Rekompensata pieniężna za utracone zarobki dla żołnierzy WOT i rezerwistów – projekt nowego rozporządzenia MON

Paweł Huczko
rozwiń więcej
Rekompensata pieniężna za utracone zarobki dla żołnierzy WOT i rezerwistów – projekt nowego rozporządzenia MON / Shutterstock

Minister Obrony Narodowej przygotował projekt nowego rozporządzenia w sprawie świadczenia pieniężnego (rekompensaty za utracone zarobki) dla żołnierzy pełniących terytorialną służbę wojskowa, żołnierzy aktywnej rezerwy i żołnierzy pasywnej rezerwy. Co się zmieni?

Nowe rozporządzenie w sprawie rekompensat dla żołnierzy

Aktualnie obowiązuje w tym zakresie rozporządzenie MON z 20 maja 2022 r. w sprawie świadczenia pieniężnego dla żołnierzy pełniących terytorialną służbę wojskową,  żołnierzy aktywnej rezerwy i żołnierzy pasywnej rezerwy (Dz. U. z 2022 r. poz. 1112). 

Nowe rozporządzenie (o tym samym tytule), którego projekt właśnie został opublikowany,  ma uwzględnić zmiany jakie do ustawy o obronie Ojczyzny wprowadziła ustawa z 17 sierpnia 2023 r. o zmianie ustawy o Agencji Mienia Wojskowego oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1872), którą uwzględniono sytuację opodatkowania przychodu osoby prowadzącej działalność gospodarczą w formie ryczałtu. Projektowanie  rozporządzenie, określając sposób ustalania i wypłacania świadczenia  pieniężnego uwzględnią tą sytuację.

Ponadto w nowym rozporządzeniu zostanie doprecyzowane, że w przypadku osób pozostających w stosunku pracy lub w stosunku służbowym świadczenie rekompensujące przysługiwać będzie za czas przebywania na urlopie bezpłatnym, co wynika z art. 305 ustawy o obronie Ojczyzny.
W pozostałym zakresie przepisy się nie zmieniają.

Ważne

Omawiane rekompensaty pieniężne dla żołnierzy są zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT). Ponadto na podstawie ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, podstawą do naliczenia składek na ubezpieczenie społeczne jest wyłącznie kwota uposażenia z tytułu pełnienia terytorialnej służby wojskowej.

Zasady obliczania i tryb wnioskowania o rekompensatę utraconych zarobków

Omawiane rozporządzenie określa sposób i tryb ustalania i wypłacania:
a) żołnierzom pełniącym terytorialną służbę wojskową („żołnierze OT”), którzy pełnili terytorialną służbę wojskową rotacyjnie, oraz 
b) żołnierzom aktywnej rezerwy („żołnierze AR”) i 
c) żołnierzom pasywnej rezerwy („żołnierze PR”)
- świadczenia pieniężnego rekompensującego utracone wynagrodzenie ze stosunku pracy lub stosunku służbowego albo dochód lub przychód dla żołnierzy rozliczających ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z prowadzonej działalności gospodarczej lub rolniczej, które mogliby uzyskać w okresie pełnienia czynnej służby wojskowej (zwanego dalej rekompensatą).

Czas:
1) pełnienia przez żołnierzy OT terytorialnej służby wojskowej rotacyjnie,
2) pełnienia przez żołnierzy AR służby w rezerwie aktywnej,
3) odbywania przez żołnierzy PR ćwiczeń wojskowych
– za który wypłaca się im rekompensatę, dowódca jednostki wojskowej stwierdza w rozkazie dziennym jednostki wojskowej, wskazując daty i liczbę dni pełnienia tej służby w danym miesiącu.

Podstawę ustalenia rekompensaty stanowią odpowiednio:

1) kwota miesięcznego wynagrodzenia otrzymanego przez żołnierza OT, żołnierza AR i żołnierza PR, zwanych dalej „żołnierzami”, ze stosunku pracy lub stosunku służbowego uzyskanego za miesiąc poprzedzający miesiąc, w którym była pełniona służba;

2) średnia miesięczna kwota dochodu lub przychodu dla żołnierzy rozliczających ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, uzyskanego przez żołnierza z prowadzonej działalności gospodarczej w roku poprzedzającym okres pełnienia służby;

3) kwota uzyskana z pomnożenia liczby hektarów przeliczeniowych, w rozumieniu ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (Dz. U. z 2020 r. poz. 333 i z 2023 r., poz. 1450), gospodarstwa rolnego, w którym żołnierz prowadzi działalność rolniczą, przez miesięczną wysokość przeciętnego dochodu z pracy w indywidualnych gospodarstwach rolnych z 1 ha przeliczeniowego, ogłoszoną na podstawie art. 18 tej ustawy; w przypadku współwłasności gospodarstwa rolnego dochód z pracy współwłaściciela liczy się zgodnie z jego udziałem we współwłasności.

W przypadku gdy okresy pozostawania w stosunku pracy lub stosunku służbowym, prowadzenia działalności gospodarczej lub działalności rolniczej są krótsze niż ww. okresy, podstawę wymiaru rekompensaty ustala się proporcjonalnie.

Na wniosek żołnierza:
1) pracodawca w stosunku do żołnierza będącego pracownikiem lub pozostającego w stosunku służbowym,
2) naczelnik urzędu skarbowego w stosunku do żołnierza prowadzącego działalność gospodarczą,
3) wójt, burmistrz lub prezydent miasta w stosunku do żołnierza prowadzącego działalność rolniczą
– wydaje temu żołnierzowi zaświadczenie, w którym stwierdza wysokość ww. kwot.

