REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Body leasing receptą na braki kadrowe i niedostatek finansów w sektorze publicznym. Jak to działa?

Body leasing to dobry sposób na rozwiązanie problemów kadrowych w sektorze publicznym
Body leasing to dobry sposób na rozwiązanie problemów kadrowych w sektorze publicznym
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Body leasing umożliwia organizacjom z sektora publicznego elastyczne pozyskiwanie wysoko wykwalifikowanych specjalistów IT bez konieczności zatrudniania ich na stałe. To ważne zwłaszcza dla sektora publicznego, który ma problemy z pozyskiwaniem wysokiej klasy specjalistów.

Model działania oparty na outsourcingu pozwala na sprawne realizowanie zadań przy jednoczesnym zachowaniu kontroli nad budżetem.

REKLAMA

Firmom z sektora publicznego najmocniej doskwiera brak specjalistów IT

REKLAMA

Sektor publiczny musi nieustannie stawiać czoła szybko zmieniającym się wymaganiom technologicznym. Instytucje coraz częściej korzystają z innowacyjnych rozwiązań, które usprawniają funkcjonowanie i podnoszą jakość usług oferowanych obywatelom.
Problem stanowi jednak niedobór wykwalifikowanych specjalistów IT związany między innymi z ograniczonymi zasobami finansowymi.

W administracji państwowej rośnie zapotrzebowanie na zaawansowane technologie informacyjne i komunikacyjne, jednak wiele jednostek zmaga się z niedoborem kadr o odpowiednich kompetencjach technicznych.
Rzeczowych informacji na ten temat dostarcza publikacja Wykorzystanie technologii informacyjnych w zarządzaniu publicznym w Polsce. Podkreślono w niej, że brak dostępu do odpowiednich zasobów spowalnia rozwój e-administracji oraz innych projektów technologicznych.
Wyzwania stojące przed sektorem publicznym w Polsce obejmują konieczność interoperacyjności systemów, integracji danych na poziomie krajowym i międzynarodowym, a także spełnienie standardów unijnych.

Jak wyjaśnia Anna Wójcik, HR Business Partner w Simplicity sp. z o.o., body leasing dostarcza instytucjom publicznym elastyczne rozwiązania, umożliwiając zatrudnianie ekspertów, którzy posiadają wiedzę niezbędną do realizacji tych zadań.
Model outsourcingowy oferuje możliwość szybkiego pozyskania wykwalifikowanych pracowników bez potrzeby tworzenia nowych etatów, co jest szczególnie korzystne przy krótkotrwałych lub skomplikowanych projektach technologicznych.
– Instytucje publiczne otrzymują w ten sposób możliwość tymczasowego zatrudnienia specjalistów IT o odpowiednich kwalifikacjach, bez konieczności ponoszenia regularnych kosztów związanych z rekrutacją, zatrudnieniem oraz utrzymaniem pracowników –  tłumaczy Anna Wójcik.

Przez brak pieniędzy opóźnia się cyfryzacja sektora publicznego

REKLAMA

Jednym z najważniejszych wyzwań w realizacji projektów technologicznych w sektorze publicznym jest czas. Jak wynika ze wspomnianej wcześniej publikacji, podstawową barierą w rozwoju elektronicznej administracji w Polsce były i w dalszym ciągu są ograniczone zasoby finansowe.
Brak środków prowadził do opóźnienia wdrożenia nowych technologii. Na przykład w czasie, gdy przeciętny obywatel Unii Europejskiej miał dostęp do około 10 podstawowych usług publicznych realizowanych drogą elektroniczną, dla przeciętnego Polaka były to zaledwie cztery usługi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ze względów finansowych instytucje publiczne przeważnie nie mogą sobie pozwolić na długotrwałe zatrudnienie sztabu specjalistów. Jednocześnie w tym sektorze najczęściej dostarczanymi usługami są procesy związane z uzyskiwaniem dokumentów tożsamości, rejestracją przedsiębiorstw czy składaniem deklaracji podatkowych.
Działania te są obarczone ogromną odpowiedzialnością, dlatego wdrożeniem muszą zająć się eksperci.

– Model body leasingu pozwala instytucjom publicznym uzyskać elastyczny dostęp do specjalistów o kwalifikacjach niezbędnych podczas realizacji wybranych projektów. Oznacza to, że organizacje mogą korzystać ze wsparcia ekspertów dokładnie, gdy tego potrzebują i dokładnie w zakresie jakiego oczekują, bez konieczności tworzenia nowych stanowisk pracy – tłumaczy ekspertka.
– W ten sposób sektor publiczny może szybko reagować na dynamiczne zmiany technologiczne i regulacyjne związane z koniecznością wdrażania kolejnych systemów. Body leasing pozwala więc zoptymalizować koszty obowiązkowych procedur przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości usług. Rozwiązanie to jest również niezwykle przydatne w sytuacjach kryzysowych wymagających podjęcia natychmiastowego działania – dodaje Anna Wójcik.

