Jakie fundusze europejskie wspierają pomoc społeczną

Łs
rozwiń więcej
Z jakich funduszy i programów operacyjnych jednostki samorządu terytorialnego mogą otrzymać wsparcie finansowe dla realizowanych przez siebie zadań z obszaru polityki społecznej? Czy znane są wysokości i warunki otrzymania wsparcia finansowego z funduszy unijnych?

PAULINA OŻAROWSKA

kierownik działu ds. funduszy unijnych Empirio

Wraz z rokiem 2007 Polska weszła w nowy okres finansowania projektów realizowanych w ramach funduszy strukturalnych. Dotychczasowe programy operacyjne zostaną zastąpione nowymi. Niestety, większość dokumentów programowych jest w fazie opracowywania, dlatego trudno o jednoznaczne i szczegółowe informacje na temat zasad otrzymywania wsparcia.

Na postawie projektów programów operacyjnych można stwierdzić, że w nowym okresie finansowania jednostki samorządu terytorialnego i ich jednostki organizacyjne będą miały możliwość skorzystania z bogatej oferty dofinansowania. Realizacja projektów społecznych jest możliwa w ramach kilku programów.

I tak Program Operacyjny Kapitał Ludzki skierowany jest do projektów z całego kraju. W ramach poszczególnych działań dofinansowaniu będą podlegać projekty zorientowane na:

n podniesienie poziomu lokalnej oferty edukacyjnej, jak również umożliwienie powrotu do edukacji osobom znajdującym się poza systemem szkolnictwa,

n realizację działań szkoleniowych dla mieszkańców danego regionu w celu zwiększenia aktywizacji zawodowej, subsydiowanie zatrudnienia, udzielanie poradnictwa zawodowego i pośrednictwa pracy, organizacja warsztatów aktywnego poszukiwania pracy,

n promocję samozatrudnienia i aktywizacji zawodowej lokalnej ludności,

n aktywizację zawodową grup zagrożonych marginalizacją przez oferowanie poradnictwa psychologicznego, zawodowego i psychospołecznego,

n promocję edukacji, w tym również tworzenie ośrodków wychowania przedszkolnego głównie na terenach wiejskich,

n upowszechnianie kształcenia ustawicznego.

W ramach Regionalnych Programów Operacyjnych dofinansowane będą działania społeczne realizowane z uwzględnieniem regionalnych problemów. Przykładowo, województwo mazowieckie przewiduje realizację jednego działania skierowanego na podniesienie standardów ochrony zdrowia i życia oraz upowszechnienie leczenia (w tym specjalistycznego), poprawę jakości infrastruktury służącej opiece społecznej oraz edukacyjnej. Podmiotami uprawnionymi do występowania w ramach tego działania są jednostki samorządu terytorialnego i ich jednostki organizacyjne. W ramach projektu będzie możliwa modernizacja i wyposażenie ośrodków opieki społecznej i ośrodków zdrowia w odpowiedni sprzęt (informatyczny, transportowy i medyczny). Przewiduje się również dofinansowanie projektów budowy, rozbudowy lub modernizacji obiektów edukacyjnych i im towarzyszących - jak przedszkola, szkoły, uczelnie, przyszkolne obiekty sportowe i inne.

Poakcesyjny Program Rozwoju Obszarów Wiejskich to działania skierowane do 500 wybranych gmin z terenu całej Polski. Gmina kwalifikująca się do wsparcia może liczyć na wsparcie w wysokości 20 tys. euro rocznie (w latach 2006-2009) na realizację projektów społecznych. Główne wsparcie w ramach tego programu będzie skierowane na: pomoc osobom starszym, pomoc dla dzieci i młodzieży, jak również pomoc rodzinom z dziećmi.

Szczegółowe dane dotyczące wysokości i warunków otrzymania wsparcia w każdym z powyższych programów będą przedstawione w ostatecznych dokumentach programowych. Niestety, na dzień dzisiejszy nie jest znana data ich opracowania. Prawdopodobnie będzie to miało miejsce w tym roku po zakończeniu okresu wakacyjnego.

ŁS

Sektor publiczny
Kiedy jest zakończenie roku szkolnego 2024?
07 maja 2024

Zakończenie roku szkolnego 2023/2024 – kiedy wypada? Ile dni wakacji będą mieli uczniowie? Sprawdź, którego czerwca jest zakończenie roku szkolnego.

Do kiedy maturzysta ma status ucznia?
07 maja 2024

Do kiedy maturzysta ma status ucznia? Czy po odebraniu świadectwa i po maturze legitymacja szkolna traci ważność? Czy we wrześniu maturzysta już nie posiada statusu ucznia?

Matura 2024. Bunt i relacje międzyludzkie tematami rozprawek na egzaminie dojrzałości
07 maja 2024

W tym roku maturzyści mieli do wyboru dwa interesujące tematy rozprawki na egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym.

Rewolucja w PIT. Plan ministra Domańskiego
07 maja 2024

Ministerstwo Finansów pracuje nad rewolucyjną reformą finansowania samorządów, która ma wejść w życie w 2025 r. Głównym celem jest zwiększenie wpływów samorządów z podatków, dzięki czemu w przyszłym roku do jednostek samorządu terytorialnego trafiłoby 27 mld zł więcej niż obecnie.

Matura 2024: ściągnij arkusze z polskiego. I odpowiedzi na zadania [język polski 7 V 2024 r.]
07 maja 2024

Arkusz egzaminacyjny z języka polskiego na poziomie podstawowym w nowej formule podzielony jest na dwa zeszyty. W pierwszym są dwa testy: "Test – Język polski w użyciu" i "Test historycznoliteracki". W drugim zeszycie trzeba napisać wypracowanie na jeden temat wybrany z dwóch zaproponowanych. Na napisanie egzaminu maturzyści mają 240 minut.

Mamy arkusze CKE z matury z języka polskiego! I odpowiedzi ekspertów!
07 maja 2024

Arkusze egzaminacyjne CKE na Infor.pl. Udostępniamy jednocześnie wstępne odpowiedzi na pytania przygotowane przez naszych specjalistów.

RIO: Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli
06 maja 2024

Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli za ich osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze powinien wynosić co najmniej 1 proc. planowanych rocznych wynagrodzeń osobowych.

Von der Leyen: procedurę z art. 7 Traktatu o UE wobec Polski można już zamknąć. KE doceniła działania legislacyjne i nielegislacyjne
06 maja 2024

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała 6 maja 2024 r., że po ponad sześciu latach procedurę z art. 7 wobec Polski można zamknąć. Dla Polski rozpoczyna się nowy rozdział; gratuluję premierowi Donaldowi Tuskowi i jego rządowi - zaznaczyła.

Min. Kierwiński: rozważałbym zatrudnienie obcokrajowców w Policji jako pracowników cywilnych. Łatwiejszy powrót do służby - skrócone postępowanie kwalifikacyjne
06 maja 2024

Rozważałbym możliwość zatrudnienie w Policji obcokrajowców mieszkających na terytorium Polski jako pracowników cywilnych - powiedział 6 maja 2024 r. szef MSWiA Marcin Kierwiński. Zastrzegł, że nie dotyczy to służby kontraktowej. Przekazał, że resort chce zaproponować byłym policjantom powrotu na kontrakt czasowy.

W lasach zwiększone ryzyko powstania pożaru. O czym pamiętać w majówkę?
30 kwi 2024

W majówkę w lesie powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Gdzie ryzyko pożaru jest największe?

pokaż więcej
Proszę czekać...