Wakacje w Warszawie? Sprawdź co przygotowało Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

oprac. Marta Pawłowska
rozwiń więcej
warszawa / Shutterstock

Wakacje w Warszawie zapowiadają się bardzo ciekawie. Letnie atrakcje przygotowało m.in. Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. 

Spektakle i kino plenerowe, Letnia Akademia Muzyki Dawnej, cykl spacerów i warsztatów “O świcie” oraz możliwość rejsu łódką lub kajakiem po Jeziorze Wilanowskim to tylko niektóre z letnich atrakcji przygotowanych dla gości przez Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.

Placówka działająca w malowniczych i historycznych wnętrzach i plenerach dawnej siedziby króla Jana III Sobieskiego na warszawskim Wilanowie zaprasza zwiedzających przez całe lato.

Atrakcje w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Atrakcje czekają na gości już od wczesnych godzin porannych. W lipcowe weekendy Muzeum przygotowało dla nich cykl spacerów, warsztatów i koncertów "O świcie". Już o 6.30 15 lipca podczas spaceru "Poranne trele" będzie można spróbować swoich sił w rozpoznawaniu ptasich śpiewów. Dzień później, a także 30 lipca o 7.30 rozpoczną się dźwiękoczułe warsztaty kaligrafii, które mają być "próbą zapisu usłyszanych dźwięków z otoczenia na kartce papieru".

 

15 i 16 lipca w Warszawie

15 i 16 lipca będzie można wziąć udział w warsztatach gry na handpanach, czyli instrumentach perkusyjnych zbudowanych z dwóch odpowiednio wyprofilowanych metalowych półkul. 9 oraz 22 lipca na chętnych czekają warsztaty jogi, a dzień później koncert grupy T/Aboret. W ten sam weekend będzie można wziąć udział w plenerze fotograficznym. 9 lipca zwieńczeniem aktywnego poranka będzie zaś spotkanie z kuchnią staropolską, podczas którego przygotowane zostaną cztery różne dania inspirowane najstarszymi książkami kucharskimi.

Atrakcje letnie w każdy wtorek

We wtorki Muzeum zaprasza do odwiedzin w XVII-wiecznej pracowni drukarskiej, w której można ułożyć własny tekst i wydrukować go na prawdziwej prasie drukarskiej. "W czwartki, soboty i niedziele drukarza można także spotkać w Taborze Królewskim. To rekonstrukcja obozu króla Jana III spod Wiednia z końca XVII w., którą co roku budujemy w naszym parku. Są tam m.in. namioty geografa i drukarza, wóz kowalski czy namiot króla z pełnym wyposażeniem. Można porozmawiać z naszymi rekonstruktorami, wybić monetę albo posłuchać opowieści o tym jak wyglądał i działał obóz wojenny króla" - relacjonowała PAP kierownik Działu Edukacji Muzealnej Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie Paulina Szulist-Płuciniczak.

Do 16 lipca codziennie oprócz poniedziałku o 19.30 można wziąć udział w spektaklach plenerowych "Szekspir w parku", podczas których można obejrzeć "Sen nocy letniej". Od 12 lipca zaś w wybrane środowe wieczory kino plenerowe w Wil.Labie zaprasza na cykl filmów historyczno-kostiumowych pod hasłem "Siła kobiet". Przed każdą z projekcji edukatorki opowiedzą o "niesamowitych kobietach związanych z wilanowskim pałacem". Lipcowe pokazy poprzedzą również zajęcia językowe dla obcokrajowców realizowane w ramach klubu języka polskiego.

Koncerty w ramach Letniej Akademii Muzyki Dawnej

13 i 16 lipca zaś będzie można posłuchać koncertów w ramach Letniej Akademii Muzyki Dawnej. Do 15 sierpnia natomiast goście Muzeum mogą obejrzeć wystawę prezentującą rekonstrukcje ubiorów historycznych z XVII w. W ostatnią niedzielę lipca i sierpnia placówka zaprasza na spacery po rezerwacie przyrody Morysin. "To jedna z nielicznych okazji, kiedy można z przewodnikiem, z edukatorem wejść do rezerwatu i wysłuchać opowieści o jego historii, a także o tym jakie rośliny i zwierzęta możemy tam spotkać" - podkreśliła Szulist-Płuciniczak.

Rejs po Jeziorze Wilanowskim

Dziką przyrodę rezerwatu Morysin, a także pałac oraz ogrody można również podziwiać z niecodziennej perspektywy wody, podczas rejsu po Jeziorze Wilanowskim łódką, kajakiem lub nawet gondolą, których wypożyczenie przez całe lato oferuje Przystań Wilanów.

