Jak Unia Europejska pomaga zbudować społeczeństwo informacyjne

Monika Niewinowska
rozwiń więcej
inforCMS

Budowanie społeczeństwa informacyjnego jest jednym z priorytetowych działań podejmowanych przez państwa członkowskie Unii Europejskiej.

Poniższy przykład pokazuje, jak fundusze unijne praktycznie wspierają jego rozwój.

Prace nad projektem budowy szerokopasmowego dostępu do internetu w województwie świętokrzyskim rozpoczęły się w 2002 roku. Siedem lokalnych instytucji wraz z Naukowo-Akademicką Siecią Komputerową (NASK) zawiązało grupę inicjatywną do opracowania wniosku o dofinansowanie inwestycji z funduszy strukturalnych.

Powstał projekt e-świętokrzyskie, składający się z trzech części zakładających budowę infrastruktury informatycznej w regionie, rozbudowę Miejskiej Sieci Komputerowej KIELMAN dla potrzeb integracji z miejskimi sieciami światłowodowymi oraz stworzenie sieci radiowej w województwie. Trzecią część - budowę sieci radiowej - przygotowała NASK. Na jego realizację otrzymała ze ZPORR-u 3 mln zł. Wartość całego projektu to 7,6 mln zł.

Projekt zakładał uruchomienie sześciu połączonych radiowych stacji bazowych o zasięgu 30 km każda, będących punktami zbiorczymi dla sieci terminali na terenie województwa świętokrzyskiego. Terminale te umożliwiają szybki i bezpieczny dostęp do internetu blisko 830 tys. podmiotów, m.in. mieszkańcom regionu, instytucjom publicznym i firmom prywatnym. Zgodnie z założeniami projektu, NASK dociera do odbiorców indywidualnych wyłącznie przez współpracujących z nią operatorów działających lokalnie, którym udostępnia swoją infrastrukturę. Sieć radiowa obejmuje obecnie 64 proc. terenu województwa, w tym obszary słabiej zaludnione, do których dotychczas nie docierali ze swoją ofertą inni operatorzy.

Dzięki budowie społeczeństwa informatycznego województwo świętokrzyskie ma szanse rozwijać się gospodarczo i stać się regionem konkurencyjnym w skali kraju. Dzięki wykorzystaniu unijnych środków powstają nowe miejsca pracy w regionie, rozwija się edukacja, a firmom łatwiej jest prowadzić działalność gospodarczą.

W latach 2007-2013 osoby zainteresowane realizacją podobnych projektów będą mogły starać się o dofinansowanie projektów ze środków w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych. Regiony przeznaczyły na ten cel prawie 1,26 mld euro. W ramach RPO będzie można realizować projekty z zakresu budowy szkieletowych lokalnych i regionalnych sieci szerokopasmowych łączonych z siecią szerokopasmową na poziomie centralnym, tworzenia publicznych punktów dostępu do internetu, wdrażania systemów informatycznych zwiększających zakres oraz dostępność usług świadczonych drogą elektroniczną. Dodatkowo istnieje możliwość wsparcia wdrażania oraz wykorzystania technik telekomunikacyjnych i informatycznych w małych i średnich przedsiębiorstwach. O pozyskanie funduszy unijnych na projekty związane ze społeczeństwem informacyjnym będzie można się również ubiegać z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka w ramach Działania 7.4. Przeciwdziałanie wykluczeniu informacyjnemu - eInclusion.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Monika Niewinowska, Ministerstwo Rozwoju Regionalnego

MONIKA NIEWINOWSKA

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego

Sektor publiczny
EAPN Polska: Ok. 2,5 mln Polaków żyje poniżej minimum egzystencji [RAPORT]
17 paź 2024

EAPN Polska opublikowała raport Poverty Watch 2024 "Monitoring ubóstwa i polityki społecznej przeciw ubóstwu w Polsce 2023-2024". W raporcie wskazano, że Polska jest na krawędzi kryzysu społecznego. Z raportu wynika, że w 2023 r. prawie co piętnasty Polak żył w skrajnej biedzie, a niemal połowa społeczeństwa borykała się z różnymi formami wykluczenia.

