Radny może zaskarżyć decyzję wojewody

Przepis ustawy o samorządzie gminy uniemożliwiający radnemu zaskarżanie decyzji wojewody stwierdzającej wygaśnięcie jego mandatu jest niezgodny z konstytucją - orzekł Trybunał Konstytucyjny.

Wczoraj Trybunał Konstytucyjny rozpatrywał pytanie prawne Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie o to, czy brak możliwości zaskarżenia zarządzenia zastępczego wojewody stwierdzającego wygaśnięcie mandatu jest zgodny z konstytucyjnymi zasadami prawa do sądu oraz równości.

Radny Andrzej M. prowadził działalność gospodarczą w budynku stanowiącym własność gminy. Zgodnie z przepisami ustawy o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2001 r. nr 142, poz. 1591) radni nie mogą prowadzić działalności gospodarczej z wykorzystaniem mienia komunalnego gminy. W związku z tym wojewoda wezwał radę miejską do stwierdzenia wygaśnięcia mandatu radnego. Wskutek bezczynności rady wojewoda wydał decyzję o wygaśnięciu mandatu.

Rozstrzygnięcie to zaskarżył radny do wojewódzkiego sądu administracyjnego. Sąd miał wątpliwości, czy radny może zaskarżyć zarządzenie wojewody. Zdaniem WSA kwestionowany przepis, wykluczając zaskarżenie zarządzenia wojewody przez bezpośrednio zainteresowanego radnego, narusza konstytucyjne prawo do sądu, a także zasadę równości.

- Skoro radnemu służy prawo do zaskarżenia do sądu administracyjnego uchwały rady gminy stwierdzającej wygaśnięcie mandatu, to powinien mieć identyczne prawo żądania od sądu administracyjnego skontrolowania zarządzenia zastępczego w sprawie tego samego rodzaju. W przeciwnym wypadku radny zostałby pozbawiony ochrony sądowej - argumentował Wiesław Kisiel, sędzia WSA w Krakowie.

Trybunał Konstytucyjny podzielił pogląd WSA. Stwierdził, że pozbawienie radnego możliwości zaskarżenia za- rządzenia wojewody jest niezgodne z konstytucją. Kwestionowany przepis uprawnia do zaskarżenia decyzji wojewody o wygaśnięciu mandatu radnego jedynie gminę lub związek międzygminny. W konsekwencji ustawodawca pozbawia radnego sądowej ochrony.

- Nierówne traktowanie przejawia się w pozbawieniu adresata zarządzenia wojewody prawa do sądu. Oznacza to naruszenie przez ustawodawcę konstytucji - wyjaśniał prof. Zbigniew Cieślak, sędzia TK. Trybunał wezwał ustawodawcę do pilnego dostosowania przepisu ustawy o samorządzie gminnym do wyroku.

Wyrok jest ostateczny, a jego sentencja podlega ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.

Sygn. akt P 19/04


ŁUKASZ SOBIECH

lukasz.sobiech@infor.pl

Sektor publiczny
Rewolucja w PIT. Plan ministra Domańskiego
07 maja 2024

Ministerstwo Finansów pracuje nad rewolucyjną reformą finansowania samorządów, która ma wejść w życie w 2025 r. Głównym celem jest zwiększenie wpływów samorządów z podatków, dzięki czemu w przyszłym roku do jednostek samorządu terytorialnego trafiłoby 27 mld zł więcej niż obecnie.

Język polski: Jak odróżnić arkusze egzaminacyjne dla Formuły 2015 od Formuły 2023? [matury 7 V 2024 r.]
07 maja 2024

Arkusze egzaminacyjne z języka polskiego przeznaczone dla Formuły 2015 od Formuły 2023 są wyraźnie oznaczone. 

Matura 2024 r. Egzamin pisemny z języka polskiego. Arkusze CKE na Infor.pl o godz. 14.05
07 maja 2024

Matura 2024 r. Od godz. 9.00 trwa egzamin pisemny z języka polskiego na poziomie podstawowym. Arkusze egzaminacyjne CKE tuż po 14.00 na Infor.pl. Udostępnimy jednocześnie wstępne odpowiedzi na pytania przygotowane przez naszych specjalistów.

RIO: Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli
06 maja 2024

Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli za ich osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze powinien wynosić co najmniej 1 proc. planowanych rocznych wynagrodzeń osobowych.

Von der Leyen: procedurę z art. 7 Traktatu o UE wobec Polski można już zamknąć. KE doceniła działania legislacyjne i nielegislacyjne
06 maja 2024

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała 6 maja 2024 r., że po ponad sześciu latach procedurę z art. 7 wobec Polski można zamknąć. Dla Polski rozpoczyna się nowy rozdział; gratuluję premierowi Donaldowi Tuskowi i jego rządowi - zaznaczyła.

Min. Kierwiński: rozważałbym zatrudnienie obcokrajowców w Policji jako pracowników cywilnych. Łatwiejszy powrót do służby - skrócone postępowanie kwalifikacyjne
06 maja 2024

Rozważałbym możliwość zatrudnienie w Policji obcokrajowców mieszkających na terytorium Polski jako pracowników cywilnych - powiedział 6 maja 2024 r. szef MSWiA Marcin Kierwiński. Zastrzegł, że nie dotyczy to służby kontraktowej. Przekazał, że resort chce zaproponować byłym policjantom powrotu na kontrakt czasowy.

W lasach zwiększone ryzyko powstania pożaru. O czym pamiętać w majówkę?
30 kwi 2024

W majówkę w lesie powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Gdzie ryzyko pożaru jest największe?

Czy bon energetyczny będzie opodatkowany? Pojawi się uzupełnienie przepisów ustawy
30 kwi 2024

Ustawa o bonie energetycznym została już przygotowana, a więc znane są warunki, na jakich będzie przyznawane to nowe świadczenie. Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska deklaruje również, że nie ma planów opodatkowania beneficjentów bonu energetycznego, a odpowiednie uzupełnienie znajdzie się w ustawie.

Jest nowy prezes ZUS. Kim jest Zbigniew Derdziuk?
30 kwi 2024

Zbigniew Derdziuk rozpoczął pracę na stanowisku prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - poinformował we wtorek ZUS. Akt powołania wręczyli Derdziukowi wiceminister rodziny Sebastian Gajewski oraz przewodniczący Rady Nadzorczej ZUS Liwiusz Laska.

Co robić w majówkę w Warszawie? Będzie dużo atrakcji
30 kwi 2024

Majówka w Warszawie. Jakie atrakcje czekają na warszawiaków i turystów w czasie długiego majowego weekendu? 

pokaż więcej
Proszę czekać...