Koniec kontroli Polaków na granicach państw Unii Europejskiej od 1 stycznia 2008 roku

Od przyszłego roku obywatele Polski nie będą już poddawani kontroli granicznej przy przekraczaniu granicy państwa należącego do Unii Europejskiej.


Sejm zajmie się dziś projektem ustawy o udziale Polski w Systemie Informacyjnym Schengen oraz Systemie Informacji Wizowej. Przyjęcie projektu ustawy jest koniecznym warunkiem, aby od początku przyszłego roku Polska została przyjęta do strefy Schengen, a Polacy nie byli poddawani kontroli przy przekraczaniu granicy państw należących do Unii Europejskiej.

Zgodnie z projektem ustawy w Polsce dostęp do informacji zgromadzonych w systemie Schengen ma odbywać się za pomocą Krajowego Systemu Informatycznego. Z danych będzie mogła korzystać policja, Straż Graniczna, urzędy kontroli skarbowej, służby specjalne, CBA, sądy, wojewodowie i starostowie. Za utworzenie, gromadzenie i udostępnianie danych odpowiedzialny ma być komendant główny policji. On też będzie odpowiadał za sprawne i bezpieczne działanie systemu. Dodatkowo program ten będzie umożliwiać bieżącą wymianę informacji pomiędzy organami odpowiedzialnymi za ochronę granic zewnętrznych państw Unii. Będzie on zawierał także informacje kryminalne i sądowe oraz dane związane ze swobodnym przepływem osób. Przyjęcie ustawy umożliwi skuteczniejszą identyfikację poszukiwanych osób i przedmiotów, np. skradzionych samochodów.

Polska w dalszym ciągu będzie jednak stosować kontrolę graniczną wobec obywateli państw nienależących do Unii. Będą oni mogli przekraczać granicę Polski tylko w wyznaczonych przejściach granicznych w godzinach ich otwarcia i po dokonaniu odprawy granicznej. Warunkiem ma być posiadanie ważnej wizy oraz środków utrzymania na pobyt i powrót do państwa pochodzenia.

- W tej sytuacji należy wypracować kompleksową politykę migracyjną, w ramach której Ukraińcy, Białorusini czy Rosjanie mogliby bez większych przeszkód podejmować studia, pracę oraz działalność gospodarczą w Polsce - podkreśla Paweł Kaźmierkiewicz z Instytutu Spraw Publicznych.

Rozporządzenie w sprawie Systemu Informacji Wizowej (VIS) zostało już przyjęte przez Parlament Europejski.


Arkadiusz Jaraszek

arkadiusz.jaraszek@infor.pl

Sektor publiczny
Jak wybierać bezpieczną żywność?
08 maja 2024

Czy kryje się pod hasłem bezpieczna żywność? Czy potrafimy ją wybierać? Jaki jest związek między nauką o bezpieczeństwie żywności a żywnością, którą spożywamy każdego dnia?

Prezes CPK: nie można otworzyć nowego lotniska za wcześnie - gdy rozbudowane Okęcie i Modlin będą miały niewykorzystaną przepustowość
08 maja 2024

Nie możemy otworzyć nowego lotniska za wcześnie, gdy Okęcie i Modlin wciąż będą miały niewykorzystaną, a uzyskaną dzięki nowym inwestycjom przepustowość - powiedział "Rzeczpospolitej" prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki.

Kiedy jest zakończenie roku szkolnego 2024?
07 maja 2024

Zakończenie roku szkolnego 2023/2024 – kiedy wypada? Ile dni wakacji będą mieli uczniowie? Sprawdź, którego czerwca jest zakończenie roku szkolnego.

Do kiedy maturzysta ma status ucznia?
07 maja 2024

Do kiedy maturzysta ma status ucznia? Czy po odebraniu świadectwa i po maturze legitymacja szkolna traci ważność? Czy we wrześniu maturzysta już nie posiada statusu ucznia?

Matura 2024. Bunt i relacje międzyludzkie tematami rozprawek na egzaminie dojrzałości
07 maja 2024

W tym roku maturzyści mieli do wyboru dwa interesujące tematy rozprawki na egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym.

Rewolucja w PIT. Plan ministra Domańskiego
07 maja 2024

Ministerstwo Finansów pracuje nad rewolucyjną reformą finansowania samorządów, która ma wejść w życie w 2025 r. Głównym celem jest zwiększenie wpływów samorządów z podatków, dzięki czemu w przyszłym roku do jednostek samorządu terytorialnego trafiłoby 27 mld zł więcej niż obecnie.

Matura 2024: ściągnij arkusze z polskiego. I odpowiedzi na zadania [język polski 7 V 2024 r.]
07 maja 2024

Arkusz egzaminacyjny z języka polskiego na poziomie podstawowym w nowej formule podzielony jest na dwa zeszyty. W pierwszym są dwa testy: "Test – Język polski w użyciu" i "Test historycznoliteracki". W drugim zeszycie trzeba napisać wypracowanie na jeden temat wybrany z dwóch zaproponowanych. Na napisanie egzaminu maturzyści mają 240 minut.

Mamy arkusze CKE z matury z języka polskiego! I odpowiedzi ekspertów!
07 maja 2024

Arkusze egzaminacyjne CKE na Infor.pl. Udostępniamy jednocześnie wstępne odpowiedzi na pytania przygotowane przez naszych specjalistów.

RIO: Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli
06 maja 2024

Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli za ich osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze powinien wynosić co najmniej 1 proc. planowanych rocznych wynagrodzeń osobowych.

Von der Leyen: procedurę z art. 7 Traktatu o UE wobec Polski można już zamknąć. KE doceniła działania legislacyjne i nielegislacyjne
06 maja 2024

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała 6 maja 2024 r., że po ponad sześciu latach procedurę z art. 7 wobec Polski można zamknąć. Dla Polski rozpoczyna się nowy rozdział; gratuluję premierowi Donaldowi Tuskowi i jego rządowi - zaznaczyła.

pokaż więcej
Proszę czekać...