FOMO - czy jest również Twoim problemem?

Redakcja INFOR.pl
rozwiń więcej
FOMO - czy jest również Twoim problemem? / Shutterstock
FOMO to zjawisko dość nowe. Związane jest z nieprzerwanym dostępem do informacji i chęcią bycia na bieżącą dosłownie ze wszystkim. Jakie są objawy FOMO i jak sobie z nim radzić?

Co oznacza FOMO?

FOMO to lęk przed byciem pozbawionym dostępu do informacji, odłączenia. W języku angielskim rozwinięciem skrótu FOMO jest wyrażenie fear of missing out. Przedmiotem lęku są myśli, że inne osoby w danym momencie przeżywają bardzo satysfakcjonujące doświadczenia, w których ja nie uczestniczę.

Termin FOMO po raz pierwszy został użyty przez Dan`a Hermana w połowie lat 90. XX wieku. Zdefiniował on go wówczas jako „obawy przed niewykorzystaniem wszystkich dostępnych możliwości i jednocześnie utratę spodziewanej radości, związanej z wyczerpaniem wszystkich tych możliwości”. Z kolei Patrick McGinnis określił je jako „nadoptymalizowanie” .

FOMO w pracy – jak się objawia?

FOMO nie dotyczy tylko świata wirtualnego i życia w Internecie. Niektórzy zmagają się z nim również w życiu realnym. Również charakteryzuje je lęk przed byciem niepoinformowanym o czymś ważnym, ale właśnie w pracy. Boimy się, że „wypadniemy z obiegu”.

Co to znaczy syndrom FOMO?

Pojawienie się lęku z powodu braku wystarczających informacji wywołuje efekt spirali i intensyfikacji zachowań niebezpiecznych dla zdrowia, takich jak przymus korzystania z Internetu i pozostawania online.

W przypadku pozbawienia dostępu do informacji, bądź „bycia offline” osoby z wysokim FOMO odczuwają:

  • wzmożony niepokój,
  • napięcie psychiczne,
  • strach
  • poczucie osamotnienia,
  • nudności,
  • zawroty głowy,
  • bóle brzucha,
  • dyskomfort

Czy mam FOMO?

Zwykła chęć bycia poinformowanym nie jest jeszcze syndromem FOMO. Jest naturalną potrzebą. Kluczowe są tu proporcje i samopoczucie w przypadku braku dostępu do sieci. Przypadłość tą diagnozuje zwykle psycholog. Warto jednak zastanowić się i przeanalizować swoje zachowanie i uczucia wynikłe z braku dostępu do internetu.

Na FOMO może wskazywać:

  • Obawa się, że inni ludzie mają więcej doświadczeń, z których są bardziej zadowoleni niż ja.
  • Obawa, że moi znajomi mają więcej doświadczeń, z których są bardziej zadowoleni niż ja.
  • Niepokój związany z brakiem bieżących informacji o planach znajomych.
  • Obawa przez przegapieniem spotkania ze znajomymi.

FOMO w Polsce

Z badań przeprowadzonych w 2019 r. i wynikach opublikowanych w publikacji pt. Polacy a lęk przed odłączeniem – raport, wynika, że  już 14% rodaków charakteryzuje się wysokim poziomem FOMO, a kolejne 67% doświadcza go w średnim nasileniu. W grupie młodych ludzi, w wieku 15–19 lat, wysokiego i średniego poziomu FOMO doświadcza aż 94%! Wszystko wskazuje na to, że pandemia koronawirusa  i izolacja społeczna znacznie pogłębiły to zjawisko.

FOMO a diagnoza

Na początek warto rozważyć ile czasu jesteśmy obecni w sieci i co się z nami dzieje, gdy nie mamy do niej dostępu. Doświadczeniem, które pokazało skale problemu była globalna awaria portalu społecznościowego Facebook w październiku 2021 r. Nie działał blisko 6 godzin, a wiele osób czuło z tego powodu co najmniej dyskomfort!

Jeśli zauważymy u siebie niepokojące objawy warto spróbować ograniczyć swoją aktywność w sieci. Warto również skonsultować się z psychologiem, jeśli nie możemy samodzielnie uporać się z tym problemem. Może on w znaczny sposób obniżać komfort życia.

FOMO przyczyny

Podstawową przyczyno wytworzenia się FOMO jest brak przestrzegania zasad zdrowego i bezpiecznego korzystania z Internetu. Zachowanie higieny cyfrowej może nad uchronić przed tego rodzaju konsekwencjami.

W przypadku dzieci i młodzieży powodem jest brak odpowiedniej kontroli rodzicielskiej i uświadamiania pociechy jak ważne dla zdrowia psychicznego jest dawkowanie sobie wszelkich informacji z sieci. Zaspokojenie ich potrzeb psychologicznych w realnym życiu ma tutaj kluczowe znaczenie. Zwłaszcza potrzeba przynależności, bycia rozumianym, wysłuchanym i akceptowanym. Poczucie posiadania osób bliskich i silnych relacji międzyludzkich również jest bardzo ważne. Warto również organizować dziecku zajęcia w życiu realnym, aby nie miało pokusy ciągłego życia w sieci.

Jak radzić sobie z FOMO?

