Jak będzie realizowana pomoc z programów unijnych w oświacie

Monika Niewinowska
rozwiń więcej
Ile unijnych dotacji zostanie przeznaczone na edukację i oświatę? Czy będzie udzielana pomoc dla dzieci specjalnej troski?

W okresie 2007-2013 projekty z dziedziny oświaty będą realizowane w ramach programu Kapitał Ludzki. W programie tym wyodrębniono dwa priorytety poświęcone edukacji - Priorytet III Wysoka jakość systemu oświaty oraz Priorytet IX Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach. Pierwszy z priorytetów będzie realizowany w ramach komponentu centralnego przez ministra właściwego ds. oświaty i wychowania. Drugi zaś przez samorządy województw w ramach komponentu regionalnego. Jednostki samorządu terytorialnego będą mogły ubiegać się o unijne środki na projekty oświatowe przede wszystkim w ramach Priorytetu IX, ale także w ramach Priorytetu III. Łączna kwota unijnych funduszy, o którą mogą starać się jednostki samorządu terytorialnego na realizację projektów z zakresu edukacji to blisko 1,6 mld euro. O unijne fundusze dla szkół będą mogły ubiegać się ich organy prowadzące, a więc jednostki samorządu terytorialnego. Bez aktywności samorządów z unijnych funduszy nie skorzystają ani szkoły, ani uczniowie. W tej chwili trwają negocjacje programu Kapitał Ludzki z Komisją Europejską, w związku z tym w programie mogą nastąpić zmiany. Oznacza to, że przedstawione poniżej możliwości samorządów w zakresie ubiegania się o fundusze europejskie również mogą ulec zmianie.

W ramach Priorytetu IX finansowane będą stypendia na wyrównywanie szans uczniów i słuchaczy instytucji systemu oświaty, stypendia motywacyjne, a także podręczniki umożliwiające kształcenie uczniów znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej. Jednostki samorządu terytorialnego będą mogły konkurować o unijne środki na tworzenie przedszkoli na obszarach i w środowiskach o niskim stopniu upowszechniania edukacji przedszkolnej, w szczególności na obszarach wiejskich. Będą mogły także otrzymać fundusze na istniejące ośrodki wychowania przedszkolnego, pod warunkiem że pieniądze te zostaną przeznaczone na zwiększenie uczestnictwa dzieci w wychowaniu przedszkolnym, przyczynią się np. do wydłużenia godziny pracy przedszkoli, uruchomienie dodatkowego naboru dzieci, zatrudnienie personelu. W ramach priorytetu IX jednostki samorządu terytorialnego będą mogły starać się także o dotacje dla szkół i placówek prowadzących doradztwo i kształcenie zawodowe.

Samorządy będą mogły także starać się o środki na studia podyplomowe, kursy doskonalące, studia wyższe dla nauczycieli, pracowników placówek kształcenia ustawicznego, praktycznego i doskonalenia zawodowego, a także dla pracowników administracji oświatowej.

Jednym z działań programu Kapitał Ludzki, w ramach którego samorządy będą mogły starać się o wsparcie dla projektów z obszaru oświaty, jest działanie 3.6 - „Wyrównywanie szans edukacyjnych oraz rozwój kompetencji kluczowych”. Na realizację tego działania przeznaczyliśmy 772 mln euro z Europejskiego Funduszu Społecznego i budżetu państwa. Za pomocą tych środków wzmocniona ma być działalność szkół ukierunkowana na pomoc uczniom, którzy z różnych przyczyn nie funkcjonują prawidłowo w systemie oświaty. Chodzi przede wszystkim o uczniów z obszarów wiejskich, dzieci mające problemy w nauce, uczniów niepełnosprawnych, dotkniętych patologiami, pochodzących z mniejszości narodowych lub etnicznych. Wsparcie będzie obejmować realizację dodatkowych zajęć dydaktyczno-wyrównawczych oraz specjalistycznych, a także pomoc pedagogiczno-psychologiczną.

MONIKA NIEWINOWSKA

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego

Sektor publiczny
Jak wybierać bezpieczną żywność?
08 maja 2024

Czy kryje się pod hasłem bezpieczna żywność? Czy potrafimy ją wybierać? Jaki jest związek między nauką o bezpieczeństwie żywności a żywnością, którą spożywamy każdego dnia?

Prezes CPK: nie można otworzyć nowego lotniska za wcześnie - gdy rozbudowane Okęcie i Modlin będą miały niewykorzystaną przepustowość
08 maja 2024

Nie możemy otworzyć nowego lotniska za wcześnie, gdy Okęcie i Modlin wciąż będą miały niewykorzystaną, a uzyskaną dzięki nowym inwestycjom przepustowość - powiedział "Rzeczpospolitej" prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki.

Kiedy jest zakończenie roku szkolnego 2024?
07 maja 2024

Zakończenie roku szkolnego 2023/2024 – kiedy wypada? Ile dni wakacji będą mieli uczniowie? Sprawdź, którego czerwca jest zakończenie roku szkolnego.

Do kiedy maturzysta ma status ucznia?
07 maja 2024

Do kiedy maturzysta ma status ucznia? Czy po odebraniu świadectwa i po maturze legitymacja szkolna traci ważność? Czy we wrześniu maturzysta już nie posiada statusu ucznia?

Matura 2024. Bunt i relacje międzyludzkie tematami rozprawek na egzaminie dojrzałości
07 maja 2024

W tym roku maturzyści mieli do wyboru dwa interesujące tematy rozprawki na egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym.

Rewolucja w PIT. Plan ministra Domańskiego
07 maja 2024

Ministerstwo Finansów pracuje nad rewolucyjną reformą finansowania samorządów, która ma wejść w życie w 2025 r. Głównym celem jest zwiększenie wpływów samorządów z podatków, dzięki czemu w przyszłym roku do jednostek samorządu terytorialnego trafiłoby 27 mld zł więcej niż obecnie.

Matura 2024: ściągnij arkusze z polskiego. I odpowiedzi na zadania [język polski 7 V 2024 r.]
07 maja 2024

Arkusz egzaminacyjny z języka polskiego na poziomie podstawowym w nowej formule podzielony jest na dwa zeszyty. W pierwszym są dwa testy: "Test – Język polski w użyciu" i "Test historycznoliteracki". W drugim zeszycie trzeba napisać wypracowanie na jeden temat wybrany z dwóch zaproponowanych. Na napisanie egzaminu maturzyści mają 240 minut.

Mamy arkusze CKE z matury z języka polskiego! I odpowiedzi ekspertów!
07 maja 2024

Arkusze egzaminacyjne CKE na Infor.pl. Udostępniamy jednocześnie wstępne odpowiedzi na pytania przygotowane przez naszych specjalistów.

RIO: Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli
06 maja 2024

Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli za ich osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze powinien wynosić co najmniej 1 proc. planowanych rocznych wynagrodzeń osobowych.

Von der Leyen: procedurę z art. 7 Traktatu o UE wobec Polski można już zamknąć. KE doceniła działania legislacyjne i nielegislacyjne
06 maja 2024

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała 6 maja 2024 r., że po ponad sześciu latach procedurę z art. 7 wobec Polski można zamknąć. Dla Polski rozpoczyna się nowy rozdział; gratuluję premierowi Donaldowi Tuskowi i jego rządowi - zaznaczyła.

pokaż więcej
Proszę czekać...