Nowe dowody osobiste z odciskami palców
07 lis 2021
Wnioski o dowody osobiste z odciskami palców można składać w urzędach od 8 listopada 2021 r.
Wpływ pandemii na firmy, edukację, urzędy, styl życia [RAPORT]
24 cze 2021
Wpływ pandemii na firmy, edukację, urzędy. Jak zmieniło się nasze życie w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy? Sprawdź 6 trendów nowej rzeczywistości widocznych w Raporcie #RegionyNEXERY2021.
Praca zdalna w urzędach – czerwiec 2021 r.
07 cze 2021
Praca zdalna w urzędach – do kiedy przedłużona? Jak długo będzie ograniczona praca urzędów? Jaka jest dopuszczalna liczba osób (interesantów) w urzędzie w czerwcu 2021 roku?
Dokonywanie pomiaru temperatury ciała osób w urzędzie
14 maja 2021
Czy w urzędzie można dokonywać pomiaru temperatury ciała pracowników i interesantów? Czy obowiązujące przepisy pozwalają na takie działanie pracodawcy wobec pracowników? Jeśli urząd zdecyduje się na takie działanie, to czy w świetle przepisów o ochronie danych osobowych wymagana jest zgoda osób, którym dokonuje się pomiaru temperatury?
Do kiedy praca zdalna w urzędach 2021?
11 maja 2021
Praca zdalna w urzędach – do kiedy? Jakie sprawy możemy załatwić w urzędzie? Jakie są zasady pracy zdalnej urzędników?
Nagrody i dodatki dla urzędników w 2021 r.
19 lut 2021
Nagrody i dodatki dla urzędników w 2021 r. Czy jednak zostaną przyznane?
Wirtualny urząd powstanie w 2021 r.
27 sty 2021
Wirtualny urząd ma być ogólnopolskim systemem ułatwiającym kontakt urzędników z obywatelami. Jak będzie działał? Od kiedy?
Praca zdalna urzędów przedłużona do 31 stycznia 2021 r.
18 sty 2021
Praca zdalna urzędów została przedłużona. Rada Ministrów wydała rozporządzenie, które przedłuża dotychczasowe obostrzenia epidemiczne do 31 stycznia 2021 roku.
Praca zdalna urzędów przedłużona do 17 stycznia 2021 r.
22 gru 2020
Praca zdalna urzędów zostaje przedłużona do 17 stycznia 2021 r. Znamy już treść rozporządzenia, które wprowadza nowe ograniczenia oraz przedłuża dotychczasowe w związku z pandemią koronawirusa.
Praca zdalna w urzędach – do kiedy, ograniczenia działalności urzędów
27 lis 2020
Praca zdalna urzędników administracji publicznej została przedłużona. Ma to związek z wejściem Polski od 28 listopada w tzw. etap odpowiedzialności pandemii koronawirusa. Do kiedy potrwa praca zdalna w urzędach? Jakie obostrzenia obowiązują w urzędach? Co z obsługą interesantów?
Wydłużona lista zadań urzędów od 22 kwietnia 2020 r.
20 kwi 2020
Od 22 kwietnia 2020 r., w związku z odmrażaniem gospodarki, urzędy będą wykonywać więcej zadań, związanych z obsługą obywateli, niż dotąd. Tak zakłada poprawka wprowadzona do rządowego rozporządzenia dotyczącego częściowego znoszenia ograniczeń związanych z koronawirusem.
Tarcza antykryzysowa 2.0: Możliwość redukcji etatów w urzędach
14 kwi 2020
Rząd na postawie specjalnego rozporządzenia może dokonać redukcji etatów w administracji publicznej. Takie rozwiązanie znalazło się w rządowym projekcie ustawy o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2.
Trudne zimy wymagają wyższych nakładów
06 lut 2020
Samorządowcy na akcję „Zima” od kilku lat mają zarezerwowane podobne środki finansowe. Łagodniejsze zimy wbrew pozorom nie oznaczają niższych wydatków. Najdroższe jest utrzymanie dróg. Szacując koszty i rezerwując środki różne miasta przyjmują różne strategie.
Urzędy zamknięte 27 grudnia 2019 r.
25 lis 2019
Pracownicy administracji rządowej mają wolne w dniu 27 grudnia 2019 r. Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów podpisał zarządzenie dotyczące wolnego piątku. Pamiętajmy, że zarządzenie nie dotyczy pracowników administracji samorządowej.
BDO dla Urzędu Gminy?
