Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej. Kiedy nabór wniosków o dopłaty?

Nabór wniosków o dopłaty bezpośrednie będzie trwał od 15 marca do 15 maja / ShutterStock

Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027: trwa kampania informacyjna, odbywają się szkolenia. Nabór wniosków o dopłaty bezpośrednie rozpocznie się 15 marca.

Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 to unijne przepisy dot. wspólnej polityki rolnej. Podstawą prawną do ich wdrożenia w Polsce jest ustawa o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027, którą prezydent Andrzej Duda podpisał 8 lutego 2023 r. Aktualnie w ministerstwie rolnictwa trwają końcowe prace nad szczegółowymi przepisami oraz wytycznymi dotyczącymi wdrożenia PS WPR. 

Resort rolnictwa przygotowuje rozporządzenia

Resort rolnictwa przygotował m.in. projekty dwudziestu rozporządzeń, których wydanie jest niezbędne w celu rozpoczęcia naboru wniosków. Wydanie tych rozporządzeń stanowi końcowy etap prac legislacyjnych związanych z przygotowaniem do realizacji Planu Strategicznego dla WPR na lata 2023-2027. 

Dostosowując przepisy krajowe do nowych rozwiązań UE, wdrożono szczególne rozwiązanie umożliwiające dokonanie zmian we wniosku o przyznanie płatności, w przypadku gdy ARiMR poinformowała rolnika o wykrytych nieprawidłowościach. W takiej sytuacji rolnik będzie mógł zmienić wniosek do 15 września danego roku. Jednocześnie jest możliwość wycofania wniosku o przyznanie pomocy, można będzie dokonać w każdym czasie, lecz nie później niż do dnia wydania decyzji w sprawie o przyznanie pomocy.

Jak złożyć wniosek o przyznanie pomocy

Wnioski będą przyjmowane przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa drogą elektroniczną od 15 marca do 15 maja br. W przepisach przewidziano możliwość wydłużenia podstawowego terminu składania wniosków o przyznanie płatności i zmian do tych wniosków. 

Na jednym formularzu będzie można składać wnioski o przyznanie płatności bezpośrednich, w tym 13 płatności związanych z produkcją oraz ekoschematów. Można także ubiegać się o przejściowe wsparcie krajowe, finansowane z budżetu krajowego, w formie: uzupełniającej płatności podstawowej oraz płatności do tytoniu. Ponadto można wnioskować o płatności w ramach II filara WPR, tj.: 

  • płatności rolno-środowiskowo-klimatyczne (7 interwencji), 
  • płatności ONW, 
  • płatności ekologiczne, 
  • premii z tytułu zalesień, zadrzewień lub systemów rolno-leśnych oraz 
  • dopłaty w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020 (tj. płatności rolno-środowiskowo-klimatyczne, ONW, ekologiczne, premie zalesieniowe).

(PAP)

autor: Anna Wysoczańska 

Oprac. Piotr T. Szymański
rozwiń więcej
Sektor publiczny
Rewolucja w PIT. Plan ministra Domańskiego
07 maja 2024

Ministerstwo Finansów pracuje nad rewolucyjną reformą finansowania samorządów, która ma wejść w życie w 2025 r. Głównym celem jest zwiększenie wpływów samorządów z podatków, dzięki czemu w przyszłym roku do jednostek samorządu terytorialnego trafiłoby 27 mld zł więcej niż obecnie.

Gdzie wyniki matury z języka polskiego 2024 r.? Na Infor.pl. Tuż po 14.00
07 maja 2024

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik przed rozpoczęciem egzaminu powiedział PAP, że do CKE nie dotarły informacje o nieprawidłowościach, które mogłyby mieć wpływ na przebieg egzaminu. "Wygląda na to, że egzamin wszędzie rozpocznie się o czasie" - dodał.

Matura 2024 r. Egzamin pisemny z języka polskiego. Arkusze CKE na Infor.pl o godz. 14.05
07 maja 2024

Matura 2024 r. Od godz. 9.00 trwa egzamin pisemny z języka polskiego na poziomie podstawowym. Arkusze egzaminacyjne CKE tuż po 14.00 na Infor.pl. Udostępnimy jednocześnie wstępne odpowiedzi na pytania przygotowane przez naszych specjalistów.

RIO: Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli
06 maja 2024

Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli za ich osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze powinien wynosić co najmniej 1 proc. planowanych rocznych wynagrodzeń osobowych.

Von der Leyen: procedurę z art. 7 Traktatu o UE wobec Polski można już zamknąć. KE doceniła działania legislacyjne i nielegislacyjne
06 maja 2024

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała 6 maja 2024 r., że po ponad sześciu latach procedurę z art. 7 wobec Polski można zamknąć. Dla Polski rozpoczyna się nowy rozdział; gratuluję premierowi Donaldowi Tuskowi i jego rządowi - zaznaczyła.

Min. Kierwiński: rozważałbym zatrudnienie obcokrajowców w Policji jako pracowników cywilnych. Łatwiejszy powrót do służby - skrócone postępowanie kwalifikacyjne
06 maja 2024

Rozważałbym możliwość zatrudnienie w Policji obcokrajowców mieszkających na terytorium Polski jako pracowników cywilnych - powiedział 6 maja 2024 r. szef MSWiA Marcin Kierwiński. Zastrzegł, że nie dotyczy to służby kontraktowej. Przekazał, że resort chce zaproponować byłym policjantom powrotu na kontrakt czasowy.

W lasach zwiększone ryzyko powstania pożaru. O czym pamiętać w majówkę?
30 kwi 2024

W majówkę w lesie powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Gdzie ryzyko pożaru jest największe?

Czy bon energetyczny będzie opodatkowany? Pojawi się uzupełnienie przepisów ustawy
30 kwi 2024

Ustawa o bonie energetycznym została już przygotowana, a więc znane są warunki, na jakich będzie przyznawane to nowe świadczenie. Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska deklaruje również, że nie ma planów opodatkowania beneficjentów bonu energetycznego, a odpowiednie uzupełnienie znajdzie się w ustawie.

Jest nowy prezes ZUS. Kim jest Zbigniew Derdziuk?
30 kwi 2024

Zbigniew Derdziuk rozpoczął pracę na stanowisku prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - poinformował we wtorek ZUS. Akt powołania wręczyli Derdziukowi wiceminister rodziny Sebastian Gajewski oraz przewodniczący Rady Nadzorczej ZUS Liwiusz Laska.

Co robić w majówkę w Warszawie? Będzie dużo atrakcji
30 kwi 2024

Majówka w Warszawie. Jakie atrakcje czekają na warszawiaków i turystów w czasie długiego majowego weekendu? 

pokaż więcej
Proszę czekać...