Jakie są zasady refundacji leków? Kto może wypisać receptę?

Kinga Olszacka
Z Infor.pl związana od grudnia 2022 r.
rozwiń więcej
Refundacja leków / Shutterstock

Koszty leczenia bywają naprawdę wysokie. Wiedzą o tym zwłaszcza pacjenci cierpiący na choroby przewlekłe i wymagający stałego przyjmowania leków. Zmniejszenie kosztów kuracji, miedzy innymi poprzez refundację leków, to jedno z kluczowych zadań ministra zdrowia. Kiedy możliwa jest refundacja leków?

Refundacja leków - od czego zależy

Refundowane mogą być leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyroby medyczne. Ministerstwo Zdrowia tworząc listę leków refundowanych bierze pod uwagę różne czynniki, w tym. np. ogólny koszt terapii czy bezpieczeństwo stosowania medykamentu. Warto wiedzieć, że wykaz leków refundowanych jest aktualizowany co dwa miesiące, dzięki stałemu monitorowaniu nowych lekarstw na listę mogą trafić produkty innowacyjne jak i ich odpowiedniki. 

Aktualną listę leków refundowanych można znaleźć tutaj. To nie lekarz przepisujący receptę decyduję, czy lek będzie miał refundację, może natomiast ustalić poziom odpłatności za lek. To też jest zależne od kilku czynników, jak np. czas trwania rozpoznanej choroby czy jej przebieg.

Obowiązują następujące poziomy odpłatności:

  • bezpłatny – do wysokości limitu;
  • ryczałtowy – kwota 3,20 zł do wysokości limitu;
  • 50% – do wysokości limitu;
  • 30% – do wysokości limitu.
Ważne

Lista refundacji leków jest uaktualniana co dwa miesiące. 

Od czasu wystawienia poprzedniej recepty refundowanej na lek, mogły zmienić się zasady refundacji lub sytuacja pacjenta. 

Refundacja leków a dokumentacja medyczna

Jeśli pacjent, np. przy zmianie przychodni POZ po przeprowadzce nie będzie miał dokumentacji medycznej potwierdzającej chorobę lub jej przebieg może nie otrzymać recepty z refundacją. W tym przypadku ustna informacja od pacjenta nie jest wystarczająca, za bezpodstawne wypisanie leku z refundacją lekarz w przypadku kontroli może zapłacić karę. Jeśli receptę dotychczas wystawiał lekarz specjalista, a pacjent chciałby otrzymywać recepty od lekarza rodzinnego powinien uzyskać z gabinetu specjalistycznego „Informację dla lekarza POZ” z rozpoznaniem choroby i wskazaniami refundacyjnymi dla zalecanego leku. Lekarz na bieżąco zweryfikuje wskazania do refundacji. 

Jeśli lekarz specjalista zaleca konkretne leki, powinien wystawić na nie receptę, a jeśli leczenie będzie kontynuowane w poradni POZ, również informację dla lekarza. Na chwilę obecną receptę z refundacją może wypisać każdy lekarz, również z poradni prywatnej. 

Dla kogo darmowe leki?

Recepty na darmowe leki mogą otrzymać (oznaczenia symbolami):

  • S – seniorzy, czyli osoby po 65 r.ż.
  • DZ – dzieci do 18 rż.
  • C – kobiety w ciąży

Dodatkowe uprawnienia do bezpłatnych leków mają także osoby posiadające legitymacje: zasłużonego honorowego dawcy krwi (ZK), inwalidy wojennego (IW), osoby represjonowanej (IB).

Aby lek był darmowy, musi być wpisany w wykazie określonym rozporządzeniem. Samo wypisanie recepty z oznaczeniem uprawnień nie gwarantuje bezpłatnego leku. Recepty na bezpłatne leki mogą wystawiać lekarze (lub pielęgniarki) udzielający świadczeń w ramach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS) oraz leczenia szpitalnego (przy wypisie ze szpitala).

Czy warto kupować zamienniki leków?