13 lis 2019
Regulacje prawne dotyczące rejestru podmiotów gospodarujących odpadami, stanowiącego integralną część Bazy danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami [dalej: BDO], są dość obszerne i skomplikowane. Mało tego, ich częste nowelizacje powodują, że w praktyce stosowania tych przepisów co rusz pojawiają się nowe wątpliwości i pytania. Często zasadniczą kwestią okazuje się konieczność ustalania, kto ma obowiązek złożyć wniosek i wpisać się do BDO. Jest to istotne nie tylko z punktu widzenia realizacji celów prowadzenia tej bazy, ale także jeśli brać pod uwagę potencjalne sankcje dla podmiotu za brak wymaganego wpisu.
Od kiedy urząd musi przyjąć ustrukturyzowaną e-fakturę?
06 sie 2019
Od 18 kwietnia 2019 r. urzędy nie mogą odmówić przyjęcia ustrukturyzowanej e-faktury. Co to jest ustrukturyzowana e-faktura? Jak ją wysłać do urzędu?
Za skutki błędów w konfiguracji kont w ePUAP odpowiada urząd
29 lip 2019
Zatrudniony przez urząd gminy informatyk wadliwie skonfigurował konto ePUAP i konta tradycyjnej poczty elektronicznej. Czy może to być usprawiedliwieniem dla niezałatwienia w terminie wniosków w sprawie udostępnienia informacji publicznej, złożonych za pośrednictwem ePUAP i e-mail?
Planowanie pracy na maj w urzędzie
26 kwi 2019
Część pracowników urzędu pracuje w systemie równoważnym, w miesięcznych okresach rozliczeniowych czasu pracy. Pracujemy od poniedziałku do soboty, pracownicy nie pracują w święta. W związku ze zbliżającą się majówką i urlopami podwładnych mamy problem z zapewnieniem optymalnej obsady. Czy w takiej sytuacji możemy pracownikowi zaplanować na maj 2019 r. pracę przez 23 dni?
Jakie są zasady umieszczania godła i urzędowych tablic na budynku gminy
01 mar 2019
Mam pytanie dotyczące rozmieszczenia na froncie nowego budynku urzędu gminy tablic z godłem RP oraz z nazwami organów, które w tym budynku mają swoją siedzibę.
Czy wójt może podpisywać ważne dla funkcjonowania urzędu dokumenty bądź umowy, będąc na urlopie wypoczynkowym
01 mar 2019
Chodzi tutaj o sytuację, kiedy trzeba podpisać umowę o dofinansowanie zadania ze środków UE (dodatkowo umowa posiada zabezpieczenie w postaci weksla in blanco). W urzędzie nie powołano zastępcy wójta, a o konieczności podpisania umowy dowiedzieliśmy się w trakcie urlopu wójta, więc nie ma możliwości udzielenia pełnomocnictwa innemu pracownikowi w tym zakresie.
Urzędy w woj.podlaskim zamknięte 7 stycznia 2019 r.
07 sty 2019
Zarówno urzędy, jak i szkoły w woj. podlaskim zamknięte 7 stycznia 2019 r. Powodem są święta prawosławne. Urzędy dzień wolny muszą jednak odpracować. Najprawdopodobniej będą otwarte w sobotę 26 stycznia 2019 r.
Informator Urzędu Zamówień Publicznych nr 1/2018
27 kwi 2018
Urząd Zamówień publicznych opublikował Informator nr 1/2018. Zachęcamy do zapoznania się z Informatorem.
Zgłoszenie urodzenia dziecka drogą elektroniczną
09 kwi 2018
Nowela ustawy o ewidencji ludności podpisana przez prezydenta. Dzięki nowelizacji, o której mowa w zdaniu poprzednim możliwe będzie zgłoszenie urodzenia dziecka drogą elektroniczną.
V edycja konferencji „Klient w Urzędzie” – o nowoczesnej obsłudze interesanta
04 kwi 2018
24-25 kwietnia 2018r. Europejskie Centrum Solidarności,Gdańsk
Czy urzędowi gminy można nadać statut?
15 lut 2018
Zdaniem Wojewody Lubelskiego w obecnie obowiązujących przepisach prawnych brak jest podstaw do nadawania urzędowi gminy statutu.
CEP utrudnia pracę urzednika
09 sty 2018
CEP, czyli Centralna Ewidencja Pojazdów jest częścią CEPiK 2.0. Okazuje się, że nowy system spowalnia pracę urzędnika. A co za tym idzie wydłuża się znacznie czas obsługi petentów. Czas obsługi petenta wydłuża się o 30 minut.
Kiedy NSA rozstrzyga spory o właściwość urzędów?
01 gru 2017
Spory między urzędami o to, który z nich jest właściwy do załatwienia sprawy, to złożony prawnie problem. Dlatego dużą część z nich rozstrzyga NSA. Spory te można podzielić na spory o właściwość organu oraz spory kompetencyjne. Najwięcej problemów nastręczają tzw. spory negatywne – kiedy żaden z urzędów nie chce uznać swojej właściwości do rozpatrzenia danej sprawy. W artykule analizujemy przykłady najnowszych sporów rozstrzyganych przez NSA i argumentów użytych do wydanych postanowień.