Zewnętrzni eksperci podnoszą kompetencje pracowników, to dodatkowa zaleta body leasingu

Body leasing wspiera sektor publiczny w zakresie braków kadrowych oraz przyczynia się do rozwoju kompetencji wewnętrznych.
Współpraca z zewnętrznymi ekspertami umożliwia pracownikom administracji publicznej zdobywanie nowej wiedzy i umiejętności niezbędnych w kontekście dalszego wdrażania kolejnych innowacyjnych rozwiązań.
Braki w edukacji informatycznej są jedną z głównych barier cyfryzacji. Wiele urzędów nie dysponuje strategią rozwoju technologicznego. W obliczu tych trudności body leasing staje się wartościowym uzupełnieniem w procesie podnoszenia kwalifikacji.

Zewnętrzni eksperci nie tylko dostarczają wiedzę oraz realizują technologiczne aspekty wdrożeń, ale również wprowadzają do zespołów wewnętrznych najlepsze praktyki i nowoczesne podejście do zarządzania projektami IT.
Dzięki temu administracja publiczna może skutecznie realizować bieżące projekty oraz budować kompetencje przydatne podczas dalszego rozwoju.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

Branża pirotechniczna chce wzmocnić potencjał obronny kraju

W odpowiedzi na zapowiadane przez rząd plany dotyczące szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych, przedstawiciele branży pirotechnicznej, w liście wysłanym do ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, podkreślają swoje unikalne kompetencje i zasoby. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz efektywną współpracę ze strukturami obronnymi.

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o zmiany w zakresie rejestru umów

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie rejestru umów. Projekt nowelizacji trafił do opiniowania. Projektodawcą jest Ministerstwo Finansów.

8400 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej? 3-miesięczny urlop? Związkowcy przedstawili propozycje

Ile zarabia pracownik pomocy społecznej? A ile powinien zarabiać? Związkowa Alternatywa domaga się radykalnej poprawy warunków pracy i wynagrodzeń zatrudnionych w tym sektorze. Związek oczekuje skokowego wzrostu płac, dotrzymania przez rząd złożonych wcześniej obietnic, a także zapewnienia urlopu regeneracyjnego i warunków do rozwoju zawodowego dla wszystkich zatrudnionych w sektorze pomocy społecznej.

REKLAMA

Gminy mają problemy finansowe, bo słabo ściągają zaległe czynsze, podatki, kary i tym podobne zobowiązania

Podatki, czynsze za mieszkania komunalne, wodę, wywóz śmieci, alimenty i mandaty – takich opłat nie regulują konsumenci oraz firmy wobec gmin. Nazbierało się tego już ponad 17,5 miliarda złotych. Jednocześnie gminy narzekają na brak pieniędzy na remonty, budowę mieszkań i inne ważne przedsięwzięcia.

36 lat w oczekiwaniu na diagnozę. Pacjenci z chorobami rzadkimi wciąż czekają na zmiany

W Polsce ponad 3 miliony osób zmaga się z chorobami rzadkimi, a system opieki zdrowotnej wciąż nie jest odpowiednio przystosowany do ich potrzeb. Czas oczekiwania na diagnozę często rozciąga się na lata, co prowadzi do pogorszenia zdrowia pacjentów i stanowi ogromne obciążenie dla ich rodzin. Oto historie pacjentów, którzy latami czekali na diagnozę.

4666 zł dla każdego sołtysa? Wybory organizowane przez PKW?

Czy sołtysi otrzymają wynagrodzenia na poziomie ustawowej płacy minimalnej? Czy wybory na sołtysa będą organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą, a kandydaci organizować będą kampanie w swoich wsiach? Profesjonalizacje działań najmniejszych jednostek administracyjnych zaproponował jeden z kandydatów na Prezydenta PR.

Status ochrony wilka. Komisja Europejska proponuje zmiany

7 marca 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące załączników do konwencji berneńskiej. Chodzi o zmianę statusu ochrony wilka. Komisja UE proponuje dostosowanie statusu ochrony wilka w prawodawstwie UE do konwencji berneńskiej.

REKLAMA

Poradnik kryzysowy. Pierwsze 72 h każde gospodarstwo powinno przetrwać o własnych siłach

Do końca roku do obywateli ma trafić tzw. poradnik kryzysowy. Robert Klonowski z MSWiA przekazał PAP: - Przez trzy dni wszyscy obywatele, każde gospodarstwo domowe, powinno przetrwać o własnych siłach.

Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych – alternatywa dla drogi sądowej

Zgodnie z obowiązującą ustawą z 16 czerwca 2023 r. o zmianie ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz niektórych innych ustaw od 1 lipca 2024 r. doszło do zniesienia wojewódzkich komisji ds. orzekania o zdarzeniach medycznych. W ramach pozasądowego trybu kompensaty szkód medycznych zastąpił je Rzecznik Praw Pacjenta będący dysponentem Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych.

REKLAMA