Co zrobić z choinką po świętach? Kiedy można dostać mandat za wyrzucenie choinki?

Kinga Olszacka
Z Infor.pl związana od grudnia 2022 r.
rozwiń więcej
Co z choinką po świętach? / Shutterstock

Co zrobić z choinką po świętach? W przypadku choinki sztucznej nie ma problemu, wystarczy ją złożyć i zapakować do pudełka. A co z żywym drzewkiem? Podpowiadamy. 

Kiedy rozbiera się choinkę? 

Niektórzy ubierają choinkę już na początku grudnia i, nacieszeni widokiem, z Nowym Rokiem chowają wszelkie bożonarodzeniowe ozdoby. Dla innych datą rozebrania choinki są okolice święta Trzech Króli albo pierwsza niedziela po tym święcie (Niedziela Chrztu Pańskiego). U jeszcze innych drzewko stoi aż do 2 lutego, czyli do święta Matki Bożej Gromnicznej, które przyjmuje się jako ostateczny termin trzymania świątecznych dekoracji. To oczywiście tylko tradycje, a jeśli ktoś ma ochotę, może trzymać ubraną choinką nawet i do Wielkanocy. Sztuczna na pewno wytrzyma, a co z żywym drzewkiem? Co zrobić z choinką, gdy już traci igły lub po prostu się znudziła? 

 

Co zrobić z żywą choinką?

Zasadzić w ogrodzie 

Podczas gdy sztuczną choinkę łatwo złożyć i schować do następnej Gwiazdki, pozbycie się żywej może być bardziej skomplikowane. Jednak to żywe drzewko pachnie i jest namiastką kawałka lasu w domu, a jeśli jest pozyskane w ekologiczny sposób jest również korzystniejsze dla środowiska. Przed decyzją, dokąd powędruje choinka, trzeba - rzecz jasna - pozbawić ją wszelkich ozdób. 

Gdy choinka jest w doniczce, czyli ma korzenie, można spróbować ją zasadzić w ogródku. W tym przypadku z sadzeniem należy poczekać do wiosny, a do tego czasu odpowiednio o nią dbać. Jeśli jeszcze nie zaczęła pączkować, ani się mocno sypać, trzeba sprawdzić, czy jej korzenie nie były za bardzo przycinane. Takie drzewko nie postoi już w ogrzewanym pomieszczeniu, zwłaszcza tak długo, należy więc je odpowiednio zabezpieczyć, zanim powędruje na dwór. Nagła zmiana temperatur może zniszczyć choinkę, dlatego wystawianie jej na mróz wprost z ciepłego domu nie jest wskazane. Jeśli jest możliwość, warto stopniowo zmniejszać temperaturę otoczenia choinki i np. wystawić ją na klatkę schodową. Jest duża szansa, że odpowiednio przechowywana choinka się przyjmie w ogródku. 

Zastosować jako kompost

Gdy choinka jest cięta, niestety nie da się przedłużyć jej życia, sadząc w ogrodzie. Może za to świetnie posłużyć jako kompost. Należy ją wówczas pociąć na małe kawałki, jest to pracochłonne, ale wtedy drzewko będzie "zużyte" do końca. Większe gałęzie sprawdzą się jako okrycie roślin. 

Wyrzucić do odpadów bio lub oddać do PSZOK

Oczywiście, aby zasadzić choinkę albo wykorzystać ją jako kompost trzeba mieć gdzie. A co mają zrobić z choinką osoby nieposiadające przydomowych ogródków czy działek ROD? Choinka to odpad zielony, można ją więc wrzucić do brązowego pojemnika z napisem "bio", warto jednak uprzednio rozdrobnić, chyba, że jest możliwość pozostawienia choinki obok pojemnika tak, aby nie zagracała przestrzeni altanki śmietnikowej. Całe drzewko można także zawieźć do najbliższego punktu selektywnego zbierania odpadów komunalnych, czyli PSZOK. 

Często administracja nieruchomości organizuje zbiórkę żywych choinek na terenie osiedla i wówczas wyznacza jedno miejsce składowania choinek w określonym czasie. Warto sprawdzić także, czy w okolicy jest organizowana zbiórka drzewek przerabianych na biomasę do ogrzewania mieszkań. 