Odpowiedzialność karna funkcjonariusza publicznego
21 sie 2017
Funkcjonariusze publiczni podlegają nie tylko szeroko rozumianej odpowiedzialności cywilnej, porządkowej czy dyscyplinarnej. Z uwagi na ciężar gatunkowy decyzji, jakie podejmują, odpowiadają również na podstawie przepisów karnych. Katalog czynów zabronionych, jakie mogą popełnić w ramach swojej działalności, jest dość szeroki, a sankcje dolegliwe.
Kogo czeka wymiana dowodu osobistego w 2017 r.
10 kwi 2017
Obowiązkiem a zarazem uprawnieniem każdego pełnoletniego obywatela zamieszkującego na terytorium RP, jest posiadanie ważnego dowodu osobistego. W sytuacji, w której nasz dowód osobisty utracił ważność, jesteśmy zobowiązani do jego wymiany na nowy. Według szacunków Ministerstwa Cyfryzacji, w 2017 r. aż 8 mln otrzyma nowy dowód osobisty.
Procedura zmiany imienia i nazwiska
28 mar 2017
Zmiany imienia i nazwiska można dokonać na pisemny wniosek osoby zainteresowanej do wybranego kierownika urzędu stanu cywilnego. Należy jednak zaznaczyć, że jest to możliwe jedynie z ważnych powodów. Procedurę zmiany reguluje ustawa o zmianie imienia i nazwiska.
Dokumenty urzędowe a moc dowodowa
14 mar 2017
Kwestia dowodów w postępowaniu jest powiązana z zasadami ogólnymi działania administracji. Chodzi tu konkretnie o zasadę dążenia organu do prawdy obiektywnej. Wyraża ją art. 7 Kodeksu postępowania administracyjnego. (dalej: k.p.a.)
Czy urząd musi udostępniać informacje o pensjach i nagrodach swoich pracowników?
28 lut 2017
Dane o wynagrodzeniach urzędników gminy nie zawsze są informacją publiczną - tak brzmi orzeczenie Naczelnego Sądu Administracyjnego z 15 listopada 2013 r. Udostępnienie tych danych zależy od tego czy dany urzędnik jest osobą pełniącą funkcje publiczne czy też nie.
Urząd Zdrowia Publicznego rozpocznie działalność już w 2018 r.
19 sty 2017
Powołanie Urzędu Zdrowia Publicznego to tylko jedna ze zmian planowanych przez Ministerstwo Zdrowia. Resort planuje m.in. zbudowanie sprawnego systemu zarządzania służbą zdrowia.
Zasiłek dla opiekuna po śmierci osoby niepełnosprawnej w 2017 r.
02 sie 2016
Po śmierci osoby niepełnosprawnej opiekun będzie mógł zarejestrować się w urzędzie pracy i otrzymać zasiłek dla bezrobotnych. Nowe rozwiązania mają obowiązywać od 1 stycznia 2017 r.
Co zrobić, aby zabezpieczyć urząd przed atakiem hakerów
15 lip 2016
Cyberprzestępcy coraz śmielej biorą na celownik jednostki administracji publicznej, włamując się do urzędowych komputerów i instalując w nich szkodliwe oprogramowanie. W wyniku takich „wizyt” wykradane są poufne dane, a z bankowych kont znikają pieniądze. Zdaniem specjalistów, zajmujących się bezpieczeństwem informatycznym, skala takich zjawisk będzie rosła.
Warsztaty "System EZD jako system wspomagający lub podstawowy"
11 lip 2016
Warsztaty "System EZD jako system wspomagający lub podstawowy" odbędą się 3 sierpnia 2016 r. w Warszawie. Portal Infor.pl jest patronem medialnym wydarzenia.
Kogo może upoważnić dyrektor urzędu do podpisywania dokumentów
23 cze 2015
Czy do podpisywania skierowań do pracy, wezwań w sprawie propozycji pracy lub innej sprawy, w której urząd pracy wzywa osobę bezrobotną potrzebne jest upoważnienie starosty na podstawie art. 9 ust. 7 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, biorąc pod uwagę fakt, że jeśli wzywana osoba bezrobotna nie zgłosi się w terminie określonym w wezwaniu lub odmówi propozycji pracy lub nie tylko, traci status osoby bezrobotnej na podstawie art. 33 ust. 4 ww. ustawy? Czy w tym przypadku wystarczy upoważnienie dyrektora urzędu?
