Sposób na rekreację ruchową: taniec

rekreacja / Shutterstock

Regularne uprawianie aktywności fizycznej ma ogromne znaczenie. Szczególnie polecaną formą sportu jest taniec. Ma on wiele właściwości prozdrowotnych, poprawia samopoczucie, dodaje energii oraz pozwala nawiązać nowe kontakty towarzyskie. Warto więc już dziś udać się na zajęcia taneczne

Zajęcia taneczne - dlaczego warto tańczyć?

Taniec to forma aktywności fizycznej idealna dla seniorów. Jest to dla nich odpowiednia dawka ruchu oraz świetna okazja do spędzenia czasu z przyjaciółmi. Regularne uczęszczanie na zajęcia taneczne dla seniorów ma także wiele innych zalet, takich jak:

             Zwiększone wydzielanie endorfin, czyli hormonów szczęścia 

             Dotlenienie organizmu

             Zmniejszenie odczuwania bólu

             Zredukowanie stresu

             Nabieranie większej ilości energii

             Lepsze działanie pamięci

             Spowalnianie procesów starzenia

             Zdobycie nowych umiejętności tanecznych

             Poznanie nowych osób

Taniec to aktywność fizyczna, po którą sięgnąć może niemal każdy. W tańcu odnajdą się nawet osoby, które nie mogą pozwolić sobie na zbyt intensywny wysiłek - wystarczy wybrać spokojniejszą muzykę i pobujać się w jej rytm. Bardziej energiczni mogą postawić na intensywniejszy rodzaj tańca np. sambę.

Jak wyglądają zajęcia taneczne?

Zajęcia taneczne mogą wyglądać różnie. Ich przebieg jest zależny od tego, jaki rodzaj zajęć wybierzemy - mówi FIlomena Frydel, trenerka tańca na platformie KlubAktywnych.pl - Ja prowadzę zajęcia Latino. Niezależnie od wybranego rodzaju tańca zajęcia z reguły podzielone są na trzy części: rozgrzewkę, technikę tańca oraz choreografię.

Rozgrzewka przed zajęciami tanecznymi ma na celu pobudzenie ciała do pracy. Jest to bardzo ważny element lekcji, ponieważ chroni nas ona przed zakwasami i kontuzjami. Podczas rozgrzewki wykonuje się spokojne i mało wymagające ćwiczenia np. krążenia rękami i biodrami, skłony czy wymachy. Dobór ćwiczeń rozgrzewkowych zależny jest od możliwości grupy. Podczas rozgrzewki najważniejsze jest bezpieczeństwo, dlatego ćwiczenia nigdy nie są zbyt forsujące.

Podczas techniki tańca instruktor pokazuje seniorom podstawowe kroki danego tańca. Nauka przebiega etapami. Nauczyciel prezentuje na początku najprostszy krok, a uczestnicy po nim powtarzają. Następnie instruktor stopniowo pokazuje uczestnikom coraz trudniejsze elementy tańca. Na koniec zajęć każda z osób ma rozćwiczone i ciało i umysł..

Wpływ zajęć tanecznych na zdrowie 

Wpływ zajęć tanecznych na zdrowie jest nieoceniony. Szczególnie pozytywnie oddziałuje on na serce i układ krążenia. Według badań regularne zajęcia taneczne wzmacniają serce i usprawniają przepływ krwi. Zmniejszają one także poziom cholesterolu, uelastyczniają tętnice i regulują ciśnienie tętnicze krwi. Udowodniono, że zajęcia taneczne działają na serce lepiej niż bardziej intensywne formy aktywności fizycznej.

Taniec wpływa także na układ oddechowy. Dzięki regularnym treningom oddech będzie regularny, a podczas oddychania do organizmu będzie dostarczane więcej tlenu. Zdecydowanie poprawi to wydolność organizmu, zwiększy odporność i doda seniorowi energii.

Za regularny taniec podziękują Ci też Twoje mięśnie i stawy. Wzmocni on szczególnie mięśnie grzbietu, brzucha, łydek i ramion. Po zajęciach tanecznych staną się one bardziej wytrzymałe, silne i elastyczne. 

Taniec wpływa nie tylko na zdrowie fizyczne. Za regularne tańczenie wdzięczna będzie także psychika, ponieważ wspomaga on wydzielanie hormonów szczęścia (endorfin). Dzięki regularnym treningom tanecznym będziemy więc bardziej zadowoleni i pewni siebie. Zmniejszy się także ryzyko wystąpienia depresji dzięki wydzielaniu neuroprzekaźników odpowiedzialnych za odczuwanie przyjemności (serotoniny i dopaminy).

Na zdrowie wpływa także fakt, że podczas zajęć tanecznych aktywizujemy się społecznie. Spotkania z przyjaciółmi i zawieranie nowych znajomości zdecydowanie poprawi samopoczucie seniora.

