Od 22 września niektórych pracowników nie da się zwolnić przez kilka lat. Sprawdź, czy jesteś na liście

Tomasz Król
prawnik - prawo sektora publicznego, prawo cywilne, gospodarcze, prawo administracyjne, podatki
rozwiń więcej
Od 22 września niektórych pracowników nie da się zwolnić przez kilka lat. Sprawdź, czy jesteś na liście / Shutterstock

Pracodawcy nie mogą zwolnić niektórych pracowników, o ile ci weszli w spór sądowy z pracodawcą o legalność zwolnienia z pracy. Na czas procesu nie podlegają zwolnieniu. Sądy są obciążone pozwami i zablokowanie zwolnienia z pracy może potrwać kilka lat.

Warunkiem jest złożenie przez pracownika prostego wniosku o zabezpieczenie. 

Można go zatytułować: "Wniosek o dalsze zatrudnienie na czas procesu [Wniosek o zabezpieczenie na podstawie art. 755(5) k.p.c.]"

Efektem będzie dalsze zatrudnienie pracownika do czasu prawomocnego rozstrzygnięcia sporu w sądzie.

Dlaczego pracodawca nie może zwolnić pracownika?

To efekt zmian w kodeksie postępowania cywilnego. Wyjątkowo więc zwiększenie ochrony pracowników nie wynika z kodeksu pracy. 

Od 22 września 2023 r. nowy art. 755(5) k.p.c. stanowi: 

W sprawach z zakresu prawa pracy, w których pracownik podlegający szczególnej ochronie przed rozwiązaniem stosunku pracy za wypowiedzeniem lub bez wypowiedzenia dochodzi roszczenia o uznanie wypowiedzenia stosunku pracy za bezskuteczne lub o przywrócenie do pracy, sąd na wniosek uprawnionego na każdym etapie postępowania udzieli zabezpieczenia przez nakazanie dalszego zatrudnienia go przez pracodawcę do czasu prawomocnego zakończenia postępowania. Podstawą udzielenia zabezpieczenia jest jedynie uprawdopodobnienie istnienia roszczenia. Sąd może odmówić udzielenia zabezpieczenia wyłącznie w sytuacji, gdy roszczenie jest oczywiście bezzasadne. 

Z przepisu wynika, że:

  1. ochrona przed zwolnieniem dotyczy sporów o uznanie wypowiedzenia stosunku pracy za bezskuteczne lub o przywrócenie do pracy,
  2. niezbędny jest wniosek pracownika - sąd nie przydzieli ochrony "z urzędu",
  3. pracownik musi uprawdopodobnić, że ma rację w sporze z pracodawcą - nie trzeba przeprowadzać pełnego dowodu.

Zabezpieczenie na czas procesu pracownika z pracodawcą

Zwolniony pracownik idzie do sądu kwestionując zwolnienie i jednocześnie składa wniosek o zabezpieczenie. I na czas procesu będzie dalej …. pracował. 

Co na to pracodawca? Może żądać uchylenia prawomocnego postanowienia o udzieleniu zabezpieczenia wyłącznie jeżeli wykaże, że po udzieleniu zabezpieczenia zaistniały przesłanki, o których mowa w art. 52 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy.

Chodzi tu o sytuacje oczywistej winy pracownika jako podstawy zwolnienia z pracy, gdy pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika w razie:

  1. ciężkiego naruszenia przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych;
  2. popełnienia przez pracownika w czasie trwania umowy o pracę przestępstwa, które uniemożliwia dalsze zatrudnianie go na zajmowanym stanowisku, jeżeli przestępstwo jest oczywiste lub zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem;
  3. zawinionej przez pracownika utraty uprawnień koniecznych do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku.

Tylko w tych trzech przypadkach pracownik toczący spór z pracodawcą przed sądem nie będzie mógł spokojnie pracować AŻ DO ZAKOŃCZENIA PROCESU. W tych przypadkach nie otrzyma zabezpieczenia. Jego zwolnienie jest najprawdopodobniej słuszne, więc sąd nie przydzieli mu ochrony prawnej przed zwolnieniem.

Kto może skorzystać z takiego zabezpieczenia?