Pierwsze doświadczenia z działania systemu rejestrów państwowych
19 maja 2015
1 marca 2015 r. samorządy stanęły przed nowym wyzwaniem technicznym, organizacyjnym i prawnym dotyczącym sposobu realizacji zadań związanych z utworzeniem nowego systemu rejestrów państwowych. Urzędom oddano do użytku system Źródło, za pomocą którego przetwarzane są dane w systemie rejestrów państwowych. Realizacja przedsięwzięcia od samego początku budziła wiele kontrowersji, mimo niewątpliwie ważnego celu wdrożenia tego projektu – utworzenia referencyjnego rejestru PESEL. Niestety, nadal wiele urzędów nie realizuje zadań z wykorzystaniem systemu Źródło.
Sekretarz jako wyjątkowa funkcja w urzędzie
18 lut 2015
Po każdych wyborach samorządowych dochodzi do pewnej zmiany w zasobach kadrowych, dotyczy to zwłaszcza stanowisk kierowniczych, zastępców kierowników i sekretarzy. Jednak przepisy ustawy o pracownikach samorządowych niewystarczająco precyzują procedury zatrudniania sekretarza.
Sądy administracyjne z większymi uprawnieniami
16 sty 2015
Zgodnie z projektowanymi zmianami sądy administracyjne mają uzyskać uprawnienia do zobowiązania urzędu do wydania wskazanej decyzji lub postanwienia, w określonym przez sąd terminie.
EPUAP w 2015 roku ma być bardziej dostępny i wydajniejszy
07 sty 2015
W 2015 r. MAC planuje dalsze prace nad ePUAP. Działania te mają być przede wszystkim zmierzać do poprawy funkcjonowania platformy, podniesienie jej wydajności i dostępności.
Elektroniczna rejestracja aktów stanu cywilnego
08 paź 2014
Elektroniczna rejestracja aktów stanu cywilnego ma obowiązywać od 2015 roku. Zmiany przepisów mają umożliwić również zwarcie związku małżeńskiego poza urzędem stanu cywilnego.
Jak wprowadzić zmiany w czasie pracy urzędu
09 wrz 2014
W Urzędzie mamy podstawowy system czasu pracy i miesięczny okres rozliczeniowy. Czy jest to zgodne z obowiązującymi przepisami prawa?
Boni: nie ma tajnego planu likwidacji powiatów
01 mar 2012
Minister administracji i cyfryzacji Michał Boni pytany, czy dopuszcza możliwość likwidacji powiatów:
Śląskie: rusza konkurs na przestrzeń publiczną - w odświeżonej formule
10 lut 2012
W zmodyfikowanej formule odbędzie się w tym roku konkurs na najlepszą
przestrzeń publiczną woj. śląskiego. Nagradzane w nim są wzorowe
przestrzenie i obiekty użyteczności publicznej oraz ich rewitalizacje. W
obecnej, 13. edycji, zmieniono konkursowe kategorie.
Nowe zasady stosowania metryki sprawy
22 lis 2011
Od 7 marca 2012 r. zacznie obowiązywać nowe pojęcie metryki sprawy, która jest obowiązkową częścią akt sprawy. W metryce znajduje się informacja dotycząca historii przebiegu sprawy wraz ze wskazaniem wszystkich osób uczestniczących w podejmowaniu czynności w postępowaniu administracyjnym.
Skarga na wynik naboru urzędników
21 lis 2011
Co powinien zrobić przewodniczący rady gminy po otrzymaniu skargi kandydatki, która w wyniku naboru nie została zatrudniona na stanowisko urzędnicze?
Praca w urzędzie - monitory ekranowe, okulary korygujące i ryzyko zawodowe
18 lis 2011
Pracownicy urzędów najczęściej pracują przy komputerze. Wszystkie stanowiska pracy w urzędzie z monitorami ekranowymi powinny spełniać określone przepisami wymogi i parametry, a pracownicy powinni zostać zaopatrzeni przez pracodawcę w okulary korygujące stosownie do zaleceń lekarza.
Plusy i minusy samooceny urzędu
31 paź 2011
Z roku na rok polskie gminy i powiaty przywiązują coraz większą wagę do jakości realizowanych zadań i świadczonych usług. Coraz bardziej dostrzegają również związek pomiędzy profesjonalnym zarządzaniem, otwarciem na innowacje a poprawą jakości życia mieszkańców.
Nowa instrukcja kancelaryjna - urząd „papierowy” czy „elektroniczny”
28 wrz 2011
Postępowanie z dokumentacją elektroniczną (wnioski elektroniczne, e-maile), wymagania organizacyjne i techniczne systemów elektronicznego zarządzania dokumentacją, uporządkowanie postępowania z dokumentacją papierową, nowy sposób znakowania spraw – to tylko niektóre z zagadnień nowego aktu prawnego, którego przepisy stosuje się od 1 stycznia br. dla dokumentacji powstającej i napływającej do urzędów.