Gdzie wyrzucić sztuczną choinkę 

Sztuczna choinka służy zazwyczaj kilka lub nawet kilkanaście lat, ale czasem i ją trzeba wyrzucić. Pomimo, że jest wykonana z tworzywa nie należy jej wrzucać do pojemnika na metale i tworzywa sztuczne. Sztuczną choinkę wrzuca się do odpadów zmieszanych.

Mandat za wyrzucenie choinki 

Warto pamiętać, że pozostawienie choinki, np. na trawniku to zaśmiecanie miejsca publicznego i grozi za to mandat. Zgodnie z art. 145. Kodeksu wykroczeń "Kto zanieczyszcza lub zaśmieca obszar kolejowy lub miejsca dostępne dla publiczności, a w szczególności drogę, ulicę, plac, ogród, trawnik lub zieleniec, podlega karze grzywny nie niższej niż 500 złotych".

Zobacz także: Tusk przedstawia nowego szefa Lasów Państwowych. "Oczekiwania są oczywiste"
Dlaczego anturium traci liście? Co jest najczęstszą przyczyną i jak sobie z tym radzić?

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Sektor publiczny
Jak wybierać bezpieczną żywność?
08 maja 2024

Czy kryje się pod hasłem bezpieczna żywność? Czy potrafimy ją wybierać? Jaki jest związek między nauką o bezpieczeństwie żywności a żywnością, którą spożywamy każdego dnia?

Prezes CPK: nie można otworzyć nowego lotniska za wcześnie - gdy rozbudowane Okęcie i Modlin będą miały niewykorzystaną przepustowość
08 maja 2024

Nie możemy otworzyć nowego lotniska za wcześnie, gdy Okęcie i Modlin wciąż będą miały niewykorzystaną, a uzyskaną dzięki nowym inwestycjom przepustowość - powiedział "Rzeczpospolitej" prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki.

Kiedy jest zakończenie roku szkolnego 2024?
07 maja 2024

Zakończenie roku szkolnego 2023/2024 – kiedy wypada? Ile dni wakacji będą mieli uczniowie? Sprawdź, którego czerwca jest zakończenie roku szkolnego.

Do kiedy maturzysta ma status ucznia?
07 maja 2024

Do kiedy maturzysta ma status ucznia? Czy po odebraniu świadectwa i po maturze legitymacja szkolna traci ważność? Czy we wrześniu maturzysta już nie posiada statusu ucznia?

Matura 2024. Bunt i relacje międzyludzkie tematami rozprawek na egzaminie dojrzałości
07 maja 2024

W tym roku maturzyści mieli do wyboru dwa interesujące tematy rozprawki na egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym.

Rewolucja w PIT. Plan ministra Domańskiego
07 maja 2024

Ministerstwo Finansów pracuje nad rewolucyjną reformą finansowania samorządów, która ma wejść w życie w 2025 r. Głównym celem jest zwiększenie wpływów samorządów z podatków, dzięki czemu w przyszłym roku do jednostek samorządu terytorialnego trafiłoby 27 mld zł więcej niż obecnie.

Matura 2024: ściągnij arkusze z polskiego. I odpowiedzi na zadania [język polski 7 V 2024 r.]
07 maja 2024

Arkusz egzaminacyjny z języka polskiego na poziomie podstawowym w nowej formule podzielony jest na dwa zeszyty. W pierwszym są dwa testy: "Test – Język polski w użyciu" i "Test historycznoliteracki". W drugim zeszycie trzeba napisać wypracowanie na jeden temat wybrany z dwóch zaproponowanych. Na napisanie egzaminu maturzyści mają 240 minut.

Mamy arkusze CKE z matury z języka polskiego! I odpowiedzi ekspertów!
07 maja 2024

Arkusze egzaminacyjne CKE na Infor.pl. Udostępniamy jednocześnie wstępne odpowiedzi na pytania przygotowane przez naszych specjalistów.

RIO: Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli
06 maja 2024

Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli za ich osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze powinien wynosić co najmniej 1 proc. planowanych rocznych wynagrodzeń osobowych.

Von der Leyen: procedurę z art. 7 Traktatu o UE wobec Polski można już zamknąć. KE doceniła działania legislacyjne i nielegislacyjne
06 maja 2024

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała 6 maja 2024 r., że po ponad sześciu latach procedurę z art. 7 wobec Polski można zamknąć. Dla Polski rozpoczyna się nowy rozdział; gratuluję premierowi Donaldowi Tuskowi i jego rządowi - zaznaczyła.

pokaż więcej
Proszę czekać...