Zamiennik leku, inaczej lek odtwórczy czy generyczny to produkt leczniczy mający tę samą nazwę międzynarodową (jego nazwa handlowa może być inna), dawkę i postać farmaceutyczną co lek oryginalny, a jego stosowanie nie powoduje różnic w procesie leczenia. Efekt działania odpowiednika musi być taki sam. Zamienniki mają przeważnie niższą cenę niż leki oryginalne. 

Zamiennik leku może być w cenie niższej, równej lub wyższej niż cena leku refundowanego zapisanego na recepcie czy leku odpłatnego 100%. opakowania mogą zawierać 28 i 30 tabletek.

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Sektor publiczny
Jak wybierać bezpieczną żywność?
08 maja 2024

Czy kryje się pod hasłem bezpieczna żywność? Czy potrafimy ją wybierać? Jaki jest związek między nauką o bezpieczeństwie żywności a żywnością, którą spożywamy każdego dnia?

Prezes CPK: nie można otworzyć nowego lotniska za wcześnie - gdy rozbudowane Okęcie i Modlin będą miały niewykorzystaną przepustowość
08 maja 2024

Nie możemy otworzyć nowego lotniska za wcześnie, gdy Okęcie i Modlin wciąż będą miały niewykorzystaną, a uzyskaną dzięki nowym inwestycjom przepustowość - powiedział "Rzeczpospolitej" prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki.

Kiedy jest zakończenie roku szkolnego 2024?
07 maja 2024

Zakończenie roku szkolnego 2023/2024 – kiedy wypada? Ile dni wakacji będą mieli uczniowie? Sprawdź, którego czerwca jest zakończenie roku szkolnego.

Do kiedy maturzysta ma status ucznia?
07 maja 2024

Do kiedy maturzysta ma status ucznia? Czy po odebraniu świadectwa i po maturze legitymacja szkolna traci ważność? Czy we wrześniu maturzysta już nie posiada statusu ucznia?

Matura 2024. Bunt i relacje międzyludzkie tematami rozprawek na egzaminie dojrzałości
07 maja 2024

W tym roku maturzyści mieli do wyboru dwa interesujące tematy rozprawki na egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym.

Rewolucja w PIT. Plan ministra Domańskiego
07 maja 2024

Ministerstwo Finansów pracuje nad rewolucyjną reformą finansowania samorządów, która ma wejść w życie w 2025 r. Głównym celem jest zwiększenie wpływów samorządów z podatków, dzięki czemu w przyszłym roku do jednostek samorządu terytorialnego trafiłoby 27 mld zł więcej niż obecnie.

Matura 2024: ściągnij arkusze z polskiego. I odpowiedzi na zadania [język polski 7 V 2024 r.]
07 maja 2024

Arkusz egzaminacyjny z języka polskiego na poziomie podstawowym w nowej formule podzielony jest na dwa zeszyty. W pierwszym są dwa testy: "Test – Język polski w użyciu" i "Test historycznoliteracki". W drugim zeszycie trzeba napisać wypracowanie na jeden temat wybrany z dwóch zaproponowanych. Na napisanie egzaminu maturzyści mają 240 minut.

Mamy arkusze CKE z matury z języka polskiego! I odpowiedzi ekspertów!
07 maja 2024

Arkusze egzaminacyjne CKE na Infor.pl. Udostępniamy jednocześnie wstępne odpowiedzi na pytania przygotowane przez naszych specjalistów.

RIO: Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli
06 maja 2024

Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli za ich osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze powinien wynosić co najmniej 1 proc. planowanych rocznych wynagrodzeń osobowych.

Von der Leyen: procedurę z art. 7 Traktatu o UE wobec Polski można już zamknąć. KE doceniła działania legislacyjne i nielegislacyjne
06 maja 2024

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała 6 maja 2024 r., że po ponad sześciu latach procedurę z art. 7 wobec Polski można zamknąć. Dla Polski rozpoczyna się nowy rozdział; gratuluję premierowi Donaldowi Tuskowi i jego rządowi - zaznaczyła.

pokaż więcej
Proszę czekać...