Ważne

W przypadku żołnierza będącego pracownikiem lub pozostającego w stosunku służbowym, wysokość rekompensaty ustala się za liczbę dni przebywania żołnierza na urlopie bezpłatnym stwierdzonym w zaświadczeniu wystawionym przez pracodawcę.

Wyżej wskazane podmioty (czyli pracodawca, naczelnik urzędu skarbowego, wójt, burmistrz lub prezydent miasta ) mają obowiązek wydać zaświadczenie niezwłocznie, nie później niż w terminie 7 dni od dnia złożenia wniosku przez żołnierza.

Do wniosku o ustalenie i wypłatę należnej rekompensaty żołnierz ma obowiązek dołączyć ww. zaświadczenie.

Ważne

Jeżeli kwota dziennej rekompensaty jest wyższa niż kwota określona na podstawie art. 312 ust. 3 ustawy z 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny, to żołnierzowi wypłaca się rekompensatę w kwocie określonej na podstawie art. 312 ust. 3 tej ustawy i pomnożonej przez liczbę dni pełnienia czynnej służby wojskowej w danym miesiącu.

Wypłata rekompensaty

Dowódca jednostki wojskowej, w której żołnierz pełni służbę, wypłaca mu rekompensatę w terminie 30 dni od dnia złożenia wniosku o jego ustalenie i wypłatę.

Rekompensata może być wypłacone łącznie z uposażeniem należnym żołnierzowi z tytułu pełnienia służby.

Termin wejścia w życie nowego rozporządzenia

Nowe rozporządzenie ma wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. Najprawdopodobniej stanie się to jeszcze w I kwartale 2024 r. Przy czym do spraw wszczętych i niezakończonych do dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia stosowane będą przepisy dotychczasowe, czyli poprzednie ww. rozporządzenie MON z 20 maja 2022 r.

Źródło: Projekt rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej w sprawie świadczenia pieniężnego dla żołnierzy pełniących terytorialną służbę wojskowa, żołnierzy aktywnej rezerwy i żołnierzy pasywnej rezerwy.

Sektor publiczny
Min. edukacji Barbara Nowacka o grupach międzyklasowych w roku szkolnym 2024/2025
09 maja 2024

Min. edukacji Barbara Nowacka potwierdza zamiar ograniczenia liczby lekcji religii do jednej w tygodniu. I tworzenie grup międzyklasowych.

Duża reforma edukacji. Co się zmieni w szkołach? Jak będzie wyglądała podstawa programowa?
09 maja 2024

Według dr Kingi Białek, koordynatorki zespołu eksperckiego ds. podstawy programowej z języka polskiego, obecność "Odprawy posłów greckich" Jana Kochanowskiego na liście lektur obowiązkowych nie jest jeszcze przesądzona. Wszystkie pozycje, zwłaszcza te, które wywołały najwięcej kontrowersji, zostaną ponownie przeanalizowane.

Jak wybierać bezpieczną żywność?
08 maja 2024

Czy kryje się pod hasłem bezpieczna żywność? Czy potrafimy ją wybierać? Jaki jest związek między nauką o bezpieczeństwie żywności a żywnością, którą spożywamy każdego dnia?

Prezes CPK: nie można otworzyć nowego lotniska za wcześnie - gdy rozbudowane Okęcie i Modlin będą miały niewykorzystaną przepustowość
08 maja 2024

Nie możemy otworzyć nowego lotniska za wcześnie, gdy Okęcie i Modlin wciąż będą miały niewykorzystaną, a uzyskaną dzięki nowym inwestycjom przepustowość - powiedział "Rzeczpospolitej" prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki.

Kiedy jest zakończenie roku szkolnego 2024?
07 maja 2024

Zakończenie roku szkolnego 2023/2024 – kiedy wypada? Ile dni wakacji będą mieli uczniowie? Sprawdź, którego czerwca jest zakończenie roku szkolnego.

Do kiedy maturzysta ma status ucznia?
07 maja 2024

Do kiedy maturzysta ma status ucznia? Czy po odebraniu świadectwa i po maturze legitymacja szkolna traci ważność? Czy we wrześniu maturzysta już nie posiada statusu ucznia?

Matura 2024. Bunt i relacje międzyludzkie tematami rozprawek na egzaminie dojrzałości
07 maja 2024

W tym roku maturzyści mieli do wyboru dwa interesujące tematy rozprawki na egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym.

Rewolucja w PIT. Plan ministra Domańskiego
07 maja 2024

Ministerstwo Finansów pracuje nad rewolucyjną reformą finansowania samorządów, która ma wejść w życie w 2025 r. Głównym celem jest zwiększenie wpływów samorządów z podatków, dzięki czemu w przyszłym roku do jednostek samorządu terytorialnego trafiłoby 27 mld zł więcej niż obecnie.

Matura 2024: ściągnij arkusze z polskiego. I odpowiedzi na zadania [język polski 7 V 2024 r.]
07 maja 2024

Arkusz egzaminacyjny z języka polskiego na poziomie podstawowym w nowej formule podzielony jest na dwa zeszyty. W pierwszym są dwa testy: "Test – Język polski w użyciu" i "Test historycznoliteracki". W drugim zeszycie trzeba napisać wypracowanie na jeden temat wybrany z dwóch zaproponowanych. Na napisanie egzaminu maturzyści mają 240 minut.

Mamy arkusze CKE z matury z języka polskiego! I odpowiedzi ekspertów!
07 maja 2024

Arkusze egzaminacyjne CKE na Infor.pl. Udostępniamy jednocześnie wstępne odpowiedzi na pytania przygotowane przez naszych specjalistów.

pokaż więcej
Proszę czekać...