Aby uporać się z syndromem FOMO warto zadbać o higienę życia cyfrowego. Zarówno swoją, jak i podopiecznych.

Jak zadbać o higienę życia cyfrowego?

- Samodzielne utrzymywanie zdrowych nawyków w korzystaniu z technologii,

- Wyłączenie się z sieci przed snem,

- Kontrola czasu spędzonego w sieci,

- Dbanie i troska o realne kontakty międzyludzkie,

- Niekorzystanie z internetu, a zwłaszcza z social mediów, w trakcie spotkań,

- Bycie offline w trakcie uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych, czy rozrywkowych,

- Efektywne organizowanie form spędzania czasu poza siecią.

 - Kształcenie kompetencji cyfrowych, np. umiejętności bycia offline.

Jeśli mamy problem z zachowaniem higieny cyfrowej mogą pomóc na w tym różne aplikacje na telefon, kontrolujące naszą aktywność w sieci.

Sektor publiczny
EAPN Polska: Ok. 2,5 mln Polaków żyje poniżej minimum egzystencji [RAPORT]
17 paź 2024

EAPN Polska opublikowała raport Poverty Watch 2024 "Monitoring ubóstwa i polityki społecznej przeciw ubóstwu w Polsce 2023-2024". W raporcie wskazano, że Polska jest na krawędzi kryzysu społecznego. Z raportu wynika, że w 2023 r. prawie co piętnasty Polak żył w skrajnej biedzie, a niemal połowa społeczeństwa borykała się z różnymi formami wykluczenia.

Przewodniczący KEP: Udział w lekcjach religii lub etyki powinien być obowiązkowy
17 paź 2024

Zdaniem przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusza Wojdy uczniowie, którzy nie uczestniczą w lekcjach religii, powinni w tym czasie chodzić na lekcje etyki. Udział w jednej z tych lekcji powinien być obowiązkowy.

Wiadomo już, dlaczego wieloryby mylą plastik z pożywieniem
17 paź 2024

Badanie przeprowadzone w Duke University wykazało, że plastikowe śmieci odbijają dźwięk podobnie, jak niektóre organizmy, na które polują głęboko nurkujące walenie. To dlatego wieloryby tak często mylą plastik z pożywieniem. 

Body leasing receptą na braki kadrowe i niedostatek finansów w sektorze publicznym. Jak to działa?
16 paź 2024

Body leasing umożliwia organizacjom z sektora publicznego elastyczne pozyskiwanie wysoko wykwalifikowanych specjalistów IT bez konieczności zatrudniania ich na stałe. To ważne zwłaszcza dla sektora publicznego, który ma problemy z pozyskiwaniem wysokiej klasy specjalistów.

Ile w tym roku zapłacimy za karnety na stoki narciarskie?
15 paź 2024

Chociaż dopiero co rozpoczęła się jesień, Podhale już zaczęło przygotowania do sezonu zimowego. W przedsprzedaży można już kupić karnety na stoki narciarskie. Ile zapłacimy w tym roku? 

Kobiety w ciąży już mogą bezpłatnie zaszczepić się przeciw krztuścowi
15 paź 2024

Od 15 października kobiety w ciąży mogą bezpłatnie zaszczepić się przeciwko krztuścowi w przychodniach POZ. Na tę chorobę od początku roku zachorowało już niemal 17 tys. osób, a 3 tys. pracowników przebywało na zwolnieniach lekarskich. 

Olimpiada ZUS dla uczniów szkół ponadpodstawowych: zgłoszenia do 25 października 2024 r.
14 paź 2024

Olimpiada ZUS dla uczniów szkół ponadpodstawowych: zgłoszenia do 25 października 2024 r. Szkoły ponadpodstawowe mają czas na zgłoszenie swoich uczniów do olimpiady ZUS "Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych" tylko do 25 października. 

Olimpiada ZUS 2024/2025. Zgłoszenia do 25 października. Nagrody: m.in. indeksy na studia, dodatkowe punkty w rekrutacji, zwolnienie z części egzaminów
14 paź 2024

Rzecznik ZUS przypomina, że tylko do 25 października 2024 r. szkoły ponadpodstawowe mogą zgłaszać swoich uczniów do olimpiady ZUS „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”. Na laureatów olimpiady czekają nagrody rzeczowe, indeksy na studia oraz dodatkowe punkty w rekrutacji na wiele uczelni wyższych. Są też nagrody dla szkół. Finał odbędzie się 15 kwietnia 2025 r. 

QUIZ Zmiana czasu. Nie daj się złapać, pytania są proste
14 paź 2024
10 prostych pytań dotyczących zmiany czasu. Odpowiesz bezbłędnie?
Jak zapobiec obniżeniu nastroju jesienią (tzw. jesiennej depresji)? Kilka prostych rad od psychologa, które naprawdę działają
14 paź 2024

Jesienna aura, krótsze dni i spadek temperatury mogą wpływać na obniżenie nastroju wielu osób. O tym, jak radzić sobie z tzw. „jesienną depresją", opowie więcej Ada Jakimowicz, psycholożka i psychoterapeutka, która zwróciła uwagę na kilka kluczowych aspektów zdrowia psychicznego.

pokaż więcej
Proszę czekać...