REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Body leasing receptą na braki kadrowe i niedostatek finansów w sektorze publicznym. Jak to działa?

Body leasing to dobry sposób na rozwiązanie problemów kadrowych w sektorze publicznym
Body leasing to dobry sposób na rozwiązanie problemów kadrowych w sektorze publicznym
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Body leasing umożliwia organizacjom z sektora publicznego elastyczne pozyskiwanie wysoko wykwalifikowanych specjalistów IT bez konieczności zatrudniania ich na stałe. To ważne zwłaszcza dla sektora publicznego, który ma problemy z pozyskiwaniem wysokiej klasy specjalistów.

Model działania oparty na outsourcingu pozwala na sprawne realizowanie zadań przy jednoczesnym zachowaniu kontroli nad budżetem.

REKLAMA

Firmom z sektora publicznego najmocniej doskwiera brak specjalistów IT

REKLAMA

Sektor publiczny musi nieustannie stawiać czoła szybko zmieniającym się wymaganiom technologicznym. Instytucje coraz częściej korzystają z innowacyjnych rozwiązań, które usprawniają funkcjonowanie i podnoszą jakość usług oferowanych obywatelom.
Problem stanowi jednak niedobór wykwalifikowanych specjalistów IT związany między innymi z ograniczonymi zasobami finansowymi.

W administracji państwowej rośnie zapotrzebowanie na zaawansowane technologie informacyjne i komunikacyjne, jednak wiele jednostek zmaga się z niedoborem kadr o odpowiednich kompetencjach technicznych.
Rzeczowych informacji na ten temat dostarcza publikacja Wykorzystanie technologii informacyjnych w zarządzaniu publicznym w Polsce. Podkreślono w niej, że brak dostępu do odpowiednich zasobów spowalnia rozwój e-administracji oraz innych projektów technologicznych.
Wyzwania stojące przed sektorem publicznym w Polsce obejmują konieczność interoperacyjności systemów, integracji danych na poziomie krajowym i międzynarodowym, a także spełnienie standardów unijnych.

Jak wyjaśnia Anna Wójcik, HR Business Partner w Simplicity sp. z o.o., body leasing dostarcza instytucjom publicznym elastyczne rozwiązania, umożliwiając zatrudnianie ekspertów, którzy posiadają wiedzę niezbędną do realizacji tych zadań.
Model outsourcingowy oferuje możliwość szybkiego pozyskania wykwalifikowanych pracowników bez potrzeby tworzenia nowych etatów, co jest szczególnie korzystne przy krótkotrwałych lub skomplikowanych projektach technologicznych.
– Instytucje publiczne otrzymują w ten sposób możliwość tymczasowego zatrudnienia specjalistów IT o odpowiednich kwalifikacjach, bez konieczności ponoszenia regularnych kosztów związanych z rekrutacją, zatrudnieniem oraz utrzymaniem pracowników –  tłumaczy Anna Wójcik.

Przez brak pieniędzy opóźnia się cyfryzacja sektora publicznego

REKLAMA

Jednym z najważniejszych wyzwań w realizacji projektów technologicznych w sektorze publicznym jest czas. Jak wynika ze wspomnianej wcześniej publikacji, podstawową barierą w rozwoju elektronicznej administracji w Polsce były i w dalszym ciągu są ograniczone zasoby finansowe.
Brak środków prowadził do opóźnienia wdrożenia nowych technologii. Na przykład w czasie, gdy przeciętny obywatel Unii Europejskiej miał dostęp do około 10 podstawowych usług publicznych realizowanych drogą elektroniczną, dla przeciętnego Polaka były to zaledwie cztery usługi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ze względów finansowych instytucje publiczne przeważnie nie mogą sobie pozwolić na długotrwałe zatrudnienie sztabu specjalistów. Jednocześnie w tym sektorze najczęściej dostarczanymi usługami są procesy związane z uzyskiwaniem dokumentów tożsamości, rejestracją przedsiębiorstw czy składaniem deklaracji podatkowych.
Działania te są obarczone ogromną odpowiedzialnością, dlatego wdrożeniem muszą zająć się eksperci.

– Model body leasingu pozwala instytucjom publicznym uzyskać elastyczny dostęp do specjalistów o kwalifikacjach niezbędnych podczas realizacji wybranych projektów. Oznacza to, że organizacje mogą korzystać ze wsparcia ekspertów dokładnie, gdy tego potrzebują i dokładnie w zakresie jakiego oczekują, bez konieczności tworzenia nowych stanowisk pracy – tłumaczy ekspertka.
– W ten sposób sektor publiczny może szybko reagować na dynamiczne zmiany technologiczne i regulacyjne związane z koniecznością wdrażania kolejnych systemów. Body leasing pozwala więc zoptymalizować koszty obowiązkowych procedur przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości usług. Rozwiązanie to jest również niezwykle przydatne w sytuacjach kryzysowych wymagających podjęcia natychmiastowego działania – dodaje Anna Wójcik.

Zewnętrzni eksperci podnoszą kompetencje pracowników, to dodatkowa zaleta body leasingu

Body leasing wspiera sektor publiczny w zakresie braków kadrowych oraz przyczynia się do rozwoju kompetencji wewnętrznych.
Współpraca z zewnętrznymi ekspertami umożliwia pracownikom administracji publicznej zdobywanie nowej wiedzy i umiejętności niezbędnych w kontekście dalszego wdrażania kolejnych innowacyjnych rozwiązań.
Braki w edukacji informatycznej są jedną z głównych barier cyfryzacji. Wiele urzędów nie dysponuje strategią rozwoju technologicznego. W obliczu tych trudności body leasing staje się wartościowym uzupełnieniem w procesie podnoszenia kwalifikacji.

