Jak związek międzygminny może odwoływać się od wyników kontroli

Mariusz Siwoń
rozwiń więcej
Jak wygląda procedura wniesienia wniosków pokontrolnych? Czy związek ma możliwość odwołania się od wyników kontroli? Jakie konsekwencje mogą wypływać z braku realizacji wniosków pokontrolnych?


Na podstawie wyników kontroli regionalna izba obrachunkowa, nie później niż w terminie 60 dni od dnia podpisania protokołu kontroli, kieruje do kontrolowanej jednostki wystąpienie pokontrolne. W wystąpieniu pokontrolnym izba wskazuje źródła i przyczyny nieprawidłowości oraz ich rozmiary. Ponadto w wystąpieniu pokontrolnym wskazuje się również osoby odpowiedzialne za powstanie nieprawidłowości oraz wnioski pokontrolne. Wnioski pokontrolne wskazują sposób usunięcia nieprawidłowości oraz metody usprawnienia działalności objętej kontrolą. Charakter wniosków pokontrolnych uzależniony jest przede wszystkim od rodzaju stwierdzonych nieprawidłowości.

Przykładowo, w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w realizacji dochodów związku polegających na niedochodzeniu należności, izby kierowały wnioski o ich wyegzekwowanie. Wnioski takie kierowane były również w sytuacji dokonywania przez związek bezpodstawnych wydatków. W przypadku, gdy dokonane w trakcie kontroli ustalenia świadczyć mogły o popełnieniu czynów przestępczych, regionalne izby obrachunkowe kierowały zawiadomienia do organów ścigania. Ponadto izby kierowały zawiadomienia do rzeczników dyscypliny finansów publicznych, w sytuacji gdy stwierdzone nieprawidłowości nosiły znamiona naruszenia dyscypliny finansów publicznych.

Kontrolowana jednostka jest zobowiązana w terminie 30 dni od dnia doręczenia wystąpienia zawiadomić izbę o wykonaniu wniosków lub o przyczynach ich niewykonania. Bieg tego terminu ulega zawieszeniu na czas rozpatrzenia zastrzeżenia w odniesieniu do wniosków pokontrolnych objętych zastrzeżeniem.

Informacja o wykonaniu wniosków pokontrolnych podlega szczegółowej i wnikliwej analizie. W przypadku wątpliwości co do realizacji wniosków pokontrolnych prezes regionalnej izby obrachunkowej może zarządzić przeprowadzenie kontroli sprawdzającej prawidłowość wykonania tych wniosków.

Osoba, która niezgodnie z prawdą poinformuje regionalną izbę obrachunkową o wykonaniu wniosków pokontrolnych, podlega karze grzywny. W takiej sytuacji izba jest zobowiązana do złożenia odpowiedniego zawiadomienia. Do wniosków zawartych w wystąpieniu pokontrolnym przysługuje prawo zgłoszenia zastrzeżenia do Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej. Zastrzeżenie składa właściwy organ jednostki objętej kontrolą, w terminie 14 dni od otrzymania wystąpienia pokontrolnego. W przypadku związków międzygminnych organem tym jest zarząd związku. Zastrzeżenie składa się za pośrednictwem prezesa izby. W sytuacji gdy jednostka kontrolowana nie wykona wniosków pokontrolnych, doprowadzić to może do sytuacji stale powtarzającego się naruszenia prawa przez organy związku międzygminnego. W takiej sytuacji prezes regionalnej izby obrachunkowej może poinformować o tym fakcie wojewodę, w celu ewentualnego podjęcia działań określonych w art. 96 i 97 ustawy o samorządzie gminnym, tj. odwołania organów związku.

WNIOSEK

Podstawą zgłoszenia zastrzeżenia do wniosków zawartych w wystąpieniu pokontrolnym może być wyłącznie zarzut naruszenia przez regionalną izbę obrachunkową prawa poprzez błędną jego wykładnię lub niewłaściwe zastosowanie. Kolegium izby, rozpatrując złożone zastrzeżenie, podejmuje uchwałę o jego uwzględnieniu bądź oddaleniu.



