Podstawą zarządzania targowiskiem jest uchwała rady gminy

Anna Banaszkiewicz
rozwiń więcej
Jaka jest podstawa prawna zarządzania targowiskiem gminnym? Czy i gdzie muszą znajdować się regulaminy targowisk gminnych?


Podstawą prawną zarządzania targowiskiem gminnym jest uchwała rady gminy podejmowana na podstawie art. 18 ust. 1 i art. 40 ust. 2 pkt 4 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.

Regulaminy targowisk gminnych powinny znajdować się na targowisku w miejscu publicznie dostępnym - najczęściej umieszczane są na tablicy ogłoszeń. Ponadto uchwała rady gminy powinna zostać ogłoszona w Biuletynie Informacji Publicznej, a jako akt prawa miejscowego także w wojewódzkim dzienniku urzędowym.

UZASADNIENIE

Zgodnie z treścią art. 7 ust. 1 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym, zadania własne gminy obejmują sprawy targowisk i hal targowych.

Targowiskiem gminnym jest każde miejsce, a także budowla przeznaczona do działalności handlowej, w tym również hale targowe i bazary, na terenie których prowadzony jest handel na zasadach określonych w art. 15 ust. 1 ustawy z 12 stycznia 1990 r. o podatkach i opłatach lokalnych.

Podstawę prawną funkcjonowania targowisk gminnych stanowią:

- ustawa o samorządzie gminnym,

- ustawa z 26 listopada 1998 r. o finansach publicznych,

- uchwała rady gminy,

- regulamin targowiska.

Na podstawie art. 18 ust. 1 i art. 40 ust. 2 pkt 4 ustawy o samorządzie gminnym, rada gminy podejmuje uchwałę w sprawie zasad i trybu korzystania z targowisk gminnych. Zarząd nad targowiskiem gminnym sprawuje w imieniu wójta urząd gminy, jednak może on zostać powierzony jednostce organizacyjnej gminy lub podmiotowi albo innej osobie wyłonionej w drodze przetargu. Uprawnienie takie przysługuje wójtowi, do którego zadań należy gospodarowanie mieniem komunalnym.

Regulamin targowiska gminnego, stanowiący najczęściej załącznik do uchwały, uchwala rada gminy właściwa ze względu na położenie targowiska lub terenu przeznaczonego do handlu. Podstawą prawną do wydawania regulaminów jest ustawa o samorządzie gminnym. W treści regulaminu powinny znaleźć się przepisy określające obowiązki osób oferujących towary oraz takie, które zakazują dokonywania czynności nielegalnego obrotu. Przy czym naganną praktyką jest wpisywanie do treści regulaminów nakazów i zakazów wynikających wprost z obowiązujących przepisów prawa. W uchwałach rad nie wolno bowiem powtarzać obowiązujących przepisów prawa.

Obowiązkiem podmiotu, któremu powierzony został zarząd targowiskiem gminnym, jest wywieszenie regulaminu targowiska w miejscu publicznie dostępnym - najczęściej na tablicy ogłoszeń - na targowisku lub terenie przeznaczonym do handlu.

ANNA BANASZKIEWICZ

Autorka jest prawnikiem, doktorantką na Wydziale Prawa w Katedrze Prawa Konstytucyjnego Uniwersytetu Śląskiego oraz aplikantką radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie

PODSTAWA PRAWNA:

- Ustawa z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2001 r. nr 142, poz. 1591 z późn. zm.)

- Ustawa z 12 stycznia 1990 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz.U. z 2006 r. nr 121, poz. 844)

- Ustawa z 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych (Dz.U. nr 249, poz. 2104 z późn. zm.)

Sektor publiczny
Jeśli posiadasz dużą rodzinę, należą Ci się zniżki. Jakie?
17 maja 2024

Jesteś rodzicem przynajmniej 3 dzieci? Możesz nie wiedzieć, że przysługują Ci zniżki. Dowiedz się, jak z nich skorzystać oraz jak i gdzie złożyć odpowiedni wniosek.

