EAPN Polska: Ok. 2,5 mln Polaków żyje poniżej minimum egzystencji [RAPORT]

smutek / EAPN Polska: Ok. 2,5 mln Polaków żyje poniżej minimum egzystencji / ShutterStock

EAPN Polska opublikowała raport Poverty Watch 2024 "Monitoring ubóstwa i polityki społecznej przeciw ubóstwu w Polsce 2023-2024". W raporcie wskazano, że Polska jest na krawędzi kryzysu społecznego. Z raportu wynika, że w 2023 r. prawie co piętnasty Polak żył w skrajnej biedzie, a niemal połowa społeczeństwa borykała się z różnymi formami wykluczenia.

Raport Poverty Watch 2024 "Monitoring ubóstwa i polityki społecznej przeciw ubóstwu w Polsce 2023-2024" zawiera przegląd danych dotyczących ubóstwa i deprywacji materialnej i społecznej ogółem oraz ubóstwa rodzin z dziećmi, dzieci, seniorów, rodzin z osobami niepełnosprawnymi oraz pracowników. Autorem raportu jest przewodniczący EAPN Polska dr hab. Ryszard Szarfenberg. Z raportu wynika, że ok. 2,5 mln Polaków żyje poniżej minimum egzystencji, a ok. 17,3 mln poniżej minimum socjalnego.

EAPN Polska: Ok. 2,5 mln Polaków żyje poniżej minimum egzystencji

W raporcie przekazano, że zauważalny jest dramatyczny skok ubóstwa skrajnego do 6,6 proc. populacji, obejmujący 2,5 miliona Polaków. W 2022 r. wynosiło ono 4,6 proc. i obejmowało 1,7 mln osób. Rozszerzeniu uległa także sfera wykluczenia społecznego. Z 41,1 proc. do 46 proc. W 2022 r. obejmowała 15,4 mln osób, a w 2023 r. dotknęła 17,3 mln. osób. W Odsetek dzieci w sferze wykluczenia zwiększył się z 47,1 proc. do 52,2 proc. (3,6 mln). Sfera wykluczenia społecznego seniorów wzrosła z 36,2 proc. (2,7 mln) do 43,4 proc (ok. 3,3 mln). Wskazano także na wzrost skrajnego ubóstwa wśród dzieci i seniorów. W 2023 r. ubóstwo skrajne dzieci wzrosło z 5,7 proc. (396 tys.) do 7,6 proc. (522 tys.), a ubóstwo skrajne seniorów wzrosło z 3,9 proc. do 5,7 proc. (430 tys. osób). Wśród alarmujących danych opublikowanych w raporcie, wskazano także na ogromny wzrost bezdomności dzieci. Wskazano, że liczba dzieci doświadczających bezdomności wzrosła o 54 proc. Dodano, że za ten wzrost  odpowiadają głównie dane dotyczące dzieci ukraińskich.

Ochrona socjalna 2.0: rekomendacje

W raporcie uwzględniono działania, które należy podjąć w celu łagodzenia skutków kryzysu. Zaznaczono, że bez szybkich i zdecydowanych działań, Polska może stanąć w obliczu długotrwałego kryzysu społecznego, którego skutki będą odczuwalne przez pokolenia. Wśród nich znalazła się propozycja corocznej waloryzacji świadczenia wychowawczego, świadczeń rodzinnych i z pomocy społecznej. Wyżej wymienione świadczenia podlegały w tym roku weryfikacji. Zdaniem autora raportu, świadczenia te będą traciły na wartości ze względu na inflację, zmniejszając ich potencjał w ochronie przed ubóstwem. A dodatkowo kolejne ubogie rodziny będą wykluczone ze wsparcia przez systematycznie zaniżane kryteria dochodowe. Jako drugą rekomendację wskazano wprowadzenie spójnego systemu kryteriów dochodowych dla różnych świadczeń, opartego na realnych kosztach życia, uwzględniających również wydatki na uczestnictwo w społeczeństwie i w rynku prac. Trzecia rekomendacja dotyczy kompleksowej reformy usług społecznych. Chodzi m.in. o dezinstytucjonalizację oraz wsparcie środowiskowe. Ważne są także usług żłobkowe dla dzieci z ubogich rodzin oraz programy dwupokoleniowe, które mają zapewniać usługi zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Kolejną rekomendacją, która znalazła się w raporcie jest wdrożenie programu przeciwdziałania ubóstwu energetycznemu, w tym inwestycje w efektywność energetyczną budynków w ramach Społecznego Planu Klimatycznego. Wskazano także na potrzebę opracowania kompleksowej strategii przeciwdziałania bezdomności, uwzględniającej nowe wyzwania związane z kryzysem uchodźczym oraz programy typu Najpierw Mieszkanie i społeczne agencje najmu. Pełna treść raportu Poverty Watch 2024 "Monitoring ubóstwa i polityki społecznej przeciw ubóstwu w Polsce 2023-2024" znajduje się na stronie EAPN.