MARIUSZ SIWOŃ

prezes RIO w Katowicach


PODSTAWA PRAWNA

n Ustawa z dnia 7 października 1992 r. o regionalnych izbach obrachunkowych (Dz.U. z 2001 r. nr 55, poz. 577 ze zm.).

Sektor publiczny
Kiedy jest zakończenie roku szkolnego 2024?
07 maja 2024

Zakończenie roku szkolnego 2023/2024 – kiedy wypada? Ile dni wakacji będą mieli uczniowie? Sprawdź, którego czerwca jest zakończenie roku szkolnego.

Do kiedy maturzysta ma status ucznia?
07 maja 2024

Do kiedy maturzysta ma status ucznia? Czy po odebraniu świadectwa i po maturze legitymacja szkolna traci ważność? Czy we wrześniu maturzysta już nie posiada statusu ucznia?

Matura 2024. Bunt i relacje międzyludzkie tematami rozprawek na egzaminie dojrzałości
07 maja 2024

W tym roku maturzyści mieli do wyboru dwa interesujące tematy rozprawki na egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym.

Rewolucja w PIT. Plan ministra Domańskiego
07 maja 2024

Ministerstwo Finansów pracuje nad rewolucyjną reformą finansowania samorządów, która ma wejść w życie w 2025 r. Głównym celem jest zwiększenie wpływów samorządów z podatków, dzięki czemu w przyszłym roku do jednostek samorządu terytorialnego trafiłoby 27 mld zł więcej niż obecnie.

Matura 2024: ściągnij arkusze z polskiego. I odpowiedzi na zadania [język polski 7 V 2024 r.]
07 maja 2024

Arkusz egzaminacyjny z języka polskiego na poziomie podstawowym w nowej formule podzielony jest na dwa zeszyty. W pierwszym są dwa testy: "Test – Język polski w użyciu" i "Test historycznoliteracki". W drugim zeszycie trzeba napisać wypracowanie na jeden temat wybrany z dwóch zaproponowanych. Na napisanie egzaminu maturzyści mają 240 minut.

Mamy arkusze CKE z matury z języka polskiego! I odpowiedzi ekspertów!
07 maja 2024

Arkusze egzaminacyjne CKE na Infor.pl. Udostępniamy jednocześnie wstępne odpowiedzi na pytania przygotowane przez naszych specjalistów.

RIO: Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli
06 maja 2024

Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli za ich osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze powinien wynosić co najmniej 1 proc. planowanych rocznych wynagrodzeń osobowych.

Von der Leyen: procedurę z art. 7 Traktatu o UE wobec Polski można już zamknąć. KE doceniła działania legislacyjne i nielegislacyjne
06 maja 2024

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała 6 maja 2024 r., że po ponad sześciu latach procedurę z art. 7 wobec Polski można zamknąć. Dla Polski rozpoczyna się nowy rozdział; gratuluję premierowi Donaldowi Tuskowi i jego rządowi - zaznaczyła.

Min. Kierwiński: rozważałbym zatrudnienie obcokrajowców w Policji jako pracowników cywilnych. Łatwiejszy powrót do służby - skrócone postępowanie kwalifikacyjne
06 maja 2024

Rozważałbym możliwość zatrudnienie w Policji obcokrajowców mieszkających na terytorium Polski jako pracowników cywilnych - powiedział 6 maja 2024 r. szef MSWiA Marcin Kierwiński. Zastrzegł, że nie dotyczy to służby kontraktowej. Przekazał, że resort chce zaproponować byłym policjantom powrotu na kontrakt czasowy.

W lasach zwiększone ryzyko powstania pożaru. O czym pamiętać w majówkę?
30 kwi 2024

W majówkę w lesie powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Gdzie ryzyko pożaru jest największe?

pokaż więcej
Proszę czekać...