Wójt nie może zarządzeniem zawiesić opłat w strefie płatnego parkowania

Wójt nie może zarządzeniem zawiesić opłat w strefie płatnego parkowania
Czy powołując się na przepisy antycovidowe oraz przepisy ustawy o samorządzie gminnym (art. 41 ust. 2), burmistrz może wydać zarządzenie w sprawie czasowego odstąpienia od poboru opłat za parkowanie pojazdów w strefach płatnego parkowania?

Odpowiedź

Nie. Aby wójt (burmistrz, prezydent miasta) mógł wydać przepisy porządkowe w formie zarządzenia, muszą zostać kumulatywnie spełnione trzy przesłanki ustawowe. W sytuacji przedstawionej w pytaniu nie zostały one spełnione.

Uzasadnienie

W przepisach ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym ustawodawca określił trzy przesłanki stanowienia przepisów porządkowych przez organ wykonawczy gminy.

Przesłanki stosowania przepisów porządkowych dla regulacji stref płatnego parkowania

Po pierwsze, jest to odnosząca się do stanu prawnego przesłanka "braku uregulowań w odrębnych ustawach lub innych przepisach powszechnie obowiązujących w danym zakresie".


 

Po drugie, chodzi o odnoszącą się do stanu faktycznego przesłankę "niezbędności ustanowienia przepisów porządkowych dla ochrony życia lub zdrowia obywateli oraz dla zapewnienia porządku, spokoju i bezpieczeństwa publicznego".


 

Po trzecie, jest to - również uzasadniana względami natury faktycznej - przesłanka "niecierpiącego zwłoki ustanowienia przepisów porządkowych przez organ wykonawczy gminy".

Przesłanki te muszą być spełnione łącznie, aby wystąpiła możliwość zrealizowania przez organ wykonawczy gminy kompetencji do stanowienia przepisów porządkowych.

W przypadku płatnych stref parkowania nie ma przypadku niecierpiącego zwłoki

Z okoliczności, że realizacja tych kompetencji organu wykonawczego może nastąpić tylko i wyłącznie w "przypadku niecierpiącym zwłoki", wynika, że zagrożenie prawnie chronionych dóbr musi mieć bezpośredni charakter. Inny charakter tego zagrożenia nie stanowi (bo nie może) "przypadku niecierpiącego zwłoki" - a więc takiego, który mógłby uzasadniać podjęcie niezbędnej interwencji prawodawczej przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta).

W przypadku płatnych stref parkowania brak przesłanki niezbędności

W przedstawionej w pytaniu sytuacji nie mamy także do czynienia ze spełnieniem przesłanki "niezbędności". Zniesienie opłat za parkowanie w strefie płatnego parkowania nie jest z pewnością działaniem niezbędnym dla ochrony zdrowia i życia mieszkańców przed zachorowaniem na COVID-19. A to dlatego, że ochrona zdrowia oraz życia obywateli może być realizowana poprzez zastosowanie innych - już obowiązujących regulacji prawnych.

Strefy płatnego parkowania reguluje ustawa o drogach publicznych

Jeżeli natomiast chodzi o przesłankę "braku uregulowań prawnych w danym zakresie", to trzeba wskazać, że rada gminy, na podstawie przepisu art. 13b ust. 3 ustawy o drogach publicznych, na wniosek wójta (burmistrza, prezydenta miasta), zaopiniowany przez organy zarządzające drogami i ruchem na drogach, może ustalić strefę płatnego parkowania lub śródmiejską strefę płatnego parkowania, w tym ustalać zerowe stawki opłat. A skoro tak, to kwestii tej nie można regulować w drodze przepisów porządkowych wydawanych na podstawie art. 41 ust. 2 ustawy o samorządzie gminnym.