Taniec pomaga  także w walce z otyłością. Godzinny trening tańca pozwala spalić aż 400 kalorii. Tańczący będą mieli wyśmienitą kondycję, wymodelowaną sylwetkę i mniejsze ryzyko zachorowania na choroby, do których przyczynia się nadmierna masa ciała.

Gdzie można dołączyć do zajęć tanecznych?

Zajęcia taneczne - możemy znaleźć je w wielu różnych szkołach tańca. Zadbać o codzienną dawkę ruchu poprzez taniec można również online.

Autor: Katarzyna Klimek, założycielka KlubAktywnych.pl

oprac. Paweł Kula
rozwiń więcej
Sektor publiczny
EAPN Polska: Ok. 2,5 mln Polaków żyje poniżej minimum egzystencji [RAPORT]
17 paź 2024

EAPN Polska opublikowała raport Poverty Watch 2024 "Monitoring ubóstwa i polityki społecznej przeciw ubóstwu w Polsce 2023-2024". W raporcie wskazano, że Polska jest na krawędzi kryzysu społecznego. Z raportu wynika, że w 2023 r. prawie co piętnasty Polak żył w skrajnej biedzie, a niemal połowa społeczeństwa borykała się z różnymi formami wykluczenia.

Przewodniczący KEP: Udział w lekcjach religii lub etyki powinien być obowiązkowy
17 paź 2024

Zdaniem przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusza Wojdy uczniowie, którzy nie uczestniczą w lekcjach religii, powinni w tym czasie chodzić na lekcje etyki. Udział w jednej z tych lekcji powinien być obowiązkowy.

Wiadomo już, dlaczego wieloryby mylą plastik z pożywieniem
17 paź 2024

Badanie przeprowadzone w Duke University wykazało, że plastikowe śmieci odbijają dźwięk podobnie, jak niektóre organizmy, na które polują głęboko nurkujące walenie. To dlatego wieloryby tak często mylą plastik z pożywieniem. 

Body leasing receptą na braki kadrowe i niedostatek finansów w sektorze publicznym. Jak to działa?
16 paź 2024

Body leasing umożliwia organizacjom z sektora publicznego elastyczne pozyskiwanie wysoko wykwalifikowanych specjalistów IT bez konieczności zatrudniania ich na stałe. To ważne zwłaszcza dla sektora publicznego, który ma problemy z pozyskiwaniem wysokiej klasy specjalistów.

Ile w tym roku zapłacimy za karnety na stoki narciarskie?
15 paź 2024

Chociaż dopiero co rozpoczęła się jesień, Podhale już zaczęło przygotowania do sezonu zimowego. W przedsprzedaży można już kupić karnety na stoki narciarskie. Ile zapłacimy w tym roku? 

Kobiety w ciąży już mogą bezpłatnie zaszczepić się przeciw krztuścowi
15 paź 2024

Od 15 października kobiety w ciąży mogą bezpłatnie zaszczepić się przeciwko krztuścowi w przychodniach POZ. Na tę chorobę od początku roku zachorowało już niemal 17 tys. osób, a 3 tys. pracowników przebywało na zwolnieniach lekarskich. 

Olimpiada ZUS dla uczniów szkół ponadpodstawowych: zgłoszenia do 25 października 2024 r.
14 paź 2024

Olimpiada ZUS dla uczniów szkół ponadpodstawowych: zgłoszenia do 25 października 2024 r. Szkoły ponadpodstawowe mają czas na zgłoszenie swoich uczniów do olimpiady ZUS "Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych" tylko do 25 października. 

Olimpiada ZUS 2024/2025. Zgłoszenia do 25 października. Nagrody: m.in. indeksy na studia, dodatkowe punkty w rekrutacji, zwolnienie z części egzaminów
14 paź 2024

Rzecznik ZUS przypomina, że tylko do 25 października 2024 r. szkoły ponadpodstawowe mogą zgłaszać swoich uczniów do olimpiady ZUS „Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”. Na laureatów olimpiady czekają nagrody rzeczowe, indeksy na studia oraz dodatkowe punkty w rekrutacji na wiele uczelni wyższych. Są też nagrody dla szkół. Finał odbędzie się 15 kwietnia 2025 r. 

QUIZ Zmiana czasu. Nie daj się złapać, pytania są proste
14 paź 2024
10 prostych pytań dotyczących zmiany czasu. Odpowiesz bezbłędnie?
Jak zapobiec obniżeniu nastroju jesienią (tzw. jesiennej depresji)? Kilka prostych rad od psychologa, które naprawdę działają
14 paź 2024

Jesienna aura, krótsze dni i spadek temperatury mogą wpływać na obniżenie nastroju wielu osób. O tym, jak radzić sobie z tzw. „jesienną depresją", opowie więcej Ada Jakimowicz, psycholożka i psychoterapeutka, która zwróciła uwagę na kilka kluczowych aspektów zdrowia psychicznego.

pokaż więcej
Proszę czekać...