Premier Donald Tusk poinformował, że powstanie port lotniczy w Baranowie pod Warszawą. Ma to być najnowocześniejsze lotnisko w Europie.
Linie kolejowe i kolej dużych prędkości
Szef rządu powiedział, że w projekcie nie ma nowych kolei łączących się w Baranowie i dodał, że że taka koncepcja oznacza też ograniczenie skali wywłaszczeń pod nowe linie kolejowe. Zamiast tego rząd proponuje połączenia kolejami wszystkich dużych polskich miast. - Koleje, które proponujemy to połączenia polskich miast między sobą, to relatywnie gęsta sieć łącząca realne skupiska ludzi i obsługująca realne potoki pasażerów - stwierdził Tusk.
Początkiem budowy nowej sieci kolejowej będzie tzw. "Y", czyli linia kolei dużych prędkości, łącząca Warszawę z Łodzią, a następnie w okolicy Sieradza rozgałęziająca się w kierunku Poznania i Wrocławia. Zaznaczył też, że na autostradzie Warszawa-Łódź powstaną trzeci i czwarty pas ruchu.
Co z lotniskami regionalnymi? Premier zapowiedział także, że rząd, tam gdzie zaistnieje potrzeba, będzie wspierał ich rozwój. Lotnisko w Modlinie ma być rozbudowane i zmodernizowane pod kątem tanich linii lotniczych, zyska też połączenie kolejowe z Warszawą. - Naszym wielkim skarbem jest sieć nowoczesnych lotnisk regionalnych - powiedział premier.
Lotnisko w Baranowie - ilu pasażerów obsłuży i kiedy?
Jak wskazał premier, realna liczba pasażerów to 34 mln. Premier powiedział, że rząd chce, aby lotnisko na Okęciu pełniło funkcję "komunikacji przyszłości".
- W momencie, kiedy Baranów powinien wypuszczać już pierwsze samoloty, czyli to jest - jak zakładamy - rok 2032, będzie się także rozstrzygała przyszłość Okęcia, lotniska im. Chopina. Przy założeniu, że w Baranowie będziemy mieli 34 mln pasażerów, funkcja lotniska warszawskiego na pewno ulegnie zmianie. W naszym planie - to jest bardzo ambitny zamiar, ale realistyczny, pracujemy nad tym od wielu tygodniu - jest aby zapewnić Okęciu funkcję komunikacji przyszłości - powiedział.
I dodał: Okęcie będzie nowoczesnym lotniskiem, które będzie działało na zasadach, które w tej chwili powstają. Transport lotniczy, szczególnie ten cywilno-osobowy, czeka prawdziwa rewolucja. Są już pierwsze miejsca na świecie gdzie m. in. bezzałogowe drony obsługują różne trasy i nie ulega wątpliwości, że w perspektywie kilku lat ta rewolucja się dokona także w Europie - dodał.
W związku z ustaleniami, lotnisko na Okęciu zostanie pilne zmodernizowane.
Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl