W Sejmie: Dla krwiodawców nie 2 a 3 dni wolne od pracy. Państwo przejmuje koszt wynagrodzeń [Przykład, Debata]
REKLAMA
REKLAMA
Sejm zastanawia się nad propozycją przyznania 3 dni wolnego krwiodawcom. Ale prawdziwą rewolucją byłoby przejęcie przez Państwo kosztów dni wolnych od pracy od pracodawców, jakie przysługują za oddanie krwi. Pracodawca wypłacałby wynagrodzenie krwiodawcy za:
REKLAMA
- dzień oddania krwi
- dwa dni wolne.
Następnie pracodawca otrzymywałby refundację od budżetu.
18 XI pracownik oddaje krew (ma status honorowego krwiodawcy), 19 i 20 XI pracownik ma wolne od pracy. Pracownik otrzymuje wynagrodzenie od pracodawcy za 18 XI, 19 XI i 20 XI. Pracodawca otrzymuje refundację od budżetu/
Uprawnienia dla krwiodawców do wolnego od pracy - jak jest dzisiaj?
Art. 9. 1. Zasłużonemu honorowemu dawcy krwi i honorowemu dawcy krwi przysługuje:
1) zwolnienie od pracy oraz zwolnienie od wykonywania czynności służbowych w dniu, w którym oddaje krew, oraz w dniu następnym, a także na czas okresowego badania lekarskiego dawców krwi zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 2982 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 2023 r. poz. 1465).
Jak ma brzmieć przepis w przypadku jego nowelizacji?
Art. 9. 1. Zasłużonemu honorowemu dawcy krwi i honorowemu dawcy krwi przysługuje:
1) zwolnienie od pracy oraz zwolnienie od wykonywania czynności służbowych w dniu, w którym oddaje krew, oraz DWÓCH dniach następnych, a także na czas okresowego badania lekarskiego dawców krwi zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 2982 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 2023 r. poz. 1465);
Koszty ulg dla krwiodawców przejmuje Skarb Państwa
W ustawie miałby się pojawić zapis „Skarb Państwa refunduje koszty utraconego zarobku oraz koszty zwolnienia od świadczenia pracy, odpowiednio, poprzez potrącenie, Zakładowi Pracy, pracodawcy, samozatrudnionemu”
Obecnie jest to koszt np. pracodawców. Wynika to z następującej zasady:
Zasłużonemu honorowemu dawcy krwi i honorowemu dawcy krwi przysługuje:
1) zwolnienie od pracy oraz 2) zwrot utraconego zarobku na zasadach wynikających z przepisów prawa pracy.
Do Sejmu trafiła propozycja rozszerzenia z dwóch do trzech dni wolnych dla zasłużonego i honorowego krwiodawcy.
Utrzymane mają zostać zasady, że:
Zasada 1) Pracodawca musi zwolnić z pracy na "dni ustawowe" pracownika wiedząc o zamiarze oddania krwi (zwolnienie na dzień oddania krwi dotyczy także sytuacji, gdy wystąpiły przeszkody medyczne i ostatecznie pracownik nie oddał krwi).
Zasada 2) Pracownik uprzedza pracodawcę o zamiarze oddania krwi.
Zasada 3) Dokumentem potwierdzającym uprawnienia jest zaświadczenie wydane przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, Wojskowe Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa MON lub Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa MSWiA.
Zasady oddawania krwi - przywileje dla krwiodawców [stan prawny 15 listopada 2024 r.]
Ustawa z dnia 22 sierpnia 1997 r. o publicznej służbie krwi
Uprawnienia są dla osób z tytułem „Honorowy Dawca Krwi” lub „Zasłużony Honorowy Dawca Krwi”.
Honorowym Dawcą Krwi jest każda osoba, która zarejestruje się w jednostce organizacyjnej publicznej służby krwi (Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, oddziale terenowym lub na akcji wyjazdowej) i odda krew pełną albo jej składniki.
Autorem propozycji nowelizacji przepisów jest Fundacja "Dobre Państwo"
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.