Tylko pracownik podlegający szczególnej ochronie przed rozwiązaniem stosunku pracy za wypowiedzeniem lub bez wypowiedzenia może skorzystać z nowego typu ochrony.

Są to np. pracownicy:

  • którym brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, 
  • będący na urlopie macierzyńskim, rodzicielskim (od dnia złożenia wniosku o udzielenie urlopu),
  • kobiety w ciąży, 
  • z zarządu zakładowej organizacji związkowej i członkowie związku,
  • z funkcją społecznych inspektorów pracy,
  • powołani do odbycia czynnej służby wojskowej, służby zastępczej, zasadniczej służby wojskowej albo przeszkolenia wojskowego, 
  • jako członkowie rady pracowników.

Podstawa prawna: art. 2 ustawy z 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o emeryturach pomostowych oraz niektórych innych ustaw – Dz.U. z 2023 r. poz. 1667

Sektor publiczny
Jak wybierać bezpieczną żywność?
08 maja 2024

Czy kryje się pod hasłem bezpieczna żywność? Czy potrafimy ją wybierać? Jaki jest związek między nauką o bezpieczeństwie żywności a żywnością, którą spożywamy każdego dnia?

Prezes CPK: nie można otworzyć nowego lotniska za wcześnie - gdy rozbudowane Okęcie i Modlin będą miały niewykorzystaną przepustowość
08 maja 2024

Nie możemy otworzyć nowego lotniska za wcześnie, gdy Okęcie i Modlin wciąż będą miały niewykorzystaną, a uzyskaną dzięki nowym inwestycjom przepustowość - powiedział "Rzeczpospolitej" prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki.

Kiedy jest zakończenie roku szkolnego 2024?
07 maja 2024

Zakończenie roku szkolnego 2023/2024 – kiedy wypada? Ile dni wakacji będą mieli uczniowie? Sprawdź, którego czerwca jest zakończenie roku szkolnego.

Do kiedy maturzysta ma status ucznia?
07 maja 2024

Do kiedy maturzysta ma status ucznia? Czy po odebraniu świadectwa i po maturze legitymacja szkolna traci ważność? Czy we wrześniu maturzysta już nie posiada statusu ucznia?

Matura 2024. Bunt i relacje międzyludzkie tematami rozprawek na egzaminie dojrzałości
07 maja 2024

W tym roku maturzyści mieli do wyboru dwa interesujące tematy rozprawki na egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym.

Rewolucja w PIT. Plan ministra Domańskiego
07 maja 2024

Ministerstwo Finansów pracuje nad rewolucyjną reformą finansowania samorządów, która ma wejść w życie w 2025 r. Głównym celem jest zwiększenie wpływów samorządów z podatków, dzięki czemu w przyszłym roku do jednostek samorządu terytorialnego trafiłoby 27 mld zł więcej niż obecnie.

Matura 2024: ściągnij arkusze z polskiego. I odpowiedzi na zadania [język polski 7 V 2024 r.]
07 maja 2024

Arkusz egzaminacyjny z języka polskiego na poziomie podstawowym w nowej formule podzielony jest na dwa zeszyty. W pierwszym są dwa testy: "Test – Język polski w użyciu" i "Test historycznoliteracki". W drugim zeszycie trzeba napisać wypracowanie na jeden temat wybrany z dwóch zaproponowanych. Na napisanie egzaminu maturzyści mają 240 minut.

Mamy arkusze CKE z matury z języka polskiego! I odpowiedzi ekspertów!
07 maja 2024

Arkusze egzaminacyjne CKE na Infor.pl. Udostępniamy jednocześnie wstępne odpowiedzi na pytania przygotowane przez naszych specjalistów.

RIO: Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli
06 maja 2024

Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli za ich osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze powinien wynosić co najmniej 1 proc. planowanych rocznych wynagrodzeń osobowych.

Von der Leyen: procedurę z art. 7 Traktatu o UE wobec Polski można już zamknąć. KE doceniła działania legislacyjne i nielegislacyjne
06 maja 2024

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała 6 maja 2024 r., że po ponad sześciu latach procedurę z art. 7 wobec Polski można zamknąć. Dla Polski rozpoczyna się nowy rozdział; gratuluję premierowi Donaldowi Tuskowi i jego rządowi - zaznaczyła.

pokaż więcej
Proszę czekać...