Trzaskowski wydał zarządzenie dotyczące symboli religijnych w urzędach. Hołownia komentuje
18 maja 2024

Prezydent Rafał Trzaskowski wydał zarządzenie dla Warszawy dotyczące wprowadzenia 16 standardów "równego traktowania”. Jest to szerokie zarządzenie, które dotyczy kwestii związanych z równouprawnieniem i zakazem dyskryminacji. Ocenił je marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Bon energetyczny - kto się załapie na 300-1200 zł? Kryteria dochodowe są naprawdę niskie
17 maja 2024

Wysokość bonu energetycznego będzie zależała m.in. od liczby osób w gospodarstwie domowym, jak również od kryterium dochodowego na osobę w gospodarstwie jednoosobowym lub wieloosobowym. Pieniądze w wysokości od 300 zł do 1200 zł są do wzięcia już w 2024 roku. Jednak załapać się na to nowe świadczenie nie będzie łatwo.

Kaczyński mówił o "bardzo poważnych podwyżkach" w Polsce. PiS szykuje nowy projekt
17 maja 2024

Europoseł Ryszard Czarnecki mówił o "olbrzymim odzewie" w sprawie akcji zbierania podpisów pod obywatelskim projektem ustawy "Stop Podwyżkom". Projekt ten ma na celu utrzymanie cen gazu i energii na obecnym poziomie. 

Lekcje religii w klasach łączonych od września 2024 r. Kościół ma wątpliwości. Konferencja Episkopatu Polski postuluje m.in. zmniejszenie liczby uczniów w klasach
17 maja 2024

Minister Edukacji chce zmienić rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach. Nowością ma być możliwość organizacji lekcji religii w grupie międzyoddziałowej lub międzyklasowej. Konferencja Episkopatu Polski zgłasza wątpliwości do tego projektu i postuluje m.in. zmniejszenie liczby uczniów w klasach łączonych. 

Noc Muzeów 2024 r.: utrudnienia w ruchu
17 maja 2024

Noc Muzeów 2024 odbędzie się z soboty na niedzielę 18/19 maja. W związku z przewidzianymi atrakcjami mogą pojawić się zmiany w komunikacji miejskiej i ewentualne utrudnienia w ruchu. Sprawdzamy, jak to wygląda w największych miastach. 

Noc Muzeów 2024 r.: darmowa komunikacja
17 maja 2024

Noc Muzeów 2024 jest już w ten weekend. Czy komunikacją miejską będziemy mogli poruszać się za darmo? Sprawdzamy!

W wieku 119 lat zmarła najstarsza mieszkanka. Co było sekretem jej długowieczności?
17 maja 2024

Najstarsza dotychczas Greczynka Irini Baroulakis odeszła w wieku 119 lat. Nie brała leków i prawie nie chorowała. Co było sekretem jej długowieczności? 

Znamy kryteria podziału subwencji oświatowej w 2024 r.
17 maja 2024

Kryteria podziału subwencji oświatowej. Ministerstwo Edukacji Narodowej (MEN) opublikowało kryteria podziału rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej na 2024 rok. Pierwszy termin na składanie wniosków mija w dniu 7 czerwca.

Kardiolog: nadciśnienie to najczęstsza przyczyna bólów głowy. Ludzie latami biorą leki przeciwbólowe, a nie wpadną na to by zmierzyć ciśnienie krwi
17 maja 2024

Zażywamy tabletki od bólu głowy, a najczęstszą przyczyną bólu jest wysokie ciśnienie krwi (czyli nadciśnienie tętnicze) - powiedział dr Tadeusz Zębik, ordynator oddziału kardiologicznego Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach. "Nie tylko seniorzy, a wszyscy powinniśmy pilnować nadciśnienia i co jakiś czas zmierzyć sobie ciśnienie, zwłaszcza przy niepokojących objawach" - zaapelował dr Zębik.

pokaż więcej
Proszę czekać...