Zewnętrzni eksperci nie tylko dostarczają wiedzę oraz realizują technologiczne aspekty wdrożeń, ale również wprowadzają do zespołów wewnętrznych najlepsze praktyki i nowoczesne podejście do zarządzania projektami IT.
Dzięki temu administracja publiczna może skutecznie realizować bieżące projekty oraz budować kompetencje przydatne podczas dalszego rozwoju.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Będą pieniądze na budowę i przystosowanie schronów. Nawet 6 mld zł rocznie

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak poinformował, że ok. 6 mld zł rocznie będzie przeznaczonych na budowę i przystosowanie schronów w samorządach. Niebawem na ten cel zostanie przekazanych 0,15 pkt proc. PKB.

Znów rekord odprawionych pasażerów z Lotniska Chopina. Dokąd latamy najczęściej?

W ciągu 10 miesięcy Lotnisko Chopina odprawiło ponad 18 mln pasażerów. Tylko w październiku Okęcie odprawiło blisko 1,9 mln podróżnych. Najwięcej osób podróżowało w niedzielę, 6 października – 68 tys. 883.

Rośnie liczba ubezpieczonych cudzoziemców. Na koniec października było ich 1 mln 191 tys. [Dane ZUS]

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o wzroście liczby ubezpieczonych cudzoziemców. Jak wynika z najnowszych danych ZUS, na koniec października 2024 r. do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 191 tys. cudzoziemców.

MEN: Jest 27 000 nauczycieli religii. 45% poradzi sobie z ograniczeniem godzin religii z 2 do 1 tygodniowo [Wykaz]

MEN podał informacje o liczbie katechetów w Polsce (w tym liczbę katechetów mających uprawnienia do nauki innego przedmiotu). Przeszło 27 000 nauczycieli wiąże swoje zajęcia zawodowe z nauczaniem religii. I taka jest liczba osób, które z niepokojem czekają na ostateczny kształt lekcji religii. Czy min. Barbarze Nowackiej uda się redukcja liczby godzin religii z 2 do 1 tygodniowo? Czy za drugą godzinę odbywającą się np. w salkach katechetycznych rząd wypłaci wynagrodzenia katechetom? Na ogólną liczbą 27 000 katechetów uczyć innego przedmiotu niż religia może 12 304 nauczycieli. 

REKLAMA

W Sejmie: Dla krwiodawców nie 2 a 3 dni wolne od pracy. Państwo przejmuje koszt wynagrodzeń [Przykład]

W Sejmie propozycja: Nowy dzień wolny. I to państwo płaci za trzy dni wolnego od pracy dla krwiodawców. Od razu trzeba ocenić szansę na nowelizację przepisów na zerową, ale zobaczmy jak wyglądałyby przepisie po zmianie. I które trzeba zmienić. Może się kiedyś uda?

Szkoły nauczą dzieci odróżniania prawdy od manipulacji. Zmiany w systemie edukacyjnym w celu lepszego wykorzystania narzędzi cyfrowych

Do 2035 r. Polska ma zdrożyć jeden z kamieni milowych KPO - Politykę Cyfrowej Transformacji Edukacji. Chodzi m.in. o przemodelowanie kształcenia tak, by uczyć dzieci odróżniania prawdy od manipulacji, weryfikowania źródeł i korzystania z nich, a także mądrego używania narzędzi sztucznej inteligencji.

Będzie zmiana zasad sporządzania sprawozdań budżetowych. Projekt rozporządzenia w sprawie sprawozdawczości budżetowej

Projektowane nowe rozporządzenie w sprawie sprawozdawczości budżetowej ma dostosować obecne zasady sporządzania sprawozdań do nowej ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Projekt zawiera m.in. nowe wzory i instrukcje sporządzania sprawozdań składanych przez JST.

Młodzieżowe Słowo Roku 2024. Znamy finałową dwudziestkę plebiscytu

Na liście 20 słów w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2024 znalazły się m.in. "aura", "skibidi", "yapping", "czemó" i "womp womp". Organizatorem plebiscytu jest Wydawnictwo Naukowe PWN.

REKLAMA

Młodzieżowe Słowo Roku 2024: finałowa 20-ka. Co znaczą te słowa? Można już głosować

Pierwszy etap dziewiątego plebiscytu PWN – Młodzieżowe Słowo Roku – jest już za nami! Dzięki zaangażowaniu głosujących do plebiscytowej bazy trafiło tysiące ciekawych słów i wyrażeń, spośród których Jury wyłoniło finałową dwudziestkę. Teraz czas na kolejną rundę – można już głosować na swoje ulubione słowo! Organizator plebiscytu, Wydawnictwo Naukowe PWN, czeka na głosy tylko do 30 listopada. Już niebawem przekonamy się, które słowo zostanie tym SZCZEGÓLNYM dla współczesnej, młodzieżowej polszczyzny.

Rolnicy protestują przeciwko umowie UE-Mercosur: obawy o zalew taniej żywności z Ameryki Południowej

Europejscy rolnicy głośno sprzeciwiają się umowie handlowej UE-Mercosur, która ma być podpisana podczas nadchodzącego szczytu G20. Obawiają się, że tani import z Ameryki Południowej zagrozi ich konkurencyjności. Rolnicy podkreślają, że tamtejsze produkty nie spełniają unijnych standardów zrównoważonego rozwoju, co obniża koszty produkcji.

REKLAMA