrącane kwoty nie powodowały znacznego obniżenia należnego pracownikowi wynagrodzenia). Oświadczenie pracownika w tej części jest dla pracodawcy wiążące.

Więcej przeczytasz w Rachunkowości Budżetowej!

Rachunkowość Budżetowa dostępna także w wydaniu elektronicznym!

Sektor publiczny
Jak wybierać bezpieczną żywność?
08 maja 2024

Czy kryje się pod hasłem bezpieczna żywność? Czy potrafimy ją wybierać? Jaki jest związek między nauką o bezpieczeństwie żywności a żywnością, którą spożywamy każdego dnia?

Prezes CPK: nie można otworzyć nowego lotniska za wcześnie - gdy rozbudowane Okęcie i Modlin będą miały niewykorzystaną przepustowość
08 maja 2024

Nie możemy otworzyć nowego lotniska za wcześnie, gdy Okęcie i Modlin wciąż będą miały niewykorzystaną, a uzyskaną dzięki nowym inwestycjom przepustowość - powiedział "Rzeczpospolitej" prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki.

Kiedy jest zakończenie roku szkolnego 2024?
07 maja 2024

Zakończenie roku szkolnego 2023/2024 – kiedy wypada? Ile dni wakacji będą mieli uczniowie? Sprawdź, którego czerwca jest zakończenie roku szkolnego.

Do kiedy maturzysta ma status ucznia?
07 maja 2024

Do kiedy maturzysta ma status ucznia? Czy po odebraniu świadectwa i po maturze legitymacja szkolna traci ważność? Czy we wrześniu maturzysta już nie posiada statusu ucznia?

Matura 2024. Bunt i relacje międzyludzkie tematami rozprawek na egzaminie dojrzałości
07 maja 2024

W tym roku maturzyści mieli do wyboru dwa interesujące tematy rozprawki na egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym.

Rewolucja w PIT. Plan ministra Domańskiego
07 maja 2024

Ministerstwo Finansów pracuje nad rewolucyjną reformą finansowania samorządów, która ma wejść w życie w 2025 r. Głównym celem jest zwiększenie wpływów samorządów z podatków, dzięki czemu w przyszłym roku do jednostek samorządu terytorialnego trafiłoby 27 mld zł więcej niż obecnie.

Matura 2024: ściągnij arkusze z polskiego. I odpowiedzi na zadania [język polski 7 V 2024 r.]
07 maja 2024

Arkusz egzaminacyjny z języka polskiego na poziomie podstawowym w nowej formule podzielony jest na dwa zeszyty. W pierwszym są dwa testy: "Test – Język polski w użyciu" i "Test historycznoliteracki". W drugim zeszycie trzeba napisać wypracowanie na jeden temat wybrany z dwóch zaproponowanych. Na napisanie egzaminu maturzyści mają 240 minut.

Mamy arkusze CKE z matury z języka polskiego! I odpowiedzi ekspertów!
07 maja 2024

Arkusze egzaminacyjne CKE na Infor.pl. Udostępniamy jednocześnie wstępne odpowiedzi na pytania przygotowane przez naszych specjalistów.

RIO: Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli
06 maja 2024

Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli za ich osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze powinien wynosić co najmniej 1 proc. planowanych rocznych wynagrodzeń osobowych.

Von der Leyen: procedurę z art. 7 Traktatu o UE wobec Polski można już zamknąć. KE doceniła działania legislacyjne i nielegislacyjne
06 maja 2024

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała 6 maja 2024 r., że po ponad sześciu latach procedurę z art. 7 wobec Polski można zamknąć. Dla Polski rozpoczyna się nowy rozdział; gratuluję premierowi Donaldowi Tuskowi i jego rządowi - zaznaczyła.

pokaż więcej
Proszę czekać...