oprac. Iga Leszczyńska
rozwiń więcej
Sektor publiczny
EAPN Polska: Ok. 2,5 mln Polaków żyje poniżej minimum egzystencji [RAPORT]
17 paź 2024

EAPN Polska opublikowała raport Poverty Watch 2024 "Monitoring ubóstwa i polityki społecznej przeciw ubóstwu w Polsce 2023-2024". W raporcie wskazano, że Polska jest na krawędzi kryzysu społecznego. Z raportu wynika, że w 2023 r. prawie co piętnasty Polak żył w skrajnej biedzie, a niemal połowa społeczeństwa borykała się z różnymi formami wykluczenia.

Przewodniczący KEP: Udział w lekcjach religii lub etyki powinien być obowiązkowy
17 paź 2024

Zdaniem przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusza Wojdy uczniowie, którzy nie uczestniczą w lekcjach religii, powinni w tym czasie chodzić na lekcje etyki. Udział w jednej z tych lekcji powinien być obowiązkowy.

Wiadomo już, dlaczego wieloryby mylą plastik z pożywieniem
17 paź 2024

Badanie przeprowadzone w Duke University wykazało, że plastikowe śmieci odbijają dźwięk podobnie, jak niektóre organizmy, na które polują głęboko nurkujące walenie. To dlatego wieloryby tak często mylą plastik z pożywieniem. 

Body leasing receptą na braki kadrowe i niedostatek finansów w sektorze publicznym. Jak to działa?
16 paź 2024

Body leasing umożliwia organizacjom z sektora publicznego elastyczne pozyskiwanie wysoko wykwalifikowanych specjalistów IT bez konieczności zatrudniania ich na stałe. To ważne zwłaszcza dla sektora publicznego, który ma problemy z pozyskiwaniem wysokiej klasy specjalistów.

Ile w tym roku zapłacimy za karnety na stoki narciarskie?
15 paź 2024

Chociaż dopiero co rozpoczęła się jesień, Podhale już zaczęło przygotowania do sezonu zimowego. W przedsprzedaży można już kupić karnety na stoki narciarskie. Ile zapłacimy w tym roku? 

Kobiety w ciąży już mogą bezpłatnie zaszczepić się przeciw krztuścowi
15 paź 2024

Od 15 października kobiety w ciąży mogą bezpłatnie zaszczepić się przeciwko krztuścowi w przychodniach POZ. Na tę chorobę od początku roku zachorowało już niemal 17 tys. osób, a 3 tys. pracowników przebywało na zwolnieniach lekarskich. 

Olimpiada ZUS dla uczniów szkół ponadpodstawowych: zgłoszenia do 25 października 2024 r.
14 paź 2024

Olimpiada ZUS dla uczniów szkół ponadpodstawowych: zgłoszenia do 25 października 2024 r. Szkoły ponadpodstawowe mają czas na zgłoszenie swoich uczniów do olimpiady ZUS "Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych" tylko do 25 października. 

Olimpiada ZUS 2024/2025. Zgłoszenia do 25 października. Nagrody: m.in. indeksy na studia, dodatkowe punkty w rekrutacji, zwolnienie z części egzaminów
14 paź 2024

Rzecznik ZUS przypomina, że tylko do 25 października 2024 r. szkoły ponadpodstawowe mogą zgłaszać swoich uczniów do olimpiady ZUS „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”. Na laureatów olimpiady czekają nagrody rzeczowe, indeksy na studia oraz dodatkowe punkty w rekrutacji na wiele uczelni wyższych. Są też nagrody dla szkół. Finał odbędzie się 15 kwietnia 2025 r. 

QUIZ Zmiana czasu. Nie daj się złapać, pytania są proste
14 paź 2024
10 prostych pytań dotyczących zmiany czasu. Odpowiesz bezbłędnie?
Jak zapobiec obniżeniu nastroju jesienią (tzw. jesiennej depresji)? Kilka prostych rad od psychologa, które naprawdę działają
14 paź 2024

Jesienna aura, krótsze dni i spadek temperatury mogą wpływać na obniżenie nastroju wielu osób. O tym, jak radzić sobie z tzw. „jesienną depresją", opowie więcej Ada Jakimowicz, psycholożka i psychoterapeutka, która zwróciła uwagę na kilka kluczowych aspektów zdrowia psychicznego.

pokaż więcej
Proszę czekać...