Harce w ogrodach

Starsi i młodsi, a nawet ci całkiem mali mogą też we wtorki, czwartki i soboty wziąć udział w "Letnich harcach w ogrodach", czyli rodzinnych spotkaniach na trawie. "Nasi edukatorzy przygotowali tam również strefę edukacyjną, w której można zagrać w dawne gry takie jak bule czy tryktrak" - powiedziała kierownik Działu Edukacji Muzealnej. Jak dodała, we wszystkie weekendy na gości indywidualnych w cenie biletu czeka także możliwość oprowadzania przybliżającego historię pałacu, symbolikę dekoracji jego wnętrz i bogactwo ogrodów.

"Bardzo nam zależy na tym, żeby upowszechniać wiedzę o Wilanowie, ale także o rzemiośle, o tym jak żyło się w samym pałacu, ale również w folwarku wilanowskim, jak funkcjonowało jego otoczenie, stąd tak różnorodna i rozbudowana oferta. W okresie letnim, wakacyjnym frekwencja w naszym Muzeum jest bardzo duża, dlatego tym bardziej chcemy z tego skorzystać ipokazać, przybliżyć naszym gościom zarówno pałac, jak i park wilanowski. Organizujemy więc liczne aktywności dla gości, które mamy nadzieję zachęcą ich do odwiedzania nas również w innych porach roku" - zaznaczyła Szulist-Płuciniczak. (PAP)

 

autorka: Anna Kondek-Dyoniziak

Zobacz także: Muzeum 

Sektor publiczny
Jak wybierać bezpieczną żywność?
08 maja 2024

Czy kryje się pod hasłem bezpieczna żywność? Czy potrafimy ją wybierać? Jaki jest związek między nauką o bezpieczeństwie żywności a żywnością, którą spożywamy każdego dnia?

Prezes CPK: nie można otworzyć nowego lotniska za wcześnie - gdy rozbudowane Okęcie i Modlin będą miały niewykorzystaną przepustowość
08 maja 2024

Nie możemy otworzyć nowego lotniska za wcześnie, gdy Okęcie i Modlin wciąż będą miały niewykorzystaną, a uzyskaną dzięki nowym inwestycjom przepustowość - powiedział "Rzeczpospolitej" prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki.

Kiedy jest zakończenie roku szkolnego 2024?
07 maja 2024

Zakończenie roku szkolnego 2023/2024 – kiedy wypada? Ile dni wakacji będą mieli uczniowie? Sprawdź, którego czerwca jest zakończenie roku szkolnego.

Do kiedy maturzysta ma status ucznia?
07 maja 2024

Do kiedy maturzysta ma status ucznia? Czy po odebraniu świadectwa i po maturze legitymacja szkolna traci ważność? Czy we wrześniu maturzysta już nie posiada statusu ucznia?

Matura 2024. Bunt i relacje międzyludzkie tematami rozprawek na egzaminie dojrzałości
07 maja 2024

W tym roku maturzyści mieli do wyboru dwa interesujące tematy rozprawki na egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym.

Rewolucja w PIT. Plan ministra Domańskiego
07 maja 2024

Ministerstwo Finansów pracuje nad rewolucyjną reformą finansowania samorządów, która ma wejść w życie w 2025 r. Głównym celem jest zwiększenie wpływów samorządów z podatków, dzięki czemu w przyszłym roku do jednostek samorządu terytorialnego trafiłoby 27 mld zł więcej niż obecnie.

Matura 2024: ściągnij arkusze z polskiego. I odpowiedzi na zadania [język polski 7 V 2024 r.]
07 maja 2024

Arkusz egzaminacyjny z języka polskiego na poziomie podstawowym w nowej formule podzielony jest na dwa zeszyty. W pierwszym są dwa testy: "Test – Język polski w użyciu" i "Test historycznoliteracki". W drugim zeszycie trzeba napisać wypracowanie na jeden temat wybrany z dwóch zaproponowanych. Na napisanie egzaminu maturzyści mają 240 minut.

Mamy arkusze CKE z matury z języka polskiego! I odpowiedzi ekspertów!
07 maja 2024

Arkusze egzaminacyjne CKE na Infor.pl. Udostępniamy jednocześnie wstępne odpowiedzi na pytania przygotowane przez naszych specjalistów.

RIO: Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli
06 maja 2024

Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli za ich osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze powinien wynosić co najmniej 1 proc. planowanych rocznych wynagrodzeń osobowych.

Von der Leyen: procedurę z art. 7 Traktatu o UE wobec Polski można już zamknąć. KE doceniła działania legislacyjne i nielegislacyjne
06 maja 2024

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała 6 maja 2024 r., że po ponad sześciu latach procedurę z art. 7 wobec Polski można zamknąć. Dla Polski rozpoczyna się nowy rozdział; gratuluję premierowi Donaldowi Tuskowi i jego rządowi - zaznaczyła.

pokaż więcej
Proszę czekać...