Michał Cyrankiewicz

prawnik, dziennikarz, autor licznych publikacji z zakresu ustroju gmin, finansów publicznych, gospodarki komunalnej i samorządowego prawa pracy

Podstawy prawne

  • art. 41 ust. 2 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (j.t. Dz.U. z 2021 r. poz. 1372; ost. zm. Dz.U. z 2021 r. poz. 1834)

  • art. 13b ust. 3 ustawy z 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (j.t. Dz.U. z 2021 r. poz. 1376; ost. zm. Dz.U. z 2021 r. poz. 1595)

źródło: "Gazeta Samorządu i Administracji"

Sektor publiczny
Kiedy jest zakończenie roku szkolnego 2024?
07 maja 2024

Zakończenie roku szkolnego 2023/2024 – kiedy wypada? Ile dni wakacji będą mieli uczniowie? Sprawdź, którego czerwca jest zakończenie roku szkolnego.

Do kiedy maturzysta ma status ucznia?
07 maja 2024

Do kiedy maturzysta ma status ucznia? Czy po odebraniu świadectwa i po maturze legitymacja szkolna traci ważność? Czy we wrześniu maturzysta już nie posiada statusu ucznia?

Matura 2024. Bunt i relacje międzyludzkie tematami rozprawek na egzaminie dojrzałości
07 maja 2024

W tym roku maturzyści mieli do wyboru dwa interesujące tematy rozprawki na egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym.

Rewolucja w PIT. Plan ministra Domańskiego
07 maja 2024

Ministerstwo Finansów pracuje nad rewolucyjną reformą finansowania samorządów, która ma wejść w życie w 2025 r. Głównym celem jest zwiększenie wpływów samorządów z podatków, dzięki czemu w przyszłym roku do jednostek samorządu terytorialnego trafiłoby 27 mld zł więcej niż obecnie.

Gdzie wyniki matury z języka polskiego 2024 r.? Na Infor.pl. Tuż po 14.00
07 maja 2024

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik przed rozpoczęciem egzaminu powiedział PAP, że do CKE nie dotarły informacje o nieprawidłowościach, które mogłyby mieć wpływ na przebieg egzaminu. "Wygląda na to, że egzamin wszędzie rozpocznie się o czasie" - dodał.

Matura 2024 r. Egzamin pisemny z języka polskiego. Arkusze CKE na Infor.pl o godz. 14.05
07 maja 2024

Matura 2024 r. Od godz. 9.00 trwa egzamin pisemny z języka polskiego na poziomie podstawowym. Arkusze egzaminacyjne CKE tuż po 14.00 na Infor.pl. Udostępnimy jednocześnie wstępne odpowiedzi na pytania przygotowane przez naszych specjalistów.

RIO: Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli
06 maja 2024

Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli za ich osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze powinien wynosić co najmniej 1 proc. planowanych rocznych wynagrodzeń osobowych.

Von der Leyen: procedurę z art. 7 Traktatu o UE wobec Polski można już zamknąć. KE doceniła działania legislacyjne i nielegislacyjne
06 maja 2024

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała 6 maja 2024 r., że po ponad sześciu latach procedurę z art. 7 wobec Polski można zamknąć. Dla Polski rozpoczyna się nowy rozdział; gratuluję premierowi Donaldowi Tuskowi i jego rządowi - zaznaczyła.

Min. Kierwiński: rozważałbym zatrudnienie obcokrajowców w Policji jako pracowników cywilnych. Łatwiejszy powrót do służby - skrócone postępowanie kwalifikacyjne
06 maja 2024

Rozważałbym możliwość zatrudnienie w Policji obcokrajowców mieszkających na terytorium Polski jako pracowników cywilnych - powiedział 6 maja 2024 r. szef MSWiA Marcin Kierwiński. Zastrzegł, że nie dotyczy to służby kontraktowej. Przekazał, że resort chce zaproponować byłym policjantom powrotu na kontrakt czasowy.

W lasach zwiększone ryzyko powstania pożaru. O czym pamiętać w majówkę?
30 kwi 2024

W majówkę w lesie powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Gdzie ryzyko pożaru jest największe?

pokaż więcej
Proszę czekać...