Przewodniczący KEP: Udział w lekcjach religii lub etyki powinien być obowiązkowy
17 paź 2024

Zdaniem przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusza Wojdy uczniowie, którzy nie uczestniczą w lekcjach religii, powinni w tym czasie chodzić na lekcje etyki. Udział w jednej z tych lekcji powinien być obowiązkowy.

Wiadomo już, dlaczego wieloryby mylą plastik z pożywieniem
17 paź 2024

Badanie przeprowadzone w Duke University wykazało, że plastikowe śmieci odbijają dźwięk podobnie, jak niektóre organizmy, na które polują głęboko nurkujące walenie. To dlatego wieloryby tak często mylą plastik z pożywieniem. 

Body leasing receptą na braki kadrowe i niedostatek finansów w sektorze publicznym. Jak to działa?
16 paź 2024

Body leasing umożliwia organizacjom z sektora publicznego elastyczne pozyskiwanie wysoko wykwalifikowanych specjalistów IT bez konieczności zatrudniania ich na stałe. To ważne zwłaszcza dla sektora publicznego, który ma problemy z pozyskiwaniem wysokiej klasy specjalistów.

Ile w tym roku zapłacimy za karnety na stoki narciarskie?
15 paź 2024

Chociaż dopiero co rozpoczęła się jesień, Podhale już zaczęło przygotowania do sezonu zimowego. W przedsprzedaży można już kupić karnety na stoki narciarskie. Ile zapłacimy w tym roku? 

Kobiety w ciąży już mogą bezpłatnie zaszczepić się przeciw krztuścowi
15 paź 2024

Od 15 października kobiety w ciąży mogą bezpłatnie zaszczepić się przeciwko krztuścowi w przychodniach POZ. Na tę chorobę od początku roku zachorowało już niemal 17 tys. osób, a 3 tys. pracowników przebywało na zwolnieniach lekarskich. 

Olimpiada ZUS dla uczniów szkół ponadpodstawowych: zgłoszenia do 25 października 2024 r.
14 paź 2024

Olimpiada ZUS dla uczniów szkół ponadpodstawowych: zgłoszenia do 25 października 2024 r. Szkoły ponadpodstawowe mają czas na zgłoszenie swoich uczniów do olimpiady ZUS "Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych" tylko do 25 października. 

Olimpiada ZUS 2024/2025. Zgłoszenia do 25 października. Nagrody: m.in. indeksy na studia, dodatkowe punkty w rekrutacji, zwolnienie z części egzaminów
14 paź 2024

Rzecznik ZUS przypomina, że tylko do 25 października 2024 r. szkoły ponadpodstawowe mogą zgłaszać swoich uczniów do olimpiady ZUS „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”. Na laureatów olimpiady czekają nagrody rzeczowe, indeksy na studia oraz dodatkowe punkty w rekrutacji na wiele uczelni wyższych. Są też nagrody dla szkół. Finał odbędzie się 15 kwietnia 2025 r. 

QUIZ Zmiana czasu. Nie daj się złapać, pytania są proste
14 paź 2024
10 prostych pytań dotyczących zmiany czasu. Odpowiesz bezbłędnie?
Jak zapobiec obniżeniu nastroju jesienią (tzw. jesiennej depresji)? Kilka prostych rad od psychologa, które naprawdę działają
14 paź 2024

Jesienna aura, krótsze dni i spadek temperatury mogą wpływać na obniżenie nastroju wielu osób. O tym, jak radzić sobie z tzw. „jesienną depresją", opowie więcej Ada Jakimowicz, psycholożka i psychoterapeutka, która zwróciła uwagę na kilka kluczowych aspektów zdrowia psychicznego.

pokaż więcej
Proszę czekać...